Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zaštita voćaka
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zaštita voćaka

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
Korisnik
Poruka
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 07:03
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:







Originalno poslano od člana gospina trava gospina trava napisao:

crveno ulje je za bolesti, a ne za nametnike. Nametnike treba špricati sa insekticidima.
???Crveno ulje je sredstvo koje se u voćarstvu koristi za suzbijanje slijedećih štetnika i uzročnika bolesti:Štetnici: zimska jaja lisnih uši (Aphis pomi), zimska jaja kruškine buhe (Psylla pyri), šljivina štitasta uš (Eulecanium corni), zimska jaja crvenog pauka (Panonychus ulmi)Uzročnici bolesti: pjegavost lišća i krastavost plodova jabuke i kruške (Venturia spp.), kovrčavost lišća breskve (Taphrina deformans), šupljikavost lišća koštićavih voćaka (Stigmina carpophila).


















Ahoj, fala Bogu da se je još netko uključio. Meni je jedan agronom rekao : "Crveno ulje Vam je topla voda. Za jesensko prskanje Vam je puno bolji Cuprablau, od njega ima koristi, dok crveno ulje će slabo djelovati na ličinke i jaja štetnika, ali je kod taphine i monilije još uvijek dobro kao preventiva". Crveno ulje je puno bolje od bijeloga jer se u bijelo mora dodavati Nordox, dok je crveno već gotova mješavina. Voćke na jesen treba temeljito zaplaviti ako želite imati kakve koristi.

Ne kažem da je čovjek 100% u pravu, ali veli da je crveno ulje zastarjela metoda. MOžda je samo želio prodati ono što ima na skladištu.

Vesela sam kaj si se uključila, sigurno imaš i ti znanja i iskustava iz prakse, pa molim draga podijeli ih sa nama!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 09:52

Prvih par godina sam se ja bavila voćkama (dok je mm još radio), a sada je zaštita voćaka u domeni mm. Ja mu samo pokažem što od mojih ukrasnih grmova treba pošpricati.
Jučer je i voćke i ukrasno grmlje pošpricao sa kuprablau.


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 21:50
gospina travo imaš možda kakvi plan i program za zastitu jabuka.
 
vidio sam jako lijepo napisan plan za kruške pa me zanima dali ima nešto tako slično za jabuke.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 22:42
Dragi admine evo pronađoh nešto, ali nemoj reči da reklamiram neke firme :

http://www.chromos-agro.hr/upload/documents/2011_brosura/jabuke.pdf
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 22:46
ja sam sa cuprabalu sredinom jedanestoga mjeseca dobro zaplavila cijele vočke i deblo i krošnju i opet budem negdje u ožujku, a dalje po potrebi. Svaki put prije kiše i nakon kiše, prema programu zaštite.

dobro je pratiti HZPSS za svoju županiju i ja si pogledam ovdje, a kud idem tud pitam :

http://www.vocarstvo.net/
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2012 u 07:41
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2012 u 08:57
Originalno poslano od člana dada28 dada28 napisao:

Uvijek me zbunjuju razno-razni proizvodi za zaštitu voća...herbicidi, fungicidi, insekticidi...
Bila bih najsretnija kad bi mi netko, onako jednostavno, narodskim riječnikom objasnio s čim da špricam voćke i vinovu lozu...da ne bude...može ovo, a može i ono, te neka bordoška juha, pa kojekakvo crveno i bijelo ulje, pa se ti snađi u moru proizvoda o kojima nemaš pojma. Želim samo zaštiti voćke protiv bolesti, po mogućnosti nekim univerzalnim sredstvom...
Ima samo jedno univerzalno sredstvo.Zove se Herkules.Odlično djeluje.
Ako se ipak odlučiš baviti se svojim voćkama koje su živa bića,i nisu tu samo da daju plod kad se mi sjetimo nego očekuju nešto i zauzvrat,otkrit ćeš mnoge divne metode druženja sa svojim voćkama i biti puno više zadovoljna i ponosna na sebe i na njihSmile
Na vrh
Sanja123 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 2021
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanja123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2012 u 21:30
Mi smo se prijavili za newsletter Hrvatske poljoprivredne komore. Oni nam pošalju e-mail kada i s čim špricati voćke. Mora se unijet područje na kojem uzgajate voće ili vinovu lozu. Tako kao laici uspijevamo održati voćke zdravima.

