Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pozdrav iz Beograda i kratko putovanje po Srbiji
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pozdrav iz Beograda i kratko putovanje po Srbiji

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
Korisnik
Poruka
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2009 u 11:28
Originalno poslano od člana Tija Tija napisao:

Ajde Beograđani, znam da vas ima tu, hoćemo nove fotografije Beograda, jer mi neki koji smo davno bili sjećamo ga se kroz maglu.
Dok se ostali ne ukljuce ja cu, mada nisam Beogradjanka Smile, poslati jos koju u zelji da  barem neko od vas pozeli da obnovi svoja secanja.
Pogled sa Kalemegdana na Novi Beograd
 
 
Na grebenu iznad usca Save u Dunav od 1-18 veka je podignut, rusen i nanovo utvrdjivan jedan od najznacajnijih spomenika beogradske istorije -Beogradska tvrdjava. Nju cine Gornji i Donji grad i park Kalemegdan (ime potice od turske reci "kale" (bojno polje) i "megdan (mejdan). Turci su ga jos nazivali i "Ficir-Bajir" (breg za razmisljanje) 
Kalemegfanska terasa
 
"Pobednik" je 14m visoka bronzana figura ratnika, delo vajara Ivana Mestrovica. Umesto prvobitne namere da bude postavljen na Terazijama, u centru grada, zbog negodovanja tadasnje javnosti zbog nagosti figure,postavljen je 1928. na tvrdjavi licem prema Zemunu (sto i nije bila najpemtija zamisao LOL, jer pod posebnim uglom gledajuci njegovu ruku koja drzi mac, mnoge tadasnje dame su crvenele i pod sesirima Wink)
 
 .
 
 
Sahat kula (27.5m) izgradjena u 18v na kojoj se nalazi sat koji i danas radi, nekada je sluzila kao osmatracnica
  
Dizdareva kula, kula kod Despotove kapije,na njoj se nalazi Opservatorija Astronomskog drustva "Rudjer Boskovic"
  
Zavod za zastitu spomenika
 
 Saborne crkva 1837-1840, posvecena Svetom Arghangelu Mihailu
 
Knez Mihajlova
 
 
Beogradski duvacki orkestar
 
 
 
jedan od retkih ducana koji je zadrzao svoj izgled i namenu 8jos uvek ima onih sarenih lula, pravih karamela i "svilenih" bombona Wink)
Studentski kulturni centar
jedna od statua "Igrali se konji vrani" rad vajara Tome Rosandica , (postavljene su 1939 ispred glavnog ulaza u Narodnu skupstinu)
Crkva Svetog Marka na Tasmajdanu 1931-1940 izgradjena u srpsko-vizantijskom stilu na mestu stare crkve iz 1835 koja je izgorela za vreme bombardovanja
 
 
Narodno pozoriste podignuto 1869 po ugledu na Milansku skalu
 
 
 
zgrada Glavne poste
 
 
Dom Vukove zaduzbine
  
Prva Hrvatska stedionica u Knez Mihajlovoj ulici
 
Glavna zeleznicka stanica
 
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2009 u 12:02
To se zove brzina, zahvaljujem se najljepše na prekrasnim fotografijama, Kalemegdan je predivan i sad sam se sjetila nekih zgodnih školskih situacija sa njega.
Na vrh
montokuc View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 12 Svibanj 2009
Lokacija: Germany
Status: Offline
Bodovi: 196
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje montokuc Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2009 u 19:18
Hvala ti na lijepim slikama,vratile su me u mladost!U Beogradu sam se sedamdesetih godina skolovao,dozivio taj grad kada je bio najljepsi!Uf!
Ali,opet cu doci!
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2009 u 08:28
To mi i jeste namera Wink, da vas podstaknem da obnovite secanja  (nazalost, bilo je i onih losih ali se  nadam da ce ponovni susret sa ovim gradom ostaviti drugacije impresije ) i da se, ako ne drugacije, onda barem u mislima vratite u neko proslo vreme, u vreme vase ili necije mladosti. Bez obzira na sva desavanja, ovaj grad  je uvek otvorenih vrata.
Montokuc, mislim da ce tebi biti interesantna i sledeca destinacija Smile, ako dolazis do Bg, ovo nemoj propustiti !
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2009 u 10:03

Prosirila sam ovu temu, da ne zatrpavam  forum novom, sa zeljom da  ukljucim i ostale sa ovih prostora da vam pokazemo neka zanimljiva mesta za koja ste mozda culi. Zato ste svi pozvani na kratko putovanje po:

Jedinstvena uskokolosecna pruga "Sarganska osmica" i Kusturicino etno selo ucinili su da Mokra Gora (na razmedji izmedju Zlatibora i Tare) postane top turisticka destinacija u Srbiji.

