Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slikovni savjeti kako rezati bilje i cvijeće
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slikovni savjeti kako rezati bilje i cvijeće

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Slikovni savjeti kako rezati bilje i cvijeće
    Objavljeno: 02 Ožujak 2008 u 11:35
Evo otvaram novu temu!
Ako neznate kako bi rezali pojedinu biljku a sada je i vrijeme za to, pitajte a ja ću u što kraćem roku odgovoriti i slikom! Cvijeće, penjačice, drveće sve!
smile106
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2008 u 20:17
(ko će ako neću ja)
Ne znam točno no mislim da se zove japanska jabuka(ili trešnja!!??) Sad će početi cvasti crvenim cvjetom.E sad,nju bi ja trebala orezati no negdje sam nešto čitala i sva se smela tim uputama pa nisam ništa radila.Naime,zapamtila sam samo da ona cvate na starim granama.Kako da je porežem a da stare grane ostavim?
Sutra ću je uslikati da vidiš koji je to"nered" od grma
Usput,kad se orezuje jorgovan? Negdje sam čitala da orezivanje  puno znači kod cvatnje.Ja ga još ne orezujem,mlad je,već samo cvijet odrežm kad ocvate.
Na vrh
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2008 u 21:20
Odmah iza,  puna pitanja, kruška bi trebala biti patuljasta ali je "franjičasta" mislim da je visoka oko 4 metra, ima puno nekakvih ravnih grana koje rastu visoko, visoko, pa onda neku savinutu granu.
Drugo pitanje: ima li nekih pravila za magnoliju ili da je friziramo kao i do sada, da ne smeta susjedima, da pokriva sinov prozor u prizemlju i da joj se nakon svega divimo jer je prelijepa. Hvala na savjetu
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 19:26
Evo odgovora za ovu jabuku ili trešnju mi stavi sliku da znam o kojoj se radi čak i ako imaš sliku sa cvijetom da točno znam!
Što se tiče jorgovana:spada u grmove koji se orezuju ljeti nakon cvatnje!

Mnogi listopadni grmovi koji cvatu u proljeće ili rano ljeto nose svoje cvjetove na drvetu izraslom prošle vegetacijske godine. Grm kao što je jorgovan ili Syringa nose cvjetove na kratkim postranim izbojima koji izbijaju iz prošlogodišnjega drveta. Bez redovita orezivanja radi poticanja razvitka snažnoga, mladog rasta od same razine tla naginju šibolikom i gustom rastu, dok količina i kvaliteta cvjetova opadaju.Odstranjivanjem ocvalih cvijetova sprječava se trošenje energije biljke na stvaranje sjemena.
Ako se prve godine razvije pokoji cvijet, nakon cvatnje granu podrežite, ocvali izboji režu se do zdravog pupa ili para pupova, a svaki tanki izboj treba ukloniti.
Nakon orezivanja lagano pognojite i malčirajte tlo oko grma!
ExclamationPažnja novi izboji koji se formiraju ispod cvatova mogu se lako oštetiti prilikom uklanjanja ocvalih cvatova, a to će smanjiti cvatnju sljedeće godine!
Evo i slikice koja mislim da ti još ne treba jer je tvoj još mlad ali neko ima možda i stariji!

Nakon treće godine uzgoja svake se godine najviše petina najstarijih izboja može orezati na 5-8 cm iznad razine tla!
Kada jorgovan odraste možda će trebati drastičnije orezivanje radi poticanja snažnijeg rasta!



Nadam se da sam pomoglaHug
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 19:48
1.Odgovor Kruška 4 metara je visoka sa uspravnim granama? A grane negdje počinju na 1,5 m?
Odgovori dali je to to!  Mislim da govoriš o takvoj jer ih imam 3 u dvorištu koje sam oblikovala u lepeze jer nemam širinu dvorišta!

2. Jel uzgojena kao grm ili kao drvce?
Magnoliji nije potrebno veliko orezivanje, tj minimalno, posušene grančice i to je to, to jest frizirajte ju po potrebi , a i ako te zanima možeš i nju ako nije prestara oblikovati kao lepezu da ne smeta susjedima, Ako te zanima kako stavljam sliku!

