Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Carska kockavica - Fritillaria imperialis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Carska kockavica - Fritillaria imperialis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
Korisnik
Poruka
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2011 u 11:51
Domingo, potjera stapku, obično prerano, pogotovo u plasteniku,  cvijet sitan i cijela biljka uskoro propada, probala sam. To je velika biljka, treba prostora i  dobru propusnu vrtnu zemlju. Posadi je u vrt, kako je napisala Cimi, na dubinu tri pomjera lukovice (općenito pravilo vrijedi za sve lukovice) a ispod lukovice možeš staviti krupnog pijeska da spriječiš zadržavanje vode. Dobro podnosi kontinentalnu zimu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2011 u 11:54
Divan cvijet.
Prvi put ga vidim.smile64

Milice, nadam se da si im uspjela pogoditi žicu i da ti sad lijepo napreduju.
Sretno sa uzgojem.

Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2011 u 07:37
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Domingo, potjera stapku, obično prerano, pogotovo u plasteniku,  cvijet sitan i cijela biljka uskoro propada, probala sam. To je velika biljka, treba prostora i  dobru propusnu vrtnu zemlju. Posadi je u vrt, kako je napisala Cimi, na dubinu tri pomjera lukovice (općenito pravilo vrijedi za sve lukovice) a ispod lukovice možeš staviti krupnog pijeska da spriječiš zadržavanje vode. Dobro podnosi kontinentalnu zimu.


ja mogu potvrditi ovo što je baka bea napisala - jednom sam je imala, posadila u teglu i bila je koma, malena, nikakva, baš šteta jer sam sigurna da sam je upropastila sadeći je u teglu
Na vrh
matilda View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2010
Lokacija: Krapina
Status: Offline
Bodovi: 540
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje matilda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2012 u 18:32
Evo mene sa novim vjestima nakon godinu dana.smile63  Druga faza prema savjetu Bake Bea glasi :    " Kad nakon jedne godine sijanci završe jedno vegetativno razdoblje lišće počinje žutiti, obustavi zalijevanje. U razdoblju mirovanja presadi u novu zemlju na dubinu 2x debljina lukovice opet pokrij zemljom i šljunkom pa uzgajaj još jednu sezonu u teglinu. "
No kad sam pokušala izvaditi lukavice iz zemlje bile su melene poput kamenčića na površini tegle, pa ih je zbog toga bilo teško razlikovati. Zbog toga ih nisam niti vadila iz tegle, samo sam dodala u tegli još malo zemlje .
I evo rezultata:




Uspjelo je i bez presađivanja smile213.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2012 u 19:13
Danas sam vidjela da moja biljčica opet proviruje. Sada je oko 3 cm.  Ne znam što da napravim da se opet ne polegne kada dostigne visinu oko 30 cm. Da li da ju prenesem u posudu? Još ni jednom nije uspjela dorasti do cvjetanja.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2012 u 19:03
Danas sam posadila moju kockavicu u posudu i sve zajedno ukopala u zemlju. Sada ću vidjeti što će od toga biti. Da li ću konačno dočekati cvijet.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2012 u 19:52
U vrtnim centrima sam tražila ovaj cvjetić i nigdje nisam našla...znate li možda gdje bih još mogla pogledati, baš ju želim imati
Lipik
Na vrh
digitalna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje digitalna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 11:29
Pozdrav,
ja je u zadnje vrijeme viđam na svakom kak bi se reklo čoškuWink. u lokalnoj poljoapoteci, a čak u dvije boje ..narančasta i žuta...sam je vidjela u plodinama i to u više navrata.
ja sam prvi puta posadila u jesen dvije lukovice, blentavo ih nisam označila, ali na mjestu gdje pretpostavljam da jesu niče nekaj kaj liči na artičokuLOL. Kaj mi nema veze s ovim sličicama ekipe . u isto vrijeme sam sadila narcise za koje znam kak izgledaju :)...tak da stvarno ne znam jel to to???
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 21:46
ja moram još žutu negdje naći...ova narančasta mi je lijepo provirila van :)
milice, nemam ideju zašto se tvoja poliježe, baš me zanima kako će sad u posudi biti...
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 23:38
Za sada izgleda dobro i po malo raste....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 17:35
Evo mojih  Smile sad kad je kiša pala malo bolje izgledaju.




