Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bršljan - Hedera helix
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bršljan - Hedera helix

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka
mrvica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 160
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mrvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Bršljan - Hedera helix
    Objavljeno: 23 Veljača 2008 u 15:35

Zanima me je li bršljan Hedera helix isključivo za sobni uzgoj ili moze živjeti i vani, u vrtu,  u toplije vrijeme godine u hladovini ili na suncu? Pozdrav!

"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2008 u 17:14
Hedera helix je 'sobni brsljan', ali se moze uzgajati i vani. Ja mog iznesem u prolece, pa ga pred zimu ponovo vratim, ali se moze i posaditi vani.
Drzim ga u poluseni.

Ne znam koji imas, zeleni ili sareni. Ovaj sa svetlim (zuckastim) sarama trazi nesto vise svetla kako se sare ne bi izgubile.

Aglaja
Na vrh
mrvica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 160
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mrvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 10:19

imam sareni. e super onda ga kad zatopli iznesem van, trebalo bi mu biti dobro na mjestu koje mu predvidjam, bas u polusjeni. Hvala aglaja!

"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34

Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 20:20
Mrvice, nema na cemu. Nisam bila sigurna da li ga zelis posaditi vani ili samo izneti. Sada vidim da je ovo drugo u pitanju. To ce mu svakako prijati.
Ali, moze se on i posaditi vani s namerom da tu i ostane (i preko zime). To je najbolje uraditi sredinom proleca, da biljka ima dovoljno vremena da se prilagodi i odomaci do zime.
Aglaja
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 14:52
Na dobroj sam temi!!!
Imam sobni bršljan i to samo jednu granu ili ti drvce, pa me interesira kako ga mogu zapelcati?
Negdje sam pročitala da se samo vrh otkine i zabode u zemlju, da li sam u krivu, ispravite me ako griješim???
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 20:06
Može tako, a može i u vodu da staviš grančicu. Vrlo brzo pušta korjenčiće i tada ga staviš u zemlju.
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 09:33
Ali da li će onda onaj vrh nastaviti rasti- to me brine? Hoće li cvijet biti lijep bez vrha???
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 20:02
Originalno poslano od člana proljeće proljeće napisao:

Ali da li će onda onaj vrh nastaviti rasti- to me brine? Hoće li cvijet biti lijep bez vrha???
 
 
Nastavit će da raste, istjerat će novu grančicu na vrhu.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 21:36
Moj bršljan je prekrio 2 zida ( šareni velikih listova i sitni šareni) vanka u vrtu. Šišam ga više puta na godinu i na mjestu reza on udara nove grančice. Možete slobodno uzeti reznicu - matična biljka će se razgranati.
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2008 u 09:11
Ovoga sam kupila prije par mjeseci i baš je lijepo potjerao, baš sam sretna, a onoga drugoga sam jednostavno odsjekla kako ste mi rekle i sada čekam da pelceri puste korjenčiće i da ih zasadim, držite mi fige!!!
Ah, skoro zaboravih- hvala za savjete!!!
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2008 u 15:28
Kako sam sretna, ma baš sam presretna!!!
Jučer sam na ovom jednom bršljanu porezala granu za pelcere, jer je imao samo jednu grančicu i sada ga idem pogledati a on IMA PELCER!!!
 
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2008 u 10:36
jel ovo obični bršljan?jedan se opče ne penje,a drugi da!!!!

Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 08:45
Vule, bršljan ti je prelijep!!!
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 08:57
Vule, to bi mogao biti Hedera helix iako su mu listovi sočni i tamnozeleni, onaj šumski je malo blijeđi, ako nije, onda mu je "brat". Imam obični bršljan ( šumski) koji puzi pa se mogu napraviti mali rubnjaci od njega. Ne date mu  da ide prema gore nego da se ukorijeni u zemlju i tako napreduje gdje želite. To sam naučila od jedne drage gospođe iz Bukovačke ul. u Zg.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 09:36
evo malo slikica iz mog vrta u gradu ( sve je u bršljanu )
dvije su vrste - sitniji i krupniji šareni
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 09:38
sitni šareni bršljan
krupni šareni baca divovske listove jednobojne
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 20:24
ali jel Hedera Helix more vani na kontinetu prezimiti
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 21:27
Kod te gospođe u Zagrebu je normalno uspijevao.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 21:42
Može Vule. Od USDA zone 5 do 9.
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 20:34
daj mi ovo dešifriraj ja sem ipak peščan!
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Može Vule. Od USDA zone 5 do 9.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.