 
.

 

Rano jutro, vreme ne obecava ali muzejski voz Romantika krece iz Beograda put Mokre Gore, prugom koja je bila veza Evrope sa Jadranskim morem, od Beograda do Dubrovnika i Zelenike. Cuveni Cira, sa prepoznatljivim mirisom dima parne lokomotive, je od 1925-1974, uskokolosecnom prugom (760mm) kroz planinske useke savladavao uspesno daljinu. 

 
Nekoliko trenutaka je potrebno da putnici zauzmu svoja mesta

 

 

Prolazimo kroz Valjevo, pogled na crkvu koja deluje nestvarno u gradskom okruzenju (rekao bi covek, vesta fotomontaza )

 

 

Sto smo blize odredistu,

to se oblaci vise povlace i daju nadu da ce dan ipak biti suncan

 

 

Ravnica ustupa mestu brezuljcima, oblaci suncu

 

 

Prva stanica Branesci, napustamo voz i  nastavljamo autobusom do Mokre Gore

 
 

Promicu predeli pod livadama,sumom i na svakom koraku se poseca dah starih vremena

.

  

Predah na Belim Vodama, mnogi odlaze do izvora (po narodn. predanju )lekovite vode, neki pokusavaju da fotografisu

 

 
.
 
i ovde obelezja cuvene muzejske zeleznice

Kroz pitome predele nastavljamo put do stanice Mokra Gora

 

 

 
 
 

"Nostalgija" ceka ukrcavanje i polazak na voznju delom pruge od stanice Mokra Gora do Sargan Vitasi, prugom koja je otrgnuta od zaborava i na rastojanju od 13,5km na cuvenoj Sarganskoj osmici (broj koji pravi pruga svojom neobicnom putanjom) savladava se visinska razlika od 300m, prolazi kroz 22 tunela, 5 mostova i  pruza pogled sa 5 vidikovca na 15.440m.

 

 

 

 

za  svaki slucaj...  s vremensko prognozom nikad nisi siguran 100 %

  

Voznja kroz stenovite tesance i visoke useke i nedirnuta priroda je sve izmamila na prozore

 

 

kratko zadrzavanje na stanici Jatare ,tek da bi se popila kafa i hladni sok ,pa dalje do krajnje stanice

 

Ispod nas se ukazala trasa pruge i deo "osmice"
 

 Sargan Vitasi

 

Po povratku rucak (jagnjetina pod sacem i  cuvena domaca rakija) pa uz strmu stazu do brda Mecavnik gde je Kusturicin Drvengrad (nem. Kustendorf).

Pogled koji oduzima dah

 

 

 Grad je izgradjen za potrebe filma "Zivot je cudo", danas ima status grada hotela sa 4*. 

Centralni deo sela zauzima trg poplocan drvenom kockom, opkoljen autenticnim brvnarama.Glavna ulica nosi ime Ive Andrica, ostale Maradone , Ernesta Ce Gevare, Felinija, Bergmana (mozda najzanimljiviji naziv ima zatvor "Humanizam i Renesansa" LOL)

 
 

bioskop Andergraund (pod zemljom)

 

 

crkva Sv. Sava je po ugledu na ruske crkve brvnare

 

Lotika kafana

 

poslasticara i Biorevolucija vocni sokovi bez ikakvog dodatka,

 
 
ovde se tufahijama ne moze odoleti (spremaju se po originalnom bosanskom receptu Wink)
 

 

 

 

ne haju za turizam

 

 
 
 

 na izlasku pod obaveznim "fotografija za spomenar" LOL

 

kako sam Kusturica kaze

"Izmislio sam grad koji izgleda kao da se u njemu uvek zivelo. A nije nikad"

 

Mami livada ali se dan blizi kraju.

