Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Izrada eteričnih ulja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Izrada eteričnih ulja

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 7>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2009 u 22:47
Ovo je super.Thumbs%20Up
Kažeš, neki meštar od inox bravarije bi ovo znao napraviti!?
Moram ga pronaći.
A di idu ona dva crijeva?
Kako dolazi voda u posudu za hlađenje?
Totalni sam laik.Pojasni još malo,smile143
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
slak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2009 u 12:21
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Pojasni još malo,
  
 
Evo pokušat ću od početka.
U posudu se stavi bilje koje želimo destilirati, zatvorimo poklopac, u posudu za proizvodnju pare nalijemo vodu (dolje), uključimo grijač/e, na kondenzator (gore) priključimo protočnu vodu tako da na donje crijevo ulazi hladna voda a na gornje izlazi (topla). Naravno voda u kondenzatoru zagrije se kad para iz donje posude preko bilja probije u kondenzatorsku zavojnicu (količinu protoka vode kroz kondenzator reguliramo pipom, ovisno o potrebi).
Iz cijevčice (metalne) na donjem djelu kondenzatora prokapat će smjesa vode i eteričog ulja koja ulazi u firentinsku posudu u kojoj se gore nakuplja ulje a hidrolat se preko cjevčice prelijeva. Naravno to vrijedi za većinu eteričnih ulja koja su lakša od vode.
Ako nam ne treba hidrolat možemo ga vratiti u posudu (preko one duge metalne cjevčice s lijevkom), tako ne treba dolijevati vodu. Ukoliko duže vrijeme destiliramo pa bilje upije određenu količinu pare(vode) ili uzimamo hidrolat, nedostatak vode u posudi za proizvodnju pare manifestirat će se pojavom pare na vrhu duge cjevčice; vodu možemo na lijevak dolijevati tako da ne prekidamo destilaciju.
          smile186
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2009 u 19:54
E, sad je već jasnije.Thumbs%20Up
Mom mužu je posve jasno jer on zna baratati sa kotlom za rakiju a to je otprilike isti princip.
Puno hvala, slak.smile141

Di su Lavandablue i griva?Bit će oduševljene sa ovim.
Na vrh
pantera View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Travanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pantera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 17:15
Pozdrav!
Dosta često bih nabasala na vas forum, a evo sad se i registriram.

Naime čačkala sam na ovu temu na netu i naišla na slijedeći postupak destilacije:

Make your own rose water or oil at home with this method. You can make other herb extracts as well. You will need a lot of ice for this project, so plan ahead.
Prep Time: 15 minutes
Cook Time: 3 hours,
Ingredients:
• Clean rose petals or herbs (grown without pesticides)
• Water
• Ice
Preparation:
You can make rose water (or any other herb) and extracts at home with a bit of time and patience.

///Place a heavy glass ramekin into a deep stockpot. Fill the ramekin 3/4 full with water to weigh it down. Place rose petals or herbs around the exterior of the ramekin in the bottom of the pot and cover with water halfway up the side of the ramekin. Place a shallow soup bowl on top of the ramekin. Bring the water and rose petals to a boil. Lower heat to simmer.

Place a stainless steel bowl on top of the stockpot. It should be large enough to seal the pot, but shallow enough so that its bottom is above the top level of the soup bowl. Fill the top bowl with ice.

Simmer the mixture 3 to 4 hours, depending on the amount. As the mixture boils, the heat rises and hits the cold bowl, causing it to condense and drip down into the inner bowl. Replace ice as needed as it melts.

When done, the small bowl will contain the rose water (or herb water). It will have a layer of rose oil (or herb oil) that is the essential oil or extract. The oil may be separated from the water.///

Kako mi txt nije bio najjasniji napravila sam sebi skice kako bi to trebalo izgeldati:








Šta mislite bi li moglo funkcionirati?



Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 18:11
 Moglo bi funkcionirati...ali...gdje naći ovakvu usku staklenu ( vatrostalno) zdjelu koja ide u lonac? Imate neku ideju kakva bi to bila posuda?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2009 u 20:01
...evo ja tek sad vidjela ovo....kada je pisala slak ja opet bila na par tjedana van rijeke.... a redovito ne pregledavam sve....

...frida, mislim da bi to mogla biti obična vatroslatna labaratorijska čaša ( ilitiga po stručnom: lab.lončić :) ima ih i velikih, po litru sigurno jer ja imal tolik

slak, hvala na slikama :)))))
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2009 u 00:23
 da, vidiš nije mi na pamet palo laboratorijsko posuđe...
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2009 u 00:27
 Baš razmišljam...ta staklena posuda u loncu je u stvari samo stalak za posudu u koju treba kapati destilat..staklena je zato jer metal nije poželjan u donjoj smjesi, napunjena je vodom radi stabilnosti...jesam li u pravu?
Na vrh
pantera View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Travanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pantera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2009 u 13:06
Da ova unutrašnja što sam je obojila u zeleno bi trebala uhvatiti destilat,a ova dojnja valjda da pridrži, sad voda u njoj vjerojatno samo radi stabilnosti... 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2009 u 20:58
Super ideja.I jednostavnije nego expres lonac.
Čim prikupim sve zdjele, probat ću.
Ako netko to učini prije, nek javi rezultat.

