Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Neven - lat. Calendula officinalis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Neven - lat. Calendula officinalis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 7>
Korisnik
Poruka
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2008 u 19:54
Evo utopio sam latice u maslinovu ulju i stavio dva cvijeta (1 žuti i 1 narančasti). Baš to lijepo izgleda u staklenci, kao neki aranžman za ukras. Smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2008 u 23:43
...večer nickless..baš mi drago čuti da radite taj mecerat za vašu MŽ :O)))9... polako učim skraćenice...ljepo čuti za brižne muževe :O)))).... samo ..eto mene opet sa kvockanjem... količina...nije valjda 2 cvijeta u staklenci..... treba biti puna staklenka cvijeta prelita uljem tako da je ulje barem cca 2 cm iznad površine cvijeta..... neven je krasan,divan i učinkovit ali nježan.... daklem njega isto treba staviti kao i količinu za svako meceriranje: bilje preliti sa uljem +2 cm iznad zadnjeg ruba biljke.... 

...pozdravi i javite kad ude gotov kako je ispalo
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2008 u 23:44
Smilesmile127 zaboravih sajlića :O))
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2008 u 08:44

Uzeo sam samo latice nevena, dva cvijeta su tek tako, dodatak.

Imam zapavo jedno pitanje pa ću ga ovdje postaviti, napravio sam macerat od nevena, gaveza i gospine trave, ali me zanima da li mazanje tim maceratima onako privremeno potamnjuje kožu jer onda je to vrlo nepraktično koristiti za lice?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2008 u 23:12
Ne potamnjuje, zašto bi ?Jedino ako se namažete pa pođete na sunčanje.Dobili bi lijepi preplanuli ten.
A ako tom maceratu dodate gel od aloe vera onda bi vam ten čak posvijetlio a o pomlađivanju da i ne govorim.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 07:48
...ja mislim da potamljuje za nijansu dvije zato jer namazana koža brže tamni nego suha i ne mazana... ne znan zašto.....a najviše od kantariona na suncu koji se i onako od starine koristi kao sredstvo za dobivanje prirodno tamnijeg tena...imako kantarion + ne sunce lagno posvjetljuje kožu...... i možda nije na odmet još jednom napomenuti da iako se kantarinovo ulje koristilo od davnina kao osnovni sastav losiona  za sunčanje...on na našu kemijski tretiranu ( iznutra i izvana) kožu zna izreagirati fototoksično!! što će reći alergijom na sunce.... kod ljudi koji su već od ranije skloni alergijama, pogotovo dermalnim i koji su u tom periodu još u nekim pohranama kože sakupili npr puno konzervansa iz prerađivačke ( poglavito mesne industrije) ...ili nekih dugopijenih ljekova...... sama alergija na sunce ne bi bila toliko strašna da koža nema neku vrstu pamćenja i kad se jednom pojavi...stvarati će vam muke dugo godina......  ali od količine koju će gospođa mazati na lice neće joj biti ništa...ovo upozorenje se odnosi uglavnom na nanošenje velikih količina kantarionova ulja na cijelo tijelo, često i onda na sunce....


Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 12:29
Pitao sam zato jer su nam kod pripreme korjena gaveza uredno posmeđili prsti, od gospine trave poljubičastili, otišlo je to za dan, ali ako tako posmeđi i poljubičasti lice od macerata npr. nije mi to simpatično, a MŽ bi me jako čudno pogledala.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 00:23
Maceratom gospine trave, nevena, gaveza+još neke druge trave mažem lice već godinama.I ne samo lice.Redovito mažem i  proširene vene na nogama gdje mi se već bila pojavila nekrotična koža sa tamnom pigmentacijom.Sve je to prošlo upotrebom ove kreme, noga mi je ponovno dobila prirodnu boju, dakle koža je posvijetlila.
Inače sam svijetle puti i potamnim jedino ljeti kad se kupam.Gospina trava mi nikada nije izazvala niti alergiju niti fotosenzibilnost.Oni koji se boje mogu jednostavno probati.Ako bude problema- prestati .
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 09:01
Pa sigurno je da ću probati kad sam si već dao truda napraviti te macerate, evo tvoja mi je garancija dovoljna, ionako sam slijedio tvoje naputke i savjete glede toga.
 
