Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Majčina dušica i timijan
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Majčina dušica i timijan

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 17:13

Pozdrav drustvo, da se pohvalim sta sam kupila:

Majcina dusica/Timijan - lat. Thymus vulgaris - engl. English Thyme
Proizvođač - Semenarna Ljubljana 
Pise na kesici da je to Timijan (slovenacki) ili Majcina dusica (hrvatski i srpski), sad sta je stvarno, malo sam zbunjena Ermm
Seje se u 3. mesecu u leje, a u 5. mesecu na otvorenom.
Seme klija za 15-21 dan.
Osobina: Trajnica je. U vrtu odvraca puzeve, listne usi i 'kupusovega belina'. Ublazava kasalj i ima dezinfekcijske moci.
Izdanke je najbolje brati pre cvetanja zbog najjace arome.
 
( LINKOVI: *www.semenarna.si
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 22:15
Ma da, i ja sam kupila takvo sjeme, ispalo je da je timjan, tj. u obliku drvca, jer majčina dušica je puzajuća...
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 23:54
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Ma da, i ja sam kupila takvo sjeme, ispalo je da je timjan, tj. u obliku drvca, jer majčina dušica je puzajuća...
 
Confused
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2008 u 10:43

I jedno i drugo, i Thymus serpyllum i Thymus vulgaris je timijan – Thymus. I jedno i drugo je ‘majcina dusica’Wink Razlika je samo u vrsti.

Mozemo tako posmatrati, jer u igri je i botanicki i domaci (narodni) naziv. A narod imenuje najpre ono sto nalazi u prirodi. Majcina dusica (Thymus serpyllum) je ‘divlji’, samonikli timijan, a 'timijan' (Thymus vulgaris) je ‘vrtna majcina dusica’, kultivar. Kazu za ovaj da je jos aromaticniji. Isto kao sa domacom, samoniklom mentom (metvicom) i njenim kultivarom – Mentha piperita.

Kao jedna od razlika izmedju majcine dusice i timijana navodi se da majcina dusica puze, a timijan vise raste u visinu. Evo i fotografija koje to pokazuju.

'majcina dusica'




i njeno staniste u prirodi



'timijan'





Ja sam nedavno nabavila dve mlade biljcice. Jedna je navodno majcina dusica, a druga timijan. Medjutim, sve vise sumnjam da su u pitanju dve vrste timijana.

Aglaja
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2008 u 10:47
Mislim da zbrka nastaje jer ima puno narodnih imena i u svakom kraju se drugačije naziva, a proizvođači su isto samo ljudi pa možda fale sa imenom.....pitat ću majku.....
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2008 u 02:00
Uh, meni je opet zbrka sta je majcina dusica a sta timijan
Confused
 
 Zna li neko da navede razliku u mirisu izmedju 'timijana' i 'majcine dusice'?
Kada kupujemo caj u filter vrecicama u prodavnici, caj od majcine dusice ima karakteristican miris i aromu.
'Timijan' mrvljeni koji sam kupovala u rinfuzu kao zacin za divljac i meso ima drugaciju aromu i miris, malo 'oporiju'.
 
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2008 u 07:57
Lavandablue, pogledaj zadnje aglajine slike ,   prva biljka koja puzi po rubovima šume je majčina dušica , Thymus serpyllum.  Na drugoj slici je timijan, visoki polugrm, Thymus vulgaris, on također samoniklo raste ( sjeverozapadno sredozemlje  -  kažu u knjizi ),  a često  se uzgaja po vrtovima. Kaže knjiga da postoje u prirodi mnogi prelazni oblici, križanci majčine dušice i svi se svrstavaju u istu vrstu Thymus serpillum jer su razlike male. Teško je govoriti o razlikama u mirisu....
 
