Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pozdrav iz Beograda i kratko putovanje po Srbiji
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pozdrav iz Beograda i kratko putovanje po Srbiji

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3456>
Korisnik
Poruka
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2011 u 23:21
Hvala ti,mimar!

Prekrasne slike, još divnija reportaža!Heart

 

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2013 u 11:16

“Dopustite mi de se ovom prilikom poslužim lepom osobinom čovečijeg duha i da vas odvedem u jedan prekrasni kraj Srbije u kome sam često i rado boravio, da mu proučim prirodu, u kome sam svaki put nahodio što god novo da vidim ili o čemu da se divim, koji nisam nikad ostavljao a da ne bi poželeo, da se još jednom tamo povrnem, a to je Kopaonik i njegovo podgorje.” Josif Pančić

 
 
Kopaonik je dobio ime zbog rudnih bogatstava kojima raspolaže i koja su se ovde od davnina kopala. Vulkanska atraktivnost i proboji vrelih mineralnih rastopa izazvali su promene na okolnim stenama i tako je nastala “Kopaonička rudna oblast” sa velikim brojem rudnika, u kojima su se kopali gvožđe, olovo i cink.  

Kada se govori o njemu, mnogima iskrsne idilična slika planine pod blještavo belim snežnim pokrivačem, sa skijaškim stazama i zimzelenima koji streme ka nebeskom plavetnilu.

 
 

Ja sam otišla da ga vidim  i drugačijeg, usamljenijeg ali u svim bojama, prekrivenog biljem, na tren obasjanog suncem ali i pretećim kišnim oblacima koji dođu I nestanu sasvim neočekivano.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
On i tada  podjednako  odiše  istom harizmom kao u drugo doba godine, čisti pluća i bistri um, stvara u čoveku jedan novi osećaj prema prirodi i životu daje jednu novu boju.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  

Ako sebi dozvolite bekstvo iz grada, uobičajenih obaveza i svakodnevnice, budite spremni na jedan novi doživljaj jer je svaki dan takav, sve u zavisnosti na koju stranu krenete i koliko pustite svoj pogled.

 

 

 
 
 
 
Visovi sa svojim spektakularnim vidicima ka Šari, Staroj planini i Komovima,
 
 
mnogobrojni izvori i rečice,
 
 
vijugave stazice,
 
 
 
  
bogatstvo biljnih vrsta i podvrsta (825) ,od kojih su mnoge reliktne,  čine 1/5 ukupne flore Srbije i mamac za sve ljubitelje
Hypericum perforatum 
 
Aconitum napellus 
Campanula  
Gentiana lutea
Gentiana acaulis 
  
 
Epilobium augusfolium  
 
Calluna vulgaris
Dianthus ferrugineus
Juniperus communis
Vaccinium murtillus
 Astrantia major
 
Medicago sativa
Filipendula ulmaria
 
Vicia villosa 
Armeria maritima
 
Geranium phaeum 
Inula helenium 
Sempervivum tectorium
 
Pisum arvense 
(Centaurea jacea)
vazduh koji opija,
 
 
 objekti savršeno uklopljeni u ambijent planinskog naselja,daju mu posebnu čar i doprinose njegovoj privlačnosti do te mere da postanete sigurni u to da ćete mu se opet vratiti.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2013 u 20:02
mimar stvarno predivna priroda hvala za slike uživala sam
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2013 u 22:01
Divno mimar,nesto sam od ovoga videla i uzivo ali mi je poseban ugodjaj priredila  ova reportaza smile78
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2013 u 08:40
Prekrasna priroda,ugodna šetnja,
hvala ti Mimar.smile113
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2013 u 19:26
Danas sam prvi puta zavirila u ovu temu i bome se dugo zadržala putujući po predivnim predjelima. Lijepi su gradovi koje si nam pokazala u svoj njihovoj ljepoti i predstavila poetski tamošnje parkove i arhitekturu. Ali, ipak sam najviše uživala u planinskim livadama. Jednom mi je jedan prijatelj rekao "ti si u duši seljak". Bilo je to davno, tek sada vidim koliko je bio u pravu.
Nadam se da ćeš i dalje putovati i napisati nam reportaže.
 