 

dan je bio naporan ali sadrzajan, najmladjeg putnika na ovom putovanju je konacno savladao umor

 

I kao sto je Tarabic prorekao (cuveni kremanski prorok)

"...Proci ce podosta vremena pa ce se ljudi opet sjetiti gvozdenoga puta, te ce ispod tekere obnoviti ovaj put. Samo njim do Visegrada nece putovati putnici radi potrebe i posla, vec radi zabave, odmorista i uzivancije..."

 

Tako i bese! 

Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2009 u 10:09
Mimar, super reportaža
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2009 u 13:14
P r e k r a s n o!
Ono što si slikala, ali i kako si slikala i nama prikazala!ClapClapClap
Na vrh
montokuc View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 12 Svibanj 2009
Lokacija: Germany
Status: Offline
Bodovi: 196
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje montokuc Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2009 u 15:28
Hvala Mimar!Sigurno cu tamo otici!
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2009 u 14:03
ej ovo je predivno jednom ću i tamo doći obečajem
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2009 u 21:28
Originalno poslano od člana mimar mimar napisao:

Meni je Beograd najlepsi u prolece, sve nekako ozivi, mada je lep i u ranu jesen (IX mesec), dok ne pocnu kise. Leti, za vreme godisnjih, ima najmanje ljudi ali i najmanje desavanja, sve je stvar ukusa. Ja volim da na ulici cujem zivu svirku, da na tvrdjavi zateknem izlozbu pod vedrim nebom i zalazak sunca na njenim zidinama, slatki miris lipa u bastama Skadarlije, blagu uzurbanost mestana i ljubopitljivost turista,  da osetim dah metropole. No, ti mozes doci kad ti pase, ne mora to biti jednom  Wink, pa ga doziveti u vise doba! Imam ja mesta za tebe, a i vise njih, samo najavite da planiram slobodne dane Big%20smile. Ja i moja cerka (koja ga poznaje mnogo vise od mene LOL) cemo vam rado biti domacini  (Jagodi vec "dugujemo" gostoprimstvo Smile, ostalima nudimo).

 
 
Nakon ovako lijepog poziva EmbarrassedEmbarrassed i ove prelijepe reportaze mora se doci i licno uvjeriti u ovu ljepotu Tongue...ono sto mi nedostaje jeste "vrijeme"ConfusedOuch tako da ti Obecajem cim nadjem slobodno dolazim...mozda jedan vikend u septembru...Wink...vrlo rado...izvini sto ti tek sad odgovaram ali u frci sam...ludnica,ne zna vise ni ko je pijan a ni ko trijezan ovdje LOLLOLLOL...veliko cmok...cujemo se....
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2009 u 13:16

Drzim te za rec Wink!

Ostavljamo sumu,proplanke i sljivike, silazimo u ravnicu Big%20smile.

Danas vas vodim u Vojvodinu, tacnije na njen krajni sever, u Suboticu i na jedno osvezavajuce kupanje u Palickom jezeru.

Zaronimo...u Panonsko more LOL (po legendi nastalo od suza pastira Pavla koji je tu napasao svoje stado), salinitet jezera potice od slivanja vode sa okolnog terena rastvarajuci natrijum hlorid.

Vec na samom ulasku u Suboticu sacekalo nas je lepo desavanje... galerija, sto da ne ?!

 

 

Sirokom ulicom koju uokviruju lepe fasade idemo do Glavnog trga. U gradu vlada neki mir i prijatna atmosfera, nigde uzurbanosti, buke, sve deluje nekako usporeno...kao kod Lala Wink

 
.
 
 

Zdanje Gradske kuce je stvarno nesto posebno i dok smo je obilazili pratili su nas fini tonovi melodije koju je uvezbavao Suboticki gradski orkestar

 
 
 
 

zanimljiv i spolja i iznutra

 
 

zgrada Gradske biblioteke

 
pored nje je  ulica koja mi je najlepsa (molila bih Monk da mi kaze njeno ime, u zurbi zaboravih da pogledam Embarrassed)
 

katedrala

 

 

Po obilasku grada krecemo do Palickog jezera (dugo 8km, siroko 350-950m, duboko 2m) koje pruza bogatstvo sadrzaja i jedno je od najomiljenijih izletista.

