Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Neven - lat. Calendula officinalis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Neven - lat. Calendula officinalis

 Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Neven - lat. Calendula officinalis
    Objavljeno: 25 Ožujak 2008 u 20:11
Evo nešto o nevenu. On je nezaobilazni stanovnik biološkog vrta, svojim mirisom tjera nematode iz zemlje i djeluje ozdravljujuće na stanje tla, ljekovita je biljka, njeguje i omekšava nadraženu i suhu kožu, čisti nečistu i masnu kožu, zatvara proširene pore i otklanja pjegice. Koristi se u mnogim kremama,a priprema se i kao tinktura, mast, ulje, čaj. Latice sadrže eterično ulje, a može se koristiti cijela biljka. Čaj od latica nevena, te mast od latica i listova mnogi smatraju čudotovrnim lijekom.Stari Egipćani cijenili su neven kao biljku koja pomlađuje. Koristi se i u kulinarstvu.  
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 23:29
Ljekovit, lijep, zaštitnik biljaka.


Manje više svi znaju za ovaj cvjetak. I svi znaju da ga rabe u medicini!

Obzirom da je vrlo popularna nevenova mast evo jedan stari recept za nju!
-Zagrijati 500 g svinjskog sala, dodati punu šaku usitnjenih latica. Miješati 5 minuta. Ostaviti preko noći. Drugi dan otopiti na vatri i filtrirati.


Osim toga koristi se protiv povraćanja u ranoj fazi trudnoće.

Ja osobno sušim cvjetove za čaj.

Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 09:31
Super prijedlog za čaj - baš ću probati - inače obožavam neven kao cvijet, jer kod mene ne prestaje cvasti cjelu godinu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 12:27
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 10:49
Ja cvijet nevena maceriram u maslinovom ulju kao i gospinu travu i korijen gaveza.Kad sve ove macerate spojim u jednakim dijelovima dobijem odlično ulje za proširene vene.U zadnje vrijeme ga stisnem pčelinjim voskom i tako dobijenom masti mažem proširene vene.Puno mi pomaže.Thumbs%20Up
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 11:07
Za proširene vene dobar je i ekstrakt divljeg kestena...mislim da bi mogla dodati i taj ekstrakt u svoj melem, učinak bi bio još bolji.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 11:58
Da, svakako , to znam, hvala Ivane.
Ali u mom mjestu postoji samo jedan divlji kesten pa na jesen kad počmu otpadati plodovi ispod njega nastane gužva.Mene nikako da dođe red.Osim toga previše je prometa okolo.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 10:33
... tinktra od nevena je stari tradicionalni ljek za reguliranje mejsečnice......

a ljekovita mast od nevena po mariji treben  ( odakle potječe ta receptura) je 500 g čiste nesoljene svinjske masti i 2 pune pregršti cvata i dijela herbe)... pregršt je ona kojilčina koja se uzme sa obje šake zajedno odjednom koliko se može nositi ( iako oko te količine ima razlika zvisno od područja) i ovdje to znači to... kratko se preprži par min i ostavi preko noći.....sutradan se podgrije opet al samo 1 min preprži i iscjedi standardnim postuokom...


