Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biovrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biovrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2021222324 43>
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2009 u 21:46
Što se tiče ušiju na grašku, vrlo moguće da je pepeo naštetio cvjetićima, ja u dosta slučajeva koristim mehanički silu ako je velika najezda (lijepo iz zgnječim rukama Tongue), a često ostavljam, ubrzo dođu i gladni neprijatelji i rješe to.
Nije me bilo par dana doma, a kiša je stalno padala, rajčica mi je u katastrofalnom stanju, ali dobro je da je posvud nikla po vrtu, mada sam većinu počupala, ono što je ostalo nije još zaraženo, ako konačno prestane kiša, ima nade da barem na tim nešto i rodi.

Što se vatrenih stjenica tiče, čitala sam u časopisu moj vrt (ili sl.) da su one potpuno neopasan kukac i da ne štete biljkama, kod mene su često na lavateri i nisam nikad primjetila da bi radile ikakvu štetu. Postoji još jedna vrsta kukca, manji je od vatrene stijenice, bijelkasti sa narančasto-žućkastim šarama - e taj ždere kupusnjače - ja ga rješavam mehanički. Budem ga probala uslikati pa stavim slike obaju kukacaWink
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
winnetou View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje winnetou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2009 u 16:48
Ovo je ta zvijer na kupusnjačama, krivo sam rekla, nije vatrena nego kupusna stjenica, Eurydema ventrale, sad sam malo njuškala na gugliću.. I ja ih riješavam mehanički :-); Ono, malo se družimo, i onda ja - hop - za vrat - vjerujem u suživot, ali ne na svom karfioliću.. Prošle godine su mi dotukle kupus, nismo imali ništa, šupalj k'o švicarski sir..
 
A, grašak - da, izgleda da je pepeo, ali nema veze, sad znam(o) za ubuduće. Posijala sam još poslije pa taman dolazi novi mladi, i to odmah do krumpira. Oni bi se trebali slagati pa ću vidjeti hoće li ovaj bolje napredovati.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2009 u 22:37
Uhh, gdje su nametnici dok ih trebaš za slikanje LOL kupušnjače su mi čiste, bez ijednog nametnika, na proljeće je bilo dosta Eurydema dominulus - sad sam malo potražila na netu, druga slika po redu ovdje:

http://www.commanster.eu/commanster/Insects/Bugs/Pentatomidae2.html

Na proljeće sam uglavnom velike kupusnjače na kojima ih je bilo iščupala i sve sam skupa s kukcima odnjela na hrpu za paljenje, nekoliko ih je bilo na mladicama - to sam zgnječila i sad ih nema na vrtu, baš super.Smile

I evo slike vatrene stijenice: Pyrrhocoris apterus L, da ju nebi zamijenili za kupusnu stjenicu i nepotrebno tamanili - vatrena stjenica je potpuno bezopasan kukac i na vrtu ne radi nikakvu štetu, a obožava obitavati na svim vrstama slijezova. Prepoznati ćete ju po punom slovu V i dvije točke.





Na vrh
winnetou View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje winnetou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2009 u 08:18

Da, nisu iste vatrena i kupusna stjenica. I ova kupusna gotovo uvijek dolazi u paru, zakačene su jedna za drugu.LOL

