Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kako koju biljku "pelcati", rasađivati, saditi?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kako koju biljku "pelcati", rasađivati, saditi?

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kako koju biljku "pelcati", rasađivati, saditi?
    Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 19:52
Ako ne znate kako se zapomoči biljkom ili ju razmnožiti ili posijati pitajte a ja u što kraćem roku odgovaram i slikom!!!

smile160        smile161
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 20:24
suuuper
 
ako znate kako razmožiti dojciju - puno bi mi značilo :)
 
/Dojcija - Deutzia scabra/
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 20:36
ja sam prije par godina uzela grancicu na jesen - kasnu, kad vise nije bilo lista i zabola je u pitaric sa zemljom
zimu je prezimila u zatvorenom, ali negrijanom prostoru
zalijevala sam je redovito i na proljece presadila u veci pitar
bas se bila lijepo razgranala i proslo ljeto sam je odlucila posaditi u vrt - na zalost nije redovito zalijevana i uvenula je

ali najesen cu opet probati (mama je bas jucer uzela mladu sadnicu u peveca i do jeseni ce biti valjda koja grancica)
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 20:53
znači da čekam jesen
prošle godine sam pokušala u proljeće ali nijedna mi se nije primila
 
natalija ako ne bude kod mame, bit će kod mene :)
grm je star 3 godine i ima već dovoljno grana za recniti  
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 21:29
d. scabara spada pod grmove koji se razmnožavaju drvenastim reznicama





reznice posađene na otvorenome zakorijenit će se u roku od deset, a one u hladnom klijalištu ilisvježem stakleniku za osam tjedana. u stakleniku ako se drže na temp. 18-24 c izboji će potjerati 4-6 tjedana.
reznic grmova brza rasta treba  posaditi odmah nakon što su se zakorjenile ostale reznice mogu se ostaviti u svojim posudama daljnih 12 mjeseci prihrani ih tekućim gnojivom jednom ili dva puta na mjesec, pa nakon toga presaditi u posude ili na otvoreno!


Nadam se da sam pomogla! Smile
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 21:35
nastavak d. scabara

od kraja jeseni do sredine zime a reznice listopadnih grmova uzimaju se neposredno nakon što listovi otpadnu ili neposredno prije bubrenja listova u proljeće
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 21:38
naravno vrtlarice - puno hvala :)
 
ako treba biti ovogodišnji izboj - znači da sam pogriješila jer sam u proljeće pokušala sa prošlogodišnjim grančicama
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 21:46
Da potpuno zreli snažni ovogodišnji izboji- lakše puste korjenje!!!
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 21:48
e suuuper...onda ću pričekati jesen i nadati se uspjehu :)
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 07:52
stigneš još i sad pokušati jer se ovo vrijeme još naziva zima pa pokušaj sa par grančica nemaš što izgubiti! pa ako ne uspije onda u jesen!
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 18:18
poslušala sam :)  u zemlji su pa šta bude
 
i imam novo pitanje :)
 
kada i kako razmnožavati ruže ?
 
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 18:40
Samo ti pitaj, barem mi nije dosadno LOL
Ima više načina za razmnožavanje ruža a najjednostavniji ti je da uzmeš reznicu "pelcer" od one ruže koju si vidjela i da ti se sviđa!
Reznice se uzimaju otprilike debljine olovke. Uzimaju se u kolovozu s izboja koji su u stanju mirovanja(koja je ljeti cvala i nema više pupova). Izbojci se režu na
20-25 cm dužine listovi skrate na polovicu donji rez mora biti ravan a vanjski ukoso iznad vršnog pupa i zabadaju pod staklo u hladna, lagano zasjenjena klijališta!
Dobro će poslužiti i prozirne staklenke (od zimnice).
 Zemlju u koju će doći reznice treba prorahliti, a najbolje mjesto je pod rahlom krošnjom stabla koja će osigurati idealnu polusjenu.
 Uza zalijevanje i povremeno prozračivanje dizanjem stakla tijekom toplih mjeseci, reznice se do kraja konca travnja ukorjenjuju!
Kad se ukorijene pažljivo ih izvaditi i presaditi na predviđeno mjesto (tj. najbolje kao i obično vrijeme za sadnju jesen ili proljeće).