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2013 u 20:03
Mimar, prekrasno putovanje, popraceno jos boljim tekstom. Uzivala sam u lijepim gradskim parkovima, fasadama zgrada, a jos vise u planinskim vrhuncima i prelijepim dolinama.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2013 u 20:12
Ovo je preljepa reportaža.Cvijeće, panine... milina!
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2013 u 21:51
Prekrasna reportaža draga, Kopaonik je stvarno preljep , i ovako uz sličice odmori dušu a kako je tek kad si tamo, raj za oči, miris  prirode za nosnice, čist zrak za pluća, a srce naraste od te ljepote
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
zvončica3 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 99
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2013 u 10:25
Veliko hvala na ovim divnim slikama i reportažama. Bila sam prije dvije godine prvi put u Beogradu, prošetala se Kalemegdanom...prekrasno iskustvo. Uskoro idem opet i baš se veselim. Žao mi je, što zbog prirode svog posla ne mogu uzeti onako 2-3 tjedna i upoznati Srbiju uzduž i poprijeko, Šumadiju, Zlatibor, Kopaonik, stare manastire. Zato još jedno veliko hvala na mogućnosti da je upoznam barem ovako...
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2013 u 00:22
Bila sam samo jednom u Beogradu i to 1959.te godine , na maturalnom proputovanju . Smjesteni smo bili kod privatnih obitelji koji su imali djecu priblizno u nasoj tadasnnjoj dobi ! Bila sam kod jedne prekrasne obitelji cija kcerka mi je tada pokazala jednu divnu metropolu , puno znamenitosti , jednom rijecju sve sto je bilo vrijedno vidjeti ! Rado , vrlo rado secem sa sjecanjem u mislima tim prekrasnim gradom .
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2014 u 21:53
S vremena na vrijeme škicnem jel ima kakvo novo putovanje, a Mimar šuti pa šuti. Pa valjda putuješ i dalje, mi čekamo.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2014 u 22:55
Mimar, pohvale za temu i predivne slike! Beograd obozavam i imam tamo rodbinu, to je samo sat i po voznje od mene.
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2014 u 14:46
Originalno poslano od člana anabistrica anabistrica napisao:

S vremena na vrijeme škicnem jel ima kakvo novo putovanje, a Mimar šuti pa šuti. Pa valjda putuješ i dalje, mi čekamo.


A ne putujem ja. To beskraj po menii hoda Wink

 MANASIJA

PLAVO I ZLATNO
POSLEDNJI PRSTEN VIDIKA
POSLEDNJA JABUKA SUNCA

ZOGRAFE
DOKLE TVOJ POGLED DOPIRE

ČUJEŠ LI KONJICU NOĆI
ALAH IL ILALAH

KIČICA TVOJA NE DRHTI
BOJE SE TVOJE NE PLAŠE

BLIŽI SE KONJICA NOĆI
ALAH IL ILALAH

ZOGRAFE
ŠTA LI VIDIŠ NA DNU NOĆI

ZLATNO I PLAVO
POSLEDNJA ZVEZDA U DUŠI
POSLEDNJI BESKRAJ U OKU

                                               Vasko Popa

  Nedeljni dan, sunčan i lagan, kao stvoren za put do Despotovca i obilazak jednog od najznačajnijih spomenika srednjevekovne srpske kulture.
Put nas jednim delom vodi vodi kroz ravnicu a onda naglim skretanjem, uz reku Resavicu skrećemo ka manastirskom zdanju koje okružuju mir i obronci planine Beljanice.





Manastir Manasija (staro ime Resava) je najznačajnija gradjevina tzv „Moravske škole“ , podignut između 1407. i 1418. godine u vreme despota Stefana Lazarevića . Odmah po osnivanju postaje kulturni centar despotovine.
Manastirski kompleks obuhvata crkvu Svete Trojice, veliku trpezariju ili „školu“ (Resavska škola je bila prepisivačka radionica koja je tokom 15. I 16 veka bila izvor pisanih dela i prevoda), tvrđave sa 11 kula od kojih je najviša Despotova kula na severnoj strani i konaka u kome borave monahinje.






Desno od glavnog ulaza je Mali konak, rekonstruisan 1958. godine a sa istočne i severne strane su novi konaci.




 


Crkva ima osnovu pravougaonika sa upisanim krstom, glavnu dvanaestostranu kupolu nose četiri stuba a  na uglovima se nalaze još četiri osmougaone kupole.



Manasija je zidana naizmeničnim rezanjem kamenih tesanika, vezanih debelim spojnicama maltera bez opeke sa arkadnim ukrasima. Zbog toga  podseća na spomenike raske škole, jer su u podizanju hrama učestvovali majstori iz primorja.


U 18. veku priprata, odnosno zapadni deo crkve  biva teško oštećena, tako da je priprata koju danas možemo videti dozidana naknadno.

U toku turske okupacije koja je trajala više vekova, manastir je više puta bio paljen, pustošen i razaran. Sa crkve je bio skinut i odnet olovni krov, tako da su freske koje se nalaze unutar crkve više od jednog veka bile izložene atmosferskim uticajima, pa je kao zbog toga više od 2/3 fresaka nepovratno propalo. Ostatak oštećenih i danas uzbuđuje raskošnom lepotom.