.
 
 

Prvi put se pominje 1462 godine. park je u rangu Parka prirode i danas zauzima 190.000m2. Atraktivan je ne samo kupacima (Veliki, muski i Zenski strand) vec je pogodan i za sportske aktivnosti,zabavu i obilazak rezervata prirode, posmatranje ptica (270 vrsta), foto safari.
zanimljiv krov na Zenskom strandu
u borovoj sumi su adaptirane stare palicke vile ,kojih je bilo preko 200, pretvorene su u luksuzne hotele manjih kapaciteta
.
.
.

Ima rang Parka prirode zbog svoje geolosko-ekoloske vrednosti, bogate flore, retkih i autohtonih vrsta (mocvarni cempres, poljski jasen, retku vrstu orhideje Orchis laxiflora).

camac i ljuljuskanje na talasima  ili leskarenje u mekoj travi na obali dok vas miluje suncev zrak  dovodi  vas u stanje  polusna 
 

.

 Ostavljamo ravnicu za sobom i jedan topli dan koji nismo ni osetili, osvezeni talasima jezera za koje se jos u XVIII v. znalo da voda i mulj imaju lekovito dejstvo.

Otud valjda i nase lepo raspolozenje, opustenost i zelja za novim putovanjima

.

Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2009 u 23:18
ClapClapClapClapClap.....Tongue....
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2009 u 09:09
Originalno poslano od člana dzomba dzomba napisao:

ClapClapClapClapClap.....Tongue....
Potpisujem Džombu!Big%20smile
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2009 u 09:49
zbilja ko bi pomislio da zapravo nama jako blizu postoje ovako zanimljiva mjesta koja bi vrijedilo posjetiti.
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2009 u 13:03
 Vidim ja da ovde imam tri najvernija saputnika  smile79 i zelja mi je da ih jednom STVARNO odvedem na barem jedno od ovih mesta, pa kad Dzomba negde na jesen krene na ovu stranu mogli bi i neki iz Zagreba (bilo bi lepo da Vam barem sada ostane nesto u lepsem secanju) a i iz Cakoveca (da evocira uspomene iz djackih dana).  Volela bih i da im se pridruze dve Rijecanke i jedna draga osoba sa hacijende u blizini. Wink Stisnucemo se malo i za njih, da se smestimo sve, ja i onako moram na ravnom i cvrstom zbog ledja, pa rezervisem sebi jedno mesto na podu, kao domacin LOL.
Dotle, uskoro sam s vama na jos jednom kratkom putovanju.
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2009 u 22:53
u svakom slučaju ako odem "preko granice" raditi ću na tome da se vidimo
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2009 u 09:12
Mimar i ja bih se rado pridruzila
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2009 u 08:32
Naravno! S* tobom mi je puno lakse da te nagovorim Wink, ti si mi blize a i covek sa takvom bastom i tako pozitivnom energijom nikad nije u visku Smile. Zato, prosirujemo ekipu LOL!
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2009 u 22:23
....dogovorit cemo se....
 
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2009 u 14:39

Kada se uzelite jednog manje uobicajenog odmora krenete 200km juzno od Beograda, put Vrnjacke Banje. Ovde se u opustenoj atmosferi mozete diviti najcudesnijim kreacijama prirode, stoletnim parkovima u kojima zubore lekovite vode, mastovitim cvetnim rundelama i miru koji vam se nudi sa velikodusnoscu da nista ne trazi zauzvrat.

Prostrani parkovi koje su pre vise od jednog veka utemeljili poznati bastovani toga doba jedinstveni su u Srbiji. Simbol Vrnjacke Banje postala je velika cvetna barokna rundela ispred Termomineralnog kupatila
 
 
 
 
 
U cvetnim bojama i bujnom rastinju centralnog parka posetioci krepe dusu i telo. Setnjom duz Vrnjacke reke, u delu parka sa skulpturama, nalaze se znacajna ostvarenja domacih i stranih vajara.
 
