Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Maranta - Marantaceae
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Maranta - Marantaceae

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
Korisnik
Poruka
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2008 u 19:06
Probaj je presaditi, ako nisi dugo i ne pretjeruj sa zaljevanjem.
Sad vidim ti si nova - dobro nam došla.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mena View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 07:38
Manal,Trisa je sasvim u pravu sto se tice zalivanja.Marante nevole previse vode,i koliko sam shvatila,ako imas ovu sa crvenim zilama,manje je zaljevaj i one vole da imaju potporu i da rastu u visinu...
Na vrh
manal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 17:11
hvala na dobrodoslici i savjetima! Smile presadit cu je, pa cu vidjeti. jednu sam "granu" morala odrezati jer je cijela krenula zutjeti, al sam je stavila u vodu i pusta zile Tongue ima ona potporu, onako jedan stap obavijen kokosom, takvu sam je i dobila i fino je rasla. mozda sam je previse zalila, sad cu paziti.
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 21:02
Radi usporedbe kako ova biljčica brzo raste. Slikano krajem studenog prošle godine
 
a evo je danas 4 mjeseca kasnije
 
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 22:26
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ajmeeee,nisam ni znala da cvate!!!!!
Baš je sladak cvjetićsmile71


kako nisi znala da cvate? pa moja je jedno vrijeme non stop cvala ali kad cvjeta ond joj bas listovi ne rastu pa ih treba kidat
Per aspera ad astra.



Na vrh
manal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 20:44
joj, uzas, sad tek vidim da u zemlji moje mare hodaju male bijele bubice, jedva su vidljive, al ima ih... naravno da cu je presaditi, al pitanje je hoce li s njom preci u novu zemlju? sta da radim da ih se rijesim?
ja mislim da tih bubica imam i u zemlji drugog cvijeca koje dobro napreduje, pa ne znam koliko stete, al buduci da mara boluje, mozda su ipak uzrok...
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 21:16
Mislim da su ti te bubice od previše vlage! Svakako presadi!
Na vrh
manal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2008 u 17:34
moja mara je uvenula Cry kad sam je presadjivala, otresla sam zemlju sa zila da ne predju bubice i onda se sva ufrkala, pa sam cekala da dodje sebi, ali nista. jako mi je zao moje mare, bila je tako lijepa... jel greska bila u tome sto sam ogolila zile?
Na vrh
MARKEZIT View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 301
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MARKEZIT Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2008 u 00:38
moželi mi neko reći jel isto cvijeće marante i stromante sanguinea
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2008 u 01:04
Moja maranta ima naziv MARANTA FASC. HANG  , žile su joj crvene, naličje tamno crveno i po cijeli dan mijenja položaje listova....sin mi je rekao : Gotova ti je ova, nisi je polila !
Takva bude ujutro  kao da sklopi listove, a kako dolazi noć otvara listove prema gore. Opet cvjeta.
Na vrh
MARKEZIT View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 301
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MARKEZIT Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2008 u 01:12
ma ok manći to me sve bunda marante kalateje stromante  na drugom forumu su to 3 razlićita cvijeta a meni su svi slićni 
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2008 u 00:05
Hm,nisam znala da je biljka blagostanja-kako procitah ovdje-..
Moram je odmah kupitiTongueTongueTongue...
Ovih dana cesto je vidjam u cvijecarama,ali ako nastavim ovim ritmom kupovanja cvijeca,cimer ce me izbaciti iz stana kad ih pocnem unositi iz dvoristaBig%20smileBig%20smile..
Ali..jako je lijepa..razmislit cu..WinkWink
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2008 u 08:13
Originalno poslano od člana MARKEZIT MARKEZIT napisao:

ma ok manći to me sve bunda marante kalateje stromante  na drugom forumu su to 3 razlićita cvijeta a meni su svi slićni 


Marantha, Stromanthe i Calathea su tri roda iz porodice Maranthaceae. Tu spadaju jos i rodovi Ctenanthe, Saranthe, Thalia i mnogi drugi. Ovde, na forumu, postoji posebna tema o kalatejama, a na temi pod nazivom 'nemam pojma biljka' govorilo se o Stromanthe i Ctenanthe. Postoje i fotografije koje ih prikazuju.

Dakle, maranta i stromante nisu iste biljke, vec dva roda iz iste porodice. Stromanthe sanguinea je vrsta roda Stromanthe.

poz.
Aglaja
Na vrh
zelenooka76 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 09 Prosinac 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zelenooka76 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2008 u 11:30
Ne mogu pronaći nigdje da li je Marantha otrovna za kućne ljubimce. Nedavno sam kupila Maranthu a  imam doma mačića, za sada ju ne dira, ali me strah jer ne znam da li je ta biljka otrovna za životinje, pa vas molim ako itko ima ikakvih saznanja da mi odgovori. Unaprijed Hvala. Wink
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2008 u 12:51
Koliko znam nije... a nisam nigdje ni pronasao o njoj da se pise da je otrovna....
 
Pogledaj o ovoj biljci sta su napisali clanovi:
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2008 u 18:32
Super aglaja, ja dakle imam marantu, već dosta dugo i baš nije niti zahtjevna, zaliješ, ne zaliješ, dohraniš, ne dohraniš, dobra i poslušna, a tako dekorativna biljka.
Obnovila temu, jer vidim da je netko otvorio, admin zaključao, što je u redu.-
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
White View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 207
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje White Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2009 u 00:08
Ja sam dobila marantu za poklon u 2.mj,bila je onako srednje visine,a sada je praava ljepotica,raste ko luda a sada i cvate,ali zanima mogu li se marante presaditi bilo kada?Mislim..nemora sad u proljeće jel?
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2009 u 18:26

Mislim da nije pretjerano osjetljiva što se tiče presađivanja i da je ne moraš presaditi baš sada. Moja se jako brzo udvostručila i presadila sam je usred zime, raste neumorno i dalje.

Nedavno sam odrezala komadić grančice, stavila u vodu i vrlo brzo je istjerala male korijenčice. Već je posađena u zemlju i dobro se drži.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2010 u 09:06
Imala sam predivnu marantu, slika joj je negdje napred, ali na žalost ne znam što se dogodilo, najednom se osušila i otišla, očita prilika da nabavim nolvu. A kako sam malo obnovila gradivo vidim da mora biti u niskoj posudi, pa će tako nova biljka dobiti i novu pliću posudu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2010 u 09:33
...moja  maranta  je  još  u  životu  ali  ne  mogu  reč  da  mi  je  jednostavna  za  uzgoj....
....raste  ona  ali  i  redovno  žuti  pa  šišam  lišće  i  grančice....
....prvo  je  bila  u  banji  ,  kao  u  tropskim  uvjetima,  pa  nije  bila  zadovoljna  svakodnevnim  tuširanjem...
...onda  je  pošla  u  dnevni  boravak ,   tamo  joj  se  suše  rubovi  i  isto  žuti,  dakle  manje  vode  -  opet  nije  dobro....
...onda  sam  je  izbacila  na  taracu  i  tamo  je  provela  ljeto  i  sve  do  Božića i tu  je  bila  najveselija...
...čim  se  ukaže  proljeće  opet  leti  vanka,  u  hlad,  zaštićena uz  zid....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.