Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lješnjak  Corylus avellana
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lješnjak Corylus avellana

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Lješnjak Corylus avellana
    Objavljeno: 12 Svibanj 2007 u 15:58
Lešnik je žbun visine do 6 m, a može se uzgajati i kao niže drvo. Ima glatku, svetlomrku koru. Listovi su okruglasti sa srcoliko urezanom osnovom i oštro ušiljenim vrhom. Rese su dužine do 8 cm, a iz ženskih cvetova na vrhovima grana vire crveni žigovi (tučak). Cveta u II ili III mesecu, pre listanja, a plodonosi u IX mesecu. Raste sam po šumama ili se uzgaja. Pošto lešnik stalno iz zemlje tera mlade izbojke, često se lešnik kalemi na medveđu lesku (Corylus colurna) koja može narasti i do 25 m visine i raste kao stablo, a ne kao grm. Obični lešnik ako se uzgaja radi plodova treba formirati kao stablo i redovno odstranjivati mladice koje izbijaju oko stabla. Time se postiže da lešnik više rodi.

Ja imam lešnik duguljastog oblika koji na plodu ima crvenu pokožicu.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2007 u 11:57

Ovo je moje drvce sa zrelim plodovima.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2007 u 11:59

Evo lešnik spreman za tortu
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 23:33
Meni je susid skinuo mladice s lješnjaka i zasadio ih kod sebe. Kaže da će se primit. Ako je to točno , javite se prije nego ih maknem.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 23:51
 ove jeseni je susjeda na otoku odlučila ukloniti svoj lješnjak, jer kao , plodovi uopće nisu dobri, popadaju, gorki i što ja znam što...meni bilo žao biljke pa sam je zamolila da mi da mladicu..Dala mi dvije jako male, ali su imale malo orijena. Posadila sam i primile se obje...
Mene sad zanima što bih trebala raditi da poboljšam taj plod, kad ga bude?
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 23:56
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 ove jeseni je susjeda na otoku odlučila ukloniti svoj lješnjak, jer kao , plodovi uopće nisu dobri, popadaju, gorki i što ja znam što...meni bilo žao biljke pa sam je zamolila da mi da mladicu..Dala mi dvije jako male, ali su imale malo orijena. Posadila sam i primile se obje...
Mene sad zanima što bih trebala raditi da poboljšam taj plod, kad ga bude?

     Jedino što ja radim s njima je da ih berem. Proberem one bez rupica , malo ih posušim na zraku i to je to.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 23:57
 ma, mene je strah samo da to nije neka "loša" sorta, ako takvo što uopće postoji....možda tvoj savjet sa oblikovanjem u stablo pomogne....
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2007 u 19:20
Kika nisam stručnjak,moj je sad drugu godinu plod imao.Malo je sitniji plod od običnog lješnjaka no isti su.Ja ih sad nemam odvojene,pomješala sam ih sa običnima jer smo ih prošle godine probali i,osim veličine,isti su i po okusu.
na 6 slici je taj moj lješnjak.Još je mali no ima rod,možda će mu i plod biti veći kad i on narasteWink
 


Ažurirao shasha - 14 Studeni 2007 u 19:29
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2007 u 23:09
Shasha, hvala ti na odgovoru. Sada znam da ima plod. Tamo gdje sam čitala da ima plod, pisalo je da je plod nešto sitniji od normalnih lješnjaka. Znam kako izgleda. Bilo ga je kod nas u jednoj cviječarni, ali sam bila škrta dati 120 kn za jednu sadnicu visine 40-tak cm. Od jedne kolegice sam dobila reznice, ali ih nisam uspjela ukorijeniti.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2007 u 10:05
probat ću ja zapelcati koji,možda se primi
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 20:08
-to ti je najvjerojatnije divljak ... ja sam kupil prosle godine parcelu koja je vise od pola zasadjena ljeskama, no zapustena je i "plemeniti" su jedva prezivjeli .. 10-tak ih je strunulo skroz puno divljikaka je niknulo sa strana a "plemeniti" (cijepljeni) su zakrzljali i skroz zaguseni divljacima
-sto se tice divljaka jos ih nisam probal bum ti javio u srpnju .. koliko sam malo procital o njima kod cijepljenih su veci ljesnaci.. no ak se ne odrzavaju uokolo iz korjena divljaci tjeraju ko ludi
-inace plemenite se gnoji prije sadnje a kasnije po potrebi > posto sam vise nego siguran da su tvoji divljaci nema potrebe da ih posebno njegujes .. to bu raslo bez problema
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 20:11
Objavljeno: 15 Studeni 2007 at 10:05


