Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - kako stvoriti hlad na juznom balkonu
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


kako stvoriti hlad na juznom balkonu

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: kako stvoriti hlad na juznom balkonu
    Objavljeno: 14 Veljača 2008 u 14:27
svima pozdrav, nova sam na ovom forumu :)
u fazi sam planiranja sta i kako posaditi na balkon pa vas molim za savijet.

 Ovako, balkon ima nekih 3 kvadrata i na suncu je citav dan., dakle jutarnje koso sunce, podnevno i onda posljepodnevno.. sunce tako putuje da hlad ne mogu stvoriti niti jednom tendom pa ga zelim napraviti biljkama., koliko je to moguce.
Sta posaditi i gdje ( u tegle na ogradi ili visece po rubu balkona ) ?
Jedino ne bi htjela da bude previse cvijeca jer ovdje gdje zivim ima milijardu pcela koje se onda skupljaju kao lude! i jos kada bi tjeralo komarce Embarrassed
za sada na balkonu nemam niti jednu biljku jer sam nedavno doselila, pa ja sve prazno i putpuno otvoreno za kombinacije...
na balkonu cu najvise boraviti u posljepodnevnim satima jer radim, tako da mi je zastita od tog sunca naj bitnija.. ostalo kako tako..

jos jednom, molim pomoc :)

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2008 u 17:03
Po meni možeš posaditi divlju lozu, mi ju zovemo još vitez, ona ti raste ko luda i po nekoliko metara na godinu, ali je prilično agresivna, a u jesen daje predivno crveno lišće. Zgodna ti je i passiflora, koja isto brzo raste, ali naravno za sve treba vremena.
Ja sam baš danas na svoj balkon stavila tendu od mreže, koja se pokazala izvrsna, uslikat ću pa ćeš vidjeti. Nije fiksna nego kao zavjesa, pa se može regulirati.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2008 u 19:31
Aphro,prvo odakle si(zbog vrsta biljaka)?Drugo,koje biljke voliš,jel trajnice,jednogodišnje?Koliko te vremena preko ljeta nema(godišnji)zbog zaljevanja.Bilo bi dobro da možeš uslikati balkon.lakše je tako reći kuda bi koja biljka išla.
Ova loza je zgodna no ja je nebi preporučila jer se ona "ljepi" na zid i time uništava,s vremenom,fasadu.
Dobro došla(zaboravih te pozdraviti)
Na vrh
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2008 u 20:54
ja sam u Rijeci., u biti malo iznad Rijeke (na 200 m nadmorske visine)..
za godisnji me nece biti neko vrijeme, ali mogu organizirati zaljevanje biljaka., bilo bi dobro da ne mora biti svaki dan...

razmisljala sam o lozi, ali da nece to sve skupa biti malo tesko za balkon?
Danas sam vidjela brsljan u teglama ( nisam imala pojma da se moze drzati u tegli ), ima vec nekoliko metara u duzinu, a tegla je jako mala., i kosta 30 kn po tegli.. to mi se ucinilo kao idealno rijesenje! odmah bi dobila poprilican hlad, a sljedece godine bi mogla dio likvidirati ( kada bude previse svega toga.. )., pustila bi ga da se penje po mrezi i drzala ga daleko od fasade.. jedino sam procitala da je on u biti za sjenovite dijelove,. ali koliko se sjecam vidjela sam ga posvuda,.
dali da uopce pokusam s njim na suncu? najgore sto se moze desiti je da ga bacim Ermm ?

gledala sam i ja kako staviti neku zavjesu, ali problem sa zavjesom je to sto je ovdje uvijek malo vjetra i ona ne bi nikada mirovala i radila hlad tamo gdje treba biti... sada mi pade na pamet.. moze li se desiti da mi bura pocupa moj hlad od brsljana Wacko hmmm..

stavila bi sliku, ali comp mi je jaaako star i treba mu 10 minuta da se uopce upali.. ni ne pokusavam downloadati sliku u njega...


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2008 u 21:09
Aphro066 - znači da smo susjede, ja sam isto u Rijeci i to na Kozala, možeš malo ići u moj dnevnik, pa ćeš vidjeti kako sam ja riješila sa zavjesom, mrežastom, baš danas, jako sam zadovoljnja kako je ispalo, a kad puše se može zavezati.Bršljana ti mogu ja dati koliko trebaš i to zeleno bijelog, a naći ćemo i neku pasifloru za tebe.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2008 u 13:21
Trisa Smile
ja sam na Viskovu, . ali prilicno dobro poznam kozalu... bilo bi super kada bi mi mogla dati ove biljcice :):) zauzvrat mozes doci na nas balkon kada pozelis i uzivati u njihovom hladu :)
reci kako ti pase, kada i gdje da dogovorimo razmjenu !
 ja sam slobodna !

Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2008 u 17:08
možeš biti zahvalna što ti je  cijeli dan sunce jer imaš ogroman izbor biljaka za sunčana mjesta bolje to nego hlad gdje ne znaš što da posadiš! Dobar zbor su ti jednogodišnje penjačice da ti ne dosade a i u veljači i u ožujku ih možeš sama posijati pa nije skupo a brzo naprave hlad! evo ti par penjačica koje puno cvatu samo stavi neku mrežu i posadi u lonac i začas imaš zaklon



jedna od najčešćih i najbržih za rast koje ja imam svake godine u vrtu a sama sijem


a ako ništa drugo dobro riješenje a i lijepo za vidjeti


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2008 u 19:17
Bravo vrtlarice na ovim savjetima i trudu!!!!
 
Ovo sa zavjesama je super fora, stvarno lijepo izgleda!!!
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2008 u 20:05
Vodi računa da bršljan nije listopadna biljka, pa će ti i zimi biti hladovina na balkonu. Pretpostavljam da hladovinu želiš samo ljeti.
Na vrh
jmajki View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jmajki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2008 u 13:15
Dali bi bilo dobro posaditi bakopu ili tunbergiju. Ima li tko kakvih iskustava
Na vrh
Kubrick View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kubrick Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 12:48
Pozdrav svima i od mene. Imam jedno pitanje za znalce.
Za balkonski hlad sam se odlucio na Jasmin, osim sta dobro izgleda neodoljivo i mirise.
Zalio sam cvijece proslo ljeto sa tekućim gnojivom za zeleno raslinje, sve bi bilo uredu da nisam zalio i Jasmin (penjacica) koji je odmah izgubio cvijetove i do kraja ljeta vise nije cvao. Pokusao sam izvadit dio zemlje iz pitara i dodat novog humusa, medjutim ni to nije rezultiralo cvatom. I sad ove godine, sta da radim, neznam hoce li se oporavit i bacit cvjetove? Mozda da ovaj put mu dodam tekuce gnojivo za cvatuce biljke ili da ga pustim samo tako.
Inace balkon mi je na juznoj strani, direktno sunce konstantno, Split, Jasminu mislim to ne smeta.

Zahvaljujem svima na savjetu

Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2008 u 21:01
Originalno poslano od člana jmajki jmajki napisao:

Dali bi bilo dobro posaditi bakopu ili tunbergiju. Ima li tko kakvih iskustava


Bakopu sam prošlog ljeta imala, i uočila sam kod te biljke da je tek procvala cvijet-na-cvijetu tek kad su se snizile temperature.
Tokom ljeta nije baš bilo isto kao u jesen! Mislim da je netko stavio na temi tijekom jeseni slikice bakope. Wink Inače bakopa je više viseća biljka!

Thunberiju nisam imala, pa na to ne mogu odgovoriti. Cry
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.