Što se tiče blanširanja, u dosta literature o zimnici sam našla da kad se povrće blanšira, onda zadrži većinu vitamina u sebi. Naime, ta nagla temperatura kuhane vode kao da "zabetonira" vitamine u  povrću. Također je bitno da se odmah nakon blanširanja, povrće naglo i ohladi mlazom hladne vode.
Ja tako spremam tikvice, mahune, karfiol, brokulu.. Gljive ne. Njih samo narežem i spremim u paketiće (vrganje, blagvu, lisičarke).
Vjerojatno znate, ali ako netko ne zna Wink, peršin sitno narežem i stavim u one kalupe za led, zalijem vodom i u zamrzivač. Nakon par dana izvadim kockice i stavim ih u vrećice pa tako imam gotovu kockicu peršina za kuhanje!
Na vrh
winnetou View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje winnetou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2009 u 08:25
Sad ću malo prepisivatiWink.. Jučer je bilo na poljoprivrednoj emisiji, a ja se već dugo pokušavala sjetiti pa nikako, a znam da mi je to već pričala jedna baka ---- pripravak protiv gljivičnih oboljenja na rajčicama:
1 dcl mlijeka na 1 l vode, i time se prskaju rajčice jedno tjednoSmile
Ovo nisu rekli i ne znam je li točno, ali ta bakica mi je rekla i da je špricanje mlijekom dobro da bi se zreli plodovi duže održali čvrstima nakon ubiranja.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2009 u 08:37
Da li ste već posijale kupusnjače? To još nisam radila, molim malo pomoći!!!!
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2009 u 09:30
O ,da...Kupusnjače sam posijala u zemlju oko 5. mj. ,pred nekih 2 tjedna ,presadila...
Mislim da ti je sada kasno za sijanje ,ali možeš kupiti gotovih flanaca ,i posaditi ih u vrt.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2009 u 10:06
...hvala na odgovoru....kod nas na jugu je to kasno i rano malo nejasno, sve ovisi ima li kiše......  
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2009 u 08:39
Našla sam u  vrtnom centru nekakvo tekuće gnojivo od algi, kažu organsko ...da li imate iskustva s tim proizvodom ??? 
Na vrh
sandrizmo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sandrizmo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2009 u 18:22
mislis na plantellin "vrt"? ja ponekad zalijem s tim gnojivom na bazi algi - vjerujem da jest organsko jer su im svi drugi proizvodi na mineralnoj bazi.

zaboravila sam reci da mi se cini da je to tekuce algino gnojivo ok, a kombinirala sam ga i s gnojivom u peletima.
prosle godine nisam nista dohranjivala tijekom rasta i sve se borilo za zivot, no ove godine slika je puno bolja!
 
Na vrh
slonica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slonica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2009 u 22:02
Pozdrav,
 
Ja korjenasto povrće ne zamrzavam jer mi je nakon toga nekak mlitavo i vodenasto, a ja obožavam pojest kuhano povrće iz juhe ali smrznuto mi nije fino. Zato sam jučer posijala još jednu gredicu mrkve. Neko mi reče na poslu da mrkva posijana ljeti sospjeva u zimi. Pojma nemam vidjet ću hoće li uspijeti. Osim mrkve posijala sam i zimsku salatu Endiviju, te nakon današnje kiše pokupila cca. 2 kg onih gnjusnih puževa Angry. Inače vrt za sada OK, paradajze krasni ogromni, ali bolest se sve više širi Angry
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2009 u 22:05
Ja sam sve paradajze koji su se već i počeli zoriti morala baciti...svi posmeđili Cry Vrhovi biljaka su zdravi, sad ih dosta ponovo cvate, ipak se nadam svojem paradajzu.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2009 u 22:00
Originalno poslano od člana winnetou winnetou napisao:

SilveK, jesi probala pošpricati paradajze mlijekom i vodom, neki dan sam bila spominjala to (1l mlijeka:10l vode, špricati jednom tjedno)? Ja sam ih pošpricala prije ove kiše, za sada su ok, drže se lijepo, samo da ih ne ureknemTongue. Ovaj tjedan ću ponoviti.



