Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Hypoestes
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Hypoestes

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Hypoestes
    Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:12
Hypoestes je grmolika biljka poreklom sa Madagaskara koja po listovima ima šare nepravilnog oblika u vidu mrlja, dok fitonija ima mrežastu teksturu listova. U cvećarama se češće nalazi H. sanguinolenta koja je nižeg rasta sa okruglastim listovima po kojima su ružičaste i bele šare, a u toku leta se pojavljuju cvetovi boje jorgovana. Za uzgajanje u kućnim uslovima pogodna je i vrsta H. aristata, nešto višeg rasta, jajastih ili duguljastih listova i sa purpurnim cvetovima.
Ako se Hypoestesi gaje na senovitom mestu bez dovoljno svetla listovi postaju potpuno zeleni, a da bi šare na listovima bile intenzivne biljkama je potrebno mnogo svetla. Da bi biljke zadržale lep, grmoliki izgled izdanci se zalamaju na visini od 20-50 cm. Cvetovi su dosta neugledni pa ih možemo odstranjivati sa biljke. Nakon cvetanja biljke Hypoestesa jedan period mogu mirovati, odnosno prestati sa rastom, pa u tom periodu treba smanjiti zalivanje.
Najpogodnija temperatura za gajenje ove biljke je 17-20 stepeni, a zimi temperatura ne sme biti niža od 13 stepeni. Najbolje je ove biljke smestiti u cvetni prozor sa mnogo svetla, ali tako da imaju samo jutarnje direktno sunce, kako bi kontrasti mrlja na listovima bili što izraženiji. U toku vegetacije Hypoestesi traže dosta vode pa se obilno zalivaju, dok u toku zime zalivanje treba smanjiti. Bitna je i visoka vlažnost vazduha, zbog čega listove treba češće orošavati. Biljke su osetljive na hlor, pa treba koristiti nehlorisanu i meku vodu. Hypoestes se može razmnožavati reznicama u toku proleća i leta, ili iz semena.


život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:26
Jako lijepa biljka, slična fitoniji, ali nekako šarenija.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:41
Jako su slične ove dve biljke i često ih mešaju.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2009 u 17:23
Imam ovaj cvijet, odnosno dva već dosta dugo i svake godine mi se tijekom zime skoro skroz posuši, ali i iz korijena naraste novi cvijet. S obzirom da ništa nisam znala o njemu, vidim da sam griješila što sam mu dozvoljavala da previše naraste, a time i zgubi formu. Moj cvjeta uvijek po zimi, napravi se neko meni nevidljivo sjeme i onda obično u nekoj tegli koja je bila pored slijedećeg ljeta naraste mladi cvijet.
Na netu sam našla uz jednu sliku naziv H. phyllostachya.
tko%20sam,%20šta%20sam?
Na vrh
stefkaja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3563
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefkaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2010 u 10:56
Evo i moje biljkice..napokon znam njen pravi naziv..lijepo se je prilagodila kod mene i super napreduje..kako da ju oblikujem da bude što bujnija, raste samo u visinu..
Na vrh
lika1 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 844
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lika1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2010 u 19:09
Prekrasna je ja neznalica mislila da su to neke vrste ukrasnih koprivasmile225
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2011 u 20:19
 Club%20Me .....ja  sam  svoju   upropastila  a  sad  cekam  da  mozda  udari  iz  suhog  ostatka....kat.rea   mi  je  dala  nadu...imam  je   4 god ,  cvjetala  je  i  moze   dugo  biti  vanka....
 
...ali  ne  bas cijelu  zimu  na  kisi  i  vjetru... 





Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2011 u 20:48
i meni je kat.rea dala nadu, dobila sam ga od sare i lijepo je napredovao i u zadnje vrijeme se suši Confused a nisam znala da izraste ponovo iz korjena
inače sam primjetila da je često žedan
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2011 u 22:44
....da,   ljeti je jako zedan  ali  moze  malo  i trpiti...kod moje prijateljice je stalno   vanka  u    zasticenoj lodji....ma    vidila sam  da je  krenuo  sa  2  mala  listica  iz   baze  ......  a   onda  sam  dodala  novu  zemlju  koja ih  je  mozda  zagusila.....      
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2011 u 11:04
sada je idealno vrijeme za porezati izdužene grane ove slatke biljkice. Reznice se, naravno,  mogu iskoristiti za razmnožavanje. Najbolje je hipoestes pincirati kada dosegne visinu oko 15 cm i tada se formira u lijepi grm.  Moj hipi obožava odstajalu vodu i svjetlost, a njega obožavaju bijele mušice. Osim ove boje, u MBM-u sam vidjela još dvije, svijetlo ljubičastu i svijetlo zelenu, koje imam namjeru nabaviti...
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 21:12
Ja sam opazila ovaj zgodni cvjetak i odmah sam ga donijela kući. Nisam znala da ima i drugih boja. Baš je dražesan.


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
jankić View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jankić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2013 u 21:55
Evo pomogli ste mi identificirati ovu biljčicu pa sam se i ja htjela pohvaliti.Kupila je prije 2-3 dana i želim je zadržati u obliku grmića.
uživaj u mladosti,nikada nećeš biti mlađi nego što si danas
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2013 u 18:07
Ja Hpoestes gajim u staklenim posudama. Tu su mu uslovi kao u stakleniku...velika svjetlost i visoka vlaga vazduha.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2013 u 18:12
A u saksijama imam mali, kojem ne dam da naraste, stalno mu rezem vrhove. Tako bude kompaktan, sa dosta krupnim liscem. Drzim ga na prozoru i svaki dan ga dobro isprskam odstajalom vodom. Hipoestes zahtijeva visoku vlagu u vazduhu. Zbog nedostatka vlage odbacuje donje lisce, a ovo sto ostane brzo gubi lijepu boju i sare. Vrlo je pogodan za uzgoj u staklenim, zatvorenim posudama i kada se mladi pelcer ubaci u teglu i zatvori, tada raste kao lud...
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2013 u 18:13
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2014 u 20:27
U moju zbirku fitonia dodala sam prije nekog vremena i tri mlada hypoestesa





Treba imati na umu da su biljke koje kupimo tretirane sredstvom koji usporava rast tako da što duže ostanu niske i lijepo razgranate  - jer takve najljepše izgledaju. Kasnije to sredstvo prestaje djelovati i biljka snažnije potjera u visinu pa gubi lijep kompaktan izgled. Da se to izbjegne grančice treba stalno pincirati da se što više granaju. Hypoestes se može održavati lijepo razgranat do nekih 40-tak cm visine. Najbolje je kod nešto starijih biljaka odrezati vršne grančice duge 7 - 10 cm i posaditi ih pa si tako uzgojiti nove atraktivne mlade  biljke koje možemo (pojedinačno ili u grupi) staviti u manje teglice, zdjelice ili košarice - ili ih posaditi ispod visokih sobnih biljaka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.