Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slavujev vrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slavujev vrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 117118119120121 282>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 5 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2013 u 08:37


Marijanski čičak(Sylbum marianum)


MARIJANSKI ČIČAK      sylbum marianum

Marijanski čičak, u narodu poznat kao sikavica ili šareni čkalj je ljekovita dvogodišnja biljka.
Prema legendi, ime je dobila po Djevici Mariji kojoj se mlijeko prosulo po ovoj biljci kada je bježala od Heroda.
Mramorno prošarani listovi su veliki i jako bodljikavi.
Marijanski čičak je visoka biljka koja u cvjetanju dostigne visinu do 1 m i do 80 cm u širinu.
Razmnožava se sjemenom.
U vrtu se sama zasijava i ponikne iste godine.
Male, tek iznikle biljke bez problema prežive zimu i u prolljeće počinju brzo rasti.
U svibnju se iz bodljikavih čahura otvaraju svjetlo ljubičasti cvjetovi poslije kojih se stvara mnoštvo sjemenki koje izgledaju kao mali padobrančići i vjetar ih raznosi po vrtu.
Raste u suhom i siromašnom tlu sa puno sunca.U pukotinama između cigala i betona će formirati jednako velik grm i procvjetati.

Cijela biljka je ljekovita iako se za liječenje najviše upotrebljavaju sjemenke.
Osnovni sastojak ove biljke je silimarin koji čudotvorno djeluje na jetrene ćelije i uspjeva regenerirati one koje nisu previše oštečene.
Za liječenje se mogu koristiti listovi koji se pripremaju kao čaj, i sjemenke u tinkturama.
Pripravci ove biljke su potpuno bezopasni za sve ostalo u tijelu i bilo bi ju dobro preventivno malo uzimati zbog raznih otrova kojima nam je jetra svakodnevno izložena.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2013 u 08:41


Marijanski čičak(Sylbum marianum)


Na vrh
LeoNata View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Veljača 2011
Lokacija: Dugo Selo
Status: Offline
Bodovi: 278
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LeoNata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2013 u 16:26
Prelijepo šareno lišće marijanskog čička, i još ljepša priča o njegovom nastanku.
Zapravo, ja bih, Slavujčice, samo htjela reći kako svaka, i "najobičnija" biljka u tvome vrtu, riječima kojima ih opisuješ dobiju tu notu posebnosti, što u biti i jesu, ali prođemo kraj njih. I zbog tvojih opisa i ljubavi prema bilju, mislim da si "ulovila" puno nas da još podrobnije i nježnije gledamo naše.
Perovskija je predivna, sve ti je predivno! Nadam se da će i kod mene jednog dana, kad bude više prilika svih vrsta, biti tako. Ovo inje, koje je zagrlilo tvoj vrt, i naše vrtove, je nešto što mi je oduvijek bilo predivno, kao dah Ledene Kraljice iz priče iz djetinjstva, samo fali jedan dvorac :)
Pusa, Slavice!
...budi u miru sa Bogom, bez obzira kako Ga zamišljaš, i bez obzira čemu težiš u bučnom komešanju života, zadrži mir u svojoj duši... ovo je ipak divan svijet, teži da budeš sretan...
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2013 u 21:08


PLUĆNJAK


PLUĆNJAK      pulmonaria officinalis

Plućnjak je ljekovita biljka koja se lijepo uklapa i u cvjetne gredice.
Visoka je 30 cm.
Listovi su dlakavi, prošarani bijelom bojom i izgledaju kao pluća.
Ne zna se da li je plućnjak dobio ime zbog prošaranih listova ili zbog ljekovitog djelovanja na bolesti pluća i dišnih organa.

Plućnjak procvjeta rano u proljeće.
Tek otvoreni cvjetovi su ružičasti a potom postaju plavo ljubičasti, tako da na jednoj stabljici može biti dvije boje.
Voli sjenovita mjesta i vlažno tlo.
Na suncu mu listovi pocrne.
Lagano se razmnožava dijeljenjem korjena i samozasijavanjem.
U jesen mu treba odrezati sve listove.Rano u proljeće počinju nicati stabljike sa cvjetovima a potom listovi, koji su ukras gredice u sjeni, tokom cijele sezone.