Nisam ti za sad puno pomogla ali se nadam da budem!
Na vrh
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 21:32
Imaš pravo, grane na mojoj kruški skitalici počinju negdje oko 1 metra visine, nije oblikovana nikako jer sam je 1991. zatekla kao stablo koje nije pravilno oblikovano, imalo je ajmo to nazvati klasičnu krošnju, s vremena na vrijeme bih je malo "isfrizirala" da ne prekrije cijelu površinu na kojoj raste
Ne znam koliko ćeš vidjeti, no magnolija sad izgleda ovako, viša je od balkona na 1. katu i to defnitivno mora se smanjiti. Zanima me samo odakle crpi snagu jer je posađena kao mladica u rupu u betonu.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 22:47
Evo i mog grma trešnje ili jabuke.Ne cvate još no mislim da ćeš znati o kojoj se biljci radi
 
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 09:42
Sasha ovo i kod nas neki zovu japanska trešnja ili jabuka, ali to nije to japanska trešnja je nešto sasvim drugo drvce koje prekrasno cvate isto tako i jabuka!
ovo što ti imaš ja zovem ciganćica tako su ovdje u podravini naše bake zvale... a to ti je zapravo japanska dunja (chaenomeles) koja točno nisam sigurna jer ne znam da li tvoj daje kakve male plodove! Uglavnom, to je grm koji zahtjeva minimalno orezivanje kao i ostali grmovi kojii cvatu prije nego prolistaju, orezuje se nakon cvatnje i to tako da se grm prorijedi, tj. uklone suvišni izboji. Izboji koji narastu tijekom proljeća i ljeta idućeg će proljeća cvasti. Japanska dunja ima šibolike grane koje se često isprepleću, pa odrasli primjerci trebaju minimalno orezivanje. Blago orezivanje potaknut će bujnu cvatnju.
Uglavnom najviša sorta naraste 2,5m tako da mislim da dalje tvoja neće a oblikovati ju možeš ako želiš ali ne drastično, a grane koje vidiš da nisu cvale u ljeti odreži!

A po mojem ovaj kolac ti netreba, a ako se grm širi da ti smeta kod prolaženja malo ga pošišaj Smile
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 09:58
Franjica ovu kruškicu u lepezu ne možeš formirati ali ju možeš sniziti, tj ove starije deblje grane priveži gore i polako ih debljom špagom savini prema stablu da više ne rastu u vis i tako svako pomalo sve više sve dok grana samostalno nebude tako svinuta prema dolje stajala ( to će lijepo izgledati kao skulptura). Kruške odnose jače orezivanje, pretežno rode na dvogodišnjim ili starijim granama. Ove sve manje grančice možeš odrezati da ju prorijediš a one mlađe koje rastu iz starijih grana radi forme koje želiš da ostanu reži na 5-6 pupova!

Magnoliju sada možeš porezati osušene i kržljave grančice za a formiraj ju kada ocvate tj. u ljeto ovu jako visoku granu koja ti je do prvog kata skroz odreži ali negdje kod niže grane da ne ostane rupa pa će ta grana debljati i stvarati nove izboje, skrati ju skroz kod vrha do željene visine pa će se širiti krošnja iznutra pa neće u visinu!
I ne brini od kuda raste ispod asfalta ima dovoljno zemlje do koje joj je već došlo korijenje odavno!
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 10:50
Kolac mi je trebao prije.Sad ga mislim maknuti kad ga orežem,no nikako da počnem jer se bojim da nešto krivo ne napravim.Znači u kasno proljeće ili početkom ljeta ga režem.Plodove bi trebao imati no nema ih.Sad znam zašto,naime te plodove obožavaju ptice(vrapci)a kako ih kod mene puno ima oni ih pojedu.Vidjela sam jednom plod no ni taj nije dugo ostao.Nema veze,nek se hrane,meni je i cvijet lijepBig%20smile
Hvala ti Vrtlaricesmile79
Na vrh
patuljak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 76
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje patuljak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 19:27
Sad sam tek otkrila da i ja imam dva primjerka japanske dunje, ali nikad nisam vidjela plod. Barem po cvijetu mi tako izgleda.

Vrtlarice, imam predivnu grmoliku ružu. U sredini starih grana vidim da je bolesna (sredina ima smeđe područje, a oko tog smeđeg dijela je normalne boje). Zanima me što da učinim sa istom! Dali da te bolesne grane skroz odstranim ili... žao mi je to učiniti jer iz tih starih bolesnih grana izlaze mlade grane koje daju toliko predivnih ruža i cijelo ljeto je u cvatu. Već je stara možda i više od 10 godina.