Sigurno je jedno, to su dvije vrste biljaka istog roda Thymus.Smile
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2008 u 18:57


Ovo je moja majčina dušica koju sam prenijela iz prirode ove zime.Naravno, ako sam uspjela staviti sliku.Prvi mi je put!
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2008 u 10:22
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Ma da, i ja sam kupila takvo sjeme, ispalo je da je timjan, tj. u obliku drvca, jer majčina dušica je puzajuća...
Upravo tako !
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2008 u 10:23
Originalno poslano od člana Lavandablue Lavandablue napisao:

Uh, meni je opet zbrka sta je majcina dusica a sta timijan
Confused
 
 Zna li neko da navede razliku u mirisu izmedju 'timijana' i 'majcine dusice'?
Kada kupujemo caj u filter vrecicama u prodavnici, caj od majcine dusice ima karakteristican miris i aromu.
'Timijan' mrvljeni koji sam kupovala u rinfuzu kao zacin za divljac i meso ima drugaciju aromu i miris, malo 'oporiju'.
 
 
http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/11/savjet/103.aspx
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 19:00
 po onom koliko ja znam - Thymus serpyllum ili majčina dušica i thymus vulagris ili timijan su obije biljke koje rastu divlje u prirodi jedino je jedna malo rjeđe.....

... u nekim krajevima thymus vulgaris zovu timijanom , ali u većini zemlje nije tako  i fermina ga je nazvala vrtnom biljkom a u nekim krajevima ju zovu majčinom dušicom.... i obrnuto.... zavisi od kraja do kraja.... ali obje su vrlo vrlo slične, i kemijskim sastavom i izgledom i koriste se za iste stvari.....

..osnovna je razlika što je Thymus serpyllum malo veća, veće glavice i većih i okruglatijih listića.... u mome kraju je recimo relativno rijeđe.... na sve strane je thymus vulgaris ali se serpyllum rijeđe nađe....o evo ja jučer cijeli dan lunjala uokolo ( od gljiva ništa ali našla nešto bilja) ... ovo na slice je Thymus serpyllum predivnog geraniolnog mirisa na ruže...cijela soba je mirisala na nejga... miris thymus vulgaris je više oštar...
..malo se slabo vidi slika ali mi je jedina..pa... :o))



...n
Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2009 u 15:53
kupila sam sjeme na kojem piše majčina dušica-timijan,može li mi neko reći kako e sije u okrugle tegle želim ga držati u kuhinji,u kesici ima dosta sjemenki pa neznam kako ih rasporediti bila bi sretna da imam mali grm.pomozite
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2009 u 16:59
.....griva....meni se čini da je situacija  obratna, biljka sa većim listovima, koja se rijeđe nađe ( na tvojoj  slici ) je timijan T. vulgaris, a ona sitnija što je zovu majčina dušica, kod Fermine popunac,  je  T. serp.....Geek
 
...inaja....sijala sam majčinu dušicu u vrtu, ali mi je rijatko izniknula i ne znam što bi ti savjetovala....normalno je posij, malo  sjemenki, vrećica je za gredicu u vrtu  i tanko prekri zemljom... 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2009 u 07:35
...hm... ja bih ostala pri svome  :)) .... sad preletila 5-6 dobrih knjiga i u svima piše kako ste vi rekle...i da ima preko 350 vrsta roda thymus.... ali opet mislim da je onako kako napisah, zašto - sada vam ne mogu podastrijeti dokaze ali oept samo mogu reći da sam se i nebrojeno puta uvjerila kako se u knjigam ( a pogotovo na netu) o bilju nađe prepisivačkih gluposti na tone iz generacije u generaciju.... dakle iako trenutno sve što sam preletila tvrdi drugačiej ja osjećam  da je onako kako sam rekla..... :)))
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2009 u 08:43
.....sad imamo temu za proljeće....slikavat ćemo  i uspoređivat "rezultate".....SmileGeek
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2009 u 22:37
... ma možemo slikati ali je pitanje što je na slikama... griva kontra svita... :))

nije pitanje da li je nešto vulgaris ili ne nego da li je to nešto dušica ili timijan :))))
Na vrh
nanica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 97
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nanica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 14:08
Molila bih ako netko zna, a vjerujem da takvih ovdje ima puno, da mi kaže u koju skupinu pripada timijan? Voljela bih saznati što više o njemu. 
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 14:14
Timijan spada u usnjače (labiatae)
Na vrh
sagare22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 185
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sagare22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2012 u 09:11
Neka vrsta timijana, kod mene na terasi posađen u kanticu, upravo doživljava svoju rapsodiju cvijetanja:

Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2012 u 20:47
Meni vise lici na neku Origanum vrstu. Npr. nesto kao sto su majoran ili vranilova trava ili nesto slicno...
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.