 
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 17:41
Ksan da li je to kod tebe tako jako padala kiša.kod nas je sve užasno suho.-slavonija
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 22:15
Moje su u cvatu.
Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2012 u 20:38
Originalno poslano od člana ajama ajama napisao:

Ksan da li je to kod tebe tako jako padala kiša.kod nas je sve užasno suho.-slavonija


Nije, samo je malo pokvasilo Smile a one su sad presađene s ulice u dvorište i dobro zalivene.

Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Moje su u cvatu.



Kad prije Shocked
Na vrh
digitalna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje digitalna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 13:17



Pozdrav ekipi, tu sam već godinama samo slabo tipkam...al sve ja pratim :)...
Pokušavam već stoti put nalijepiti sliku... :)..Eto..uf..konačno...
Uglavnom ja sam ih posadila ovu jesen i nestrpljivo čekala i čekala i čekala..i kad sam već odustala eto došle mi s prvom kišom :)...i začas su izrasle i fakat sam zadivljena :P...to je slikano prošli tjedan...sad su već u punom cvatu :)

Na vrh
magnolija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 691
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magnolija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2012 u 08:26
možete li mi reći zašto moje nisu cvale ove godine.samo im je lišće lijepo naraslo a od cvijeta ni traga.prošle godine sam posadila žutu i naranđastu i lijepo cvijetale, a ove godine se samo umnožile sa lišćem.hvala unaprijed
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2012 u 23:45
Opet ništa od moje kockavice. Potpuno se osušio nadzemni dio kada je narasla oko 30 cm. Iskopala sam baš danas posudu u kojoj je bila i sve istresla. Ima popriličan broj ( oko 15) malih lukovica veličine lješnjaka ili zrna graška,  i zgledaju kao kamenčići i bile su dvije debele gujavice (gliste). Gliste sam izbacila a ono sve skupa sa zemljom vratila u posudu i ponovo zakopala posudu u zemlju. Ostavit ću tako ili netko ima bolji prijedlog?  Htjela bih konačno dočekati cvijet.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2012 u 17:35
Danas sam na poklon dobila lukovicu carskog tulipana narandžaste boje i jako sam se obradovala. Medjutim, čitam na početku ove teme da se sade o 8 i 9 mjestu. Kako imam dobro iskustvo sa sadnjom lukovica i u studenom (tulipani, narcisi, zumbuli). Pitam se, mogu li posaditi i kockavicu, je li prekasno?

Milice, imaš vrt, zašto onda sadiš u posudu pa u vrt osim ako imaš nametnike zbog kojih se plašiš da će iz pojesti. Vidim da se godinama patiš i ti i tvoja kockavica. Ja bih na tvom mjestu riskirala i posadila u vrt, kao što to radi većina ljudi. Možda se varam ali mislim da bi imala bolje uvjete. Ovo polijeganje biljke može biti iz zbog otežanog otjecanja vode kroz rupice na dnu posude. Jesi li bar mislila na drenažni sloj, odnosno šljunak ili krhotine terakote na dnu posude prije zemlje i sadnje cvijeta.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2012 u 17:51
Već nekoliko godina sadim u vrt i nikako da naraste više od 3o cm i onda uvene prije cvjetanja. Onda sam posadila u posudu i ukopala posudu u zemlju u vrtu i opet se dogodila ista stvar. Naraste oko 3o cm i osuši se. Više neću saditi , ona što je ostala u zemlji ostavit ću pa neka raste ili ne raste.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 07:17
MiliceZ,svoju kockavicu imam preko desetak godina na jednom mjestu,tlo je prilično glinenasto i svake godine se pojavi,možda da ju ostaviš malo na miru pa da vidiš.Na proljeće ću pokušati po uputama BakeBea pa da vidim

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.