Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orhideje pomoć-spojene teme
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Orhideje pomoć-spojene teme

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 7>
Korisnik
Poruka
Nikolina View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nikolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2009 u 14:55
Orhideje sam preselila sa sjevernog u jednoj sobi na južni prozor u drugoj sobi jer je tamo toplije i tamo se grije. Dobro su krenule, svih pet je krenulo novi list, na jednoj nova cvjetna grančica međutim danas, evo nakon tjedan dana sam uočila na svima da je bar jedan list dobio ogromne bijele fleke, veličine 5 cm plus minus, na nekima i po dva... Što se dogodilo? da li su bile preblizu stakla pa su zbog niže temperature se smrzle?Sve sam ih odmakla od stakla, stavila sam posudicu s vodom zbog vlage. Da li je itko imao takvih problema?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2009 u 12:21
hm neznam stvarno sta bi to moglo biti... nisam se nikad s tim susrela :(
Per aspera ad astra.



Na vrh
Fify View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fify Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2009 u 00:58
Ovako: dobila sam orhideju od svekrve..krasan početak za nekog tko se tek počeo baviti uzgojem cvijeća :(
no dobro.....ne razumijem zalijevanje nikako....što znači "zalijevanje potapanjem"? što potapam?
cijelu biljku?
samo zemljani dio?
dokuda je trebam potopiti?Confused
na koliko?špricati...čime? vodom u štrcaljki? ili prstima......omotana je nekim zelenim...hm, korijenjem???
evo slika, pa pogledajte, znalci, i MOLIM VAS pomozite mi objašnjenjima za totalne početnike....jer, zbilja nemam pojma o cvijeću Shocked
 
CryCryCryCryCryCry
 
 
 
 
 
Na vrh
Fify View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fify Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2009 u 01:00
meni djeluje neka sva zdrava....jedino me zanima valja li joj ova roza posuda?
u njoj mi je došla....u prozirnoj plastičnoj i u ovoj roza....šta da radim s njom???
smile226
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2009 u 07:50
Fify pogledaj malo pod temom orhideje. Tamo je sve dosta dobro opisano.

Tvoja orhideja je lijepa, zdrava i s puno zračnog korijenja. Što se tiče potapanja ja svoje orhideje jednom u 12-tak dana potopim u vodi. Stavi posudu s orhidejom u veću posudu s ustajalom vodom i drži ju tako 15-tak minuta da se supstrat natopi vodom. Supstrat za orhideje nije zemlja već mješavina kore drveta, korijenja mahovine i stiropora pa treba duže da dobije vodu.
Nakon toga izvadi orhideju van, ocijedi višak vode i to je to. Ova roza posuda je ukrasna i nema problema da je držiš u njoj.
Najbolji pokazatelj kad opet treba polijevati orhideju je ako na stjenkama plastične posude iznutra ne vidiš kondenzirane kapljice vode.

Dobro je da ju barem svaki  drugi dan špricaš po listovima, ali ne po cvijeću. Na taj način i zračno korijenje dobije potrebnu vlagu.

Nadam se da će ti za početak ovo pomoći. Inače sva pitanja možeš staviti i  na već otvorenu temu o orhidejama. Nema potreba da otvaraš novu.Wink
Na vrh
Fify View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fify Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2009 u 10:43
hvala ti na brzom odgovoru, nisam znala nikako što je to omotano oko nje, čak sam pomislila da je to ukrasna trava Embarrassed ... ali kad sam je izvadila iz ove roza posude (jedva, jer je uska, uhvatila sam je za ove držače zabodene u zemlju) onda sam vidjela da joj korijenje čak i iz onih rupica na dnu plastične posude....pa sam shvatila da ipak ima neke veze sa samom orhidejom.....
 
Kad smo već kod trivijalnih pitanja LOL kako da znam kada su je zalili u cvjećari?
ja ne vidim nikakav kondenzat na plastičnoj posudi....mislila sam je zaliti nakon 6-7 dana....kao neko srednje rješenje između njihovog i mog zalijevanja....
uvijek slušam koliko su osjetljive, kako je s njima teško, pa se bojim da ne pogriješim....
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2009 u 07:42
Ako je posuda bez kondenzata, a i gornji sloj kore suh možeš je zaliti. Neće joj se ništa dogoditi. Kasnije ćeš već uhvatiti ritam i vidjeti da će sve biti u redu. Nisu one tako teške za njegu kako se uvriježilo mišljenje. Phalenopsis kojeg si dobila je jako lijep (ne moraš biti ljuta na sveki, dapačeWink), osim toga on je jedan od jednostavnijih za uzgoj. Kasnije joj povremeno dodaj spec. gnojivo za orhideje i to je cijela priča. Moraš pripaziti i da nije na direktnom suncu jer lišće dobije fleke kao opekline, uostalom to je slučaj i kod velike većine sobnih biljaka.
Poneke druge egzotične vrste cvijeća su daleko zahtjevnije za uzgoj u kućnim uvjetima od orhideja.
Želim ti puno sreće s tvojom orhidejicom, i ja sam tako počela s jednom, a onda još jedna i tako im se dosta povećao broj.
Na vrh
Fify View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fify Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2009 u 10:20

