Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bršljan - Hedera helix
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bršljan - Hedera helix

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
Korisnik
Poruka
ljiljana3 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 197
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljana3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2009 u 15:04
Hedera u kući, da li voli više vode ili manje. Mojoj su počeli otpadati listići, zalijevala sam jednom tjedno.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2009 u 15:06
o lanatana kao je ovo krasno ma divota pa ja sam prosto oduševljena
Na vrh
trantinchica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trantinchica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2009 u 00:57
bas razmisljam staviti nesto  da prekrije pogled susjeda..znaci stavila bi ogradu i pustila brsljan da se penje..i sad me zanima kad bi to bilo?zid bi bio visok do 2m..kolko sam shvatila prvih godina sporo raste..a ja sam se nadala da bi mogao vec ove godine Unhappy ne znam zapravo sto da radim..da stavim nesto drugo sto brze raste?
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..
Na vrh
elfica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje elfica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2009 u 13:24
Ja ih obozavam, ali sam uspjela vec 2 ubiti Cry
Na vrh
trantinchica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trantinchica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2009 u 19:15
da li se brsljan moze sam penjati po fasadi od kuce ili moram staviti neku mrezu da se po tome penje?
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2009 u 22:00
Bršljan se sam lijepi, ne trebaš ništa staviti.
Kome se žri može posaditi lozicu, ona raste brzo, za bršljan sam čula da prvo treba vrijeme da se udomaći pa će onda rasti. Ja imamšareni s malim listovima, vidim da se povečao, a ovu godinu se i zalijepio za lamperiju od sjenice. Lozica je puno brža.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2009 u 22:49
tratinčice ako želiš da ti se bršljan penje po kući računaj na to da će ti oštetiti fasadu, jer se on za površinu hvata sa svojim žilicama tj. korjenčićima
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2009 u 23:11
LJudi!  ja kupila danas sobni brsljan,sareni.Da li ga mogu posadit van na balkon ili mu je sad pre hladno pa bi mu bio sok?Zivim u Zg i bas je zahladilo..S drzanjem u stanu imam loseg iskustva jer mi je vec jedan sareni riknuo jer mu je bilo premalo svjetla,pretoplo,pa se osusio kad sam bila na putu,nakon tog sam ga prezalila itd..Dok tamni sasvim dobro spjeva,cini se da mu nista ne fali..
Da li mogu onda ovaj novi van na balkon u zardinjere il da ga stavim u haustor do proljeca?
I da li mi mozete preporucit neku vrstu brsljana koji bi mogo prezimit vani,il nesto slicno brsljanu??Da li mogu uzgojit u zardinjeri onaj sumski sto se penje po stablima?to bi mi bas bilo fora!smile198
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
bigmamma View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Studeni 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bigmamma Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2009 u 22:14
Massha, moj bršljan je već godinama vani, nikad ga ne unosim, i super rastw. Sralno ga orezujem i presađujem. Slobodno ga pusti vani. Meni su dva ckla u kući prek zime, valjda im je pretoplo bilo. 
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2009 u 23:25
A jesi ti na kontinentu ili na moru?
jer na moru i nama bez problema zivi vani,al taj je vec godinama vani pa se naviko,a cvjecarke mi rekle da ga se moze stavit van dok nije prehladno pa ga pustit da se postepeno privikava na sve hladnije temperature..
A posadila sam ga u jednu duguljastu zardinjeru i mini ciklamu skupa s njim i to sve objesila na ogradu u haustor,tamo nije hladno ko na balkonu i ima dosta svjetla,pa mozda najbolje da bude tamo neko vrijeme jer ce sad bit snijega,pa im nebi bilo ugodno..A zasad ne mogu stavljat unutar balkona jos nista dok mi se macka malo ne uozbilji jer bi mi jasila po tome i sve prozvakala..smile191
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
bigmamma View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Studeni 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bigmamma Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2009 u 23:27
Na kontinentu, blizu tebe, Ivanić Grad.
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2009 u 00:42
Aha,a onda cu ga od proljeca na dalje drzat vani i necu ga vise unosit..Hvala na savjetima!Wink
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
lucy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2541
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lucy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2010 u 23:08
Originalno poslano od člana trantinchica trantinchica napisao:

bas razmisljam staviti nesto  da prekrije pogled susjeda..znaci stavila bi ogradu i pustila brsljan da se penje..i sad me zanima kad bi to bilo?zid bi bio visok do 2m..kolko sam shvatila prvih godina sporo raste..a ja sam se nadala da bi mogao vec ove godine Unhappy ne znam zapravo sto da radim..da stavim nesto drugo sto brze raste?