Na vrh
pr1nc0 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pr1nc0 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2012 u 11:59
Imate li iskustva u sijanju lješnjaka? Nabavio sam par sjemenki i zanima me mišljenje kako postići nabolju klijavost. Hvala
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2012 u 20:02
Ja sam sijala i nikla mi tri.Samo sam stavila u jesen u zemlju u vrtu i ove godine kada sam cupala travu vidim moje ljesnjake visine 10 cm.Kada sam dobila sjeme nisam vjerovala da moze danikne onako tvrdo sjeme reko nema sanse, ali eto prevarila sam se.
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2012 u 22:51
Da ozivim temu o lijeskama. Danas sam pokupila ostatak svoji ljesnjaka, ono kaj su mi ostavili, odnosno nisu stigli pojesti djetlici i vjeverice. Imam devet stabalca, rimskih i istarskih, i bili su jako rodni, ali ove godine ima jako puno losih. Do sada ih nisam nicime spricala, namjeravam to napraviti slijedece godine, pa bi voljela cuti vasa iskustva.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2012 u 23:29
Super Carol da si digla temu...ja već mjesecima želim pitati kak da si "stvorim" 10-tak sadnica lješnjaka i uvijek zaboravim...jel može reznicama ili sjemenkama...''''?
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Kolovoz 2012 u 21:44
Kod mene niću sami kao blesavi,svugdje gdje padnu,a ne pokupim ih ili ih ne nađem,na godinu me uvjek iznenade novom biljkom koju onda izvadim i premjestim u " školu". A isto tako uvjek uz odrasle biljke istjeraju novi izboji koje onda odvojim od matične biljke i također presadim,primaju se bez problema.Imam neku vrstu okruglog krupnog industrijskog lješnjaka,bar nam je tako rekla baka od koje smo kupili sadnice.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2012 u 20:54
Nakon ljetne stanke, opet oživljavam temu. Lješnjak se može sijati, grm koji naraste, daje iste plodove kakav je posijan. Ja sam "po gruntu" pronašla par mladica lješnjaka i presadila ih. Ustanovila sam da su izrasli iz lješnjaka koje si je vjeverica spremila za zimu ili ih je naprosto izgubila putem do svoje kuće. Onda sam molila susjedu koja ima lijepe lješnjake da mi da par komada i samo sam ih prstom gurnula u zatravljenu zemlju. Označila sam mjesta štapovima i čekala. Sad imam lijepi broj lijeski s kojih sam ubrala ljetos dvije vreće lješnjaka.
Eto, to je moje iskustvo pa preporučam i drugima da pokušaju.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2013 u 19:52
Ove je godine berba lješnjaka bila dobra, gledajući ubranu količinu. S obzirom na lošu kvalitetu voća ove godine, pitanje je koliko će ih biti iskoristivo kad ih očistim ali vjerujem da će ih dosta ostati makar stalno iz njih izlaze debeli crvi. Ovak mi sad izgleda tavan .
 
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 16:29
imam u vrtu veliki grm krupnog lješnjaka i jedan manji grm nešto sitnijeg.krupni je bio jako rodan ,ali je već krajem 8 mj.odbacio večinu plodova i bili su prazni.ostalo je zanemarivo malo plodova.neznam što je tome uzrok,ali ako se ponovi dobit će on sjekiru.
u vočnjaku imam istu takvu vrstu i bila je puna vreća dobrih plodova.
zna li netko zašto su plodovi ostali prazni
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,375 sekundi.