Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orhideje - generalna tema
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Orhideje - generalna tema

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1920212223 33>
Korisnik
Poruka
Mihi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 05 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 115
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Prosinac 2012 u 17:14
Originalno poslano od člana pčelica7 pčelica7 napisao:

olala, koliko ljepote na jednom mjestu....cure, orhideje su vam prekrasneThumbs%20Up
 
 
Mihi, čini mi se da ih driniraš? LOL Jesam u pravu...


pa malo ih drinam,da LOL

bebolina 100% sam sigurna da ti ona ljubičasta nije cattleya nego miltassia Wink
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Prosinac 2012 u 22:22
Originalno poslano od člana Mihi Mihi napisao:



bebolina 100% sam sigurna da ti ona ljubičasta nije cattleya nego miltassia Wink
U pravu siClap
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2012 u 16:46
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Ove godine vodim ljubav sa orhidejama - danas sam poslikala jedan dio




Koliko ljepote kod tebe,predivno.Sretan Božić.
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2012 u 21:00
Arim, hvala i tebi sretan bio!

Inače, imala sam peh i jučer zapela te na pod srušila dvije orhideje! Jadnice, ispale iz lončića, sva se zemlja rasula, a žutoj se i grana sa cvijetovima odlomila. Bilo mi je tako žao da sam joj stalno ponavljala: oprosti, oprosti...








Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2012 u 22:57
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Arim, hvala i tebi sretan bio!

Inače, imala sam peh i jučer zapela te na pod srušila dvije orhideje! Jadnice, ispale iz lončića, sva se zemlja rasula, a žutoj se i grana sa cvijetovima odlomila. Bilo mi je tako žao da sam joj stalno ponavljala: oprosti, oprosti...

Kao da sebe čujem Thumbs%20Up smile72
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2012 u 23:02
Ovu sam dejicu s snažnom stapkom dala mojoj kčeri, ustvari, mijenjala sam njene ocvale deje u jadnom stanju s mojima. Danas je procvala prvaThumbs%20Up ostale će uskoro

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2012 u 18:32
Curke, dajte mi objasnite taj postupak drinanja. Dali ih drinate uvijek isto ili kada krene stapka malo vise neko kad je "zelena salata"?????
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2012 u 19:37

Ja ih drinam jednom mjesečno s blagom otopinom, a s jačom ako dožive neki od stresova, tj. presađivanje ili nešto krene po zlu. Ako klone ili ako primijetim da joj nešto nedostaje, izvadim je iz supstrata, operem, malo ostavim da se posuši voda i dobro je našpricam drinom. Takvu deju stavim u teglicu bez supstrata i sve pokrijem pvc vrećicom na dan, nekad i dva, kasnije je vratim u supstrat. Nikad ne špricam deju po stapci, niti po cvijetu

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Jaca123 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Travanj 2012
Lokacija: križevci
Status: Offline
Bodovi: 1482
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jaca123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2012 u 21:16
E sad imam pitanje,naime drin jednom mjesečno zaliješ ih ili šta,sad baš ništa ne kužim,ja  ga ne upotrebljavam,dali je u njemu tajna ovakve ljepote
orhideja i ostalog cvijeća.smile135nadrinkate ga.LOL
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2012 u 22:10
Originalno poslano od člana Jaca123 Jaca123 napisao:

E sad imam pitanje,naime drin jednom mjesečno zaliješ ih ili šta,sad baš ništa ne kužim,ja  ga ne upotrebljavam,dali je u njemu tajna ovakve ljepote
orhideja i ostalog cvijeća.smile135nadrinkate ga.LOL
Šprica seLOLsmile106
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2012 u 10:00
Molila bi iskusne cvijećarke da ukratko opišu kako treba postupati sa ocvalim orhidejama da bi opet cvale.Hvala.
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2012 u 10:22
Originalno poslano od člana bugic bugic napisao:

Curke, dajte mi objasnite taj postupak drinanja. Dali ih drinate uvijek isto ili kada krene stapka malo vise neko kad je "zelena salata"?????
 
Evo ja ću ti iskreno reći kako ja to radim, preko ljeta i jeseni dok je bilo toplo iznijela bi deje na balkon, jednom tjedno, onak na hrpicu (njih 7) i zamaglila ih, imam onu špricu što više stvara maglicu nego šprica, a kad je zahladilo više im to ne radim jer mi drin ima prilično neugodan miris i jednostavno to ne želim u dnevnoj ili kupaoni, a dobro i izgledaju nije im ni baš neka potreba....ovih dana su na starim granama počele otvarati pupove dok nove stapke imaju malecke pupove, one će kasnije. 
 
