Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Izrada eteričnih ulja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Izrada eteričnih ulja

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 567
Korisnik
Poruka
Nelissa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 18 Rujan 2014
Lokacija: Split
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nelissa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2014 u 17:52
Histrion

Zaista sam vam zahvalna na informacijama kojima me obasipate. Vjerujem da će i drugim članovima foruma koje interesira ova tema, dobro doći. Smile
Kapilarni termometar ću svakako potražiti čim prije-to je još jedna korisna praktična informacija.
U vezi ove tabele sa temp.vrelišta koju sam priložila, čini mi se da sam pogrešno razumjela o kakvoj temp.vrelišta se radi Sad vidim da se tu misli na temp.vrelišta samog eter.ulja.
O eteričnim uljima sam dosta toga učila u školi za aromaterapiju, ali uglavnom o njihovoj primjeni, također i o čuvanju u tamnim staklenim bočicama i druge detalje koji su bitni za primjenu i čuvanje eteričnih ulja. U školi smo obrađivali načine proizvodnje eteričnih ulja, ali detalje tehnološkog procesa prema vrsti bilja, nismo obrađivali.
Što se tiče smilja, prema svim izvorima koje sam pronašla, smilje se bere svježe i trebalo bi se destilirati u roku 24 sata i da, istina je da se bere  sa stabljikom, nije neophodno da budu samo cvjetne glavice. Svjesna sam da za 1 kg et.ulja treba oko 1 tona biljke smilja - ne pucam na velike količine, jer nemam te mogućnosti, ali onoliko smilja koliko mi raste oko kuće, ću iduće godine požnjati, i probati destilirati u kotlu. Znam, bit će to mala količina, ali će me jako razveseliti, također i hidralat. Big smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
histrion View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje histrion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2014 u 14:07
Povremeno provjerim ima li novih objava u ovoj temi ... svaki put me iznenadi koliko ljudi (poput mene) otvori temu ... ali me još više iznenadi da unatoč interesu nitko ništa ne napiše.

Da malo dopunim temu.

Jučer sam (jeftino) nabavio veću količinu crnog papara u zrnu da se "malo igram".

Pošto nigdje nisam pronašao podatak (iskreno rečeno - nisam ni tražio intenzivno) o vremenu destilacije destilirati ću u vremenskim intervalima sve dok količina ulja u zadnjem vremenskom intervalu ne padne pod 10% prosjeka.
Očekujem da će destiliranje trajati manje od dva sata.

Eterično ulje papra osim što fantastično miriše (obavezan je sastojak u parfemima*** koje volim) stimulira probavu, opušta mišiće i ubrzava krvotok.
Upravo ove zadnje dvije karakteristike vjerujem da će mi pomoći kod glavobolje. Naime zbog problema sa mišićima vrata i smanjenim protokom krvi u mozak imam česte glavobolje.

Količina ulja koju očekujem je oko 25 ml iz kilograma papra.

*** - koliko sam shvatio pravilno se kaže parfem iako se trgovina u kojoj ih prodaju naziva parfumerija. Zar ne bi onda morali reći parfum??? Tongue
Na vrh
histrion View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje histrion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2014 u 11:26
Stiže zima iako pogled kroz prozor ne ukazuje na to.
A zima uz sve ljepote donosi i zdravstvene probleme.

Odlično sredstvo za lakše disanje, iskašljavanje, izlučivanje bronhialne sluzi ... ali i za opuštanje mišića je - eterično ulje bora.

Najbolji je Pinus Mugo. Ali i ostali imaju (više ili manje) iste karakteristike.

Iglice bora sadrže oko 0,5% eteričnog ulja.
Postotak ulja je veći u iglicama gornjih grana i na stablima koja rastu usamljeno, a manji kod starijih grana. (Drugim riječima - potražite usamljeno stablo i naberite iglice na najvišim mladim granama).
Postotak ulja se poveća i ako iglice pustite nekoliko dana da se malo osuše.

U iglicama se nalazi i smola koja spriječava destilaciju ulja te je potrebno iglice "narezati" (što sitnije to bolje).

Recepti:
U 1 dl običnog ulja (bademovog, maslinovog ...) stavite 2-3 ml (50-ak kapljica) eteričnog ulja bora i time masirajte prsa i leđa (kod prehlade ili bronhitisa) ili razboljele mišiće.
U 2 dl vruće vode stavite 2-3 kapljice eteričnog ulja i inhalirajte.