Inače, nemam strahove, nego sam do sada godinama ljekovite biljke koristio uglavnom (ako izuzmemo povremeno žvakanje svježe dobričice i kadulje) u obliku čajeva pa su mi ove drugačije primjene nešto novo prema čemu trebam krenuti, a ja sam znatiželjan i nastojim biti dobro pripremljen pa zato ne zamjeri na naizgled dosadnim i čudnim pitanjima. Smile
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 16:35
Ma kakvo zamjeranje?!Samo pitaj.Tu smo da učimo jedni od drugih.
Ponavljam po ko zna koji put, sve pripravke najprije probam na sebi i svojima koji mi vjeruju, pa ako funkcionira onda tek savjetujem druge.Uz ono moje već poznato "ko voli nek izvoli".
Jedva čekam da "tvoja MŽ"(grivina konstrukcija, kojoj sam se grohotom nasmijala)smile96 isproba tu kremu (ili ulje ).Obavezno javi kakvi su dojmovi.
Upozoravam, ako se taj macerat aplicira na masnu kožu, ili kožu sklonu aknama moglo bi se dogoditi da se stanje kože pokvari.Ali ako joj se doda gel aloe vera ili promjeni ulje za maceraciju koje je manje masno onda ne bi smjelo biti problema.Dapače.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2008 u 23:00
...evo mene nakon par dana odsustva.... rad rukama sa sviježim biljnim sokovima i mecaratima koji su odstojali par tjedana i prešli odrđenu kemijsku reskciju su sasvim druge stvari.... vaša MŽ Tongue  definitivno neće morati koristiti  mecerate kao ruž za usne  Big%20smile...

...ovo što je fermina-daza rekla se zna desiti često pogotovo kod kože ne navikle na ulja...ili ulja velikih molekula ( maslinovo)....ali ja nekako imam dojam da to ima veze i sa tim da koža ispod ulja po toj vrućini nam svakdanjoj na neki način "zakuha" i ne može baš disati...pore se začepe i eto belaja!! :O)))).... ja imam suhu kožu ali isto mi po ljeti zna tako nekako lice zakuhati i "ispljucnuti" masnoću" ( moju i od ulja)... van... a pogotovo ako je u kremi vosak koji isto začepljuje pore.....
....po moom iskustvu i ljudi koji  su koristili moje pripravke ( ali svaka je koža različita)... po ljeti je najbolje ako se koriste "vulgaris ulja"..što će reći da nisu u kremi ( sa vodenom fazom izmješana)..koristiti ih na obavezno mokro lice nakom umivanja/pranja...ali potpuno mokro...da kapljice još padaju.....i onda na tako mokro lice, vrat, deklte utrljati 3-5 kapi mecerata ili nekog čistog baznog ulja....
...po meni kantarion i neven solo su o.k. ALI kod mecerata gaveza je potreban oprez, njega ne bih nikako preporučila samog i čistog na lice....to je jako močna stvar a jačina zavisi i od genetike određene biljke koja je došla u vaše dvorište i od suše/kiše godine i čak od okolnih biljaka.... a glavni aktivni sastojak gaveza je alantonin koji izrazito ubrzano potiče epitel na obnavljanje ...iliti površinski sloj kože ... zato je tako dobar i za rane - ALI ako je prejak gavez zna naglo zarasti ranu dok još gnoj sav nije izašao i eto problema ( zavisi od jačine tog gavezovog mecerata!!!) ... ja sam osobno imala sa tim problema jer mi je mecerat bio prejak i iako sam znala za ta teoretska upozorenja nekako nisam mislila da je baš tak moj gavez toooliko jak...  no, daklem...sve ima svoj tok i tijek i kod zarastanja nekim površinskih oboljenja taj alantonin toliko naglo potakne zarastanje da u jako rijetkim situacijama kad je mecerat prejak može doći do recimo stvaranja kao ožiljaka....tj koža prejako i prebrzo raste i ne stigne se ravnomjerno posložiti...to je bitno kod tretiranja npr seboreičnih poremečaja....

