Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šparoge
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šparoge

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Šparoge
    Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 19:01
gdje mogu kupiti sjeme šparoga? online?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 19:54
ja sam prije neki dan kupila u poljo-apteki
na polici gdje stoji i ostalo sjeme - cvijece i povrce
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 20:10
kod mene, u šibeniku, nisam našla
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 20:25
imas ga svugje po poljoapotekama, ja sam posijala prije par godina, jako je lako.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2008 u 19:42
dalmax moze li se sparoga sijati tj. saditi u posudu i koliko bi trebala biti duboka ta posuda?
mislila sam svoju posaditi u pitar, ali ne znam koliko treba biti dubok
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2008 u 20:50
Ja sam svoje posijala u pitar na balkonu- neka normalna dubina -sjeme je onako ni stino ni prekrpuno pa sama procjeni -znas da sto je sjeme vece ide na vecu dubinu ali opet ne pretjerivati (jer svako sjeme ima svoju energiju klijanja). Meni je npr ta velicina idealna jer kod jako sitnog sjemenja nemam srece.
Npr Skroz sitno sjeme nekih biljki se sije pri samom vrhu.
Dakle, sa sijanjem neces imat problema jer lako nice, prvo se pojavi ona tanka sparoga pa onda i lisce.- Lisca bude jao malo na citavoj biljci-ide u visinu (izgleda skoro isto kao i kod one divlje sparoge-asparagusa koji se koristi kod izrade aranzmana samo sto je ovdje plod debel)
Nakon sto su mi iznikle ja sam ih presadila u vrt.
Plodove mozete ocekivati tek nakon 2. godine od sadnje a onda krecu jedan za drugim, jednog odrezete do zemlje a onda se pojavljuje drugi i tako...
Vole kvalitetnu humusnu zemlju -tocno sam vidjela razliku kad sam ih presadila u kupovnu humusnu zemlju.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2008 u 20:51
A sto se tice pitara- ionako se svaka biljka prebacuje postepeno iz manjeg pitara pa kad ga preraste u veci (nikako naglo u preveliki) tako da pocnes od nekog srednje velikog-na dno stavi komade cigle za drenazu a onda zemlju.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2008 u 09:11
 Meni su ipak daleko najukusnije i najbolje ove naše divlje i nemjerljiv je gušt kad oko Uskrsa krenemo na svjež zrak , u prirodu  u potragu za njima..evo jedne koja se dobro skrivala u drači, ali moje oko sokolovo ju je uočilo....
 
