Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Dnevnik radova
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šmrckov dnevnik radova
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šmrckov dnevnik radova

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4748495051 85>
Korisnik
Poruka
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2011 u 21:41
Celer posađen - krastavci posađeni - kupus - posađen (ako ga nisam zamjenila u onoj šumi) - dinja posađena.
 
Ako mačke opet oduševi što se ispod slame ukazala zemlja pa navale grepsti - znam gdje ima još LOL
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2011 u 21:34
E proleće si me zbunilaLOL
Vrba će rasti samo ako je zabodena u zemlju i zaljevana. Ako nije u zemlji neće rasti nije tillandsiaLOL

Hoja moramo ti izumiti neku praćku za mačke, a i meni bi koristilaLOL



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2011 u 23:28
PEPEO

Pepelom danas raspolažu mnoga domaćinstva. Međutim, malo je znano kako određene količine pepela uspješno možemo koristiti kao gnojivo za kvalitetne duhane, krumpir, voće, vinovu lozu i rajčicu. Drugim riječima, pepeo možemo svrstati u različite kategorije ali nipošto u otpad..

 Kod sadnje krumpira sam ga posipala pepelomWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2011 u 23:41
Pepeo je idealan za kisela tla!

Primjena pepela posebno se preporuča na područjima s kiselim tipovima zemljišta. Naime,pepeo je alkalne reakcije (sadržava mnogo vapna) i sukladno tomu koristi se za smanjenje kiselosti zemljišta te se, logično,
ne treba koristiti na slanim (alkalnim) tipovima tala.

Međutim, bitno je napomenuti kako se pepeo po poljoprivrednim površinama svakako treba rasipati tijekom jeseni i to neposredno pred sjetvu i sadnju (7-14 dana).

Ukoliko pak u zalihama imamo veće količine pepela koje su proizašle iz hladne zime (više se koristila drva za ogrjev) pepeo možemo razbacivati čak i tijekom proljeća. Obično se u tu svrhu pepeo rasprostire po površini tla u sloju od nekoliko cm (3-5) i potom motokultivatorom izmiješa sa zemljom.

 Dakako da se to uglavnom prakticira na manjim obiteljskim povrtnjacima, u voćnjacima i vinogradima, što je jednim dijelom i shvatljivo, jer je vrlo teško osigurati veće količine ovog korisnog materijala. To je jedino moguće ukoliko se u blizini nalaze dostupne veća odlagališta pepela koje se obično i susreću samo u krugovima termoelektrana.

A na iznimno velikim površinama količine primijenjenog pepela kreću se od 1 do 2 tone po hektaru, što opet ovisi od stanja tla i vrste uzgajane kulture.

Ipak, nužno je shvatiti kako sam pepeo nipošto neće biti dostatan, već je u gnojidbi nužno koristiti i odgovarajuće količine mineralnih gnojiva s povećanim sadržajem dušika i fosfora
.
Tek tada primjena pepela kao gnojiva u poljoprivredi dobiva na punom značenju. I na kraju, spomenimo kako je dokazano da tla posipana i gnojena pepelom puno manje privlače štetne insekte čime njegovo korištenje na manjim poljoprivrednim gazdinstvima puno više dobiva na
značenju.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2011 u 23:49
Primjena kreča

Često se od poljoprivrednika amatera može čuti kako su oko svojih voćaka (obično kajsija i trešanja) razbacali odgovarajuću dozu kreča da bi «otjerali» opasnog žilogriza ili su pak ispod luka unijeli kreč kako u nasad ne bi došao sveprisutni «lukov crv».

Međutim, gledano sa stručne strane to je vrlo neoprezno iz razloga što smo tim postupkom napravili više štete nego koristi. Prije svega, krečom se ne može niti uništiti niti «otjerati» žilogriz a pogotovo otkloniti napad lukove muhe.

Uostalom, nadam se da su to do sada već i oni najtvrdokorniji, nazovi poljoprivred nici, i uočili. Osim toga, ta mjera se primjenjuje samo kod kiselih zemljišta i samo za određene kulture. Dakle, kreč se istina može koristiti prije sjetve lucerne, sadnje duhana, repe i raznog povrća te prije podizanja voćnjaka i vinograda (pri rigolovanju), ali nipošto na alkanim tipovima tala.