Oprez !!!
Eterično ulje bora ne smije se koristiti kod bronhialne astme i magarećeg kašlja.
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2014 u 20:45
Što bi se deslilo kad bi se destilirao klinčić? I za što bi to ulje bilo dobro?
"Chi pianta un giardino semina la felicità"

Amelia,It
Na vrh
histrion View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje histrion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Studeni 2014 u 17:49
Parnom destilacijom klinčića dobili bi ulje koje sadrži previše eugenola te bi bilo toksično.
Klinčići se destiliraju vodenom destilacijom.

Neozbiljni proizvođači eteričnog ulja klinčića proizvode ga ekstrakcijom ... to znači uz upotrebu otapala (koja uvijek u manjoj količini ostanu u ulju).
Ekstrakcijom se može dobiti čak do 20% ulja (iako to nije pravo eterično ulje). Destilacijom se može dobiti oko 0,8% eteričnog ulja. To znači ... iz kilograma klinčića destilacijom bi dobili oko 8 ml ulja.
Prije destilacije potrebno ih je grubo samljeti.

Ulje je potrebno koristiti umjereno.
U uljima za masažu ne smije biti više od 1% eteričnog ulja klinčića.
Ne smiju ga koristiti trudnice i osobe koje koriste lijekove za spriječavanje zgrušavanja krvi. Eterično ulje klinčića iritira kožu i veoma je agresivno na sluzokoži.

Pa ipak ... eterično ulje klinčića odličan je anestetik i anelgetik.
Na vrh
natica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 17 Listopad 2015
Lokacija: koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2015 u 23:52
Bas steta da je ova tema zamrla.Ja imam dosta biljaka koje bih voljela upotrijebiti za proizvodnju e.u.za vlastite potrebe.Imam tri vrste lavande,kadulje,majcine dusice, timijana,smilja, pcelinje metvice, paprene metvice, mazurana,santoline...Posto sam napravila vec nekoliko tura sapuna u koje stavljam e.u.voljela bih da ih sama proizvedem.Ako je netko nspredovao po tom pitanju bilo bi korisno da o tome nesto napise.Pozdrav svakom tko svrati na ovu temu.
Na vrh
Ivona View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2007
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2015 u 17:13
Kako ti natice radiš e.u. 
Ja sam radila pomoću starog express lonca i nešto sam uhvatila ali nisam bila baš zadovoljna rezultatima. Ti? Kakva je tvoja proizvodnja?
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2016 u 15:39
Krasna tema,isčitavajući je može se puno toga naučiti,i ja bih sad htjela imati jedan lonac za destilaciju :) 

smile55
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
Sonya View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Listopad 2016
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sonya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2016 u 14:56
Pozdrav svima svima koji imaju iskustva u izradi eteričnih ulja. Imam mali kućni destilator za izradu ulja. Pravila sam eu ružmarina, ulje se nije diglo na površinu, već ostale raspršeno u hidrolatu. Ponovila sam par puta sa malim izmjenama ali uvijek isto. Da li mi može tko reci u čemu je problem hvala
Na vrh
Sonya View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Listopad 2016
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sonya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2016 u 22:05
Poštovanje Histrion, vidim da imate iskustva u pravljenju eteričnih ulja pa se nadam da ćete mi pomoći. Imam mali kućni destilator, pokušavam raditi e.u. od ružmarina. Sve izgleda dobro, ali na kraju ulje se rasprši u hidrolatu. Možete li mi reći u ćemu griješim.Nova sam u tome, to su mi prvi pokušaji. HvalaShocked
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2016 u 23:19
Histrion je već rekao da treba vremena da se eterično ulje stabilizira.
Evo njegovih riječi:
Karikirano gledano parnom destilacijom "razbijete" eterično ulje na molekule.
Da bi se opet "složile" u pravo ulje potrebno je pustiti ih neko vrijeme da se stabiliziraju.

Vrijeme stabilizacije različito je za različite biljke ... ali u principu vrijedi: što više ulja (u %) sadrži kraće je vrijeme stabilizacije.

Ulje lavande možete koristiti 15-ak dana nakon destilacije ... ružmarina 30-ak dana ... dok ulje smilja morate pustiti najmanje dva mjeseca.

Sva ulja stabilizirajte na sobnoj temperaturi u tami.

Prema ovome treba čekati mjesec dana da se ulje ružmarina stabilizira.
Osim toga, ako se destilira mala količina bilja(ja mogu destilirati samo pola-1kg u svom ekspress loncu) količina et.u. je tako mala da ga uopće ne odvajam.
Destilaciju radim radi hidrolata.



Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 567
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.