Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Neven - lat. Calendula officinalis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Neven - lat. Calendula officinalis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567>
Korisnik
Poruka
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2012 u 16:15
Daga bubašvaba, rado ću ti poslati sjeme ovog nevena kad ono sazrije. Neven istovremeno i cvjeta i daje sjeme ako ne otkidam ocvale cvjetove. Evo obećavam da ću čim prije skupiti sjeme i poslati vam. Prije toga mi na pp pošalji kućnu adresu.

Nisam stručna ali sam čitala da postoji dekorativni neven (vjerojatno neki hibrid) i ljekoviti neven. Za ovaj moj sam dobila uvjerenje da se radi o ljekovitom nevenu. Kako ga i ja tek ove godine imam nisam do sada ništa od njega radila. Sigurna sam u porijeklo biljke i sjemena jer sam ga sama brala.

Inače pijem čaj od nevena, a osušeni cvijet sam kupovala kod travara. Kremu sam takodjer koristila kupovnu i to za sve i svašta, zbilja je dobra. Recept se može naći na netu.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bubašvaba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubašvaba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 08:38
:)
Presretna sam što ću imati nove stanovnike u vrtu. Obećajem da ću se dobro brinuti za njih.
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2012 u 13:44
bubašvaba pita:
" još jedno pitanje...kakva su ljekovita svojstva "divljaka" u usporedbi sa kultivarom?"

Za razliku od mnogih drugih ljekovitih biljaka gdje su najbolji "divljaci" iz prirode divlji neven je manje ljekovit od vrtnog.

Evo pravi vrtni neven koji se sam rasijava po mom vrtu:


Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2012 u 15:57
mmm predivni miris nevena.F.doza ja sam prosle g.pravila ulje od nevena zanima me da li tako stojeci gubi na kvaliteti ili naprotiv je sve bolje?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 00:01
Trajnost uljnih macerata je jedna godina.Ako se dobro čuva, na suhom, hladnom i mračnom mjestu može se sačuvati i duže.
Starenjem sigurno ne dobivaju na kvaliteti.
Ja, za svaki slučaj, većinu macerata čuvam u frižideru.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 00:05
hvala na savjetu barem cu ga ubacit u frizider,bas mi zao sto nije ona:sto duze stoji to bolje
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 03:33
Volim neven, lijepa i jednostavna biljka, ujedno i ljekovita. Lani sam posadila 2 sadnice koje su ostale žive i još su se osijale, tako da imam puno nevena. Sijanci su još mali, a stare biljke cvjetaju. Čitam da radite ulje od nevena. Ja sam radila mast od nevena. Za što se upotrebljava ulje i kako se radi?

sutra je novi dan
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 13:18
ja pravim ulje tako da u maslinovo ulje ubacim dost cvjetoav nevena i izlazem ga suncu 40 dana sa povremenim muckanjem flase.neven iskljucivo koristim za rane,a citala sam da sluzi za jos mnogo sta,samo sto ja imam i kantarionovo ulje pa njega koristim vise pogootov za zenske bolesti.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 22:52
Nedavno sam macerirala neven (samo latice ) u bademovom ulju.
Svaki se uljni macerat lako pretvori u kremu tako da mu se doda pčelinji vosak ili Phytocream ( prirodni emulgator ) i lagano zagrijava u banja-mariji dok se ne otopi.Tako sam dobila odličnu nevenovu kremu za lice i ruke koja njeguje, smiruje, liječi problematičnu kožu...
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 23:19
zanima me gdje se kupi taj prirodni emulgator i da li pcelinji vosak ima da se nabavi u apotekama?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 23:29
Pčelinji vosak je najbolje dobaviti od pčelara.
A jedno i drugo se lako nađe na net-u, da sad ne reklamiram firme.
Poguglaj malo.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2012 u 12:11
evo jedan recept za mast od nevena ("zdravlje iz božje ljekarne", maria treben)
2 vrhom pune pregršti nevena (listovi, stabljike, cvjetovi) sitno narežemo
500 g crijevne masti od prirodno hranjene svinje ili dobre svinjske masti zagrijemo do temperature pečenja odrezaka
u vruću mast dodamo narezan neven, prepržimo, promiješamo i skinemo sa štednjaka
pokrijemo i ostavimo da odstoji 1 dan
sljedeći dab sve malo zagrijemo i procijedimo kroz lanenu krpu u pripremljene čiste posude
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2012 u 10:55
Ja ipak ne bih pravila nevenovu mast sa svinjskom masti.smile206
Ja je pravim sa extra djevičanskim maslinovim uljem iz eko uzgoja.Na kraju je zgusnem pčelinjim voskom ili nekim prirodnim emulgatorom i dodam gel od aloje.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2012 u 11:54
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Ja ipak ne bih pravila nevenovu mast sa svinjskom masti.[IMG]smileys/emot84.gif" align="absmiddle" alt="smile206" />Ja je pravim sa extra djevičanskim maslinovim uljem iz eko uzgoja.Na kraju je zgusnem pčelinjim voskom ili nekim prirodnim emulgatorom i dodam gel od aloje.




Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2012 u 12:11
Nadam se da na ovim stranicama ima napisan postupak izrade nevenove masti po vašem prijedlogu. Nije mi problem nabaviti pčelinji vosak od poznatog pčelara, ali me zanima ovaj gel od aloje. Mora li to biti nešto iz ljekarne ili može iz biljke. Imam nekoliko ljekovitih aloja, svoj neven, siguran vosak i još aloja, pa ta će mast sve liječiti... ha, ha, šala mala.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2012 u 14:01
I na temi gaveza i na temi nevena više puta sam pisala o pravljenju krema.
Postupak je isti o bilo kojoj se travi radilo.
Evo imaš tu:
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1660&PN=2

Aloja je najbolja iz vlastitog uzgoja.
Ja stavljam gel aloe barbadensis.Ona je vrlo ljekovita, ima mesnate listove sa puno gela i najviše se upotrebljava u kozmetici.
Gel treba izvući iz lista, izmiksati štapnim mikserom da bude poput snijega od bjelanca, dodati u kremu i dalje miksati.Količina neka bude oko 10% količine kreme.
Kremu čuvati u frižideru.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2012 u 15:19
Aloja koju ja imam je navodno upravo ona ljekovita, mislim da se tako i zove, kao što si napisala. Putpuni sam neznalica, ali sam ovu biljku nabavila prije par godina radi izrade lijeka za maligne bolesti (nešto s vinom i cikorijom) Tada sam se informirala i dobila potvrdu da je to ta biljka. Nabavljena je iz sigurnog izvora. Jako se razmnožila pa sam ju prošle godine rasadila. Kako nisam imala prostora u stanu, a i ona je trebala zrakaa sve sam ih preselila kod prijateljice u vrt. Još su tamo pa ih ne mogu slikati. Prije no što počnem izgradu kreme imat ću fotke radi raspoznavanja. Hvala za recepte
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2012 u 16:58
recepti su za sto posebno sam se nasmijala za kutije gdje su bile skupe kreme koje nius nesto pomogle sta se sve ubacuje u lijekove i kreme od strane farmac.industrije,a u prirodi ovako divni lijekovi samo malo truda da se naprave.ja imam kantarionovo i nevenovo i jako sam zahvalna ovim ovdje strucnim zenama koje su postavile kako s eprave pa sam i ja dobila tako ljekovite kucne lijekove za razne potrebe.recimo prije dva dana dijete mi s ejako opeklo na suncu na kupanju i u tri navrata namazem ga ovim uljima i ni traga od crvenila i bolova.sad mi je zelja kreme te napraviti samo dok dodjem do domaceg voska.i sta me jos zanima je GAVEZ nikako da prepoznam tu biljku,a mozda je ima na sve strane kao i neven i kantarion.moze li mi neko pomoc sa jasnom slikom ?
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2012 u 17:12
Neveni u mome vrtu. Posadila sam ovaj neven kao presadnice u jesen. Bila sam sigurna da neće preživjeti onaj snijeg i niske temperature, ali eto, prevarila sam se. Onaj koji sam posijala sada je mali, nekih petnaestak cm.



Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2012 u 16:43
zribalsmile141
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.