Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pepino (Solanum muricatum)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pepino (Solanum muricatum)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 19:02
Mislila sam da od reznica neće biti ništa, malo su se mučile, ali brzo su došle k sebi, što me baš začudilo...EmbarrassedHeart
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 20:59
Ma odlično. Meni je ženskica od koje sam kupila biljku rekla da se treba svake godine zapelcati nova biljka. Ne zato što stara biljka neće preživjeti ili sl, nego zbog uroda. Kaže da stara biljka ima puno manji prinos te se pelca nova koja će imati veći prinos. Tako je ona rekla, valjda je onda tako.
Ti isprobaj oba načina pa ćeš najbolje znati
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2013 u 21:17
Da najbolje da se pobliže upoznam s Pepinom pa ću znati iz vlastitog experimenta kakav će koji biti i koji će biti bolji...Ja sam čula nešto slično, ali navodno ako se sije iz sjemena da jako malo urodi..Nemam pojma više što je istina, a što laž...Preostaje mi samo biti strpljiva i čekati da saznam iz vlastitog iskustva što će biti dalje..SmileEmbarrassedTongue Zaboravila sam još reći, ako je ona tako rekla,  zašto sam onda negdje našla kako stara biljka može biti jako lijep, velik i robustan  grm,  ako se pravilno održava...Naravno pod uvjetima da živi u velikoj tegli, jer se mora pospremiti preko zime u kuću..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2013 u 07:23


Moj Pepino - pelceri dobijeni prošle jeseni od Fatke.
Slike su od pre dvadesetak dana, sada ima i malih plodova. Primetio sam da ga voli crveni pauk...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2013 u 08:48

evo i plodova...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2013 u 15:06
oooo kako se krasno razvija plodić, ma baš je fora biljka. jesi li vidio kako lijepo izgleda ako se uzgaja u visećoj košarici?
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2013 u 08:28
Biljka je stvarno dekorativna. Imam jedan u saksiji i jedan posađen u bašti. Grančice se zakorenjuju za nekoliko dana. Čitao sam da starije biljke manje rađaju i da ih treba svake godine ili svake druge podmlađivati ožiljavanjem grana.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2013 u 16:21
voki, meni je upravo tako rekla prodavačica cvijeća na sajmu. Rekla je da tako rade uzgajatelji te voćke radi obilnijeg prinosa.
Na vrh
Druid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Druid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2013 u 18:37
Hocete li misljenje veterana po pitanju pepina? Wink
S biljkom sam se upoznala pre sigurno petnaesetak godina. Donela sam s mora malu biljcicu dobijenu od prijatelja. Dugo sam je gajila, razmnozavala - ne primi se samo ona reznica koja se ne ubode u zemlju. I kao sto kaze Voki, za par dana je  vec pustila zilice. Medjutim, gresku koju sam pravila jeste da nisam sebi podmladjivala biljku. Imala sam tri robusna i velika stabla koja poslednjih godina nisu ni radjala.  Sve dok mi sva tri nisu otisla u vecna lovista i ja ostala bez pepina. Srecom, slala sam reznice na sve strane i jedna od tih biljaka, cini mi se kod Fatke, je dala novu biljku koja preko Vokija (Hvala!) je dosla ponovo kod mene. Neverovatna su ta biljna putovanja!
 
To je bio istorijat. A iskustvo kaze:
 
Svake godine obnavljajute biljku da biste imali plod koji ima neverovatnu aromu, naravno, kada lepo sazri. Tada linije postaju jako ljubicaste, a ostatak kore je svetlo zut. U ciniji moze dugo da stoji i da se pojede kao najlepsu poslasticu za Bozic Wink
Kod mene je mnogo bolje izgledala ako je u delimicnoj senci. Recimo da ima sunca samo pre podne. Inace biljka zaista pati.
Vole je bele musice Confused ali, jako lose podnosi prskanje hemijom. Zato vodite racuna da se ne namnoze, a biljku tretirajte prirodnim sredstvima (razblazenim ekstraktom belog luka ili duvana).
Nije zahtevna po pitanju zemlje ali ipak vise voli da je rastresita.
Povremeno moze da se prihrani helatnim gvozdjem...
 
Ako se setim jos necega dodacu.
 
