Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vrtni hibiskus - Hibiscus syriacus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vrtni hibiskus - Hibiscus syriacus

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 9>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 13:43
Lijepi su . .....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 12:40
prekrasni su Thumbs%20Up
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
laural View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 02 Prosinac 2009
Lokacija: Požega
Status: Offline
Bodovi: 76
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje laural Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 11:21
Pozdrav svima ,evo da vam pokazem kakve sam si nove hibiskuse nabavio......

Plavi dupli


rozi dupli
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2011 u 18:19
Čitala i naučila. Znači orezati na proljeće. A ispreplitanje... e ja sam na početku napravila "grešku u koracima". Dobila dvije grančice, ubola u zemlju, sve misleć: pa jedan će se primiti. A primila se oba i sad rastu jedan uz drugog.Bijeli i... ovaj drugi će izgleda biti roza. Da li ih pustiti da ovako rastu ili ih pokušati ispreplesti. Visoki su sada 60 i 80 cm cca.Čitajući Tikvić ispada da sam slučajno napravila baš pravu stvar!Wink
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2011 u 20:41
smile71
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2011 u 22:41

Evo i ja imam plavi, roza i bijeli. Čitala sam o orezivanju pa ih moram na proljeće...

 
 
 
 
 
 
 
Rijeka

Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 00:17
jaaaao tikvić, veeliko hvala na iscrpnom objašnjenju smile211
skratila si mi sate istraživanja oko tog prepletanja!negdje sam i čula da se može tak s mladicama al ovo za isprepletanje različitih boja mi nije uopće palo na pamet, a tako dobra ideja!!! i sad uskoro kad kupim, sigurno ću imati još pitanja! fala još jednom Smile

cimifuga, mislim kupiti onda najvjerojatnije manje, odnosno mlađe sadnice tak da ih mogu ispreplesti kak je tikvić objasnila ..i fala i tebi Thumbs%20Up
Na vrh
tikvić View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tikvić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 23:41
Možeš ga ispreplesti na dva načina i to nema nikakve veze sa kalemljenjem.
Prvi način je sa jednom sadnicim, kojoj otkineš vrh odmah iznad zemlje i kad udare zaperci ostaviš tri najsnažnija, ostale odstraniš.Kad mladice dostignu željenu visinu stabljike otkineš im vrhove, da bi se formirala krošnja. Zatim mladice ispreplateš i na vrhu zavežeš špagom da bi ostale u tom položaju. Špagu povremeno popuštaš da se ne bi urezala u stablo. Kad stabljika odrveni, slobodno ukloni špagu, isprepleteno stablo će ostat u tom položaju.
Drugi je način sa tri sadnice koje posadiš u zajedničku rupu, dalji postupak je isti kao u prvom slučaju. Kad stablo formiraš od tri sadnice onda je još bolje uzeti tri različite boje cvujeta, jer tad na kraju dobiješ jedno stablo u tri boje.
Nadam se da sam bila dovoljno jasna. Ako te još što zanima slobodno pitaj.

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 15:42

Pa zavisi koliko velikoga ćeš kupiti i posaditi! Normalno da je razlika ako posadiš biljčicu od 20 - 30 cm ili biljku od 70 - 80 cm. Ovo je jedan moj u prvoj sezoni poslije kupnje. Kad sam ga kupila bio je upola manji.




Inače po mome iskustvu treba mu godina - dvije da se dobro ukorjeni, a tada i snažnije raste.

Ali vodi računa o pravilnom orezivanju.

Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 15:20
Originalno poslano od člana katruža katruža napisao:

A moj je ovako isprepleten...


zanima me kako dobiti da bude ovako isprepleten?čula sam da se moraju cijepiti te grane a to mi zvuči prekomplicirano ..jel postoji neki lakši način?

e i jel taj vrtni hibiskus brzo raste?il mu treba tri gladne godine da dođe do visine recimo metar i pol?
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2010 u 12:04
Pozdrav, imam onaj klasicni narančasti hibiskus, i eto uzela grancicu, posalila i dala mi je cak i cvijetak, bila su 3 pupa al taman kad su se trebala otvorit pukla su, vjerovatno od tezine, pa sam ovaj zadnji sto je ostao naslonila n list drugog cvijeta te je uspio ocvjetat.
Međutim muce me te rupice na lišću, jel zan netko od cega su i kako da ih se rijesim?http://i694.photobucket.com/albums/vv302/slavonkaa/S5005147.jpg
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2010 u 16:17
Ovo je moj baštenski hibiskus.
Čudno je da su mu cvjetovi na istoj biljci različiti.
Neki su ovaki

