Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kalemljenje-cijepljenje voćaka
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kalemljenje-cijepljenje voćaka

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 11>
Korisnik
Poruka
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2010 u 23:27
Trešnju,šljivu,jabuku,krušku može se cijepiti sada na raskol,sedlo ili pod koru.Ako se plemka ne uhvati može se ponoviti krajem šestog mjeseca(tjerajući pup)ili u osmom mjesecu (spavajući pup).Ljetno cijepljenje pod pup može se izvršit samo ako voćka baci nove jednogodišnje izboje(8-10mm debele) Badem ili breskvu puno sigurnije je cijepiti pod pup u osmom mjesecu.Uzimanje plemki tokom zime radi se zbog toga da se ne pupovi smrznu ako je jaka zima.Ja uzimam plemke dan prije ili onaj dan kad cijepim,postotak prijema 90%
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mplesk41 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mplesk41 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2010 u 21:05
Lijepi pozdrav,zovem se Miljenko,eto ja sam se upravo registrirao među veliku obitelj ovog foruma i nadam se da ću dobiti nova iskustva s obzirom da se ovdje nalaze pravi znalci u pogledu vrtlarstva,voćarstva itd.Prilikom prvog javljanja uputio bi pitanje glede cijepljenja voćaka(trešnje).Konkretno,da li je moguće posaditi voćku iz koštice pa nakon što izraste iduće je godine kalemiti-cijepiti jednim od načina ili je bolje nabaviti gotovu podlogu i na njoj izvršiti cijepljenje.Usput koje je cijepljenje najbolje(okuliranje,raskol ili neko treće...)
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 23:52
mplesk41

Ako možete nabaviti gotovu podlogu nabavite je i cijepite na nju.Sijanjem koštice trebat će vam više vremena da uzgojite podlogu da bude spremna za cijepljenje.Standardne podloge su:Prunus avium ( selekcionirana ),Prunus mahaleb,Colt,Gisela 5.Prunus mahaleb nije za kontinentalnu klimu gdje ima dosta vlage u zemlji.Ja za podloge uzimam sijance divlje trešnje koje nalazim u šumi u blizini.Cijepiti možete na raskol u proljeće,ako se cijep ne primi možete cijepiti okuliranjem 6 mjesec ( tjerajući pup ) ili 8 mjesec ( spavajući pup ).
Na vrh
mplesk41 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mplesk41 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2010 u 12:06
Hvala lijepo na informacijama,a da li je kasno sada iskopati divljake iz šume te posaditi na mjesto gdje će rasti buduća stabla ili je bolje posaditi divlje voćke na gušće pa ih pocijepiti( okulirati u 6. ili 8. mjesecu), te takove posaditi u proljeće na mjesto gdje će rasti.Unaprijed hvala na ibformacijama.
Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2010 u 12:30
Pozdrav mplesk 41
 
Sad ti je kasno da presadiš jer je sve potjeralo i više se ne cijepi,a znaš da trešnju možeš cjepiti ili okulirati na višnju a najčešće imamo njih samonikle u vrtu pa sam ja pokušala i sad imam i trešnju i višnju na jednom stablu
 
BOK
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2010 u 22:19
mplesk41

Kao što kaže mandevila sad je kasno za presađivanje.Najbolje je posaditi podloge na stalno mjesto gdje će rasti.To možete uraditi u 11 mjesecu,nakon toga možete cijepiti na raskol početkom 3 mjeseca.Predlažem vam da kupite cijeparski vosak ( Arbokol ),koristim ga već desetak godina i po meni jedini je koji valja.Cijepljenu voćku treba po ljeti stalno zalijevati.Za cijepit voćku pod pup( 6 ili 8 mjesec ) treba dobit na podlogi jednogodišnji izboj debljine 8-10mm,to možete postići tek druge godine po sadnji.
Na vrh
ive-a View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ive-a Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2011 u 21:40
  Svi daju uopćene savjete, ali trebao bi se pridružiti netko stručniji tko bi
 jasno opisao cijepljenje.
 1. po čemu prepoznati vrijeme nacijepljivanja plemke, podloge.
     znaci koji upučuju na moguće primanje cijepa.
  2. kalendarsko doba, svjetlosni, temparaturni uvjeti, izgled pupa i t.d
 i sve to za potpune neznalice, koji bi željeli stvoriti neku željenu vočkicu
 u svom vrtu.
                              pozdrav ljubiteljima prirode, okoliša i zdrave fizičke
                              aktivnosti!
                                                    ive-a
Na vrh
merc View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje merc Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 23:10
Originalno poslano od člana MGrubi MGrubi napisao:

hm, dida bi zarezao mladu granu, omotao sa zemljom u vrečici i sljedeću godinu odvojio od stabla