...dota za sad...bok!Smile
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2008 u 23:03
...sad pročitala šta sam napisala.... la ja znam odkutati od temeeeeTongue...htjedoh reći, ja bih dodala mecerat gaveza u nekom omjeru npr 1/5 u mecerat kantariona i to koristila.... 
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2008 u 10:00
Drago mi je što ste me uvjerile da nisam sklepao nekakve farbe za lice Big%20smile
 
Osobno imam averziju prema mazanju kože nečim masnim pa bio to i macerat (o svinjskoj masti da i ne govorim) pa tu averziju malo projiciram, no koliko sam shvatio moja MŽ Big%20smile je (tipično žemsko) spremna na sve za ljepotu. Kako bilo, napravio sam prvo tinkture, a macerati se još pacaju pa kako tko voli ...
 
Tinkturu od gaveza sam već koristio, istina malo peče ako je rana otvorena, ali taj alkohol jako brzo ispari i ostane tanki osušeni priljepljen sloj koji niti smeta niti bilo i najvažnije nije mastan!!! I doista je vrlo efikasan, rane (kod mene posjekotine konkretno) jednostavno brže i bolje zarastaju.
 
Inače, ova upozorenja za gavez su interesantana i za porazmisliti, glupo je napraviti štetu na koži umjesto koristi ...
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2008 u 16:49
Griva je u pravu kad kaže da gavez dobro i brzo zarasta ranu a to nekad i nije dobro.Mome sam sinu jednom liječila otvorenu gnojnu ranu (čir ?) na licu koju doktori nisu znali izliječiti.Brzo bi zarasla i on bi bio presretan međutim nakon nekoliko dana opet bi se rana otvorila.Doktori su čistili i šivali ali nakon nekog vremena opet isto.Ni ja ni nekoliko specjalista nismo mu mogli pomoći.Tako mjesecima dok jedan specijalist nije vidio da je to od zuba, umnjaka koji se zagnjojio.Izvađen zub, tura antibiotika + oprezno gavez, isve prošlo u redu.
btw, ovo bi trebalo stati pod gavez.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2008 u 16:54
Griva, to što govoriš o nanošenju na vlažnu kožu je ok.
Ali dodatkom gela aloe vera u kremu dobije se isti učinak jer je ona dobar ovlaživač kože tako da s takvom kremom i nemaš osjećaj da je masna.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2008 u 17:15
... ma znam...ali meni i sam gel aloe vere daje nekako ... osjećaj filma na koži ako me razumijete....

...koristih davno onaj neki od encijana( ah, mladost-ludost :O))... bio mi dobar za teksturu i super se mješao sa uljnom fazom al mi davao taj osjećaj filma.... sad imam onaj potpuno tekući od kemiga ( za koji misli da je doista dobar) ali on mi čak i sam na lice daje malo uljani film feeling...čak ga znam koristiti umijesti kreme preko ljeta.... :o)
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2008 u 14:51
Predpostavljam da dosta ovisi o tipu kože.Mojoj prijateljici koja ima izrazito suhu kožu ne smijem dodati previše aloje jer ima taj osjećaj zatezanja.
Meni baš godi aloja jer mi koža nije previše suha.

Drugo, što je također bitno je kupljena ili doma uzgojena aloja.
Poznato je da se gel aloe vera teško stabilizira.Dakle, pretpostavljam da je oni kupljeni  nečim stabiliziran.Čime?

Ja u moju kremu od nevena, gospine trave, gaveza...gel aloe vera dodam u zadnji čas i to iz tog časa ubranog lista aloje.Super mi odgovara koži.

Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2008 u 23:30
Ja nemam alou, zapravo imam, ali je još sasvim mala biljčica. I što sad? Valjda će i bez aloe biti korisno!?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 16:44
Dobro ju njeguj i pazi da ne promrzne zimi.smile127
Nažalost, treba joj oko 2 godine da se može upotrebiti kao lijek.
Jedna u kući nije dovoljna.Zato treba odvajati bebice i presađivati u nove lonce.
Čula sam da u nekim vrtnim  i shopping centrima prodaju i velike
Na vrh
barunica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje barunica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 23:22
VRIJEME JE DA SE POSADI NEVEN JEDNA OD NAJLJEPŠIH I  NAJLJEKOVITIJIH BILJKI BILO KAO UKRAS ILI KAO LIJEK(mast;ČAJ;TINKTURA)  ćao
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,195 sekundi.