http://www.komora.hr/?page=newsletter

U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2012 u 23:00
Originalno poslano od člana viridarivm viridarivm napisao:

Originalno poslano od člana dada28 dada28 napisao:

Uvijek me zbunjuju razno-razni proizvodi za zaštitu voća...herbicidi, fungicidi, insekticidi...
Bila bih najsretnija kad bi mi netko, onako jednostavno, narodskim riječnikom objasnio s čim da špricam voćke i vinovu lozu...da ne bude...može ovo, a može i ono, te neka bordoška juha, pa kojekakvo crveno i bijelo ulje, pa se ti snađi u moru proizvoda o kojima nemaš pojma. Želim samo zaštiti voćke protiv bolesti, po mogućnosti nekim univerzalnim sredstvom...
Ima samo jedno univerzalno sredstvo.Zove se Herkules.Odlično djeluje.
Ako se ipak odlučiš baviti se svojim voćkama koje su živa bića,i nisu tu samo da daju plod kad se mi sjetimo nego očekuju nešto i zauzvrat,otkrit ćeš mnoge divne metode druženja sa svojim voćkama i biti puno više zadovoljna i ponosna na sebe i na njihSmile


Viridarivm, zar Herkules nije herbicid???


Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2012 u 09:27
Originalno poslano od člana Sanja123 Sanja123 napisao:

Mi smo se prijavili za newsletter Hrvatske poljoprivredne komore. Oni nam pošalju e-mail kada i s čim špricati voćke. Mora se unijet područje na kojem uzgajate voće ili vinovu lozu. Tako kao laici uspijevamo održati voćke zdravima.

http://www.komora.hr/?page=newsletter

da, to je odlično rješenje
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2012 u 09:28
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Originalno poslano od člana viridarivm viridarivm napisao:

Originalno poslano od člana dada28 dada28 napisao:

Uvijek me zbunjuju razno-razni proizvodi za zaštitu voća...herbicidi, fungicidi, insekticidi...
Bila bih najsretnija kad bi mi netko, onako jednostavno, narodskim riječnikom objasnio s čim da špricam voćke i vinovu lozu...da ne bude...može ovo, a može i ono, te neka bordoška juha, pa kojekakvo crveno i bijelo ulje, pa se ti snađi u moru proizvoda o kojima nemaš pojma. Želim samo zaštiti voćke protiv bolesti, po mogućnosti nekim univerzalnim sredstvom...
Ima samo jedno univerzalno sredstvo.Zove se Herkules.Odlično djeluje.
Ako se ipak odlučiš baviti se svojim voćkama koje su živa bića,i nisu tu samo da daju plod kad se mi sjetimo nego očekuju nešto i zauzvrat,otkrit ćeš mnoge divne metode druženja sa svojim voćkama i biti puno više zadovoljna i ponosna na sebe i na njihSmile


Viridarivm, zar Herkules nije herbicid???


je, odličan:)Preporučujem ga svima kojima se ne da previše mučiti oko vrta,a vole da im je vrt uredan
Na vrh
Sanja123 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 2021
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanja123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2012 u 09:53
Mislila sam si ja da je ovo bio savjet kako riješiti ovaj problem bez muke.
Činjenica je da se ameteri kao što sam ja i moj MM lako zbunjuju u velikoj ponudi preparata i da svaki puta za isti posao bude ponuđen drugi preparat.
Za savjet se može pitati i u poljoprivrednoj apoteci. To su obično stručni ljudi koji su nam uvijek pomogli kada smo ih pitali.
U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.
Na vrh
pr1nc0 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pr1nc0 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 10:29
Imam jednu vrstu šljive koju svake godine napadne kovrčavost lista. Znam da se list može zakovrčati zbog lisnih ušiju, ali ovdje nije takav slučaj jer ih nema. Prskao sam tu šljivu u isto vrijeme kada i  breskvu protiv iste bolesti, znači prije kretanja vegetacije, i to crvenim uljem. Breskve mi je ove godine kovrčavost zaobišla, nažalost šljivu nije. Ima li tko od vas sličan problem i kako ga riješiti?
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 18:20
Originalno poslano od člana pr1nc0 pr1nc0 napisao:

Imam jednu vrstu šljive koju svake godine napadne kovrčavost lista. Znam da se list može zakovrčati zbog lisnih ušiju, ali ovdje nije takav slučaj jer ih nema. Prskao sam tu šljivu u isto vrijeme kada i  breskvu protiv iste bolesti, znači prije kretanja vegetacije, i to crvenim uljem. Breskve mi je ove godine kovrčavost zaobišla, nažalost šljivu nije. Ima li tko od vas sličan problem i kako ga riješiti?

ajde ti to lijepo uslikaj da budemo sigurni da je kovrčavost.cijelu granu i jedan list sa obje strane.jesi li probao ipak prskati sa insekticidom makar ne vidiš uši?
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 23:34
Zašto prskati ako se ne vide uši.Dovoljna je šteta bacati otrov po nečem što će mo poslije jesti,ako smo ajmo reći imali razloga,a kamo li prskati preventivno.Ima i kod mene kovrčavosti lišća na šljivi,ali nikad ne prskam,niti mi to pada na pamet,i uvijek imam šljiva koliko mi treba,odnosno koliko rodi to mi je dosta.
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2012 u 16:29
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

Zašto prskati ako se ne vide uši.Dovoljna je šteta bacati otrov po nečem što će mo poslije jesti,ako smo ajmo reći imali razloga,a kamo li prskati preventivno.Ima i kod mene kovrčavosti lišća na šljivi,ali nikad ne prskam,niti mi to pada na pamet,i uvijek imam šljiva koliko mi treba,odnosno koliko rodi to mi je dosta.
ja nisam rekao da prska iako ne vidi uši nego sam pitao jesi li ipak prskao makar se ne vide uši.to je važna informacija da bi se mogla postaviti dijagnoza.svoje voćke ne prskam nikad,niti preventivno niti kurativno.do sada nisam nikada imao problema.u slučaju da se oni pojave po potrebi ću prskati.do tada koristim sve druge metode da problem izbjegnem.mnogi ljudi prskaju npr jer im ostane pripravka u prskalici...jednostavno sam pitao čovjeka je li ipak prskao makar zna da nema uši...
Na vrh
pr1nc0 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pr1nc0 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2012 u 17:31
Nisam prskao, a u slučaju da se uši pojave zaštiti ću s koprivom
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2012 u 22:23
Originalno poslano od člana pr1nc0 pr1nc0 napisao:

Nisam prskao, a u slučaju da se uši pojave zaštiti ću s koprivom

kopriva služi kao lisno gnojivo.nije dokazano apsolutno nikakvo djelovanje na lisne uši.eventualno da napraviš vudu lutku lisne uši i spališ je :).lijepo kupi žute ploče i objesi na šljivu a voćku dobro oreži,još nije kasno.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2012 u 14:15
dada28:
... Želim samo zaštiti voćke protiv bolesti, po mogućnosti nekim univerzalnim sredstvom...
Viridarivm:
Ima samo jedno univerzalno sredstvo.Zove se Herkules.Odlično djeluje.

pr1nc0:
Nisam prskao, a u slučaju da se uši pojave zaštiti ću s koprivom.
Viridarivm:
...da napraviš vudu lutku lisne uši i spališ je...


Imaš vrlo specifičan način davanja savjeta!
 
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2012 u 17:43
Žute ploče služe za detekciju nametnika.Njihova loša strana je ta da polijepe i štetne ali u još većoj mjeri i korisne kukce.Npr.ako imate smokvu mogu plodovi ostati neoplođeni, jer se osice oprašivači smokava,polijepe na ploče.Jednako tako i na desetke korisnih vrsta malih pčela isto tako izgube glavu na tim pločama.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,316 sekundi.