I ja sam problem ograde između našeg dijela i susjednog riješila šarenolisnim bršljanom. Ograda je duga osam metara pa sam ovoga proljeća posadila nekoliko bršljana, a između njih ruže penjačice. Izbor s bršljanom mi se sviđa jer je i zimi površina zelena, a od proljeća do jeseni ruže će dodati boju i miris. Istina je da prvu godinu bršljan sporije raste, ali zato kasnije raste naočigled.
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 11:43
zasto ja nikako ne mogu zakorijeniti brsljan? :( pokusavam od 4. mjeseca svako malo sa novim reznicama onog sarenog al uvijek im se nesto desi :( ovaj zadnji je dolje samo posmedjio i ne daje nista, a stoji vec mjesec dana u vodi? koliko cesto treba vodu mijenjati?
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 11:48
Nemoj grančicu stavljati u vodu, nego u zemlju. Ako pronađeš grančicu koja već ima žilice, sve će ići brže. 
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 13:43
znači najbolje loviti one koje su po zemlji? sumnjam da ce se oni sa fasada ili drveća dati tako lako iščupati van bez oštećenja korijena?

i da, pokusala sam i sa direkt u zemlju sadjenjem, al ti su se osušili i poispadali su im svi listovi... valjda je bilo prevruce i u 4. mj za takve eksperimente :)
Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2011 u 07:31
Ja bih vas molila za savjet.
Prije 2 tjedna sam kupila šareni bršljan i stavila sam ga da visi iz teglice koja je bila prićvršćena za strop, tada su mi 3 listića požutila i sad sam ga stavila na šank u kući da se penje oko drvene grede da se penje.
Soba je umjereno ložena, nije nešto naročito svjetlo.
E sad me zanima da li ovdje može uspjet i da li se sam penje jer je površina glatka ili ga moram vezat?
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2011 u 08:14
 
Evo slika mog bršljana. Ne znam koja je to hedera, ali znam da raste vrlo brzo,naravski u vrtu, i podnosi i niske temperature.Nakon što odcvjeta ima sitne plave bobice, koje su odlična hrana ptičicama.Smile 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2011 u 09:21
...Bako, to je  isto  Hedera  helix......  tvoje  slike  dokazuju  koliko  je  izdrzljiv...sarenolisni  su  pretezno  isto   H.  helix  samo  neki  varijetet.....moj   sarenolisni  je  prava  dzungla,  a  cesto  baca  grane  koje  su  bez   sara,  kao  onaj  samonikli  u  sumi....
....svi  takvi  mogu  slobodno  vanka samo  to  treba   raditi  postepeno   sa  kupljenom  biljkom  iz  staklenika....
 
...ako  ga  uzgajate  u  sobi  oprezno  sa  vodom,  njemu  ne  treba  ni  jako  hranjiva  zemlja,  a  voli  i  manje  zagrijane  prostorije....
 
 
....Tanja,  pri  stropu  mu  je  sigurno  bilo prevruce  jer  topli  zrak  je  gore,  mozda  je  i  suh   zrak.....tek  si  ga  kupila  pa  prolazi  fazu  privikavanja pa  nije  cudo  da  odbaci  koji  list....mislim  da  je  bolje  da  mu  stavis  neku  precku  za  penjanje   a  kad  se  razraste  lako  ces  ga  oviti  oko  necega  drugog  u  stanu,   on  je  zilav,  izdrzljiv,  samo  se  mora  prilagoditi  novim  uvjetima....umjereno  sa  vodom.....Smile
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2011 u 09:25

Bršljane koje sam imala u stanu morala sam ili vezati uz vodilice ili pustiti da izdanci slobodno padaju. Kada vani rastu tada se korjenčićima na izdancima pričvrste za podlogu jer podloga nije potpuno glatka i ima dovoljno zračne vlage.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.