Ljekoviti listovi plućnjaka se beru kada je biljka u cvatu.Nemaju nikakvog mirisa ni okusa.
Mladi listovi se mogu jesti kao salata a pomažu kod čišćenja krvi.

Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2013 u 22:55
Originalno poslano od člana LeoNata LeoNata napisao:

Prelijepo šareno lišće marijanskog čička, i još ljepša priča o njegovom nastanku.
Zapravo, ja bih, Slavujčice, samo htjela reći kako svaka, i "najobičnija" biljka u tvome vrtu, riječima kojima ih opisuješ dobiju tu notu posebnosti, što u biti i jesu, ali prođemo kraj njih. I zbog tvojih opisa i ljubavi prema bilju, mislim da si "ulovila" puno nas da još podrobnije i nježnije gledamo naše.
Perovskija je predivna, sve ti je predivno! Nadam se da će i kod mene jednog dana, kad bude više prilika svih vrsta, biti tako. Ovo inje, koje je zagrlilo tvoj vrt, i naše vrtove, je nešto što mi je oduvijek bilo predivno, kao dah Ledene Kraljice iz priče iz djetinjstva, samo fali jedan dvorac :)
Pusa, Slavice!
LeoNata, želim ti da imaš puno biljaka i da u njima uživaš kao što ja uživam.
za mene su biljke živa bića i trudim se svakoj pomoći da preživi i da uživa u mom vrt.

Uvijek sam voljela obične i jednostavne biljke koje nije nitko promjenio i u kojima mogu vidjeti tisućljetnu borbu za opstanak.
Svaka od njih u sebi nosi neku tajnu , i u svojim ju sjemenkama, koje vjetrovi raznose, šalje na sve strane.
Sretna sam što su neke od njih u mom vrtu pronašle dom.

A vrt danas...inje, mraz, opalo lišće.
Dosta biljaka još ima po koji cvjetić, kao da je i mraz ove godine odlučio biti blag.,
grmići koji u ljeto ne dolaze do izražaja, sada poprimaju najljepše oblike.
jako sam se razveselila kada sam vidjela cvjetne pupove sadarke i čepljeza, nadam se da će ih zima poštediti.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2013 u 18:03
Draga Slavujčice, samo da pozdravim... I pjesmu ostavim.
 
 

Postoje ljudi koji nas riječima diraju u središte bića,
rastvaraju nas do ljepote pri svakom susretu.
Njihove riječi imaju dubinu šutnje
i prostranstvo
prijateljskog razgovora.

Njihove riječi djeluju poput vode
što oživljuje suhe
te uspravlja slomljene travke,
a sićušne biljke razrastaju
u golema stabla.

Dobre riječi izgovaraju dobri ljudi.

(J.Prudens)
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2013 u 14:51
...lijepo pa makar i promrzloSmile...
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2013 u 08:23
Anaida, hvala ti!

"Kada se vremena mjenjaju
Postoji lekcija koju treba naučiti
Potrebno je vrijeme da zacijele slomljena krila
Prije nego nauče ponovno letjeti
Na Božjem će se dahu vinuti
Bit će snažnija nego prije
Što je gorjelo sada je pepeo
Pusti da umre i nestane
Vrijeme je da kreneš naprijed."
Iz knjige 'U mojim cipelama' Elisabeth Mittelstaedt





Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2013 u 08:25
Originalno poslano od člana Retriver Sara Retriver Sara napisao:

...lijepo pa makar i promrzloSmile...
hvala ti draga Sara
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2013 u 18:50
Unatrag nekoliko stranica, kao da su stvorene za mene! Obožavam ljekovite biljke, praktično je imati u cvjetnjaku nešto ujedno lijepo i korisno...Wink  Pozdravljam te uz šalicu čaja od majčine dušice (opet sam je premalo spremila...)
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2013 u 20:42



"Od svih biljaka samo je jedna dobila orden majčine dušice.
Jer pored svih duhovnih i duševnih profesija, nijedna se ne može mjeriti sa dušom jedne majke."

desert rose
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2013 u 21:22

Danas je zimski solsticij, najkrači dan u godini, najduža noć i prvi dan zime.
Ovaj dan simbolizira rođenje i smrt.
Od sutra se sunce počinje ponovno uzdizati i dani postaju duži.