S druge strane, pred sadnju krumpira to se nikako i ne čini iz razloga što time u većoj mjeri umanjujemo njegov prinos i kakvoću.

Zbog toga, ukoliko baš nemate iskustva u ovim delikatnim stvarima vezanim za poljoprivredu, barem budite toliko razumni da kreč ne ubacujete u tlo koje obiluje kamenom krečnjakom. Ili se, još bolje, posavjetujete sa stručnom osobom iz ove oblasti agronomije.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 11:15
JAGODE

Dobri susjedi jagodama

Borač posađen uz jagodu poboljšava sadržaj hranjivih tvari u tlu. Također ih valja saditi uz grmoliki grah, špinat, salatu, šparoge, luk, češnjak, salatu u glavicama, niski grah, peršin, poriluk, radič, rotkvu, ciklu, kupusnjače.

• imat ćete ljepše plodove idućih sezona ako prve godine otkinete cvjetove jagoda

• rodnost jagoda opada, pa sadnice valja zamijeniti novima svakih pet godina

• jagode možete zaštititi tako da tlo prekrijete crnom plastičnom folijom

• srce biljke mora biti iznad zemlje zato što će inače istrunuti

Osim u vrtu možete ih uzgajati i u posudama, a najbolje će uspijevati u blago kiselom tlu, zaštićene od vjetra i izravnog sunca. Prije sadnje važno je u zemlju dodati zreli stajski gnoj ili kompost u omjeru od kante po četvornome metru. Posađene jagode treba obilno zalijevati, osobito prvih nekoliko tjedana nakon sadnje.



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2011 u 20:52
Propala mi i druga rasada, ostaje još jedna zadnja. Temperature ovaj zadnji tjedan su bile blizu 0 ( bar po meteorolozima).

Mrežu za vjetrozaštitu smo danas htjeli uzeti u Bauhau, ali im je baš ta dimenzija nestalaConfused

Na terenu je iznenada počelo jako puhati i pljusnula je kiša, tako da smo se satima ranje od planiranog pokupili i otišli kući. Nišata nismo napraviliCry


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 00:05
Konačno smo završili sjetvu sitnijeg sjemena.

12.05.
posađen zadnji krumpir i sijano sitno sjemenje radić, mrkva kapula, rotkvice, peršin, rasada kupusnjača,...

14.05. - Danas je u zemlju išla kapula, mrkva, rotkvice raznih vrsta, nešto špinata, tikvice, rotkvica diakon ( ali malo je bilo u vrećiciCry).
           - Presađene maline, kupine, jagode, asteri na stalno mjesto
           - mjesto di su maline i kupine posađene izgleda kao da smo kopali
             grobove, izrezano busenje izvađeno na bar 20 cm dubine i nova
             zemlja nasuta
           - skakali smo po lopatama ( imamo 3 vrste), čupali korjenje drveća i
             busenje korova. Oboje smo bolni i isprebijani Confused
            - preštijano je pola mjesta di će ići mahunice
            - napravljeno mjesto za dinjesmiley2579.gif

I za kraj najavljen je snijeg, jadna moja treća tura rasade  kupusnjača
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 00:13
Idem peći palačinke, pa spavanje, možda me MM digne u 6 ( možeš mislit, ne može nas ni bager dići prije 8 LOL).
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 18:54
Bili smo na terenu, pokisli kao miševiConfused
Ali smo zato napravili posao koji se odugovlačio zbog nedostatka vremena.

Jagode su konačno rješene. tj čupavi tepih od jagoda. Par kvadrata jagoda je dalo stotine sadnica, višak podijeljen u mnoga dvorišta i sad mi je tamuka rješena. Svaka jagoda ima svoje mjesto i nećemo ih razmnožavati sljedećih 3 godine dok ne budemo radili novi nasad na drugo mjesto.Smile

Korjenje izvađeno na najgorem mjestu i to u sred cvjetnjaka.

Vrbe konačno posađene. Napravljena jedna gredica za mahune, druga ide za fažol.