Originalno poslano od člana arim arim napisao:

Molila bi iskusne cvijećarke da ukratko opišu kako treba postupati sa ocvalim orhidejama da bi opet cvale.Hvala.
nisam baš nešto iskusna cvjećarka  (tek tri godine imam orhideje), ali ti mogu reći što ja radim kad ocvatu, ako se stapka osuši odrežem je, ako ne - ništa ne diram, potapam redovno kao i kad cvatu s tima da prihranu dodajem u svako treće potapanje i to 50% od preporučene količine od proizvođača gnijiva.
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2012 u 12:41
Hvala pčelica.A gdje ih držiš na prozoru ili mogu negdje sa strane u ovo hladno vrijeme,a gdje ljeti? Koliko im svijetla i topline
treba?
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2012 u 14:09
Desetljećima imam puno sobnog bilja i rijetko koja biljka da mi nije izvanredno uspjevala. U uzgoju se nikada nisam "školski" pridržavala uputa, pogotovo ne uputa o dohrani. Nikada, niti jednu biljku ne dohranjujem toliko često kako se preporučuje. Kod svih biljaka, kada ih kupim, moj prvi potez je presađivanje u veću (dosta veću) posudu od one u kojoj je bila. Tako postupam i sa orhidejama. Novokupljene orhideje odmah presadim u posude promjera 16 - 18 cm. Kod presađivanja zadržim postojeću zemlju i dodam novu (normalno, onu za orhideje). Poslije toga ih ne dohranjujem jedno 1 - 2 mjeseca. Kada počnem redovno dohranjivanje, činim ga sa gnojivom za orhideje (nema veze od kojeg proizvođača), a učestalost je svakih otprilike mjesec dana (ponekad prođe i više od mjesec dana od jedne do druge dohrane). Zalijevam ih prema osjećaju i to tako da se između dva zalijevanja dobrano prosuše. Učestalost zalijevanja ovisi od godišnjeg doba, odnosno od topline prostora u kome borave, a i od zemlje za orhideje u koju su posađene, a koja zna biti vrlo različita: ponekad su to samo goli komadići kore, a ponekad ima i drugih sitnih sastojaka koji dosta zadržavaju vodu. Ako se radi o zemlji sastavljenoj samo od komadića kore, tada orhideje zalijevam i povremeno potapam na sat - dva u vodu češće nego li one koje su posađene u zemlju u kojoj ima dosta sitnijih sastojaka koji zadržavaju vodu (njih zimi uopće ne potapam, a ljeti puno rjeđe nego one koje su posađene samo u kori). Uz takav tretman moje orhideje nemaju nikakve posebne pauze u cvjetanju i nove cvjetne stapke se pojavljuju često još u toku cvatnje ili neposredno poslije cvatnje kada skratim ocvalu cvjetnu stapku na tri pupa.
Orhideje sam ljeti držala u svijetlom hladu na otvorenom, a u zatvorenom ih nikada ljeti ne izlažem direktnom suncu. Zimi ih stavim na južni, ostakljeni i grijani balkon i pustim da ih obasjava zimsko sunce koje im ne škodi jer nije jako kao ljetno. Prostor u kome borave zimi mora biti grijan i ne smije se nikada spustiti ispod petnaestak stupnjeva. Iako su ljubiteljice vlage u zraku, kod mene uspijevaju u stanu sa centralnim grijanjem i nikada ih ne špricam niti im stavljam nekakve podloške napunjene vodom (to ionako ništa ne koristi).
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2012 u 19:39
Cimicifuga....baš si lijepo opisala kako postupaš sa svojim orhidejamaThumbs%20Up
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2012 u 09:49
Cimi hvala puno na ovako detaljnom pojašnjenju.Nemam grijani južni prozor niti balkon.Trenutno su na zapadnom prozoru u dnevnom boravku čak jedna raste sad neznam ili je zračni korijen ili cvijetna stapka :)ali uskoro saznamo,nadam se :)
Nisam ih još presađivala voljela bi ih opet posaditi u prozirne posude ali ih nigdje nisam vidjela za kupiti.
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2012 u 16:05
Da, problem je pronaći veće tegle za orhideje. Ja sam neke svoje posadila u prozirne posude od francuske salate (od 1 kg). Dno sam puno izbušila (sa lemilicom) i držim ih u ukrasnom teglu (podignute na podlošku da ne "sjede" u vodi koja kod zalijevanja izađe.
Zapadni prozor u dnevnoj sobi zimi je također dobro mjesto za orhideje. Jedino osiguraj da ne budu preblizu staklu i tegle zaštiti od hlađenja. Ja sam znala pod svoje staviti 5 cm debeli stiropor. Ako su noći jako hladne, stavi ih preko noći na stol.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2012 u 16:21
 i ja sam jako dugo tražila veće prozirne teglice za deje i kad sam već odustala, naletila sam na njih u Bauhausu Ri. Bilo ih je u tri veličine i to 14, 16 i 18 cm. Nisu bile na policama s ostalim teglicama, već na polici uz deje Thumbs%20Up
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2012 u 19:01
Pcelice i Cimi puno hvala na savjetima.....ima nesto u tom cudnom napitku hvala
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2012 u 22:55
U ukrasnoj tegli su i noću spuštene rolete,u prostoriji u jutro kad se ustanem bude 18-19°C mislim da im nije hladno.Hvala na savjetima,a tegle potražim u Bauhasu.
SVIMA SRETNA I CVIJETNA NOVA 2013.G.
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1920212223 33>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,171 sekundi.