Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tigrov cvijet - Tigrida pavonia Tigrida
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Tigrov cvijet - Tigrida pavonia Tigrida

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Tigrov cvijet - Tigrida pavonia Tigrida
    Objavljeno: 22 Travanj 2008 u 16:15
Tigrida pripada porodici Iridaceae
Naziv Tigridia potiče od latinskih reči tigris – tigar i eidos – sličan, a odnosi se na guste šare u osnovi cveta ove biljke. Rod Tigrida obuhvata preko 20 vrsta biljaka poreklom iz južne i centralne Amerike. Prvi opis ovih biljaka potiče iz 1576. godine, a od 1796. godine uzgaja se i u Evropi.
Ovo su višegodišnje, lukovičaste biljke sa prostim ili razgranatim stablom visine od 30-70 cm. Listovi su lancetasti, izduženi, slični listovima gladiole, svetlozelene boje. Cvetovi se javljaju pojedinačno ili u skupinama od po 2-3. Cvet ima 6 cvetnih latica, a plod je čaura.

T. pavonia poreklom je iz Centralne Amerike, odnosno iz Meksika i Gvatemale. Ova vrsta Tigride najčešće se gaji od dvadesetak ostalih vrsta koje se uglavnom koriste u selekciji pri stvaranju novih hibrida. Lukovice su nepravilnog oblika, pokrivene tamnosmeđim, suvim ljuskama. Cvetovi su promera od 10-15 cm. Vanjske 3 latice su krupne, jednobojne, najčešće jarko crvene boje ili ljubičasto – narandžaste, unutrašnje latice su male, uže, žuto – narandžaste sa šarama. Cveta od 6-8 meseca, a cvetovi traju samo jedan dan. Cvetanje traje 15-25 dana jer se cvetovi otvaraju jedan za drugim. Plod je izdužena mnogosemena čaura (sa 30-50 semenki).
Postoji mnogo vidova i sorti ove vrste, sa različitim bojama cvetova. T. Pavonia -speciosa ima crvene cvetove sa zlatno-žutim i tamnocrvenim šarama, T.P. -alba je belih cvetova sa crvenim šarama, -aurea ima tamnožute cvetove sa crvenim šarama, - canninea je sa narandžastim cvetovima i žutim šarama, -liliacea ima lila boju cveta sa crvenim šarama, - rosalind je sa roza boja cvetovima...

Tigrida voli svetla i topla mesta, zaštićena od vetra, ocednu, rastresitu zemlju bogatu u hranjivim materijama, neutralne ili blago kisele pH reakcije. Lukovice se u jesen vade, dobro se osuše i čuvaju se na temperaturi od 5-10 stepeni, na tamnom mestu. Najbolje je lukovice u jesen prekriti suvim peskom ili zemljom, inače veliki procenat lukovica propada usled isušivanja. U područjima sa mediteranskom klimom lukovice ove biljke ne moraju se vaditi u jesen, već mogu prezimiti u bašti. U toku leta Tigride treba obilno zalivati, a uspevaju samo na bogatoj, dobro nađubrenoj zemlji. U toku vegetacije prihranjivanje se vrši azotnim đubrivima (30-40 grama azota po kvadratnom metru), a kao i ostale lukovičaste biljke i Tigrida usvaja mnogo kalijuma iz zemljišta.
Razmnožavanje je moguće semenom i mladim lukovicama koje se obrazuju u toku vegetacije. Jedna lukovica Tigride od proleća do jeseni može obrazovati do 5 malih lukovica. Setva semena vrši se u zimskim mesecima pri temperaturi od 20-25 stepeni, a mlade biljčice kada formiraju drugi list treba pikirati u zasebne posude (2-3 lukovice u jednu saksiju) i na proleće posaditi u baštu zajedno sa zemljom iz saksije. Mlade Tigride iz semena cvetaju iste godine. Lukovice Tigride sade se na dubinu od oko 8 cm i razmakom između lukovica oko 15 cm. Preporučuje se u proleće očistiti lukovice od suvišnih, suvih ovojnih listova i staviti ih na vlažan pesak kako bi koren krenuo sa rastom i tek onda ih posaditi u zemlju. Tigrida se koristi za oivičavanje leja ili za grupnu i pojedinačnu sadnju. U vreme cvetanja Tigridu može napasti gusenica kupusara (Pieris brassicae) koja izgriza pupoljke, cvetne latice i tek oformljene čaure sa semenom. Od bolesti, lukovice često napada bela trulež od koje lukovice propadaju u zimskom periodu za vreme čuvanja. Kao i za sve ostale lukovice preporučuje se u jesen potapanje lukovica u rastvor nekog fungicida na bazi Benomila i njihovo sušenje pre spremanja za čuvanje tokom zime. Lukovice su osetljive na pojavu truleži ako se povrede prilikom vađenja u jesen.