Nisam ni imala prilike od one silne kišurine što je stalno padala, a bolest se širila pri stalnoj vlazi munjevitom brzinom. Ali, ostali su zdravi vrhovi i sad tu raste i cvjeta rajčica, možda ipak nečeg još budeSmile
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2009 u 22:02
Drage moje, s obzirom da smo skrenuli s teme spremanjem zimnice i ostalim, za sve to sam otvorila novu temu i premjestila posteve:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=3582
Na vrh
malamaca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malamaca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2009 u 15:35
Joj ljudi moji polagano sam počela gubiti bitku s korovom nakon onih silnih kiša, a i nisam više imala trave niti ičega drugog za malč, pa sam u ponedjeljak otišla kupiti 5 bala sijena, od tada svaki dan gubim leđa pljeveći gredice i doslovno ih zatrpavajući sijenom. Nadam se da ću sutra s tim završiti. Drugim veliki minus nedostatka malča - zemlja koja je pod njim bila prekrasnim humus od silnih kiša pa nakon toga silnog sunca pretvorila se doslovno u beton, nakon samo tri tjedna. Eto, baš se veselim što će mi biljčice opet uživati u dobrom tlu.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2009 u 19:37
Evo, nakon dosta guglanja mislim da možemo zaključiti sljedeće: smrdljivi martin ima mnogo podvrsta (nailazila sam na mnoštvo latinskih naziva, a izgledom su mi svi slični
latinska imena se sastoje iz uglavnom 2 naziva: prvi naziv je naziv porodice u kojem spada drugi naziv koji sacinjava vrstu.
dakle recimo pieris brassicae je leptir iz porodice pieridae (bjelci) a vrsta unutar te porodice jest brassicae tj. kupusov bjelac.
podvrsta je skupina jedinki sa mogucnoscu razmnozavanja ali da se u nekim stvarima razlikuje od vrste a ipak ne spada u zasebnu vrstu.
recimo nasa domaca podvrsta palicnjaka bacillus rossius redtenbacheri: porodica bacillus, vrsta rossius a podvrsta te vrste je radtenbacheri.
to je igra sistematike i treba je dugo proucavati da se shvati!
toliko od mene!
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2009 u 23:09
Priroda uzvraća udarac [IMG]smileys/smiley1.gif" align="absmiddle" alt="Smile" /> Nakon što su mi rajčice bile desetkovane plamenjačom ,akon svih onih svakodnevnih kiša, rajčice se ipak oporavljaju. Na vrhovima rastu dalje i cvatu, već će se zoriti novi plodovi, a ispod tjeraju novi izboji.
Danas sam ih prskala mješavinom obranog mlijeka i vode, čula sam da to pomaže, pa za svaki slučaj.
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
chiarita2 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 28 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje chiarita2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2009 u 10:22
pozdrav svima! ja sam isto nova u stvaranju bio vrta. pročitala sam '' vrt bez motike '' i mnogo postova na tu temu na netu. imam livadu sa redovito košenom travom čiji dio sam odlučila pretvoriti u vrt. MM se začudo jako zainteresirao za tu moju ideju ( nije pobornik rada na zemlji ) te je 1/3 planiranog vrta preštihao i prekopao a 2/3 na moj nagovor su ostale tako kako jesu. nabavili smo hrpu sijena i konjskog odstajalog gnojiva. sada planiramo sve to pognojiti i prekriti sijenom pa neka dalje priroda radi svoje. htjela bi u jesen posaditi/posijati što se može ali nisam sigurna da li će zemlja ispod malča već biti spremna za to i što se točno u jesen može posaditi/posijati na kontinentu
( sisak )a da preživi zimu?
drugo pitanje: jaaaaako se bojim zmija pa me zanima da li se uvlače u malč?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2009 u 23:34
Pozdrav Chiarita2, dobrodošla na forum smile73

Najesen možeš posaditi luk, češnjak, zimsku salatu, posaditi jagode..budem dopisala ako mi još nekaj padne na pamet. Inače, primjetila sam da zemlja jako brzo ispod malča postaje rahla - MM mi stavlja travu iz koša kosilice ispred vrta na travnjak, ponekad se je znalo odužiti i nisam stigla tu travu poslagati po vrtu - već za tjedan-dva ispod nestaje trava i tlo postaje rahlo, dakle, čak i nebi trebalo štihati, već samo jedno vrijeme stavljati malč (otkos trave) u debljem sloju i priroda napravi svoje.
Što se zmija tiče neznam, nema ih kod mene u Međimurju.
Na vrh
winnetou View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje winnetou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2009 u 07:37
Dobrodošla, Chiarita2!smile73
Evo, SilveK ti je dala nekoliko savjeta što posijati, možeš još i matovilac pa u rano proljeće imaš zdravu salatu. Mislim da će ti vrt biti spreman, a i dok budeš sadila, uvijek se nešto doda od gnoja (kompost, gnojivo od koprive kad biljčice malo ojačaju, zreli stajski gnoj, esw.)
 
Što se tiče zmija, i kod mene ih ima.. i riđovke i poskoka.. i isto tako se pitam jesu li mi ispod malča. Kad god idem u vrt, a vani onako lijepo udari sunce, stalno si mislim da ću joj stati na glavuShocked, a onda jednostavno, o tome - ne razmišljam! Nisam ih još vidjela pa onda si mislim, nema vas tu! Vidjela sam samo guštere da vole trčati po malču i da mi se sakriju kad me čuju. Nisu ni oni bezopasni, ali k'o malo pripazim.
Zmije se baš vole zavlačiti ispod sijena i slame. Kad kosimo, pa ostane hrpica trave na mjestu, vrlo često ispod pronađem sljepića, ali bome ponekad znam naići i na riđovku i nije uopće neki osjećaj..
Ali, kako rekoh, razmišljam da ih nema u vrtu i toga se držim.. dok ju ne vidim..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2021222324 43>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.