Nigde do sada ne videh tako bogatu i raznovrsnu ponudu kao u njihovoj suvenirnici. Ručno radjeni sapun, sa mirisom žalfije i divnim reljefom golubice sa ružama, će mi sigurno stajati kao uspomena na vredne ruke ovih žena.

Čitava porta odiše skladom i skoro savršenom urednošću, za šta su zaslužne njegove monahinje. Svež travnjak uokviren je stotinama mini ruža a kod konaka je i veliki zasad lavande.


Tvrđava je velika i uprkos svim rušenjima u jako dobrom je stanju a nakon završetka rekonstrukcije ovom  će manastiru biti vraćen prvobitni izgled.




Manasija sa moćnim zidinama i elegantnom crkvom je potencijalni kandidat Srbije za listu svetske i kulturne baštine..
Prijaju mir, mirisi tek napupelog drveća i zemlje više od grada, pa nas Despotovac ne  zadržava već nastavljamo dalje u planinu. 
Na 22km  od grada, skrećemo pod vrh Sokolice gde se nalazi vodopad Veliko vrelo ili Lisine. Veliko vrelo spada u malobrojnu grupu snažnih kraških izvora.Predstavlja izuzetan primer gravitacionih vrela. Veliko vrelo je jedinstvena pojava među akumulativnim bigrenim vodopadima Srbije i  zaštićen je kao spomenik prirode.


Ukupna visina nije nigde zapisana ali se zna da nije manja od 20m na najvišoj kaskadi.


Voda uz veliku buku pada u amfiteatar  i jezero duboko 5m poznato kao „zeleni vir“.


Penušava, bistra i hladna voda je bogata rastopljenim  CaCO3 i može se piti, pa se nemojte iznenaditi ako vam je konobari iz obližnjeg restorana zahvate bokalom iz reke i stave na sto.



Nekada su  na ovoj reci postojale vodenice i valjaonice za sukno, kojih je bilo u izobilju, a danas preostale meštani  pretvaraju u restorane


Ova još uvek služi prvobitnoj nameni  i potpuno je autentična.
U njoj se još uvek oseća svež miris tek samlevenog  kukuruznog  brašna  a drveni pod podrhtava od vode koja okreće njen kamen.


Na zidovima vodeničarevo sukneno odelo,  rukotvorine i stari predmeti za upotrebu.



Uz huk vode i  svež planinski vazduh brzo se javi  želja za odmorom i hranom,  odlučujemo se za „Lisinski raj“ , jedan od etno restorana koji se nalaze uz sami vodopad.


Za one koji vole hladovinu i intimniju varijantu, kamin i zanimljiva  unutrašnjost, za ostale  stolovi pod vedrim nebom.





Miriše jagnjetina pod sačem i vruća pogača, privlači kajmak i kačamak od sveže mlevenog brašna ispod vodeničnog točka

ali ja ipak poručujem etno hranu ovog kraja, svežu pastrmku na žaru. Beše mi žao dok su ih vadili  iz vode, tik pored mog stola, ali u toku jela zaboravih na žal


Posle palačinki sa šumskim voćem i dobre turske kafe ostajemo još neko vreme da uživamo. 



Neiscrpna snaga i život koju daje ova voda, planinski vrhovi koji se uzdižu u nebesko plavetnilo,  zraci sunca na licu i cvrkut ptica su sasvim dovoljni za misao o lepoti življenja.

Do novih lutanja …



Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2014 u 16:21
Prvi puta sam otvorila temu i odusevila se. Mimar, predivno
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2014 u 00:37
Mimar smile141
Rijeka

Na vrh
korijenko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2008
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 6701
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje korijenko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2014 u 09:14
Poželim da sam sad tamo , Mimar ovo je predivna reportaža, baš kao i sve tvoje !
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2014 u 00:38
Uuuu, ovo je prekrasno. Dobro da si se probudila i opet krenula na put. Baš ti hvala.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2014 u 18:21
Uh Ana, da te cuju moji koji kazu da putujem i previse Embarrassed, samo ne stizem o svemu da vam  pisem.  I sada sam vec u planovima za jedno lepo, poduze, tj posire Big smile . Da kojim slucajem dobijem sedmicu ni para mi ne bi ostala, znam gde bih je potrosila Wink.
Hvala vam na lepim komentarima.
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2014 u 22:26
Po mom mišljenju, putovanja nije nikad previše . To je sakupljanje uspomena koje ostaju zauvijek u nama.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3456>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.