Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kalemljenje-cijepljenje voćaka
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kalemljenje-cijepljenje voćaka

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 91011
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 21:54
mima istina...zakasnila sam....al takva sam ja :)  ili uranim il okasnim
morat ću na iduću zimu ranije misliti
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 21:52
Sad ti je malo kasno za cijepljenje badema. Mislim da su u Splitu već procvali, jer ovi naši već jesu Approve  Sada "snimi" vrtove da vidiš tko ima bademe, pa idućeg proljeća dođeš i zamoliš par grančica, to ti nitko neće odbiti.
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 22:39

hvala na odgovoru :)

na žalost nemam takvu plemenitu vočku da odrežem grančicu
pokušat ću pogledati po poljoprivrednim dučanima u Splitu ima li ih za kupiti 
 
Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 22:15

Divlje voćke izrasle iz koštice ili korijena ne daju dobar plod. Zbog toga ih oplemenjujemo cijepljenjem.

Cijepljenje se vrši na način da se grančica plemenite voćke (plemenka) usadi u tijelo voćke-divljaka. Tu voćku divljaka nazivamo podloga.

Opisat ću najjednostavniji način cijepljenja za koje nije potrebno veliko voćarsko iskustvo.

Idealno vrijeme za cijepljenje je prije kretanja vegetacije ili u samo vrijeme početka, a to je obično u mjesecu travnju.

Dakle, osim podloge, potrebna nam je plemenka, ili grančica odrezana sa plemenite(cijepljene) voćke.

Grančica obično sa 4 do 5 pupova se odreže u zimi kad nema vegetacije, spremi se u mračni dio podruma na temperatuiru oko 10 oC., uronjenu u zemlju natopljenu vodom.

Ukoliko nemate gdje odrezati plemenku, možete je kupiti u vrtlarskim i voćarskim prodavaonicama. Od alata vam treba oštar nož, i voćarski vosak.

Prije samog cijepljenja, voćni pupovi nesmiju biti «probuđeni». U principu, podloga treba biti od iste vrste, iako postoje i podloge cijepljene sa 2 ili više raznih vrsta voćaka.

Podlogu odrežemo. Ukoliko ima više grana, možemo na svaku zacijepiti po 1 plemenku. Plemenku skratiti na 2 do 3 oka i koso zarezati nasuprot 1 oku, pazeći da ga ne oštetimo. Što je rez duži, spojno mjesto plemenke i podloge bit će bolje. Istovremeno, uzduž podloge zarežemo koru tako da koso odrezani komad plemenke prione između zarezane kore, Tako ponovimo i sa druge strane podloge nasuprot prve plemenke.

Kako bi se plemenka primila, čvrsto je omotajte voćarskim likom namot do namota. Površinu omotanu likom namažite voćarskim voskom, koji ste prethodno omekšali u toploj vodi (ne na vatri).

Paziti da podloga ne gubi sok curenjem jer će se u protivnom osušiti.

Voćku zaštititi protiv glodavaca.

Ne obrezivati grančice prve godine rasta

 

tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2008 u 21:34
prije nekoliko godina sam dobila nekoliko badema mekane ljuske
zabola sam ih u zemlju ali samo je jedan narastao u drvo
procvjeta ali nikad nema ploda
 
koliko sam shvatila iz jedne emisije na tv-u trebalo bi ga kalemiti
 
zna li netko kako se to radi ?!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 91011
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,422 sekundi.