Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Puževi - upomoć!!!
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Puževi - upomoć!!!

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
VITA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje VITA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Puževi - upomoć!!!
    Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 19:01

Molim da mi netko pomogne nekim savjetom kako se zaštiti od vrtnih puževa koji opojedu gotovo sve što posadima. I ja znam za preparate koji se kupe ali bih htjela neki " domaći" recept za borbu sa njima : Stoga Vas molim ako netko zna da mi javi. Možda sam i na krivoj temi ali eto ...

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 20:55
Vita, ja puževe riješavam najobičnijim vapnom, koje vjerujem nije štetno, a puževi bježe od njega kao ludi.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 21:28
Vita,pogledaj tu http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=185
ili malo pročitaj ovdje savjete ima ih dosta  baš protiv puževa.Onih domaćih.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 21:32
Puževi se najviše šire za vlažnih godina - noću i tijekom kišnog vremena. Većinom su najveći problem puževi golači, dok mali puževi s kućicom - žuti živičinjak i gajski živičinjak (prugasta kućica) ne pričinjaju velike štete, kao ni veliki vinogradnjak, koji jede čak i  jajašca puževa golača i na taj način pridonose regulaciji broju puževa u vrtu. Međutim, puževi su i "zdravstvena služba" u vrtu - pojedu uvele biljke i uginule životinje i imaju korisno mjesto u ekološkom sustavu.
Najugroženije su salate, dalije, kadifice i gredice s usjevima, a preventiva su biljke koje ih odbijaju kao međukultura - gorušica, paprat, rajčica i dragoljub (ili prekriti gredicu s listovima navedenih biljki)
Preventiva: Jajašca odlazu u pukotinama i izgledaju kao bijeli biseri - poravnavati zemlju na obranim gredicama. U rano proljeće češće prekopati zemlju kako bi promrzla odložena jajašca.Tijekom vlaznih godina malčirati tankim slojem ili uopće ne, ne zalijevati navečer.
Postoje i ograde za pužve - bio-fix - švicarski  izum - pocinčani lim čiji gornji rub ima izrazito savijen profil i puževi ju ne mogu prijeći - dugovječna ograda. Emca - ograda s 2 tanke žice pod naponom struje - štiti od puževa.
Oko izrazito ugroženih biljaka staviti obrambene trrake od suhe piljevine ili oštrog pijeska, komadića trrstike, ječmene plijeve ili borovih iglica.
Prirodni neprijatelji: ježevi, žabe, slijepići, gušteri, trčci, ličinke krijesnica, rovčice, price - ŠTITITI PRIRODNE NEPRIJATELJE!
- za suhog vremena djeluje vapno, kameno brašno ili drveni pepeo oko ugroženih kultura.
- zamke: drvene daske, vlažne vreće, veliko lišće povrća, izdubeni grejpovi ili krastavci, naopačke okrenute glavice salate - tu će se se tijekom dana sakriti puževi i tako ih možete skupiti u velikom broju - i odnjeti daleko od vrta - ako voliš prirodu ne ubijaj sve što ti ne "paše" - uvijek ih je lako odnjeti nekamo u šumu ili na livadu.
Mamci s pivom - ali dalje od vrta, jer ih strašno privlači...pa da ih ne namamiš još u vrt.
Patke jedu puževe, ali i mlado povrće, većem povrću ne štete.
Na vrh
VITA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje VITA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 12:59
Hvala svima na savjetima . Probat ću. SilveK - volim prirodu i baš zato sam tražila pomoć, ja i moja kćerkica redovito skupljamo puževe i selimo ih na drugo mjesto daleko od cvijeća ali eto ispada da su brojniji od naše dvije ruke i male kantice !!! Hvala još jednom:
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 06:41

Ja mrzim puževe smile48

Ratujem s njima već godinama i mogu reći da ništa nije pomoglo osim pužomora, ali i on nakon prve kiše ne djeluje tako da objavljujem kapitulaciju
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 22:13
Kod mene ih ima samo nekoliko na godinu...Izgleda da imam sreću.
Na vrh
VITA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje VITA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2008 u 13:10
Ma ja znam da i oni moraju živjeti ali z a š t o u mom vrtu!!!!!smile43
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 13:11
S obzirom na to kakvo je vrijeme, još ih je i premalo.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 19:22
neću coprati, ali ove godine kao da ih je manje Smile
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 21:32
Našla sam rješenje i djeluje!!!!Thumbs%20Up
 
Posipala sam oko cvijeća pepel od drvenih briketa (njima se grijemo zimi) i puževi neće ni blizu. Slučajno sam malo pepela posipala po pužu i sav se skvrčio kao da sam ga zalila kiselinom. Bilo mi ga malo žao. Za sada ne vidim da šteti cvijeću jer su briketi od prešane piljevine, nema ugljena.
 
Uglavnom otvaram biznis, preko zime ću skupljati pepeo pa ako kome bude trebalo galamiteWink
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 00:27
Hmm,veliš da ih odbija dragoljub? Meni ga skoro svega puževi pojeli!!
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2008 u 13:48

stonoge i uholaže jedu jajašča puževa

 
 
autosjedalica glavu čuva
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 06:51

Nisam ja dosad skužila da njih išta jede. Jedino što vidim je da moj povrtnjak nestaje smile48

Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 07:43
jučer sam po onoj kiši na vrtu sipala pužomora ničim drugim ih ne mogu zaustaviti ,grrrrrr,smile206
sutra je novi dan
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 08:30
Pužomor ti ne djeluje dok kiša pada. Treba biti suho vrijeme Confused
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 08:46
ma ovaj moj MORA djelovati kad me nema svaki dan tam na vrtu ne mogu drugačije kolko tolko kontrolirati te slinavce
sutra je novi dan
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 09:14
Meni pak vapno funkcionira odlično, a ne smeta za biljke.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 09:35
probat ću ja i vapno, a kak ga posipati i koliko djeluje
sutra je novi dan
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 14:17
Ja inače vapno obilato dodajem u vrt u vikendici, jer je takav sastav zemlje da mu treba.
Biljke posipam u podnožju za suhog vremena obilato - sve bude bijelo, preko noći su mi puževi nestali jedne godine i to stalno prakticiram.
Malo je posla, negdje stavim po zemlji da se ne penje, a negdje i po lišću - ne smeta ništa. No nakon nekog vremena oni će opet doći, a ti ćeš opet sipati - kupi vreću vapna - ha- ha.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.