Nadam se da će ti uspjeti i cvasti  smile160
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 18:45
hvala :)
imam jednu staru ružu koju bih htjela razmnožiti
čula sam da se to radi krajem ljeta i najesen
al ja zaboravim....senilna :(
nadala sam se da ima neki proljetni način :)
 
mislim da ću si morati zapisati na kalendar ... hihi
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 21:11
Imam jednu francuske pelargonije (barem je tako zove vlasnica koja mi ju je poklonila) i vidim da se nešto dešava sa njom. Trule (tako izgleda) novi ove zime izdanici na starijim granama... Voljela bih je zadržati, ali... bojim se da zbog trulih izdanaka to ne budem uspjela sačuvati do kolovoza kad bi mogla pelargonije razmnožavati, pa me vrtlarice zanima tvoj savjet!

Ako treba uslikam je i stavim ovdje da vidiš o čemu govorim!
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 08:26
Ako možeš stavi sliku i kako izgleda dok cvate i sad! Ne razumijem da li ti trule stare stabljike ili koje su nove!!! I da li su u u zemlji u kojoj su prošle godine cvale?
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 21:19
Nisam sigurna dali imam slike dok je cvala, ali sadašnju mi nije problem. Trule mladi izboji i poneki listovi. Da, u zemlji je od prošle godine.
Stavim sliku uskoro! Wink
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 21:34
Originalno poslano od člana iris iris napisao:

poslušala sam :)  u zemlji su pa šta bude
 
i imam novo pitanje :)
 
kada i kako razmnožavati ruže ?
 
 
Ruže možeš razmnožavati i iz šipka. Ja sam prije dvije godine maznula (hm, nije da mi to ide na čast...) svekrvi od frendice šipak sa žute ruže. Otvorila sam šipak i sasušila sjemenke te ih posadila u posudice na prozoru i kroz nekoliko mjeseci je niknula biljčica. Prošle godine sam i presadila u vrt i jedna je procvjetala. Nisam mogla vjerovati kad je dobila pup jer je tako tanka i majušna. Imala sam osjećaj da će slomiti pod cvijetom.  I moram naglasiti da je cvijet bio crvene boje!!!!!Shocked Nisam mogla vjerovati, a dragi je rekao da sam neka vještica smile96
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 23:06
Originalno poslano od člana vrtlarica vrtlarica napisao:

Ako možeš stavi sliku i kako izgleda dok cvate i sad! Ne razumijem da li ti trule stare stabljike ili koje su nove!!! I da li su u u zemlji u kojoj su prošle godine cvale?

Kao što sam napisala spominjana pelargonija (stari korjen) je u zemlji u kojoj su prošle godine cvale. Slike cvatnje nemam, ali sadašnji izgled je ovakav:


Grana koja uopće se ne pomlađuje i vidi se sredina grane

Mladi izboj na starom korijenu koji se suši


Dali da još stavim slika ili je dosta?
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 23:12
Nastavak:
I na ovoj grani mladi izboji su "sumnjivi"!!!

I grana koja baš i preveć ne obećava


Budući sam jesenas uspjela zapelcati ćak 1 primjerak, i ona baš nije Cry
Pogledaj:
Mladi korijen pelargonije - vidi se gornji list sa promijenjenom (smeđom bojom)

I ova slika ispod je pelcer od jesenas, ali... Cry što učiniti sa gornjim dijelom?


P.S. Od starog korjena je uziman mladi pelcer!
Na vrh
vrtlarica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 113
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vrtlarica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2008 u 09:31
Ovo ti je moj savjet kako da ju porežeš. Neki izboji su ti predugi pa uzimaju hranu ovim početnim pa se zato i suše




Stavi teglu na dosta svijetlo mjesto i lagano zaljevaj a kad ojaća presadi ju u novu zemlju.
Ova mala što propada vrh mi izgleda ko da je od vlažne zemlje pa ju pusti da se malo zemlja prosuši uostalom pelagronije vole kad se zemlja malo prosuši!
Nadam se da sam pomogla  Wink
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,398 sekundi.