Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Izrada eteričnih ulja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Izrada eteričnih ulja

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 7>
Korisnik
Poruka
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 00:07
svaka vam čast! :o)) a  vlasiti proizvod je poseban gušt :o))

....uh, to je dakle taj home made način! :o))))....ja čitala o nečem kompliciranijem...neke zavojnice, aparatura....
...hm, a imam i puno lavande... poneki klasić još cvate ali sad ne bih mogla napuniti lonac...vjerojatno vam je hidrolat jako zasićen ( koncentracija et.ulja u odnosu na uočičajenu...) a baš ovo ljeto gledala kod bake ruže...ima ih divnih, starih mirisavih sorti, a cvijeta.... ma mali ružičnjak.. i mislila kako bi ih bilo dobro estrahirati.... ma šta su bugari i turci spram ruža moje bake!! :o9)))))))  mislim da ću sljedeće godine u pohod na ruže :O))
.... taj hidrolat lavande možete dodavati i u kolače, pudinge, u likere, koktele, koristiti kao toaletnu vodu, za kućne ljubimce protiv buha, krpelja ( samo pazite da im ne uđe u oči), možete njime ispirati rane, lišajeve, pa čak i grgljati kod upale grla! :o)) ... čisti hidrolati se i piju kod nesanica ali kod vas povećana zasićenost pa bi možda et. ulje u kapi koje nije pokupljeno ozljedilo spuznicu ždrijela pa bi ga se kod oralne kozumacije ipak trebalo u nečemu izmješati, npr sa šećerom koji će ga upiti i prenjeti......

... samo u svemu tome postoji caka - koja je vrsta lavande?..ako je budrovka onda i nije baš za oralnu upotrebu previše... više kao dodatak ali ne kao samostalna komnzmni pripravak....
... većina lavande na našoj obali ( pogotovo hvar... je budrovka, hibridna lavanda) .. ali ako znate koja je ili odakle ste ju nabavili ondak ćete znati....

...hm... imam negdje stari ekspres lonac al nema taj dio za unutra možda bi željezno cjedilo/sito moglo poslužiti?...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 09:42
Može poslužiti sve kroz što može probijati para. Što više otvora - to bolje !
 
Od jedne grančice uzete prije 15 godina uzgojla sam kroz ove godine niz od 20-30 metara lavande - a koja je vrsta ne znam. Ako je netko može prepoznati postavit ću sličicu danas popodne.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 11:17
Originalno poslano od člana hoya hoya napisao:

Može poslužiti sve kroz što može probijati para. Što više otvora - to bolje !
 
Od jedne grančice uzete prije 15 godina uzgojla sam kroz ove godine niz od 20-30 metara lavande - a koja je vrsta ne znam. Ako je netko može prepoznati postavit ću sličicu danas popodne.



...onda zaista imate zelenu ruku! :o)))))


... postavite sličicu, može i na "identifikaciju biljaka" ...tamo ima par znalaca, možda netko prepozna.... ja nažalost nisam neki poznavatelj razlika varijateta lavande.... Cry
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2008 u 08:21
Hoya, svaka cast i hvala ti sto si ovo podijelila s nama...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2008 u 17:22
..isitn, hvala ti Hoya!! smile78
Na vrh
sonora View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Rujan 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2008 u 17:48
  ovo je odlično sa lavandom. može li se ovaj postupak primjeniti i na ruzmarin,kadulju i sl.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2008 u 20:09

Može, samo ne znam koliko se ulja može dobiti iz koje biljke. Od lavande znam da je jako malo ulja, a puno hidrolata. Hidrolat isto korstimo pa smo jako zadovoljni.

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2008 u 23:35
..može, to je starinski oriđiđi postupak destilacije ... za koju se odavna koriste posebni kotlovi  i aparature ali prije par stotina i tisuća god se tako koristilo ( no sa nekim drugim poklopcem :))....al doslovan postupak kako su to npr u egiptu radili ...ja ne znam ... :(( ....a l princip je taj.... da se nije hoya pojavila ja bih već išla ne neku lošiju kotao za rakiju varijantu.....