Rasada kupusa prekrivenaSmile u iščekivanju snijegaConfused

Sad treba pripremiti parking za pomidore, krastavce. Parking za dinje je spremanSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 18:58
Evo ovako je danas izgledao vrt na početku dana, do kraja je već druga priča.LOL

Neočišćene jagodeBig%20smile, do kraja radnog dana sređene.Smile



Povrtnjak sređen koliko se stigne 1 - 2 puta tjednoSmile


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 18:59
Sanduci, uzdignute gredice.Smile



Krumpir se gurao di smo stigliTongue


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 19:01
Jedan od parkinga jagoda.Smile



Parking sa višnjom, kruškom, jabukom i Hojčekinim malinama i kupinama. Maline su prava napast, još malo pa će me ganjati po vrtuLOL



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 19:03
Ovdje se pokušava nešto napraviti, tu na metar se vadiko veliko korjenje  Smile


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 19:07
Hoja dala si mi jednu biljčicu Hug, škrtice jednaLOL



Kad ono izrasla još 3 stabalca i to veća od one biljke koji si mi dala. Za tvoju biljku si mi dala i posudu jer biljka razorno raste, a ona nije ni mrdnula, zato me ovaj grašak do nje iznenadioShocked

Je li ovo ista biljka ili je opet ambrozija?LOL




Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 19:13
Da zaboravila sam napisati da prošlu godinu (na ovoj njivici na kojoj su gredice) nije ništa naklijalo, a nasijala sam je kao šibicu.

Nek mi je Bog napomoći i da se bar uloženo vratiSmile, stotine kuna su sručene tuConfused.
Đubreno je je i u jesen i u proljeće ( i to dobrano svaki pedalj), pa kupovana trava, pa sanduci, ugalj, mreže, pa će vjetrozaštita, a o gorivu na 100 km da ne govorim, pa sjemena, pa zemlja kupovna....beskraj...ako se vratiOuch
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 21:01
Kad vidim ove slike jasno mi je kako i koliko ste umorni. Zaslužili ste da uživate u plodovima, da sve buja i rodi.  Zaista: neka vam je dragi Bog na pomoći!
Da ti ne zaboravim reći. Ona gospođa sa Učke je rekla da su naročito jagode zahvalne za malčiranje.
 
Sve ove biljke koje su ti nikle su od Flavijinih sjemenčica (chlerodendrum trichotomum). I meni je u svakoj vazi niknulo po još nekoliko. Imam osjećaj da je dojedna sjemenka isklijala.
 
Ako ih posadiš u red imat ćeš još jedan mali burobran LOL
 
E, i kažu da jako brzo raste!
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2011 u 09:32
Bili ste vrijedni kao i uvijek i neka vam se to sve vrati u obliku zdravih, lijepih plodova!!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2011 u 15:12
Isuse kako ste vi to sve doveli " pod konac", nije ni čudo da ste umorni.
 
Samo mi reci da li ove jagode moraju biti na sunčanom mjestu??? Ako da, a negdje sam pročitala da moraju, onda moja svekrva godinama niti nema jagoda jer su joj sve u hladu...Confused
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2011 u 00:28
E Hoja umorna sam ja, a ovaj moj M na čekanju samo leži i spava. Najviše me umara posao i kad dođem kući nered i kuhanje, a više neću ovako u buduće ako radim nema vrta i to je to.

Da, rastu one sjemenke koje su naknadno narasle, ali ova tvoja biljčica je jednaka otkako je donešena.

Dobro si burobran, na kraju ću hodati po vrhovima drveća kad svega navučem u vrt LOL

Danas smo kupili 50 metara burobrana visine 1.5 metar, ljepo na rate. Sve mislim bit će lakše, pa kupila hoste na rate u Bauhau( ovo mi je najsmješnije bilo, ubjedila sam MM da ih kupim na 10 rata, koja ovisnost majko mila), pa ovo pa ono.... i tako se nakupilo ratica....kad danas obavim veći hrana šoping i sva sretna dođem kući i dočeka me ček za platiti uvođenje struje 1 500 kn, a već smo platili 10 000 kn. Bandolerosima nikada dosta. Sutra moramo zvati da vidimo di je kraj pohlepi, i to sve što je plaćeno vrijedi 3 godine i onda ako ne postavimo struju na kuće valjda sve nanovo plaćati
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4748495051 85>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.