Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Calycanthus floridus - Ananas
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Calycanthus floridus - Ananas

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Calycanthus floridus - Ananas
    Objavljeno: 23 Ožujak 2008 u 20:46
Spororastući grm koji sadimo najviše zbog snažnog mirisa cvijeta.Kako miriše na ananas,ljudi ga najčešće tako i zovu. Nije zahtjevan,no više mu odgovara sunčano i polusjenovito te plodno tlo.
Cvate u 6 i 7 mjesecu.
Orezuju se samo suhe grane. Razmnožava se sjemenom,reznicama ili mladicama.

Po našem,kalikant ili ukrasni ananas.

Slika s neta:




Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2008 u 21:23
kod mene se to zove kalekantus i ja za ovaj drugi naziv nisam čula , a zakorijenjuje se najviše polijeganjem grana u zemlju ili se čeka dok ne izrastu novi podmladci tj nove grančice , međutim dosta ih je teško izvaditi od matice a da se ne ošteti  tako da je bolje polegnuti grane u zemlju , barem sam tako ja radila kod mame .ima nekoliko vrsta ili boja 
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2008 u 23:04
 i ja sam ga pokusavao razmnoziti sa mladicama ali  nede,tesko se odvajaju od maticnog grma.Sad sam i ja poceo sa uvaljivanjem.Probao sam prosle godine ali mi nije pustio korenje.Neznam nisam primjetio da ima sjeme ,ili nisam gledao.
Nisam ni vidio drugih boja osim smeđeg.
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2008 u 22:56
Cvetom podseca na magnoliju. Wink
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 13:13
svidja mi se. jako .
a kak visoko (i siroko) naraste? nisam jos vidjela nigdje u zivo! i kojih jos boja ima?
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 15:05
moj je visok oko 2 metra,a sirok zavisi kako ga odrzavas.Ako ti je samo jedna stabljika nije sirok ako ti je ovako ko moj da ima okolo jos stabalca onda moze biti siri.Boja znaden samo ovu tamno smeđu tako nest kao onaj kukac rogac hr u
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2008 u 07:03
Da li se moze razmnozavati granicama i kako?
Na vrh
kamilica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 15 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamilica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2009 u 19:09

Ovo drvo sam stavila i u slike iz mog vrta. To drvce ima moja sestrična. Mladicu je donijela iz Njemačke i tamo ga zovu Božje drvo. Cvijet i list miriši na ananas.

Uzela sam plod i zasadila smjeme, ali i grančicu sam stavila pod čašu.
Zanima me zna li netko kakvo je to drvo i nešto više o njemu.
 
 
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2009 u 22:03
Kod mene je cvijtao ali nigdje nisam vidjela sjeme.
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2012 u 22:25
Molim Vas koji imate kalikant u vrtu da napišete ponešto o njegovim zahtjevima i potrebama, prezimljava li bez problema kontinentalnu klimu?
Već duže vremena ga pokušavam nabaviti, ali nigdje ga ne nalazim za kupiti. Bila bi jako zahvalna za info ako netko zna...
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2012 u 22:48
Ne znam da li je točno ali mislim da može preživjeti zimu na kontinentu. Prema nekim slikama sa neta smo ovu biljku nazivali jagodica, ne znam zašto takav naziv ali to je bilo udomaćeni naziv. 
Ako netko ima korisnije  i točnije informacije bilo bi dobro da saznamo nešto više.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2012 u 22:59
Kalikantus bez ikakvih problema preživi zimu kod nas,nema nikakvim posebnih zahtjeva.Dosta brzo raste,ja ga rezidbom držim pod kontrolom.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2012 u 09:39
Hvala na brzinskom odgovoru!

Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2012 u 18:10
evo ovako vilo....u subotu bas idem do tete na rodjendan, pa cu pronjuskati da nije slucajno bacio koju mladicu....ako je...obecavam da je tvoja sigurno....ako ne mogu i tebi poslati reznicu pa probaj i sama piknuti....
nadam se da nije bilo nista strasno i suvise ozbiljno vezano za boravak u bolnici ...
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2012 u 22:22
MonnaHeart
Nisam baš iskusni vrtlar, pa sumnjam da bi uspjela sama zakorijeniti tako zahtjevnu reznicu Smile ... iako svi kažu da imam zelenu ruku, tako da ću svakako pokušati. Hvala Vam u svakom slučaju, kao i na riječima podrške.
Nadam se da ćemo malo oživiti temu o ovom krasnom grmu!
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2012 u 15:09
draga vilo.....ajde kao prvo nemoj me oslovljavati sa "vi"....ovo je forum gdje godine stvarno nisu bitne, a postivamo se svakako medjusobno jer svi volimo cvijece....velika pusa iz suncane pozegesmile79
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2012 u 17:42
[QUOTE=toni] i ja sam ga pokusavao razmnoziti sa mladicama ali  nede,tesko se odvajaju od maticnog grma.Sad sam i ja poceo sa uvaljivanjem.Probao sam prosle godine ali mi nije pustio korenje.Neznam nisam primjetio da ima sjeme ,ili nisam gledao.
Nisam ni vidio drugih boja osim smeđeg.
 
 
 
Cula sam jos od nekih forumasa da nisu uspjeli razmnoziti sa mladicama. Mozda je osjetljiv ako se osteti prilikom odvajanja od maticnog grma. Ja imam dva grma, koja sam dobila kad je veliki maticni iskopan i razdijeljen. 
Sjemenke isto nisam primjetila.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2012 u 21:00
carol...mladica=mlada biljka s korjenom, pretpostavljam da si mislila na reznicu...nju bi trebalo uzeti dok je jos zelena, dakle u 4-tom mjesecu...
isto tako znam da mnogi siju ananas...malo duze treba da nikne, ali uspjeva...
samo kada bi netko rekao informaciju kada pokupiti sjeme...meni nije na oku biljka svaki dan, a ne da mi se trcati svako malo provjeravati jel ima sjemena....Embarrassed
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2012 u 17:46
Draga Monna, nadam se da si uspjela uzeti mladice  Smile
Neizmjerno se veselim ovo grmiću...
Hoćeš li posaditi i kod sebe u vrt?
Ako ti se da, daj još koju rečenicu o ovoj divnoj biljci... Baš se jako malo pisalo o njemu...

Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2012 u 07:23
vilo, jos nista.....kisa mi ne da mira, jedva cekam samo pola sata lijepog vremena da odem po njih, naravno iza 15.00h jer do tada radim..
ja cu obavezno sebi staviti jedan ananascic, posebno zato jer dosta sporo raste...naime sjecam se jos iz djetinjstva da sam vjecito gurala nos u njegove cvjetove, tome ima sigurnih 30 godina.....
 
moram malo s tetom prokomentirati ovaj grmic jer i ja o njemu znam vrlo malo i moram priznati da ga nigdje drugdje nisam ni vidjelaConfused
 
 
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.