Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sadnja voćki
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sadnja voćki

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
salidocarpus View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje salidocarpus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sadnja voćki
    Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:32

koje je najbolje doba godine za sađenje voćki?tip u rasadniku govori jedno,a moj stari sused drugo pa ni sam ne znam

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
žarko_đ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje žarko_đ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 20:54
Po meni kasna jesen, po prestanku vegetacije.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 21:38
Rano proljeće ili kasna jesen...Sad koje je bolje ne znam...
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 21:47
uvijek sam dosad sadila u drugom mjesecu jer onda bude sajam u dioklecijanovim podrumima pa tamo kupim poneku voćku :)

ali su mi rekli da se može i u jesen saditi
Na vrh
žarko_đ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje žarko_đ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 06:05
Po meni, ako sadiš u jesen do proleća već ima koren koji je krenuo. Ako se sadi u proleće sporije ide pa u slučaju većih vrućina ima više problema.Tu je prednost jesenje sadnje.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2010 u 07:17
Narode počinje vrijeme za sadnju voćaka. Najbolje je saditi na jesen, jer se do proljeća voćkice dobro ukorijene i kroz slijedeće ljeto je potrebno puno manje zalijevati. Primanje voćaka posađenih u jesen meni je do sad bilo 100 %, dok sam sa tim u proljeće imala puno lošije iskustvo.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2010 u 07:20
Molim, gdje kupiti hormonsku tekućinu Seradix ili Confiere?
Na vrh
Jelle View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jelle Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2010 u 20:58
Koliko često je potrebno preko zime zaljevati voćke (mislim na malade, posađene u jesen)?
 
Inače, ja sma na više mjesta na internetu pročitala da je ipak bolja jesenska sadnja.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2010 u 12:38
Ako ste na kontinentu i ako posadite ne vrijeme da se voćke zakorjene onda ne morate zalijevati. Za primorsko-dalmatinski dio ne znam.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 07:00
Važno : Koštičavo voće saditi po mogučnosti u jesen ili u veljači, čim zemlja nije smrznuta, zbog boljega primitka, nikako kasnije.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 22:04
kupila sam trešnju, nije valjda kasno za sađenje.. i gdje ju je bolje posaditi, na otvorenom prostoru ili u zaklonu, južna strana dvorišta
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 22:24
KOJU? AKO IMaš mjesta za jednu onda ti je stella najbolja, jer je samooplodna i dobar oprašivač dugih trešanja, u rod dolazi oko 15.06., dakle ni prerano ni prekasno. Isabella i celeste su isto samooplodne trešnje. Bolje je trešnju posaditi na južnu stranu jer rano cvate, radi mraza.

Posadi odmah, dok još pada kiša.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2011 u 20:24
Kod kupnje sadnica moramo paziti na kojoj je podlozi voćka cijepljena.

Izbor podloga najčešćih vrsta voćaka :


JABUKA

MM-106                                                srednje bujna
M-9                                                      slabo bujna, armatura obavezna
M-7                                                      srednje bujna
M-26                                                    srednje bujna, armatura
M-27                                                    patuljasta, armatura obavezna

KRUŠKA

Pyrrus. communis - divlja kruška               jako bujna
EMA - anžerska dunja                            srednje bujna
BA-29 - provansalska dunja                      srednje bujna
EMC - dunja                                          slabo bujna, armatura obavezna

TREŠNJA

Prunus avium - divlja trešnja                     jako bujna
Prunus mahaleb - rašeljka                        jako bujna
Prunus cerasus - divlja višnja                     bujna
Colt - P.avium x P.pseudocerasus              jako bujna
Gisela 4 i 5                                             srednje bujna
Weiroot 72                                           slabo bujna
Weiroot 158                                          srednje bujna
GM 9                                                    slabo bujna, armatura
Gisela 10                                               patuljasta
Edabriz                                                  patuljasta

ŠLJIVA

Prunus Cerasifera - džanarika                   jako bujna
Mirobalana B - sel. džanarika                    jako bujna
Marrianne G.F.8-1                                  srednje bujna
Ishtara                                                 srednje bujna
Citation                                                slabo bujna
Ferlenain P2038                                    slabo bujna

BRESKVA

Prunus persica - vinogradarska breskva       jako bujna
St. Juliana 1 - sjemenjak šljive                   jako bujna
GF 677 hibrid bajama i breskve                  jako bujna
INRA Juliana GF 655-2                             srednje bujna
INRA Damascena GF 1867                      slabo do srednje bujna

MARELICA

Iste navedene pod šljiva i breskva, zatim divlja marelica, bajam, bijelošljiva,
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2011 u 11:01
ova tema bi trebala imati naziv Sadnja i Orezivanje Voćaka.