Volim ja svoju sveki Clap hehe, i ja tako zovem svekrve...hvala Vam ljudi na podršci, baš sam ugodno iznenađena...nego....zadnje pitanje - potopim u vodi par cm posude, pa se natapa kroz one rupice na dnu plastične posude ili baš uronim do stabljike???

sorry, znam da pretjerujem, ali kad tek nešto započinješ neznaš ništa, pa....Unhappy
Na vrh
Fify View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fify Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2009 u 10:24
je li normalno da po cvjetovima ima neke sive točkice?
 
aaaaaaa...sad sam to vijdela :(
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2009 u 16:04
fify uroniš preko ruba posude do stabljike jer i gornji dio supstrata isto treba da se natopi vlagom. Ako dio supstrata ispadne van i pliva samo ga kasnije pokupiš i vratiš u kalić.

Provjeri da na cvjetovmai to sivo nisu uši. Ako jesu odmah ih skini lagano prstima. One sišu sok iz biljke i znaju se često nastaniti i na donjoj strani listova orhideja.



Na vrh
Fify View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fify Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2009 u 17:21

Na vrh
Fify View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fify Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2009 u 17:22
Na vrh
Fify View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fify Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2009 u 17:23
Na vrh
Fify View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fify Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2009 u 17:23
Na vrh
Fify View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fify Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2009 u 17:25
evo, ako uspijete vidjeti o čemu se radi?
Na vrh
deki86 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2010
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje deki86 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2010 u 18:15
:)bok svima,tek sam se uclanila na ovaj forum,evo mog problema: pre 2 nedelje sam kupila Phaleonopsisa,ima 5 listova i 2 cveta,listovi su bili ok,ali donja 3 lista su mi nesto sumnjiva :(,jedan je na vrhu poceo da zuti i smezurali su se,zalila sam potapanjem pola sata i ocedila,medjutim posle 3 dana u prozirnoj saksiji nisam videla kondeziranu vodu(kapljice),nemoguce je da je vec suva posle 3 dana zalivanja,sta da radim? dal da je ponovo zalijem? jer vidim da ostali zalivaju 1 u nedelju dana a moja je suva vec posle 3 dana,a cula sam da ih ne treba pevise zalivati.Please help :(
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2010 u 11:04
pa kakav ti se cini supstrat? suh ili? ako ti izgleda suh zalij malo nemas sta izgubiti ona ce se ocijediti pa nece joj nista biti... a ako imas centralno grijanje prije ti se osusi...
Per aspera ad astra.



Na vrh
deki86 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2010
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje deki86 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2010 u 13:14
imam centralno grijanje i svako jutro je prskam destilovanom vodom po listovima i vazdusnom korenju,ali primetila sam da odkad sam pocela da je prskam listovi su postali takvi,da li je moguce da joj prskanje ne prija? Supstrat mi je svetliji pa cu je sutra zaliti
I jos jedno pitaje: koliko je dugo drzim u vodi prilikom potapanja? ja moju drzim u vodi pola sata,jel to ok? i da li treba i od gore malo da je zalijem? sorry sto davim ali pocetnik sam i ne znam nista o orhidejama na zalost :( unapred hvala na odgovoru :)
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2010 u 18:18
ne trebas ju zaljevati ako ju potapas, pola sata je ok onda pustis da se ocijedi visak i to je to...

hm neznam ne vjerujem da je od vode jer i ja svoje spricam sa destiliranom vodom pa im nije nista od nje
Per aspera ad astra.



Na vrh
deki86 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2010
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje deki86 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 17:54
evo mene opet sa jos jednim pitanjem :), interesuje me koliko cesto treba da djubrim orhideju? Kupila sam posebno djubrivo za orhideje ali uputstvo bas i ne razumem evo ovako pise na uputstvu:Broj tretiranja u toku godine:Za folijarnu primenu u 2 do 5 navrata a za fertirigaciju u vise navrata uzimajuci u obzir plodnost tretiranih zemljista odnosno supstrata(jednom nedeljno u toku intenzivne vegetacije) Sta znaci folijarno a sta fertirigacija? Inace orhideja mi ima 2 cveta i 2 pupoljka koja samo sto nisu procvetala :) znaci da je u periodu intenzivne vegetacije.Prema uputstvu to bi znacilo 1 nedeljno da treba da je djubrim?! Jel to ok?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.