Wink
 
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2008 u 10:24
Svaka cast! I ja obozavam sparoge a nisam uhvatila vremena ni za skupčljanje ni za kupovanje (obozavam kupiti direktno uz cestu kad masu sa snopom :) a ne one sa pazara
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2008 u 01:02
Moje su počele provirivati iz zemlje... jedva čekam dok porastu...
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2008 u 02:11
Silvek domace sparoge tek 2. godinu donose plod
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2008 u 21:14
da , evo me sa avjetom  dajem si za pravo da vam dam savjetić o šparogama . ja sam naime davno za vrijeme rata  92 i 93 bila u njemačkoj  i tamo sam radila 5 god u obitelji koja uzgaja šparoge ,,bijela šparoga je izvanrednogokusa , ako se ubere dok je još mlada i snježno bijela , jer čim izađe iz zemlje šparoga poljubičasti , za uzgoj vam je potreban dobar komad čisto rahle zemlje pomiješan sa sitnim pijeskom jer je on lakši za kopanje dok se šparoge vade vani , naime trebate napraviti humke humke kao za krumpir ali moraju biti puno veći i deblji , jer šparoga raste iz korijenja i ide na sve strane ,ja sam ih imala sve do prošle godine , što znači nekih 12 god, i redovito su svake godine rasle . da bi vam uspijele, morate ih posaditi iz sjemenke ili iz korijena . pošto sada kod nas ima za kupiti sjeme onda se to posije i pusti da raste 2 god , a izgleda slično kao mladi asparagus , ili kao ono što se meće u cvijetne aranžmane  te grančice puste cvijetić iz kojeg se dobije mala crvena bobica, . i to uberete dok sazori i posijete ponovo , trebaju se dok si mlade okopavati i prignojiti 2 -3 puta godišnje sa npk gnojivom .treču godinu tj u rano prolječe , trebate pripremiti visoki i širi humak da bi napravili mjesto gdje će šoparoga izrasti , to se obično radi u 3 mjesecu . u 4 mj šparoga  počinje nicati iz pješčane  zemlje i tada se vadi tako da se na mjestu gdje se vidi napuklina na površini zemlje iskopa uska rupica --tako kao da zamislite da kopa pesić rupu , i vadite šparogu sa dva prsta . tako da je odrežete otprilike toliko da ne  potrgate mlade izdanke koji se nalaze u neposrdnoj blizini ,i da ne oštetite korijen iz kojeg izlaze šparoge . zatim se ta zemlja natrag nagrne gdje je bila i zagladi se lijepo da bi kasnije za dan mogli bolje vidjeti kada niče .. ali moam vrlo važno reći da kad sezona šparoga krene , traje oko 2 mjeseca , i šparoge rastu kao lude ,ja sam ih brala dva puta dnevno , a vi na moru bi imali šta radit , jer je kod vas toplo , što šparogama jako odgovara. nadam se da sam bila opširna , a sutra vam stavim neke slike koje imam da vidite . ako želite mogu vam dati još koji primjer . ja sam ih dobro upoznala  vjerujte smile46
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2008 u 21:26
Branka svaka časta, zbilja detaljan opis, točno te vidim kako stojiš među šparogama.
Samo da vas izvjestim da smo mm i ja danas pojeli sve pronađene šparoge u Primorju i da tu nemate što tražiti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2008 u 21:37
Sva sreća da postoji srednji Jadran pa onda otoci koji su ostali van vremena (kao tvoj Bakarac) tako se ispred Biograda kočoperi Vrgada i onda kad imaš dobru sestricu - u Zagrebu 0apaš prave, divlje mirisne šparoge, zasoljene morem donešenim burom. ma divota. Ne znam jesu li ljepše mirisale, bile gorče ili prizvale dobra sjećanja - no svakako bile su jako fine! smile43Jedini je problem bio što ih je bilo malo...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2008 u 22:04
vrlo interesantno iskustvo Branke. Berući divlje šparoge i kuke, razmišljala sam o uzgoju i evo danas pročitam korisnih savjeta.smile55
Da li neko bere kuke - mlade izdanke povijuša iz  primorske makije?
Branka,  što je sa vlagom? Koliko vlažna mora biti zemlja?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2008 u 22:14
Originalno poslano od člana Dalmax22 Dalmax22 napisao:

Silvek domace sparoge tek 2. godinu donose plod


Hvala, znam, dobila sam prošle godine "odraslu" biljku

Hvala Branka na savjetu, ja sam se prošle godine čudila zašto moje nisu sočne nego žilave i ubrzo su procvaje, ali ja sam iz neznanja to pripisala suši... Ova jedna što mi je izašla iz zenlje je već ljubičasta, moram krenuti na stvaranje humka...
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2008 u 22:32
Ovaj vikend sam uživala u murterskim šparogama- divljim ... ove godine smo ubrali više nego uobičajeno ispod maslina ...inače spremam ih s jajima i maslinovim uljem...
Obožavam ih....smile84 Frida mjenjat ćemo recepte...

Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 13:00
Ove sam godine prvi put kupio sjeme šparoge, a kako sam pročitao da je urod tek nakon dvije godine odlučio sam ne saditi ih u povrtnjaku.
 
Ima li netko kakav savjet gdje ih je pogodno posaditi pa da tamo odstoje te dvije godine?
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 14:14
Pa prvo u pitar/posudu pa kad se razviju onda u vrt.
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 22:06
Evo baš danas sam ubrala prve ,ove godine, i skuhala sam juhicu od njih.
Inaće, najviše ih volim kuhane i prelijane sa prezlama preprženim na maslacu.
Ove slike su od prošle godine. Vide se stare (oko 17 god.) i mlade ispred, koje sam sijala prije tri godine. Danas sam od ovih mlađih ubrala prve dvije. Moram ih malo rasaditi jer su preguste.
 
 
 
 
 
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.