Dakle u obzir dolazi, osim ruža (kojih ruža? ) lavanda, ružmarin,metvica....
Hvala, pantera na ideji i dobrodošla na naš forumsmile169
Na vrh
pantera View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Travanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pantera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2009 u 21:55
Ne znam koje sve bilje se moze ovako destilirati... Ali sutra idem brati majčinu dušicu i koprivu. A vidjela sam danas da je procvjetala i divlja ruža. Fale mi lonci ovi silni. Čim ih i ja skombiniram probat ću pa javim rezultate, s tim što s ovakvim radnjama nemam ama baš nikakvog iskustva...kad stan zapalim..
E da pravit ću i macerat od maslinovog ulja i latica divljih ruža. :D

Hvala na dobrodošlici! :)

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2009 u 23:32
Za čega ti je taj macerat?
Na vrh
pantera View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Travanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pantera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 11:50
Imam suhu i osjeljtivu kožu. Navnodno je divlja ruža lijek br.1 za ispucalost kože pri tome se podrazumjevaju i bore i strije.
Kremice koje se imaju za kupit su jaakao skupe i naravno nemam pojma šta stavljam na kožu, a divlje ruže oko mene ima na bacanje.
Plod divlje ruže (šipak, šipurak, šipurika) je najbolji, ali ulje dobijeno hladnim prešanjem. Može se i od ploda dobiti macerat.
Pa ću eksperimentirati ovoga ljeta pri proizvodnji istih i aplikaciji.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 12:49
Originalno poslano od člana pantera pantera napisao:

Imam suhu i osjeljtivu kožu. Navnodno je divlja ruža lijek br.1 za ispucalost kože pri tome se podrazumjevaju i bore i strije.
Kremice koje se imaju za kupit su jaakao skupe i naravno nemam pojma šta stavljam na kožu, a divlje ruže oko mene ima na bacanje.
Plod divlje ruže (šipak, šipurak, šipurika) je najbolji, ali ulje dobijeno hladnim prešanjem. Može se i od ploda dobiti macerat.
Pa ću eksperimentirati ovoga ljeta pri proizvodnji istih i aplikaciji.



Nažalost to se u prvom redu odnosi na vrstu divlje ruže koja raste u sj.americi ( zato su to ameri tako i isfurali jako) ali i naš šipak dooonekle može naraviti nešto za kožu... ulje koje se zapravo za to koristi je ulje dobiveno od prešanja samih čistih koštica posebnim prešama i to je ono što se podrazumjeva pod baznim uljem ruže.... no sam šipurak ima jako puno vit C koji je izrazito važan za kožu jer direktno od njega zavisi i visina željeza u tkivu a od njega kisika pa time dođemo do toga da koža stari i umire ako nema dovoljno kisika-željeza-vit C.... tako da teoretski to može nešto djelovati... no bilo bi dobro tu teglu za meceriranje držati na ne pretoplom mjestu ( jer se vit C razgrađuje na toplini)... također malo promozgati na koji način će se filtrirati ili ne neki dr način odstrniti one sitne male dlačice koje šipurak oko koštica ima.... ono što je dodatni plus je i beta karoten koji će obojati ulje ali i pomoći koži da brže potamni... :)
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 12:50
p.s dobrodošla! :))))))))))))))))
Na vrh
pantera View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Travanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pantera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 22:40
Da , da znam da se prvenstveno cijela priča odnosi na tu drugu vrstu d.ruže, i isto tako znam da ova nije za bacit.
Nisam znala za tu osjetljivost vit C na toplinu. Hvala na savjetu i hvala na dobrodošlici :)
Na vrh
mr.heian View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 19 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mr.heian Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2009 u 23:13
pozdrav forumašima.

Cry Ja sam uspio napraviti neku aparaturu za destilaciju , i dobio sam neke rezultate, sa kojima nisam baš zadovoljan. Sada se pitam šta uraditi sa proizvodom tj. sa hidrolatima.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2009 u 11:08
Bi li mogao malo pojasniti kako si napravio tu aparaturu?
Poslikaj to malo da vidimo.
Koje si hidrolate dobio?
Hidrolati nose iste aktivne tvari neke biljke kao i njeno eterično ulje ali su puno blaži.Ukratko, upotrebljavaju se za ono za što bi inače tu biljku upotrebio:od njih se mogu praviti tonici za kožu, mogu se direktno nanositi na kožu, mogu se dodavati u kreme a neki se mogu uzimati i oralno...
Samo pazi hidrolati su lako pokvarljivi.Smile
Na vrh
mr.heian View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 19 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mr.heian Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2009 u 22:38
Jedan lonac gdje mi kuha voda,cijev,lonac gdje stavljam aromatično bilje , cijev, kondenzator.Niššta  posebno , ali mnogo muke oko pronalaženja načina britvljenja. Još to nisam riješio kvalitetn. Normalno ne želim utrošiti novce dok ne dobijem odgovarajuću  kvakitetu.

Interesuje me konkretno. Gdje bih mogao "utopiti "(prodati, naplatiti) hidrolate koje mislim mogu naprviti.
 Hidrolati:
bijeli bor
metvica
hajdučka trava
ruža
Ovi hidrolati imaju lošiji miris kad ih protrljaš rukama.
Očito da su mi se izmiješale neke tvari. Mislim da sam to riješio. Jučer sam dobio destilat čist bez tog mirisa koj nije baš ugodan.
Večras pokušavam sa ulazom pare odozgo, ali i tu ima problema.
Najvjerovatnije da ću se vratiti na prethodni način .
Moram nešto uraditi sa presjekom cijevi.

Zaista dost amuke oko ,možda, ničega.
Hvala na zainteresiranosti.
Na vrh
mr.heian View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 19 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mr.heian Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2009 u 21:40
Oprostite zbog pravopisnih greški!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.