Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ranunkula, žabnjak - Ranunculus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ranunkula, žabnjak - Ranunculus

 Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
Korisnik
Poruka
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ranunkula, žabnjak - Ranunculus
    Objavljeno: 14 Veljača 2008 u 22:08
danas sam kupila na tržnici biljku koja se zove ranunkula . ima prekrasan crveni cvijt   i trajnica je  namjeravam je posaditi na kamenjaru . ima li netko taj cvijet  i kako je zadovoljan sa njime .dali je osjetljiv  molim savjet kako očuvati .
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2008 u 20:38

Ranunkula – u vrtu i u vazi





Radi ranije cvatnje, ranunkule se mogu posaditi u posude te držati u zatvorenome. Najbolje ih je staviti na prozor okrenut jugu ili zapadu.

Temperatura od oko 13° C je idealna. U rano proljeće postupno ih prilagođavamo na vanjske uvjete tako da ih svaki dan sve dulje
držimo vani. Prije noći unosemo ih u kuću. Na otvoreno se sade sredinom svibnja.
Biljke koje uzgajamo u posudama dobro je svaka dva tjedna prihraniti hranjivom za cvatuće biljke.

http://www.gospodarski-list.hr

Perzijska zlatica (ranunkula), mešanica
(Ranunculus asiaticus)





Na vrh
ron82 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 24 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 139
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ron82 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2010 u 22:46
Na vrh
ron82 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 24 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 139
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje ron82 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2013 u 19:43
Posto ovdje na forumu mnogo puta vidim da se clanovi zale da ne mogu uspjesno uzgojiti ranunkule evo par savjeta od mene:
1. nabaviti kvalitetne lukovice
2. zemlju obogatiti humusom ili kupovnom zemljom
3. ne zalijevati previse ( zemlja treba biti vlazna ali ne previse)
4. saditi na nacin kako je opisano na slici ispod (ovo je pravilna sadnja za sve lukovice) jer ovakav nacin sadnje osigurava da biljka ne lezi u vodi sto pogoduje razvitku mnogih bolesti
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/pravilna_sadnja/63809.aspx -
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2008 u 01:23
Nikad čula za to.Imaš slikicu?
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2008 u 14:02
bit će večeras smile149
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2008 u 20:46
Ova biljka je prekrasna. Zove se Žabnjak, a latinski naziv joj je Ranunculus. Raste iz gomoljčića.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2008 u 20:25
Pozdrav.
Sadila sam gomolje ranunculusa prošlu godinu, i otkrila da je biljka jako osjetljiva na pepelnicu. Jedva da su mi uspjele cvasti prošle godine, ali sam izvadila gomolje prošle godine koji su se dosta razmnožili, pa već imam 2 biljke u tegli, čekam cvijet, a ostale sam pred mjesec dana posadila vani.
Inače sam našla u knjizi Biovrt podatak da baš ne podnosi dobro niske temperature...
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2008 u 20:38

Ranunkula – u vrtu i u vazi





Radi ranije cvatnje, ranunkule se mogu posaditi u posude te držati u zatvorenome. Najbolje ih je staviti na prozor okrenut jugu ili zapadu.

Temperatura od oko 13° C je idealna. U rano proljeće postupno ih prilagođavamo na vanjske uvjete tako da ih svaki dan sve dulje
držimo vani. Prije noći unosemo ih u kuću. Na otvoreno se sade sredinom svibnja.
Biljke koje uzgajamo u posudama dobro je svaka dva tjedna prihraniti hranjivom za cvatuće biljke.

http://www.gospodarski-list.hr

Perzijska zlatica (ranunkula), mešanica
(Ranunculus asiaticus)





Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2008 u 18:45
bravo donata i kika - ja se ispričavam što se nisam ranije javila - ali evo prije sat vremena sam stigla sa puta i odmah došla da vidim šta ima novega  .  zahvaljujem se vjernim prijateljicama što su umjesto mene stavile slike  . da to je jako lijepa biljka i zato sam je kupila  i tražila savjet jer se do sada nisam susretala sa njom . vidim da nisam pogriješila što sam je kupila , ustvari privukao me je njezin cvijet koji je predivan , tamno crveni smile128
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2008 u 12:02
Posadila sam jesenas dva gomolja ranunkule u vrt, a osam u teglicu. Ove dvije u vrtu su krasne i već su bacile pupove, a ove u teglici ne djeluju baš sjajno.
Možda da i njih prebacim u vrt?
 
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2008 u 12:04

Inače zovu ih još i svilena ruža.

Jedva čekam da moje otvore svoje pupove.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2008 u 16:54
Ove godine sam ih ja posadila u posude koje držim na balkonu i nisam ih unosila u kuću, a sad vidim da sam možda trebala. Tek je desetak dana od sadnje, pa vjerujem da će mi izaći, držite fige, ovo mi je prvi put.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 09:56
Triša uopće ne sumnjam da će ti niknuti. Po svemu što sam pročitala i vidjela na forumu ti imaš zelenu ruku :)
 
Ovo su moji u vrtu, preživjeli i hladnoću i buru. One u tegli me je sram i pokazati  Embarrassed
 
 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 22:04
Ajme baš su zgodni pupoljci, veselim se mojima, neć biti tako brzo, ali ....
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2008 u 01:07
je li mi kasno za sadnju gomoljčića ove biljke? vidim da će kod nekih skoro procvitat Confused

Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2008 u 09:27

Arwen stvarno ne znam da li je kasno, ali vidjela sam da ih još uvijek prodaju pa bi ja pokušala. Nemaš što izgubiti jer je to ionako trajnica pa ako neće ove, cvast će druge godine.

A vidjela sam da na placu prodaju već izrasle biljčice pa ih možeš i tako kupiti
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2008 u 09:40

Evo procvjetali su i izgledaju ovako

Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2008 u 20:50
moj cvijeti je pun pogodak , sav je u cvijetu , avidim da se i vama sviđa 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2008 u 21:14
Primorka tvoje su izgleda vani u vrtu, prekrasne su. Ja sam ih stavila u dugačke posude i vidim da tek izviruju, anadam  se da će biti lijepe kao i tvoje.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2008 u 21:39
I moji su sad niknuli (oni koje sam pred 2 mjeseca posadila vani) jedva čekam, Još jednom upozoravam - pregledavajte ih redovito jer se rado zaraze pepelnicom - odmah uklonite zaražene dijelove da se ne bi zaraza širila...... Inače gomolji se razmnožavaju, tako da je dobro na jesen izvaditi ih i razdvojiti novonastale gomolje i posaditi zasebno, ili posušiti pa saditi na proljeće...čula sam od nekih da im nisu prezimjeli u kontinentalnom dijelu...

Primorka, tvoji su prekrasni...
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2008 u 10:29
Hvala!
 
Prebacila sam i one posađene u tegli u vrt i nadam se da će se oporaviti.
A muž me je pitao gdje sam stavila onaj petrusin (peršin) iz teglice :))
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2008 u 12:43
Moje rastu i stvarno list sliči na peršin, valjda ima neće smetati što su u dugačkoj tegli, imaju puno zemljei prostora.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.