... može s sve bilje tako raditi ali svo daje jako malo eteričnog ulja baš zato je skupocjeno s tim da ga ružmarin, kadulja, labvanda.... daju još i puno naspram nekog zbog velikih količina biljnog materijala ( stotine klograma......koji je potreban bilja- ruža, ylang ylang, neroli, jamin, melisa.... zato su izrazito skupi....
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2009 u 22:49
Hvala hoya što si podijelila sa nama svoju kućnu čaroliju.Imala sam neke ideje sa staklenom aparaturom za destilaciju ali lonac mi nikada nije pao na pamet.Još kad sam vidjela na internetu koliko treba cvijetnih latica obeshrabrila sam se.Mnogo ,mnogo ti hvala.Probati ću ovog proljeća od mirisne majske ruže izvući malo ulja.Nešto sam malo istraživala na internetu kako napraviti parfem pa ako nešto o tome znaš piši.smile186
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2009 u 08:20
nuna, vrijedi pokušati. Ja sam se igrala i dobila par kapi ulja. Mislila sam tada što će mi to malo, a to traje i traje - to je koncentrat i koristi se na kapi.
Inače tu na forumu imaš mnogo njih koji će ti o tome puno bolje reći nego ja.  Ja ti sve proučim, probam, vidim da znam (ili ne znam) i idem dalje ...smile138
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2009 u 19:36
hoya zanima me samo koliko traje jedan ciklus destilacije.Jeli samo toliko dok se ne utroši jednom  dodata voda,mislim jeli ta količina vode dovoljna da izvuče sve hlapive materije. 
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2009 u 21:33
nuna, u onom loncu na slici je 7-8 cm vode. Od zatvaranja lonca do iskuhavanja te tekućine (naravno ne do kraja jer nema smisla kuhati kad ne probija dovoljno pare) prođe oko 45 minuta.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2009 u 11:21
Originalno poslano od člana hoya hoya napisao:

nuna, u onom loncu na slici je 7-8 cm vode. Od zatvaranja lonca do iskuhavanja te tekućine (naravno ne do kraja jer nema smisla kuhati kad ne probija dovoljno pare) prođe oko 45 minuta.

Hoya još jednom hvala puno,još samo čekati cvijetiće i eto eteričnog ulja.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2009 u 13:14
Samo naprijed !
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
erikalan12 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje erikalan12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2009 u 14:38
pozdrav!i ja bi pokušao to sa expres loncem pa me zanima dali bi se taj proces destilacije produžio kad bi stavio više vode??(jer nekim biljkama treba i do 2 sata destilacije napr.lovor)
Na vrh
slak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2009 u 12:57
Pozdravljam sve !
Evo da i ja nešto pridonesem ovoj  raspravi o eteričnim uljima. Iako mi to nije posao već neka vrsta hobija, mislim da mogu reći ponešto o temi.
 
Prije par godina pomagao sam prijatelju koji se bavi destilacijom bilja , u  opremanju destilerije, izradi malog destilatora za ispitivanje uzoraka, pa sam sudjelovao i u procesu proizvodnje eteričnih ulja.
Ugavnom, koliko vidim većinu vas zanimaju kućni  destilatori. Ovo sa expres loncem nije loša ideja, ali ima dosta nedostataka (premala količina bilja, nesigurnost...). Treba izbjegavati upotrebu bakrenih djelova zbog onečiščenja ulja. Uglavnom se koristi inox čelik u izradi posude i kondenzatora. Najoptimalnija veličina destilatora za kućnu upotrebu je između  20 i 40 litara. U donji dio posude stavi se par litara vode ( ovisno o veličini ), iznad vode ostavi se par cm slobodnog prostora, zatim dođe rešetka na koju se stavlja bilje za destilaciju, sve se zatvori hermetičkim poklopcem. Na vrhu je cijev koja odvodi paru u kondenzator, a kondenzat ulazi u firentinsku posudu gdje se odvaja ulje od hidrolata. Zagrijavanje vode može biti ugrađenim el. grijačem ili kuhalom bilo koje vrste.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2009 u 13:55
Dobrodošao slaksmile73

Lijepo si ti nama ovo objasnio.Ali sam proces dobivanja eteričnog ulja nam nije nepoznanica.
Ono što mi želimo znati je kako doći do takve posude sa rešetkom  i s hermetičkim zatvaranjem kao i do ostalih potrebnih stvari da bi i mi mogli početi eksperimentirati.
Na vrh
slak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2009 u 15:08
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Dobrodošao slaksmile73

Lijepo si ti nama ovo objasnio.Ali sam proces dobivanja eteričnog ulja nam nije nepoznanica.
Ono što mi želimo znati je kako doći do takve posude sa rešetkom  i s hermetičkim zatvaranjem kao i do ostalih potrebnih stvari da bi i mi mogli početi eksperimentirati.
  SmileNajbolje bi bilo pronaći majstora koji se bavi inox bravarijom. Za njega nebi trebao biti problem izraditi tako nešto, samo da mu se daju neki okvirni nacrti. Imam još jedan mali destilator koji sam napravio za sebe, pa ga mogu poslikati i staviti koju fotku na forum ako netko želi.
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2009 u 15:20
Ma samo daj
Na vrh
slak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2009 u 18:21

   

Evo nekih fotki iz šupe! Ovaj destilator je nešto veći (70 lit ), ima odvojenu posudu za proizvodnju pare ( dolje ), ali to i nije baš neophodno, izoliran je armaflex izolacijom da se uštedi na energiji. Kondenzatorska zavojnica (gore) je smještena u zatvorenu posudu kroz koju cirkulira voda. Firentinska posuda napravljena je od menzure 100ml. Kad su uključena oba grijača proizvodnja pare je 4-4.5kg/h. Za upola manji volumen posude dovoljan je protok pare od 2kg/h ili 2kw grijač (ovisno o izolaciji).
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,320 sekundi.