Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Oleandar
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Oleandar

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
Korisnik
Poruka
stephanotis View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 569
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stephanotis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 11:58
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ivane,nebumo te zlonamjerno shvatilismile78no  ipak je ovo dobro mjesto.Tamo bi trebale SAMO slike biti a ovdje rasprave.To što se malo tko drži toga,e to je druga stvarWink
Aj da ne zachatavam temu,bum nešto i onjima napisala.Kako ih nemam nemam ni kaj pisatiLOLLOL.Ozbiljno sad,oni su meni prekrasni no nemam ih,i mislim da ih skoro neću ni imati,jer nemam kuda preko zime sa njima.Ok je dok su mali,to bi još nekud utrpala,no veće nemam kuda i zato ih neću ni saditi.Divit ću se vašima
Sliku svog oleandera sam stavila u sklopu poziva upomoć što da s njim radim... malo bi mi bilo teško opisati riječima...  LOL 
Eto neću više sigurno, da ne bi bilo prigovora. Na kraju sam samo neke grane odrezala, čisto da ga malo oblikujem.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dadoxxl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadoxxl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 17:51
oleander vam se najlakse ozili u vodi tj.u staklenci tamne boje,dosipati vodu,veoma brzo se pojave korjencici...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 18:09
Evo ja probala u čaši i nekako mi je istrunuo,a drugi se osušio. Kakva mora biti stabljika, drvenasta ili zelena, pa ću probati kako savjetuješ.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
dadoxxl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadoxxl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 19:10
mora biti drvenasta i malo deblja otprilike kao olovka
Na vrh
dadoxxl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadoxxl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 19:15
sada kad nije previse toplo ja mislim da je previse primila vode,ako je vani,ali i ako je u kuci mozda ste je prelili,pustite da se osusi zemlja,iznesite na sunce bez vode sada u pocetku i ona ce ponovo olistati mozete je i prikratiti ukoliko je sada bila u cvijetu,tj.ako je sada bila kupljena...
Na vrh
maya View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 19:57
Stoji na balkonu stalno.Ok pusticu je da se osusi pa cu vidjeti.Ako ni to ne pomaze onda cu je prikratiti.Hvala.Thumbs%20Up
Na vrh
marija2108 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marija2108 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 19:29
Hvala Ivoni što je moje pitanje s
 
postavila i na ovom forumu.
Nakon toga oleandar sam presadila u veću posudu i oprala list po list sa vodom u kojoj je par kapi deterđenta za suđe, i od tada više nema niti ušiju niti žutih lustova.
Što više, gdje god je otpao list, počeo je puštati novu granu.
 
A i dobio je društvo: dupli žuti i boje lososa!
 
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 21:59
   A gdje nabaviste taj nježno žuti oleandar duplog cvijeta?!
Uistinu me interesira.
 
Ja ih imam nekoliko vrsta i gotovo sve sam uzgojila iz reznica pa su mi stoga najdraži. Svake godine zakorijenjujem poneku reznicu i posadim je da izraste u skladan grm ili kao soliterna biljka s jednim deblom, za što treba podosta vremena.
Imam oleandar bijelo - bež nijanse, dakle nije potpuno bijel, koji sam davno donijela iz Baške Vode i koji sam prvi zakorijenila. Veoma mi je drag, jer volim svijetle nijanse cvjetova, stoga me neodoljivo privukao i opčinio onaj nježno žuti prikazan na fotografiji.
Imam i jednostruki, kupljen pod nazivom - crveni. No, nije potpuno crven, nego neka miješana nijansa intenzivno tamno ružičasto crvene. Ne znam da li postoji kultivar potpuno crvene boje?
Dosta je sklon napadu štitastih ušiju, a i staro mu lišće pri vlažnijem vremenu i mokrom supstratu olako opada.
Ružičasti dupli je krasan, robusan i snažan, i veoma mi se sviđa.
Imala sam i narančasti, ali je bio zakržljao i neotporan, te se skršio pod naletom nametnika.
Potpuno bijeli jednostavnog cvijeta sam pokušala zakorijeniti, ali nije izdržao, tako da ostah na tih nekoliko sorti.
 
No, ova čarobna žuta me oduševljava. Ali, gdje da je nađem?!
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 22:23
Zamoli za reznicu ili semenkuBig%20smile

Mozes da se oglasis i pod 'oglasima'. Trazim, zelim, ima li ko...

poz.
Aglaja
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 22:47
Hvala na savjetu Smile , možda to i učininim.
Jedino što me brine jest kako bi reznica mogla putem pošte izdržati svu tu objektivno nepodnošljivu situaciju promjene temperature i eventualnog isušivanja?
A sjeme od istog kultivara nužno ne znači i istovjetnu mladicu koja bi izniknula iz nje..., jer zna se - križanje je majka raznolikosti, a koja će pčela oprašiti svojim nožicama, malo prije tapkanim po ružičastom ili bijelom cvijetu, pa doteći na ovaj prekrasni žućkasti, zna samo viša sila, stoga, tko zna kakvo bi djetešce bilo od te žute ljepotice...
Sjeme nije pouzdano, ali reznica kao njezin klon u potpunosti jeste.
Samo je pitanje sreće u ukorijenjivanju...
Na vrh
marija2108 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marija2108 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 15:19
Oboje kupljeno prije dva mjeseca u Baumaxu u Zagrebu:

 

Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 14:03
   Ma, kako je prekrasan ovaj svjetložuti.
Ja se baš ne oduševljavam bilo čim, ali kad me nešto impresionira, ne mogu odoljeti da mu se ne divim.
 