.. rane, hemeroidi., njega kože kozmetička, upalna razna stanja kože i sluznice pa čak po ljekarušama iz samostana iz srednjeg vijeka i dugotrajn za mazanje sljepoočnica i vjeđa kod bolesti očiju...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 15:30
griva, super recept, ako je tako star sigurno je učinkoviti - treba probati.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 00:04
Ja ipak više volim nevenovu mast praviti s maslinovim uljem a ne svinjskom masti.Služi mi i u kozmetičke svrhe gdje po meni nema mjesta za svinjsku mast.
Maceracija bi trebala trajati duže da se ekstrahiraju svi vrijedni sastojci iz nevena.Zgušnjavanje se radi pomoću pčelinjeg voska.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 12:20
...hmm... ja sam pobornik teorije da u kozmetičke svrhe je bolja mecracija u ulju ( zbog hvalevrijednih sastojaka koja mnoga ulja imaju: vitamini, minerali, nezasićene masne kiseline...)  ALI u terapijske svrhe ipak mislim da je bolje meceriranje u svinjskoj ( ALI domaćoj  nesoljenoj masti koju nabavljate točno iz dvorišta gdje znate kako se svinje hrane!!! ) zato jer je u terapijskoj primjeni važna jedino terapija a ona se ostvaruje tako da se aktivne tvari iz biljke unesu u organizam kroz neki medij ( masni- dakle ulje ili mast služe u terapiji samo za prijenos aktivnih supstanci nevena) a to se ostvaruje u datom primjeru kroz kožu - a meni je ipak ljudska koža ( omotač tijela)  sličnija svinjinoj nego biljkinoj i zaista je mast svinje sličnija nekim od dijelova ljudskog organizma ( masti) nego nečemu što on nikada neće moći prozvesti ( ulju)....kratko: sličniji smo životinjama tjelesno nego biljkama...i zato mast lakše uđe u ljudsku kožu.... iako zbog kompaktnost obično zagrabimo puno više nego bi zagrabili masti...
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 13:54
Mene bi ipak više zanimalo kako napraviti tinkturu od nevena i da li se ta tinktura može u kozmetičke svrhe (za MŽ naravno) pomiještati sa tinkturom od gaveza.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 15:03
Pa kao i baš svaku drugu najobičniju tinkturu.... teglica puna cvata i pokoji vršni lisitć...preliti dobrom domaćom rakijom ( ili jačim alhodolom ali ne jačim od 70% i u tom slučaju za konzumaciju se treba dodatno još razrjeđivati vodom)....da dude alkohol 2 prsta iznad bilja, na sunce 3 tjedna, mućkati par puta dnevno kad prođete pored nje...procjediti kroz gazu i filter papir za kavu..... to je recimo tradicionalni po narodnoj medicini način koji je ujedno najdjelotvorniji terapijski!!!
...ili od suhog bilja ali onda ga staviti duplo manje jer je koncentraciranije.....

neki klasičniji oblik za izradu svih tinktura je
 1 : 4 ( suho bilje : alkohol)  ( grami : volumen)

.... ne razumijem šta je to MŽ..??? .. masaža??...hmm... tko ne zna raditi tinkture, što recimo spada u najosnovije oblike primjene u fitoterapiji onda je puno bolje da ne radi niti masaže sa njima jer se masažama utrljava ogromna količina aktivnih tvari u organizam a tu može biti veeeelikih kikseva..... a uostalom masaža ( ako je to MŽ) tinkturom nevena nema baš smisla jer alkohol toliko isuši i nadraži kožu da se sve blagotvorne tvari nevena padaju u 2 ili 3 plan...

....kod gaveza je to drugačije ako se tinktura aplicira samo na točno dređeno područje npr na modricu, uganuće i sl....   ali čak i kod rana ju treba razrijediti vodom jer će zgrist meso ili još bolje prvo ranu namazati sa nekom masti / masnim medijem/ uljem i na to tinkturu....

..u kozmetici se sve tinkture koje se mogu koristiti u njoj ( da imaju većinom ili samo pozitivnog učinka na dermu)  mgu koristiti i to je najčešće oblik iz kojeg su dodavane aktivne tvari biljaka u nekoj movnijoj proizvodnji kozmetike a postupak je otprilike ovakav ( samo je to kod industrije puno sofisticiranije...) ... uzeti određenu količinu tinkture i staviti ju na slabu vtru da vri dok alkohol ne izvri...vidi se po pari... dodati i malo vode... kad potpuno izvri... ohladiti pa ponoviti..... i to dodati u kreme...... ... neki autori također preporučaju u dulje / mast zagrijavano na pari i vrlo toplo dodavati tinkturu i lgano mješati tako da alkohol ispari i mješati dok se ne ohladi mast/ulje sa ostacima tinkture.... ali ovdje kod neodgovarajuće emperature može doći do efekta " prženja"..tih ostatka tinkture ...

