Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Izrada eteričnih ulja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Izrada eteričnih ulja

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 567
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 11:47
Nisam na to mislila.smile209
Tinkture i macerati su gotovi proizvodi.Močenje bilja u
alkoholu ili ulju izvuče iz biljke sve vrijedne i ljekovite sastojke pa se tako dobiveni proizvodi koriste kao pomoć u liječenju onih tegoba koje te biljke inače liječe.
Pojednostavljeno:ovim načinom ljekovito bilje "konzerviramo" i spremamo da bi ga imali kad nam god zatreba.smile219
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 00:52

Pa da, neke osetljive biljke je potrebno potopiti u ulje ili mast, pa se tek posle odredjenog vremena vrsi destilacija izdvajanja etericnog ulja.

smile219
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 22:44
Macerat se dobije kad se bilje moči u ulju određeno vrijeme na suncu ili na nekom drugom toplom mjestu.Tinktura je pak ako močimo u alkoholu.
Ja macerate pravim obično u maslinovom ulju jer imam svoje domaće.
Nekad smo imali i kotao i pravili svoju rakiju travaricu.Ali  ja tada nisam baš bila za to zainteresirana.
Od ružmarina pravim i tinkturu i macerat.Pospješuje cirkulaciju i fino miriše!Thumbs%20Up
Sretno sa istraživanjem oko aparaturesmile136
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 01:52
Fermina-Daza,
I meni je kotao za rakiju veliki jer zivim u stanu.
Treba nesto 'sklepati' za kucnu varijantu da bude poput tog kotla za rakiju.
Moze se raditi sa staklenim posudama (vatrostalnim) ili nekim hemijskim posudama (koje koriste hemicari, apotekari...).
Koliko se secam filma Parfem, dole se greje-lozi vatra (izvor toplote), iznad je posuda sa biljkama koje se ekstrahuju (te biljke se potope u neko ulje odredjeno ulje ili masnocu/mast, ponekad i vodu), od te posude ide neka cev koja ohladjen destilat prenosi u drugu posudu u kojoj se sakuplja destilat-etericno ulje.
Ne izdvajaju se etericna ulja svih biljaka na istoj temperaturi...
 
To je ono sto ja onako povrsno za sada znam.
Ma uverena sam da se to moze izraditi, samo je potrebna odgovarajuca aparatura.
Mozda ima u nekoj strucnoj literaturi, mozda to znaju apotekari, ili farmaceuti... Ja sam informaticar pa ne znam jer mi to nije struka, ali me jaaako zanima. I posto sam radozmala saznacu kad tad.
 
U krajnjem slucaju otici cu kod rodjaka na selo koji imaju kotao za rakiju, i ponecu hrpu biljaka za ekstrahovanje, makar da probam i vidim sta ce se dobiti.
 
p.s. sta su 'macerati' Question
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 23:48

Hvala na dobrodošlici.Smile
Znam kako to izgleda i na kojem principu radi, taj kotao za rakiju ali ja bih nešto manje.
U svakom slučaju istraživat ćemo,nećemo se predati.
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 14:01

dobrodosla Fermina-Daza smile113 

ja ne odustajem tako lako:)

Saznala sam da je potrebno imati aparaturu kao za pravljenje rakije, i da moze sa tim da se napravi etericno ulje.

Ako si gledala film "Parfem", ili citala knjigu od Patrika Ziskinda (Patrick Süskind) "Parfem", tu se vidi da je moguce u kucnoj varijanti napraviti tako nesto.
 
Ako si zainteresovana mozemo zajedno da istrazimo kako doci do kompletne aparature i koji je postupak izrade.
smile219
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 12:18
I ja volim sama doma kemijati.Radim tinkture i macerate od mnogih biljaka, za ljkovitu i kozmetičku upotrebu ali me također strašno golica home-made izrada eteričnih ulja.
Stvarno, zna li netko za takvu aparaturu?
Mislim da ljudi na Hvaru sami rade eterična ulja?smile168
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2008 u 18:31
Hm, a ja bih tako volela da napravim sama etericno ulje.
Nabavila bih aparaturu, posudice, jer me jako zanima aromaterapija, a toliko koliko bih ja koristila etarskih ulja ne mogu sebi nabaviti.
smile42smile44 smile58  smile82  smile173  smile96
 
 
 
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2008 u 13:44
radije si napravi tinkturu od njega ;) ili ga stavi u maslinovo ulje... etericno je ipak teze za napravit
Per aspera ad astra.



Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2008 u 13:26
Ne bih ti preporučio da sama radiš, jer je ipak malo komplicirano...bolje kupiti gotov proizvod. ne moraš se složiti samnom
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2008 u 16:02
Da li neko ima iskustva u pravljenju etericnog ulja od ruzmarina?
 
Neki korisni linkovi o ovoj predivnoj biljci:
 
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 567
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.