Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - proljeće i kod mene
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


proljeće i kod mene

 Odgovori Odgovori Stranica  <123
Korisnik
Poruka
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 22:30
Mrak! Tek sam sad vidla koji izazov za zimu imamo! Pravi slalom!
Melisu jaaako volim u čaju po zimi!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 23:18
Originalno poslano od člana xenia64 xenia64 napisao:

Ima. Već sam rekla da ću morati napraviti liker od nje. samo da nađem neki recept.
 
copy/paste
 
ELIXIR od Melise

100gr listova melise
300gr shecera
1l alkohola od 50%
300gr vode

U hermetichku bocu stavite listove melise sa alkoholom i zatvorite. Ostavite tako da odstoji 16 dana, povremeno promuckajte. 17 dana filtrirajte kroz garzu. Istopite shecer u vodi na sparhetu i skinite prije nego provri. Ostavite da se ohladi i hladno ga pomijeshajte sa alkoholom i melisom. Dobro promeshajte i sipajte u flashu.

Ovaj Elixir pomazhe i kod glavobolje i nesanice: stavite 2 do 3 kapi na kocku shecera i ostavite da se istopi u ustima.
 
 
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 15:42
izvrsno!!! vec se danima pitam sta napravit s melisom koju sam kupila u teglici u vjerovali ili ne, Konzumu. kao zacinsku biljcicu. mislila sam tada da ce biti zgodno kao dodatak nekim jelima. kako je vrijeme prolazilo, moja melisa raste i raste a ja skuzila da nis od dodavanja u jela vec da se uglavnom spominje kao caj.
medjutim.............danas sam na poklon dobila knjigu ljekovite i biljne rakije (jerbo mi je rodjkas) obzirom se spremam raditi razno razne likere od svega i svacega. al to je druga tema, a u knjizi izmedju ostalog i svasta o melisi ili maticnjaku!

EKSTRAKT OD MATICNJAKA (mellisa officinalis L.)

maticnjak (svjeze lisce) 100g (ili suho 30g)
lozovaca 45%

U litrenu bocu do jedne trecine stavite lisce maticnjaka, a do vrha nalijte lozovacu ili konjak. Bocu dobro zacepite i ostavite macerirat 6-8 tjedana. Procijedite.

Ekstrakt od maticnjaka preporucuje se kod menstr. tegoba, nadutosti, grceva, proljeva i zelucanih tegoba te povracanja izazvanog nervozom, od odredjenih oblika astme, kronicnog bronhijalnog katara, histericnih napadaja, svih depresivnih stanja i pojava ciji su uzroci psihickog podrijetla ili premorenosti.
Maticnjak je cijenjeno sredsstvo u lijecenju migrene i drugih glavobolja, vrtoglavica kod trudnica i zubobolje.

eto prepisah sta pise.

U svakom slucaju, melisa cuda cini.
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 20:52
Hvala  curke, baš ste me obradovale ovim receptima.
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2008 u 11:39
Ovo za matičnjak mi je super i znam da je jako ljekovit, morat ću i ja to isprobati... tvoj recept dada već sam pohranila!!!
Hvala ti!!smile79
Na vrh
dada28 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada28 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2008 u 18:37
Čitam ovo za matičnjak i mislim si, pa kad sam ja to dala recept? Krečana u glavi...a onda skužim da imam imenjakinju
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2008 u 14:55
imas, dada imas! samo sam ja jos "mala".
Na vrh
marijankica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 152
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marijankica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2009 u 23:48
lijepo
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.