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2013 u 23:21
Imaš pravo Druid za ovo što kažeš da voli biti u djelomičnoj sjeni...ali isto tako, ja sam primjetila dok je moj Pepino bio vani, nekako mu se to  nije baš svidilo, prestao je rasti....onda sam ga prebacila u plastenik gdje je stvarno toplo, a plastenik je zasjenjen, sad vidim da uživa ko malo prase u blatu....LOL
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Druid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Druid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2013 u 15:01
I ti si u pravu, monstera. Zato se ja trudim da svaki put, gde god pisala, napomenem da je to "tako kod mene". Nema sigurnih recepata. Postoje osnovni principi za neku biljku. Kod mene je dosta vlazno i toplo. Ponekad i po 5-10 stepeni toplije nego u nekim drugim delovima grada jer je takva mikroklimaklima. Neke biljke dobijene od prijateljice koje su zalivale 2 puta dnevno preko leta, kod mene su uginule jer nisu mogle da se osuse. Jedini spas je da posmatramo i osluskujemo nase ljubimce, a onda da ih setamo po vrtu ili na terasi dok nam ne kazu gde im je najboljesmile99
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2013 u 15:55
Jedan pepino mi je u saksiji ispred kuće, ima direktno sunce od jutra do 12-13 časova, a jedan je u bašti gde ima puno više direktnog sunca. Ovaj u saksiji ima plodova na sebi, a onaj u bašti je odbacio sve cvetove i nije ostao ni jedan plod...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
smotus View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 12 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smotus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2013 u 13:01
Pozdrav svima :)

prije cca 2mj sam kupila svog prvog pepina (prodavačica mi je rekla da je mlada biljka, ovogodišnja). Prvo je bio vani, već cca 3 tjedna je u kući. Međutim, počeli su mu listovi žutiti i otpadati (tj cijele grančice, ali od dolje samo par komada za sad. ima ga još puno). Da li je to normalno? mislim. . vjerujem da bi moglo biti, zbog promjene mjesta, vremena itd.

Također, neki listovi su se malo smotali po dužini. Nisam bila doma jedno 10 dana i moji su se brinuli za njega, ali kažu da su ga redovito polijevali pa mislim da nije tu problem.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2013 u 10:36
 Smotus, prije svega Dobrodošla! smile73  Mogu reći, ja nisam neki stručnjak, ali imala sam sadnicu od lani, preživjela mi je zimu u prozoru jer je to bila mlada, mala sadnica. Također je preko zime odbacila sve lišće, ostale su samo gole grančice. Na proljeće je opet lijepo potjerala i čim je otoplilo krenula je rasti ko blesava....Istina nije imala roda zato jer ako se ne varam, mislim da mi je Voki rekao da Pepinu iz sjemena ponekad treba i tri godine da bi rodio. Nema veze, ja ću čekati koliko bude trebalo....Ono što hoću reći, iz ove svoje jedne sadnice, ja sam ove godine dobila nekoliko  sadnica. Također ovdje negdje piše da bi uopće preživio biljka Pepina se mora stalno pomlađivati i obnavljati ( pelcati nove biljke od stare matične biljke). Smile Nadam se da sam bar malo pomogla.






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
smotus View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 12 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smotus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2013 u 10:50
pomoglo je, hvala :)

ma samo me to lišće zabrinulo. ali eno još se drži :D
tj otpalo je samo par od dolje, a ostalo je sve još zeleno i drži se. skužili smo da ne voli sunce jer se onda listovi smotaju, tako da nije u prozoru nego na podu. ima dosta svijetla, ali nije direktno sunce.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2014 u 00:51
Moon je li ti još živ pepino? Ja imam nekoliko malih sadnica, ali nisu mi cvjetale ove godine. Spremiti ću ih u zatvoreno i na proljeće izbaciti van. Jedna je u vrtu koju mislim pokriti pa što bude....WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2014 u 16:47
jagoda, nije na životu, nisam ga pelcala, a staru biljku, koliko sam pročitala, kažu da ne treba čuvati jer puno slabije rodi Wink
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2014 u 21:00
Hvala ti Moon na odgovoru. Žao mi je da više nemaš pepina.Cry Ja ću vidijeti kako će biti kod mene, pa ću podjeliti iskustvo ovdje....WinkWink
Još jedno pitanje jesi li probala plodove? Ako jesi kako ti se čine?WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2014 u 21:11
O pa da, bila je berba LOL. Evo post gdje sam opisala okus.  
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2014 u 21:29
Willkommen bilder  Smotus !

Monsti , prvi put sam slucajno zalutala na ovu stranicu ; draga , mozes mi reci u koje doba godine se
pepino nabavlja ? Cvijetici su tako slicni krumpirovim ! Napisale ste da su dobri za dijabeticare ,  ti
znas , MM , zato me je vase pisanje zaintrigiralo ! Hvala ti u naprijed za odgovor !   
                                                                                                                                         Thank you bilder
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.