a neki ovakvi


Do danas sam mislila da ovaj hibiskus nema sjeme. Danas sam odrezala 2 ogromne grane koje prelaze ogradu i po prvi put vidjela nekoliko čahurica sa sjemenom.
Sve skupa je bilo 12 sjemenki.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
montokuc View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 12 Svibanj 2009
Lokacija: Germany
Status: Offline
Bodovi: 196
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje montokuc Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2010 u 15:28
Evo moga(njemackoga) hibiskusa,odlicno podnosi zimu!



Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2010 u 14:55
Sljezolika, vrtni hibiskus (Hibiscus Syriacus) dobro podnosi zimu, ali mlade sadnice ipak treba prve zime zaštititi. Ako se dio grana smrzne to treba odrezati i grm će se oporaviti.
(Neki ga ne razlikuju od kineske sljezolike - Hibiscus rosa - sinensis, koja ne podnosi kontinentalnu zimu i kod nas se uzgaja kao lončanica. Treba naglasiti i razliku od zeljaste sljezolike - H. Moscheutos sa gigantskim cvijetovima, kojoj nadzemni dio biljke zimi ugine, ali na proljeće opet nikne i cvjeta).

H. Syriacus cvjeta na novoizraslim ovogodišnjim granama pa ga treba orezati u 3. mj. i to tako da se svi izdanci koji su cvali prošle godine prikrate na 10-tak cm, ujedno će tako grm postati i gušći. Može se formirati i kao malo stablo.

Cvijetovi mu mogu biti bijeli, roza nijanse i plavolila nijanse, sa ili bez tamnijeg oka, jednostavni ili puni.
Ljeti, za vrijeme suše ga treba zalijevati, jer zbog nedostatka vode može usred cvatnje odbaciti pupove.

U toku cvjetanja, uvenule cvijetove i tobolce treba odrezivati da se produži cvatnja.

Voli da mu je korjen u sjeni ili malčiran.

Spomenula sam H. Moscheutos - pa evo slike gdje sam ga slikala pa se u komparaciji sa cvijetom fuksije vidi kako su veliki njegovi cvijetovi.





Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2009 u 12:39
Originalno poslano od člana minimode minimode napisao:

cure hvala vam puno!
a da vidite boju, boja breskve i to dupli!
fuksija - mogu sada reći da sam otkrila tko je kraljica hibiskusa (i "vrtnih" i "tropskih"), stvarno su ti predivni!
smile79


Ako bude tih vrtnih hibiskusa ( hibiscus syriacus ) boje breskve, čekam u redu za reznice smile143
 
Admin: Potražnju sjemena ili reznica obavljajte u kategorijama "oglasi" ili putem PP.
http://picasaweb.google.hr/sonja1911
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2009 u 14:22
cure hvala vam puno!
a da vidite boju, boja breskve i to dupli!
fuksija - mogu sada reći da sam otkrila tko je kraljica hibiskusa (i "vrtnih" i "tropskih"), stvarno su ti predivni!
smile79
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
niho View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 9297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje niho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2009 u 11:37
Ja ga imam u dvije boje i sad imam nekoliko mladi koje sam isto posadila uz ogradu pa ću ih pustiti isto da rastu kao drvo -jer imam 2 velika i 1 manji i jako su mi divni kao drvo
** Svaki miris novog cvijeta uljepša mi dan.**
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2009 u 10:44
Ja imam ogradu od hibiskusa i stvarno prelijepo izgleda kad se zašarene cvjetovi, ali ovaj dupli - nemam. I sad ga moram tražiti. Fuksija, krasan je.
Na vrh
fuksija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 16 Srpanj 2008
Lokacija: Norway
Status: Offline
Bodovi: 750
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fuksija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2009 u 09:36




Minimode, ovo je moj hibi, koji sam ozilila prosle godine.
U kolovozu sam uzela reznicu i stavila ju u mjesavinu perlita i rastresite zemlje.
Za 4 tjedna reznica je pustila korijencic.
Ove godine vec cvjeta.

Ove godine sam isto ozilila 2 reznice duplog bordo vrtnog hibija, bez ikakvih problema.
pozdrav iz Norveske
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2009 u 08:20
minimod bez problema se primaju iz reznica
samo zabockaj u zemlju i već nagodinu cvjeta
 
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.