Ove godine prvi put sadim ove lukovičaste biljke, valda će biti uspešno da stavim i slike cvetova kada procvetaju.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2008 u 08:19
A sto je Tiger lily?
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2008 u 08:32
To je ljiljan.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2008 u 09:07
Lijep je ovaj Tigar!!!Thumbs%20Up
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2008 u 08:08
Napokon evo i prvog cveta
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2008 u 21:11
Konačno cvatu i moje. stvarno šteta što cvijet traje samo jedan dan, moram dobro pratiti da ga ne propustim. Dobra stvar je što na svakoj stapki postoji više pupoljaka, tako da cvatnja ne završava s jednim cvijetom po lukovici.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2008 u 00:34
Nakon sto su ocvale, primjetlia sam puno mladih izdanaka listova na jednom dijelu. Kad sam ih otkopala, primjetila sam da se zapravo lukovica počela dijeliti na više lukovica, samo neznam da li će se stići razdijeliti prije hladnoće kad ih moram izvaditi iz zemlje.



Što s ovim korijenom, produžetkom lukovice: ukloniti ili ostaviti???
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2009 u 18:18
Vidjela sam ih prvi puta u vrtnom centru i naravno kupila, a sada zahvaljujući SilveK našla ovu temu, a Voki je tako dobro sve opisao da mi više ova preslatka biljka nije nepoznanica.
 
Sada je imam i ja, ako bude sreće da procvjeta - vidjet ćete je i vi.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2009 u 11:25
Na žalost ali moja tigridia ne mrda, još se nije ništa pojavilo, a posađena je prije mjesec dana, ima li netko kakva iskustva?
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2009 u 12:37
Tigride su poznate po tome da teško kreću sa rastom, zato se i preporučuje stavljanje na vlažan pesak da krene korenje pa tek onda sađenje u baštu. Lukovice će krenuti sa rastom kada dođe toplije vreme. Ja ih sadim krajem marta ili početkom aprila.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2009 u 18:19
Hvala Voki, moje su u tegli, valjda to nije problem, znači treba samo čekati.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2009 u 07:12
Tigridie su krasne, znate li da im cvijet traje samo jedan dan
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2009 u 13:53
Bok drustvo, imam jedan problem, dobila sam ljiljan u kalicu na poklon, ali nije klasican, Nema duge listove vec krace i kao okrugle, pise da se zove"rainbow" ljiljan. Problem je u tome sto je bio sav u cvatu i za tjedan dana mu otpalo lisce i kasnije cv . Sta da radim, hoce li opet cvjetat ili tek nagodinu?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2009 u 15:10
čekaj ja sam sad zbunjenaConfusedConfused da li tigrida pripada u porodicu ljiljana ili je zasebna skupina???
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2009 u 15:52
Pripada u porodicu Iridaceae
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2009 u 08:24
....moje su izniknule, ali  ništa još od cvijeta....imaju suce samo ujutro... 
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2009 u 16:12
Manči, moje su prošle godine cvetale sredinom 7. meseca, ima još vremena.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2009 u 17:23
Manči, evo baš mi je drago da je voki ovo rekao, čekat ćemo cvjetić, Mojima je lišće lijepo, onako rebrasto, ali isto još ne cvjeta, a nisam znala da cvijet traje samo jedan dan.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2009 u 23:09
...nisam to ni ja znala....i meni je lišće rebrasto, ali nisu mi čvrste, recimo kao gladiole...ali vidjet ćemo, znači one kasnije cvjetaju....to volim, a ne da sve odcvjeta u isto vrijeme....
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2009 u 17:14
Manči moje izgledaju za sada ovako
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.