... nadam se da sam pomgla....
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 16:38
MŽ je pokušaj pogađanja lokalnog forumskog akronima za "moja žena" Smile
 
Tinktura gaveza i nevena (iz svega do sada pročitanog) bi bio moj doprinos kozmetičkoj njezi lica, u tom smislu nemam joj namjeru praviti ništa gdje će lice mazati svinjskom masti bez obzira na teorije i ukuse.
 
E sad, tinkturu gaveza sam napravio tako da sam napravio 40% otopinu od čistog alkohola (rakija smrdi i meni), ali ako kažeš da bi alkohol previše naškodio isušivanjem kože lica zar ne bi onda bilo jednostavnije kad je tinktura gotova iz nje ispariti na laganoj vatri sav alkohol i dalje tako čuvati umjesto da se kod svake primjene to radi?
 
I što je sa miješanjem tako pripravljene tinkture nevena i gaveza?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 01:30
Neven i gavez se normalno mješaju i s dodatkom gospine trave odlični su sastojci za kožu.
Ali zašto tinktura?Griva dobro kaže da alkohol isušuje i nadražuje kožu.Ako je koža još k tome suha, eto problema.
Zašto ne bi sve te trave macerirao u maslinovom ulju (moj izbor ) ili bademovom ili ulju makadamije ili nekom dr biljnom ulju.Možda će griva reći da se ne slažu sa čovječjom kožom.Pa ne prave se kreme za lice valjda od svinjske masti.Grrrr...smile206Ta maceracija u svinjskoj masti je zastarjela stvar i može se naći samo kod starih autora.
U terapijske svrhe još bih to i  progutala.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 01:31
Inače, griva,smile141za napredak u tipkanju.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2008 u 13:20
... fala, fala za tipkanje!!! :O)) bacim pogled svako toliko :O))Smile... je, slažem se da je sa svinjskom mašću malo zastarjela recptura ali ja svejedno u terapijske svrhe potpuno vjerujem u njenu..... izrazitu vrijednost ( neću reći superiornost.... sad će biti drvlja i kamenja na mene....  :O)))))))))))))... ali da ne ispadne da sam samo "narodničar"..."tradicionalist"... između ostalog sam i Striborov đak!!


....  za kozmtiku ja meceiranje  kao što kaže fermna-faza  stvaro pravi odabir!!Smile
....isparavanje alkohola pa takvo čuvanje je ponekad jalov posao zato jer je alkohol konzervans i može se desiti da se tinktura pokvari stajanjem.... ove dvije tinkture se mogu mješati ali imajt na umu da gaveza stavite u maloj dozi zato jer na osjetljivu kožu lica može izazvati alergije ili orožnatost kože u jaaako velikim dozama... po meni je najbolje za bazu kreme da stavite neven ( no, kao što fermina daza kaže u nekom lakoupijajućem ulju... makadamija ... npr... a meni je njomiljenije ulje koštica grožđa  smile71 a gavezov mecerat dodate u 5-10% uljane faze.... ali ipak pitajte i ferminu dazu za mišljenje...
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2008 u 10:20
U uputama za pravljenje pripravaka od nevena ponekad se spominje upotreba samo cvijetnih latica, a ponekad cvijet kao takav (što je više od samo latica) pa bih lijepo molio informaciju da li samo latice ili čitav cvijet ili je svejedno.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2008 u 14:22
Točno je da se često spominju samo latice.Pa i čajevi kupljeni u biljnim ljekarnama najčešće su sa samim laticama ali ima ih i sa cijelim cvjetnim glavicama (talijanski).
Zapravo cijela je biljka ljekovita, osim , mislim , korijena.Ipak,na više mjesta sam pročitala da su najljekovitije latice.
Budući da ja imam dosta nevena u vrtu ja kreme pravim sa samim laticama.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2008 u 17:34
da, danas se većinom koriste samo latice ali u narodnoj medicini često se u receprima spominjala cvjetne glavice i vršni listovi ( najviše do 1/3 gornjeg ddijela biljke) ..možda zato jer je ljekoviti neven većinom kultivar a divljii nema tako jako izražena svojstva a kulivar se treba i zaljevati i brinuti se o njeu što zahtjeva i vrijeme i trošak ( ...voda) pa su rdi uštede takvi recepti.... ? 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.