Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Perunike - Irisi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Perunike - Irisi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 21>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 20:16
Pa suseda meni trebaju, ja takve nemam, kad se vidimo, odmah trčim.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 21:05

Volim irise i svako toliko dopunjavam ostalim bojama. Plavih - svjetlih imam mnoštvo. Volim ih u  vazi na stolu Smile

Kupila sam tamno plave sa jarko žutom sredinom i ostala šokirana - nisu bili veći od pedlja.
Mislim da su dvije sezone bili takvi - ove godine - veliki, debeli, sa tri cvijeta.
Što se desilo ne znam - ali ja sam presretna.
 
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2008 u 18:44
korijenko,lukovice stigle.bacam se na sadnju.


P.S.sjemenom ljiljana usrečila si i moju ženu koja baš ne mari za cvijeće,ali ljiljan....
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2008 u 08:55
Hoya, glavno je da si ti sretna sa svojim irisima. Irisa ima nekoliko skupina, koji imaju sličan cvijet ali se bitno ralikuju po građi, visini, staništu gdje rastu, porijeklu. Osnovna podjela je na one koje imaju lukovice i one s podankom (rizomom). I lukovičaste se razlikuju i po visini, pa mogu biti visoke, srednje i niske, a broj križanaca i boja neograničen. Tri su skupine lukovičastih: Reticulata, Juno i Xiphium iris. Reticulata su visoki samo 5-15 cm i cvatu u rano proljeće, pa su tvoje vjerovatno te. Sve iz ove skupine traže ocjedito tlo neutralno do slabo alkalno na punom suncu. U fazi mirovanja ne zalijevati samo održavati tlo vlažnim. Inače taj cvijet je od davnina opčinjavao svojom ljepotom i bio posvećen bogovima, u grčkoj mitologiji božici duge Iris, a u slavenskoj bogu gromova, kiše i plodnosti Perunu. Otuda i nazivi latinski Iris i hrvatski - perunika.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2008 u 09:08
Baš dobro si nam to opisala, znači da sam ja pa skoro pogodila. Nisam ih sadila duboko, već za debljinu lukovice, na sunčanom su mjestu, naravno plavi irisi, koje sam dobila od korjenka, ali imam i perunike tamno plave- ustvari ljubičaste, koje se šire ko lude, ali ne smeta, jer ima je i lišće dekorativno.
To je biljka za mene: vrtna zemlja, sunce, ne dohranjivati - fantastično.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
spring View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 786
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje spring Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2008 u 07:56
Evo još jedne podanice irisa ili perunika.
Baka Bea hvala na objašnjenju!!Smile
Mi smo ih u jesen 2007 posadili uz kuću u dužini nekih 10 m..raznih boja i raznih visina.. svi su cvali.. ovi minijaturni su bili bijeli i žuti.. a visokoh je bilo svoh boja.
nešto sam i dobila sastrane već starih rizoma.. uglavnom su plavi ali navodno ima i žutih i bijelih i nekih rozih ali ove godine moram označiti gdje koji je pa da ih pratim!!
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2008 u 07:57
A kakve bi drugi i bile, Triša, kad si proglašena kraljicom plavog cvijeća. Šteta da nisi mogla na varaždinsku kavicu da prelistaš knjigu o irisima, meni te slike svaki put izmame uzdah, kad vidiš kakvu je ljepotu priroda, uz malu pomoć čovjeka, u stanju proizvesti. Pozdrav
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2008 u 08:38
Dobro jutro ti želim, Spring, tek sam poslala post kraljici plavog cvijeća, a ono nova ljubiteljica perunika. Ako ti nisam poslala dobrodošlicu, evo to činim sada od sveg srca, a da si se navukla na perunike već mi je jasno, meni se to dogodilo odavno. Ne znam koje su mi ljepše, minijaturne I. pumila, 10 cm visoke kao za Barbikin vrt ili raskošne I. germanica zvana još i bradata neke pravi divovi, svih mogućih boja. Izmeđi njih I. barbata nana niske bradate. Irisi su u vrtu 'Katice za sve'. Za sunce, za sjenu, za suho tlo i močvarno, izbor da ti pamet stane, križanci od japanski (I. kaemferi, I. laevigata, do naši I. pseudodacorus žute močvarne), pa američkih i dr. mogla bih nabrajati do sutra, rod je zastupljen s 300 vrsta, a gdje su joŠ križanci. Ja sam moje pokušala označavati, ali kako ih imam puno, previše mi je vremena oduzimalo rezanje plastičnih etiketa od čaša. U knjizi o perunikama sam vidjela da u nekom rasadniku kad presađuju perunike, lijepo ih orežu u obliku lepeze i na list napišu boju. Ja ću to probati slijedeće godine. Pozdrav
Na vrh
spring View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 786
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje spring Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2008 u 10:35
A kakva je to knjiga o irisima?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2008 u 14:52
Knjiga o perunikama, na engleskom s 1100 fotografija.
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2008 u 20:09
da se nadodam,nema kakvih nema,fantastično.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
spring View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 786
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje spring Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2008 u 21:46
A kak se zove.. gdje se može vidjeti?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2008 u 05:30
Originalno poslano od člana spring spring napisao:

A kak se zove.. gdje se može vidjeti?

Kod mene ili na nekoj novoj kavici. Zove se Irises (enciklopedija) i priručnik The Gardener's Iris Book.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 18:05
Žao mi je ako se ponavljam, ali irisi, koje sam posadila u jesen, bacili su listove nedugo nakon sadnje i drže dobr. Lišće je dugačko oko 40 cm i sada miruje. Dali je to u redu i dali će mi normalno cvjetati ove godine.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
korijenko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2008
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 6701
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje korijenko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2009 u 13:42
Triša meni se to dogodi svake godine i normalno na proljeće cvatu. Sve OK
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2009 u 14:12
Korijenko super, to su ionako svi tvoji, pa si ti najmjerodavnija za odgovor - hvala ti, jako su lijepi, veselim se cvjetanju.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
sanja30 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2008
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 189
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanja30 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2009 u 09:58
http://depositfiles.com/en/files/8659057/
jel bi to bila ova enciklopedijica?
 
klik na free downloading
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2009 u 16:08
Evo kupio danas mrežasti iris(Iris reticulata).Piše da se sade u 9,10,11 i 12 mjesecu,ali ja im nisam mogao odoljeti.A sad vas pitam,dali da ih sadim odmah ili da čekam jesen(hoće li preživjeti na suhom do jeseni).Hvala
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2009 u 23:41
Ja bi ih odmah posadila, jer postoji velika opasnost da lukovice "na suhom" propadnu, a u zemlji im ništa neće biti...mislim, prve će godine biti malo "zbunjene" i tko zna kad će propupati i cvjetati, ali će druge godine redovno cvjetati na proljećeWink
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2009 u 15:08
a evo danas vidim istrulili svi do jednog,naravno još sam ih ostavio u zemlji ali ipak mogu li se kod tebe rezervirat na jesen smile220smile78smile58
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 21>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.