Današnji prvi zimski dan je bio ugodan i sunčan.
Većina biljaka u vrtu spava.
Zimski jasmin i aubrieta pomalo cvjetaju a ranoranioci kukurijeci su stvorili mnoštvo pupoljaka.
Radujem se njihovim prelijepim cvjetovima koji blistaju u pustim gredicama, simboliziraju pobjedu života i donose dah proljeća.

Danas sam, šetajući vrtom, otkinila suhi cvijet monarde i oduševila se koliko ima mirisa u osušenim laticama.

U najdužoj noći, koja je pred nama, neka svjetli zvijezda ljeta,
biljka koja ima puno imena,
koja je ljekovita, ukrasna, mirisna, jednostavna za uzgoj i prelijepa-prava zvijezda-MONARDA



Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2013 u 21:29


Monarda

Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2013 u 21:43
šetam i uživamsmile199
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2013 u 22:32




INDIJANSKA KOPRIVA    METVULJA      monarda

Monarda je zeljasta trajnica i zvijezda ljetnog vrta.
Ovisno o vrsti, visoka je od 80-120 cm.
Na čvrstim četverokutnim stabljikama otvara uzdignute cvjetne glavice iz kojih vire čuperci raskuštranih latica.
Posebno je lijep vjenčić pricvjetnih listova iz kojeg je izrastao cvijet.
Cijela biljka je mirisna, ljekovita, začinska, lijepa u ukrasnom vrtu i lagana za uzgoj.
Cvjeta u ljeto, a cvjetovi ostaju i do nekoliko tjedana.
Nakon cvjetanja treba orezati samo cvjetne glavice.Ako se odrežu stabljike, može uginuti.

Monarda je porijeklom iz sjeverne Amerike gdje su je Indijanci cijenili kao vrlo ljekovitu biljku.
Doseljenici su je pronašli uz rijeku Oswego, blizu jezera Ontario i nazvali je oswego čaj.
Ime bergamot je dobila zbog mirisa koji je sličan bergamot naranđi.

Dobro uspjeva u polusjeni i punom suncu, ako je tlo vlažno.
U suhom tlu će oboljeti od pepelnice, kao i na mjestu gdje nema dobru cirkulaciju zraka.
U povoljnim uvjetima se brzo širi korjenovim izdancima i dobro ju je svake tri godine podjeliti da bi se izbjegla pretrpanost i da bi se pomladila.
Razmnožava se dijeljenjem korjena u proljeće ili jesen, zelenim reznicama krajem proljeća i sjemenom koje klija na 20 ' c.
Cijela biljka je ljekovita.
Svježi listovi se mogu koristiti kao začin u jelima, latice u voćnim salatama a osušena se stavlja u potpuri zbog intenzivnog mirisa i boje osušenih latica.

Monarda, prelijepa i korisna biljka je dobila ime u čast španjolskog liječnika i botaničara Nicolasa Monardesa koji nije nikada bio u Americi a 1577. godine je napisao knjigu o biljkama ''novog svijeta"
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2013 u 22:36






Na vrh
Leona31 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 3106
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Leona31 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2013 u 07:45
Tu sam stalno ali se ne javim,
kod tebe se uvek osecam kao u raju jer tvoje slike biljaka i pisanje je rajsko
dosta poucnih stvari dosta pisanja iz dna duse...ja to pozdravljam sa velikim naklonomsmile211
Nije isto covek u pustinji
i pustinja u coveku
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2013 u 07:46
Samo da znaš da te redovno posjećujem i čitamTongue
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2013 u 13:06
Draga Slavujčice, i mene nije dugo bilo a eto kada sam uhvatila malo više vremena najprije sam došla u tvoj vrt.
Zima je ali je tvoj vrt živ i lijep kroz teme bilja koje obrađuješ i svega drugog poučnog, lijepo od tebe, hvala ti.
Imam ponešto u svom vrtu što opisuješ pa rado čitam i učim o tome.
Zanimljiva je perovskija, imam je od nedavno i baš razmišljam kako je kod nas dosta toplo da je zasadim u vrt da se prilagodi do proljeća, neznam smijem li to sada, kakva je tvoja preporuka?

Šaljem ti veliki pozdrav i
Rijeka

Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2013 u 21:29
blue sky

Leona

mali kaktus

hvala
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 117118119120121 282>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,469 sekundi.