Evo da se javim na ovu temu i objasnim Vam nesto o navrcanju za stablo raseljku....
Raseljka je najbolja za navrnit na nju tresnju i visnju,(srodne su vrlo,raseljka-tresnja-visnja) bolje da je deblo raseljke nego da je cista tresnja ili visnja.
Onu visnju ili tresnju koju kupite ona je cista nula zbog toga sto industrija to mnozi od same grane tresnje ili visnje, pusta je znaci u vodu i kad pusti zile ide u prodaju, stoga ta tresnja ili visnja koju ste kupili propadne i to tocno kad bih trebala pocet radat ona se osusi(taman kad je odgojite) a kad se navrce na raseljku to se nikad nece dogoditi jer raseljka ima  korijen prirodni a ne umjetni kao te tresnje i visnje koje se prodaju s umjetnim korijenom..
BOLJE NAVRCAT NEGO KUPIT GOTOVO
Na vrh
merc View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje merc Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 23:13
Originalno poslano od člana mplesk41 mplesk41 napisao:

Hvala lijepo na informacijama,a da li je kasno sada iskopati divljake iz šume te posaditi na mjesto gdje će rasti buduća stabla ili je bolje posaditi divlje voćke na gušće pa ih pocijepiti( okulirati u 6. ili 8. mjesecu), te takove posaditi u proljeće na mjesto gdje će rasti.Unaprijed hvala na ibformacijama.

pisao sam gor bas za tebe, procitaj, bolje sadit raseljku pa navrcat nego tresnju,objasnio sam i zasto...
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 23:37
merc
Da li rašeljka ( prunus mahaleb) podnosi niske kontinentalne temperature i veliku vlagu u zoni korijenovog sistema?
Na vrh
jjadra View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jjadra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 17:01
Koliko može najviše biti stara divlja voćka da bi se mogla cijepiti? Imam jednu marelicu iz koštice staru 5-6 godina. 
Na vrh
merc View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje merc Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 23:04
Wink sad ti je najbolje posadit i moze se sad posadit raseljka u 2-3 mjesec sa zilom je posadi,i nesmije ti ostat bez vode tj zemlja uvik mora ovlazit i dogodine onda navrces
Na vrh
ivanandric007 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivanandric007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2011 u 09:53
Može li mi neko obajsniti kako kalemiti krušku viljmovku ali pup na pup
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2011 u 14:32

Muhlenbergija, imam jedno pitanjce za tebe, samo pitanjce, jer posao je već napravljen, ali nemoj se smijati!!!

Grančicu polygale sam cijepila na granu vrbe koja je na zakorjenjivanju!!!! smile59 Nije voće ali postupak je isti!!
Pošto se polygala teško zakorjenjuje, a vrba jako lako, ima li šanse da uspije zakorjenjivanje, nisu ista vrsta, ali.....tako je želim, polygaluEmbarrassed
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2011 u 16:47
Originalno poslano od člana merc merc napisao:

Wink sad ti je najbolje posadit i moze se sad posadit raseljka u 2-3 mjesec sa zilom je posadi,i nesmije ti ostat bez vode tj zemlja uvik mora ovlazit i dogodine onda navrces
 
Opet sam zakasnila za rašeljku..Wink
 
Na vrh
flover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 397
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2011 u 10:06
poštovani
evo ja sam u nekoliko godina isprobao nekoliko vrsti cijepljenja npr:
kajsije cijepio na divljake šljive
jabuke na kruške
trešnje na višnje
kruške na jabuke
breskve na šljive
te sam se čak i zaigrao npr. na jednoj jabuci imam tri grane jedna je kruška lipanjsko zlato, jedna crvena vilijamovka, a jedna je jabuka
na drugoj kruški imam cijepljeno lipanjsko zlato ,crvena i žuta vilijamovka i jonagold jabuka vrlo interesantno
od cijepljenja najednostavnije je kosi rez granćice i podloge i meni najlakše zaljepiti sa izolirkom, naime radio sam sa gumicama i vočarskim voskom ali sa izolirkom je najednostavnije.
slikat ču pa ču vam poslat slike mojih cijepova
da se objašnjava putem foruma komplicirano je a ako nekog interesira možemo se čuti tel. oko cijepljenja i okuliranja
ponavljam probavao sam vočke razne uspjeh je 80%
ako neko zna cijepiti ruže molim da mi se javi jer na isti način sam probao cijepiti ružu ali nikad nisam uspio
pozdrav
 
"Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek."
Na vrh
flover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 397
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2011 u 10:09
što se tiće nika ovo je od supruge da nebi bilo nesporazuma pa sam se ubacio na meni zanimljive teme
"Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek."
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2011 u 12:10
Ruže se najlakše cijepe na pup,na podlozi se napravi T zarez.
Na vrh
flover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 397
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2011 u 12:59
probao sam kalemit na pup u 8 mjesecu ali ništa mada sam vidio na yootube da T zarez premažu medom neznam ali probat ču u 8 mjs
"Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek."
Na vrh
flover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 397
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2011 u 13:40
         ovo su ovogodišnji cijepovi
 
i
to su kajsije na šljivi i trešnja na višnji 
"Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek."
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.