Prije dva mjeseca kupljeno - to je dugi period. No, raspitat ću se ne bih li slučajno imala sreće.
Na vrh
marija2108 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marija2108 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 15:08
Da, tad su baš bili stigli pa je bio dobar izbor, a i ja sam duže vrijeme tražila žuti.
Možda da još pogledate Bauhaus i MBM u Lučkom.
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2008 u 23:45
Originalno poslano od člana Donata Donata napisao:


UZGOJ IZ PRESADNICA


Za uzgoj mladica u vodi odabiru se mlade vršne grančice bez cvjetnih pupova, dužine 20 do 25 cm. Donji se listovi s grančice uklone, a ostali se prikrate na trećinu dužine. Ovako pripremljene grančice stave se u duboku posudu s vodom, u koju se doda komadić razmrvljenoga drvenog ugljena ili, u novije doba, sredstvo za brže ukorjenjivanje. Drveni ugljen sprječava razvoj truleži u vodi te voda ostaje bistra. Posuda se stavi na toplo i svijetlo mjesto. Po potrebi voda se u posudi nadolijeva, ali se ne mijenja. Nakon 6 do 8 tjedana pojavit će se korijenčići. Reznice valja i dalje držati u vodi, dok se korjenčići dobro razviju i ojačaju. Pogrešno je tek slabo razvijene mladice ukopati u zemlju, često se dogodi da se mladice ne prime. Kad se razvije dostatno snažan korijen, biljke se pažljivo vade iz posude s vodom i presađuju u cvjetni lonac ispunjen cvjetnom mješavinom.
 
Probao sam s vodom i to ide baš tako kako si napisala, ali našao sam da mi je jednostavnije i jednako efikasno reznice odmah upiknuti u posudu s tresetom koja je potopljena u vodi tako da je treset maksimalno upio vodu. U podnožju u vremenu zakorjenjivanja uvijek nadolijevam nešto vode tako da treset zadrži istu vlažnost. Jedino i sve što se time dobije je to da se izbjegne to spomenuto prerano presađivanje iz vode u supstrat.
 
Btw, taj dupli žuti na slici je još jedna moja tiha patnja. Vidio sam jedan prije par godina na Pagu ispred neke kuće, ali nismo imali hrabrosti (kao turisti) nepoznate ljude pitati za reznicu i sada mi je naravno krivo. U međuvremenu ohrabrio, ali daleko mi Pag sada.
Na vrh
stephanotis View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 569
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stephanotis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 09:16
Originalno poslano od člana stephanotis stephanotis napisao:

Molim vas za malu pomoć oko mog oleandera. Kad je došla zima, stavila sam ga s balkona u boravak. Najednom je počeo tjerati grane i pupove. I cvao je u 12. mjesecu. Sve mi je jasno da je bio na pretoplom. Sad me zanima kako ga obrezati. Jasno mi je da ove "nove" grane nisu dobre. Da li da ih cijele odrežem ili... i kad?
 
 
Citiram samu sebe. LOL
Pitanje: kad bi bilo ok da moj oleander procvate? Jel vaši već cvatu? Moj ne i nema baš neku namjeru. Nema nikakvih pupova... Confused
Ja sam dijete sreće
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 13:04
Ako ti je oleandar ovako velik čudno je da ne cvate. Možda mu nedostaje sunca (nije valjda u kući!?) ili ga treba prignojiti. Meni su procvali čak i oni novi mali od prošlogodišnjih reznica.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 13:21
Nickless,kako si ga pelcao? Nakon koliko vremena bi se grana trebala ukorjeniti?
Ja sam nedavno dobila grančice i zapelcala sam ih,sad sam u iščekivanju.
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 13:29
Evo imaš gore par postova prije moj odgovor na Donatin post, opisan njen način s vodom i moj s tresetom, i jedno i drugo sam radio.
 
Nego imam i ja tu jedno pitanje, naime jedan mladi koji bi trebao biti rozi ima (prve) cvijetove bijelo prošarane, još nisam vidio niti čuo za prošarani oleandar, je li to normalno ili neka čudan mutacija?
Na vrh
stephanotis View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 569
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stephanotis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2008 u 15:17
Originalno poslano od člana Nickless Nickless napisao:

Ako ti je oleandar ovako velik čudno je da ne cvate. Možda mu nedostaje sunca (nije valjda u kući!?) ili ga treba prignojiti. Meni su procvali čak i oni novi mali od prošlogodišnjih reznica.
Ma kakvi unutra. Na balkonu je i to na južnoj strani. Ima sunca kolko hoće. Al bi ga mogla malo gnojiti... Hvala. Ma cvao je on meni oko Božića u stanu. Malo se zabunio. LOL
Ja sam dijete sreće
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2008 u 12:24
Originalno poslano od člana stephanotis stephanotis napisao:

Ma cvao je on meni oko Božića u stanu. Malo se zabunio. LOL
 Pa ne čudi se što ti još ne cvate. Umoran je i iscrpljen jer nije imao period zimskog mirovanja.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,187 sekundi.