Nažalost, sliku ne mogu staviti jer nisam tehnički opremljena, ali tvoje mišljenje sa veseljem očekujem!
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 20:25
prošle godine jesu cvale a tko zna da li će iz tih grana biti cvata i ove godine!!!
U principu grmolike ruže se vrlo malo orezuju , omogući li im se da prirodno razvijaju bez orezivanja mnoge obilno cvatu godinama, ako je potrebno, izreži sve odumrle, oštećene,slabe i bolesne grane kako bi ih održala doista zdravim.
Osim toga ponešto orezivanja može pomoći u povećanju broja i kvaliteti cvjetova.
Pri osnovi biljke posjeci sve starije glavne stabljike, to će potaknuti stvaranje bujnih novih baznih mladica koje će cvasti sljedećeg ljeta!

Nemoj brinuti na taj način ćeš ju pomladiti jer i ruže imaju svoj vijek!

Pa će ti cvasti još puno godina   smile75
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 21:48
Vrtlarice, mene zanima kako orezujes svoje oleandre. Nesto si vec pisala o tome. I spominjala bogatu cvatnju.

Planiram da ih uzgajam grmoliko, ne bih dozvolila da rastu visoko. I sta mislis, koja je najbolja visina za grmoliku formu? Ili je to stvar licnog izbora.

Hvala.



Aglaja
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 08:06
Vrtlarice hvala na ovim korisnim savjetimasmile79
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 08:57
Stvar ličnog koju ćeš širinu pustiti a za visinu stvar biljke, moj najveći je sa teglom visok oko 1,7 m a ako je tvoj previsok slobodno ga pokratiš to mu neće naškoditi već natjerati da rastu mladi izbojci dolje!
Neka ti nebude žao drastično ga porezati (ko mojoj susjedi) jer će biti ljepši a i jači cvat imaju mladi izbojci od starih! Dakle stare grane one koje su debele poreži skroz do kraja na 5 mc otprilike, iz toga će rasti novi a ove mlade poreži na pola iz te jedne na pola će izrasti pet mladih




Ovdje ti je način rezanja svake godine i piše ne rezati mladice ali ako ti je ogolio i li izgubio formu onda ih pokrati!
Svoju sliku nemam jer mi je fotić u kvaru ali evo ti primjer kako moj izgleda isto tako samo tegla drugačija!






Evo vidiš da se isplati rezati- samo šare u ruke i reži! LOL
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 14:36
ovdje se stvarno sve može naučiti
hvala vrtlarice
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 15:25
vrtlarice smile79 super su ove tvoje slikovne upute smile141

imas li koji savjet i slika kako se orezuju masline?
(treba mi za starog)
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 15:48
Odlična tema!
Ja sam imala dilemu prije par tjedana kada obrezati forziciju pa sam ju odrezala- poslje sam pročitala da se forzicija obrezuje nakon cvatnje jer cvate na lanjskim granama! Sad znam za iduću godinu!

Isto tako molim opis i vrijeme za živice - lovor višnja, lovor, tuja i ostale tzv obične živice!

Hvalasmile186

Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2008 u 08:27
Za masline nemam sliku kako se obrezuje jer nije komplicirano!
Tek posađene masline obrežite tako da im uklonite glavni izboj kada narastu u vis do 1.5 m: odabrati 3-4 snažne postrane grane koje će osigurati osnovni oblik stabla.
Nakon toga bit će potrebno samo uklanjati starije grane da se potakne rast novih izboja, jer se na jednogodišnjem stablu plodovi uglavnom razvijaju na rubovima krošnje!
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2008 u 09:51


U područjima sa više snijega živice bi trebale imati zašiljene vrhove da sprijeće zadržavanje snijega i uzrokovanje štete.

Za večinu živica pogodno je prvo šišanje obaviti potkraj zime po mogučnosti do početka ožujka, znači sad.
Drugo šišanje može se obaviti potkraj lipnja.
Dva šišanja godišnje potrebna su vrstama koje jače rastu kao što su grab i tuja.
Šišanje uvijek počinjemo na bočnim stranama, škare voditi odozdola prema gore ravnomjernim pokretima.
Nakon bočnih ploha šišamo gornju stranu živice.

Nadam se da si na to mislila Tongue


Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.