 
.
 
 
Vec 140 godina ova banja privlaci ljude delotvornoscu svojih mineralnih voda. Banja ima 7 izvora od kojih se za balneolosku terapiju koriste 4 dok se dve flasiraju kao stone mineralne vode.
Izvor Jezero
 
 
Rimski izvor
 
 
Banju najbolje mozete doziveti romanticnom voznjom Vrnjackim fijakerima koji svakog dana saobracaju od mosta ljubavi kroz nepregledni Vrnjacki park istim onim stazama kojima su nekad vozili desanku Maksimovic,Ivu Andrica, Maksima Gorkog...
 
  
za malisane je sigurno zanimljivija voznja mini vozom
 
Mladi turista je zastao da se fotografise pored Gocka, simbola Banje
 
U osvit Prvog svetskog rata zavoleli su se uciteljica Nada i srpski oficir Relja, zavoleli se i jedno drugom obecali. Bila je to ljubav o kojoj su svi pricali...Ali, dosao je rat i oficir odlazi u Grcku na ratiste, odlazi da se nikad vise ne vrati. Zbog prevelike tuge Nada svakim danom kopni i naposletku umire, mlada i nesrecna. Devojke potresene njenom sudbinom, u zelji da sacuvaju svoju ljubav, na katance ispisuju svoja imena i imena svojih dragana i vezuju za ogradu mosta koji je bio omiljeno sastajaliste Nade i Relje a kljuceve simbolicno bacaju u reku. Inspirisana ovom tragicnom ljubavlju Desanka Maksimovic je napisala jednu od svojih najlepsih pesama "Molitva za ljubav".
"Brzo kao kratkovecne cveca liske
i ova ljubav stace da se kruni i drobi:
zedan je zaborava tamni vir.
O, boze, drugi ti se mole za srecu i mir,
a ja: sacuvaj u srcu mom, zarobi,
jucerasnjeg dana nestali pram."
 

  

Za one koji vole tradiciju, tu su stare banjske vile, ali i za goste koji vole komfor Banja nudi smestaj u desetak hotela
 
  
 
 
 
 
 
 
Biblioteka ima stogodisnju tradiciju
 
Hram rodjenja presvete Bogorodice, podignut 1834.god
 
 
 
 
Letnjikovac generala Jovana Belimarkovica, kraljevog namesnika za vreme maloletstva kralja Aleksandra Obrenovica, je pored vrnjacke Crkve najstariji i najreprezentativniji gradjevinski objekat. Gradjen je po uzoru na severno-italijansko-poljske dvorce tog vremena.
 
 
Banjsko naselje je delom na blagim obroncima planine Goc i delom u pitomim dolinama Vrnjacke i Lipovacke reke. Goc je prepun bujne vegetacije stvorene kombinacijom idealne klime i plodnog zemljista pa je setnja njegovim padinama pravi uzitak.
 
 
 
 
 
 
ako i zaboravite na lekovite trave (ovde se nalaze endemske biljne vrste i zajednice), ljubazni domacini ce vam rado ustupiti svoje,vec osusene i spremne za caj
 
poseban dozivljaj predstavljaju livade i sljivici gde se skriivaju kuce izgradjene pre ovog stoleca, gde vam nude sir i kajmak, dobru sljivovicu i uz nju jagnjece i prasece pecenje kao "meze" 
 
 
 
 
ko je vise raspolozen za zdravu hranu moze je lako naci
 
 
izgubili su svoju pravu namenu ali su domacini vec sada pripravni za zimu
 
 
 
na vrhu "puca" vidik
 
U predvecerje svratite na palacinke sa dzemom od malina i dobru domacu kafu u jednoj od etno kuca ispod cije terase zubori planinski potok, kojih je ovde na desetine.
 
 
 
 
U neposrednoj blizini sam zapazila jednu lepu rukotvorinu, delo vrednog pcelara, pcelin-grad Wink
 
a u dvoristu bunar
 
Verujte, divno je setati na duge staze, lezati pod divnom igrom svetlosti i senke, osetiti zrake sunca po licu u visokoj travi, pripadati sebi i prirodi-lebdeti kao balon koji se otrgao iz decje ruke...
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.