Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zakorjenjivanje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zakorjenjivanje

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112>
Korisnik
Poruka
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2008 u 23:42
-.--evo i danas nešto stavila na zakorjenjivanje.... ruže i sekulent.... uf...mislim da sam sad ipak pretjerala...:((
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Angell View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 225
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Angell Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2010 u 12:45
Zanima me dal mogu granu pavitine tako na taj način zakorijeniti s vrbovom granom..
Slab je onaj koji je izgubio vjeru u sebe.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2010 u 15:24
angell možeš probati pa nam javi rezultat

čitala sam da se pavitina najuspješnije razmnožava margotiranjam
Na vrh
lukaccc View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Ožujak 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 203
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lukaccc Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2010 u 20:08
oće se žalosna vrba primit ako se samo direktno zapikne u zemlju?
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2010 u 08:32
ne znam lukacc, nisam nikad probala odmah u zemlju, možda ako bi stalno održavao vlažno tlo
ali znam iz iskustva da se u vodi brzo ožili

znam da je netko negdje spominjao da je korijenje koje se napravi u vodi "slabije" od onog koje biljka pusti u zemlji
možda bi bilo dobro da je staviš u posudu s zemljom pa onda tu posudu u drugu s vodom - za dvostruku sigurnost LOL
a kad se primi izvadiš skupa sa zemljom i žilama pa na željeno mjesto u vrt
Na vrh
Sunburst View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunburst Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2010 u 09:27
Samo da vas podsjetim da je sada vrijeme za pelcanje vazdazelenog i ostalog grmlja (patuljasti čempresi, šimšir i sl.)
Ja sam odgojila već nekoliko pristojnih primjeraka, a svaki koji sam zabola u zemlju se primio. Bez ikakvog hormona i vrbe (mada će ove nove probati s vrbom).

Dakle, otkine se jednogodišnja grančica (10ak cm) s petom (s komadom drvene stabljike) i zabode u zemlju pomiješanu s pijeskom. Dobro se zalijeva i drži u hladovini u sjeni. Može čak i u podrumu.

Važno je da otkinete grančicu s grma na kojem su mladi izbojci već ozelenili.

One prošlogodišnje su već ove godine narasle i sad ću ih presaditi u zasebne posude. Ali još ovu zimu ću ih unijeti u kuću (kontinentalna klima).

Od slijedeće godine idu u vrt i na pristojnu visinu (30-40cm) narastu već za 2-3 godine.

Istina je da se malo čeka, ali puno je jeftinije nego u vrtnim centrima.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 05:59
Nisam vidjela vrbe kod nas u Rijeci, zna li netko gdje je mogu naći?
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2010 u 20:18
Uz slatkovodnu vodu i potoke, bar mislim.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2010 u 20:21
Da i negdje sam čitala da bazga ili zova ima istu funkciju kao vrba.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2010 u 23:40

Pronašla sam ovo:

1. med: 1/2 žličice meda otopiti u 1/2 l tople vode i u to namakati reznice 4-6 sati a lukovice 10-12 sati (donji dio reznice, cca 3-4 cm). Prije sadnje oprati lukovice i reznice
2. aloe vera sok: u 200 ml tople vode otopiti 1 žlicu soka od aloe. Tekućinu staviti u bocu, začepiti i držati na mračnom mjestu 7 dana. Nakon toga sve pomiješati sa 5 l vruće vode. Reznice držati u ovom stimulatoru 6 sati a lukovice 12 sati. Prije sadnje nije potrebno ispirati.
3. grančice vrbe: uzeti šaku vršnih grančica vrbe, nasjeckat i preliti sa 250 ml vode te pustiti da odstoji preko noći,pa odstraniti grančice. U tekućinu umočiti donji dio reznice i ostaviti preko noći, pa posaditi na uobičajeni način. Vodu ne bacati, nego time zalijevati druge biljke :-). Vrba je prirodni izvor auksina, hormona koji pomaže zakorjenjivanju.
4. aspirin: ima istu funkciju kao i vrba (nekada se pravio od kore vrbe); otpiti nekoliko aspirina u čaši vode i držati reznice preko noći

Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2010 u 09:13
Sve su ovo korisni savjeti, hvala, Miro K.
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2011 u 08:58
Sad sam naisla na ovu temu i Miro odusevila si me sa ovim savetima za zakorenjivanje.......ja zivim u blizini Dunava i uz njega ima nebrojeno vrba......... a kako je vreme za zakorevanje raznih biljcica......treba pokusati ....
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 11:03
A, šta bi bilo kad bi se hormon za zakorjenjivanje stavio u vodu s reznicama? Jasno mi je da je on namijenjen za sadnju reznice u zemlju, jer to godinama činim. Kad sadim reznice umočim ih u hormon i stavim u rupicu koju sam napravila u zemlji. Obično stavim po tri reznice od kojih se nikad ne prime sve. Sada bih ostavila u vodi pa bih sadila samo one koje imaju korijen. Zato me zanima postupak zakorjenjivanja pelargonija u vodi, te kako im osigurati brže zakorjenjivanje - vrba, aspirin, hormon za zaikorjenjivanje????
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 11:04
mislim da se pelargonije nikako ne bi trebale zakorjenjivati u vodi jer ubrzo dolazi do truljenja
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 11:10
Hvala, i to mi je važna informacija. Negdje sam pročitala da se mogu staviti i u vodu. Nisam nikad probala. Ove godine imam jako puno reznica koje sam dobila nakon orezivanja pelargonija, jučer prije unošenja u kuću. Sad mi ih žao baciti, pa sam mislila ostaviti u vodi.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 11:33
zavisi o kakvom hormonu se radi. Neki su hormoni topljivi u vodi, neki samo u alkoholu a neki su topivi samo u obliku soli ili helirani. Praskaste formulacije koje se inace kupuju, nisu dizajnirane da bi bile topljive u vodi. Za tu svrhu postoje druge formulacije hormona - gel, tekucina, sumeca tableta i dr.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2011 u 15:37
Nedavno sam gledala na TV emisiju u kojoj je između ostalog bilo govora o zakorjenjivanju biljaka. Uglavnom uz hormone koje koriste uzgajivači za velike količine reznica savjet nama koji to radimo kod kuće za mali broj biljaka je da koristimo prirodni med. Dovoljno je reznicu umočiti u med i posaditi u zemlju. Vrijedi pokušati.

Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2011 u 20:36
Originalno poslano od člana lana2 lana2 napisao:

Nedavno sam gledala na TV emisiju u kojoj je između ostalog bilo govora o zakorjenjivanju biljaka. Uglavnom uz hormone koje koriste uzgajivači za velike količine reznica savjet nama koji to radimo kod kuće za mali broj biljaka je da koristimo prirodni med. Dovoljno je reznicu umočiti u med i posaditi u zemlju. Vrijedi pokušati.

Ja sam tako zakorijenila jasmin!
Istog sam dana zabola grančicu jasmina umočenu u med i jednu grančicu u hormon. Primila se iz prve ona medenaThumbs%20Up
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2012 u 10:54
Jedno pitanje znalcima...
Prije tri tjedna stavila sam reznice tropskog hibiscusa na zakorjenjivanje u mješavinu zemlje, perlita i pijeska, umočene u hormon zakorijenjavanja u grijano klijalište i pokrila s novinama da nema svjetlosti, kako bi potakla razvoj korijena. Nije mi jasno šta se događa i da li sam negdje pogriješila, reznice su počele razvijati lisne pupove.
Nemam iskustva s grijanim klijalištem...molim savjet
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2012 u 13:30
Kada pupovi na reznici pocinju rasti to je  dobar znak da se novo korijenje razvilo. No to ne mora biti tocno, pogotovo ako su reznice napravljene od debelih grana koje u sebi mogu imati puno hranjivih rezerva pa se tako moze dogoditi, da grane propupaju zbog prevelike topline a da se zapravo novi korijen nije ni stvorio. Pogresno je totalno zamraciti reznice i poskidati sve listove (zimske reznice grmova i stabla su zasebna prica - dio procesa je vec opisan gore, reznice korijena itd). Naime hrana koja je potrebna za stvaranje korijena mora se negdje stvarati a ako nema lisca ni sunca to se ne dogada, pa se proces jako usporava ili reznice propadnu. Temperatura u grijanim klijalistima, za reznice nesmije prelaziti 24 stupnjeva (20 - 22 optimalno) a vlaga mora biti velika (70 - 90%) ovisno o vrsti. Kada reznicu stavimo u supstrat buduci korijen se vec nalazi u mraku pa nije potrebno #pokrivati, zamracivati" biljku. Zasjenjivanje sluzi samo tome da bi se usporilo isparavanje vode iz reznice kako se ona nebi osusila te smanjila i regulirala temperatura vazna pri zakorijenjivanju.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,469 sekundi.