Velika stavka u uzgoju voćaka je orezivanje. Trenutno treba provoditi zelenu rezidbu voćaka. To znači da treba prorijediti novo izrasle grančice kako bi voćka imala zraka, te će biti zdravija i lakše ćemo se rješavati eventualnih nametnika (uši isl), te će biti manje posla u proljeće.

Moramo odrediti koje grančice ćemo ostaviti, a onda one koje nećemo trebati, a to su većinom vodopije, odrezati. Dobro je sada odrezati i eventualno suho granje.

Zelena rezidba dobro dođe također i kod prorjeđivanja plodova. Ako nam voćka previše rodi plodovi se moraju skidati kako ne bi došlo do alternativne rodnosti, tj. da voćka daje plod svake druge godine. Slobodno se odreže i grančica koja smeta (obratite pažnju na ovo grančica, a ne grana), a rodna je.

Dakle škare u ruke i propljevite voćke.

Na vrh
MG20 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MG20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2011 u 18:17
Originalno poslano od člana gospina trava gospina trava napisao:

ova tema bi trebala imati naziv Sadnja i Orezivanje Voćaka.

Velika stavka u uzgoju voćaka je orezivanje. Trenutno treba provoditi zelenu rezidbu voćaka. To znači da treba prorijediti novo izrasle grančice kako bi voćka imala zraka, te će biti zdravija i lakše ćemo se rješavati eventualnih nametnika (uši isl), te će biti manje posla u proljeće.

Moramo odrediti koje grančice ćemo ostaviti, a onda one koje nećemo trebati, a to su većinom vodopije, odrezati. Dobro je sada odrezati i eventualno suho granje.

Zelena rezidba dobro dođe također i kod prorjeđivanja plodova. Ako nam voćka previše rodi plodovi se moraju skidati kako ne bi došlo do alternativne rodnosti, tj. da voćka daje plod svake druge godine. Slobodno se odreže i grančica koja smeta (obratite pažnju na ovo grančica, a ne grana), a rodna je.

Dakle škare u ruke i propljevite voćke.



Evo meni su na limunu pocele rasti neke nove cudne grancice, rastu gotovo potpuno okomito i to iz postojecih grana. Nekako mi cine limun asimetricnim, a i pretpostavljam da ce drugim granama ometati pristup suncu i zraku. Bih ih trebao odrezati?

I da li bi trebao odrezati listove koji su pozutjeli i cini se pod napadom nekih bolesti, tj. nekih nametnika, gljivica...?
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2011 u 20:09
odstrani granćice jer su to vodopije, jedino ako želiš koju ostaviti za slijedeću sezonu, onda ju odkloni od stabla da raste u stranu ( upotrijebi obične kvačice za veš). Što se tiće bolesti limuna tu ti se ne razumijem, ali ako je u začetku probaj odstranjivnajem listova, ali ih obavezno nakon odstranjivanja spali.
Na vrh
perussola View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje perussola Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2011 u 09:43
Nekidan sam na jezeru vidjela zerdeliju
Boze, to nisam vidjela od kad sam klinka bila...
Bas bi ju htjela u vrtu.
Kako se razmnozava, postoje li mozda negdje sadnice za kupiti?
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2011 u 22:42
Jednostavno je uzgojiti,pobacaj sjemenke u zemlju i na proljeće će niknuti.Pogledaj oko starijih stabala sigurno ćeš naći koju samoniklu mladicu.Na jesen je izvadi i presadi,lako se primi.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2011 u 07:03
Molim za pojašnjenje. Što je zerdelija?
Na vrh
perussola View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje perussola Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2011 u 11:03
Vrsta divlje sljive, sa roza-crvenkastim okruglim plodovima
ali drugacijeg okusa od crvene okrugle divlje sljive.

Ne znam objasnit drugacije a vidm po netu da mnogi brkaju pravu zerdeliju s ovom "obicnom" divljom crvenom.

Trava, hvala, jos mi reci da li moram kostice prvo susiti
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.