Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vilac - Cobaea scandens
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vilac - Cobaea scandens

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1011121314>
Korisnik
Poruka
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2013 u 13:39
Vilac, na balkonu..
Od 10 sjemenki što sam imala, 9 je niklo, 1 je u Lošinju, jedan u Makarskoj, kod mene je presađivanje uspješno preživjelo 6 od 7 kom. Dva su "zaljepljena" jer ih je vjetar pokidao, ali to im očigledno ne smeta. Rastu kao da se ništa nije dogodilo. Obični selotejp.
U startu ih je i sunce totalno spržokalo, ali sada mi se čine ok. Iskreno, ne znam, ovo mi je prvi susret sa Vilcem uopće. Kupila sam sjemenke jer mi je biljka zgodno izgledala.

slikano: travanj, 23


slikano danas


Sijani su 20.02.; 08.03 počelo klijati; 20.03. presađeni u balkonske posude; 08.04. izbačeni na balkon; 22.04. zaljepila jednog salotejpom...i tako dalje (iz moje knjižice-dnevnik o cvijeću)
Nikada ga nije bilo, nikada ga neće biti, a još malo ga ima.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2013 u 22:28
MD, lijepe i  bujne su ti!

od moje 4, jedna je jedan dan osvanula uvela, šta se dogodilo neznam. ta mi je bila najveća i najbujnija. ostale tako tako, nisam baš zadovoljna.

evo ove dvije, treću koja je u vrtu nisam slikala. ona je najjadnija.

jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2013 u 22:32
Moje je neka beštija pregrizla ispod zemlje.... Confused Baš m je žao, toliko sam im se radovala.
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2013 u 23:04
ja sam svoja 2 klijanca, dobijena od kamenjar, posadila u vrt, ispod clerodndruma... puževi su ih desetkovali pa sad moraju praktično ispočetka, ali nadam se da će danas bačen pužomor imati učinka
slikala bi ih, ali nemam što
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2013 u 11:53
Zanima me, jedan se vilac pokušava uhvatiti za kokos palmu, da li da mu dopustim ili ne? Ne bi voljela da mi uništi ili uguši kokosicu.
Mislila sam eventualno po kokosici pustiti klematis.
Bila bih zahvalna na bilo kojem savjetu.

Inače, baš gledam svoje neki su otišli u visinu skoro pola metra (ustvari 6 komada koji su na jačem suncu, većoj zavjetrini i manje kiše po njima pada kada je kišno, pošto su više uvučeni).
 Jedan koji je na kraćem suncu (cca sat vremena kraće), jača vjetrometrina, više kiše (kada pada) je duplo manji i slabiji, ma i tri puta manji, nema niti 15 cm
Nikada ga nije bilo, nikada ga neće biti, a još malo ga ima.
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2013 u 13:10
,mislim da moja cobea ima pupove! isto tako mislim da sam pročitala da joj treba jako dugo da narastu i da ih otvori!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2013 u 11:04
moji pupovi svaki dan su sve viši! već su poprimili neku kao lilastu boju!

ima li u još nekoga pupova!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
tačkaćica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 09 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 245
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tačkaćica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2013 u 11:26
imam ja, ali su još mali,samo raste na sve strane
VG
Na vrh
dada70 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2013
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada70 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2013 u 23:05
zasto ja nemam pupova :( a vec je cobeica od prosle godine

Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2013 u 09:34
moja procvjetalasmile213
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2013 u 21:14
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
morena View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 193
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje morena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2013 u 10:20
Kada Cobea počinje sa cvatnjom?Moje 4 grane imaju oko 1,90 m visine ali nigdje ne vidim ni jedan pup?
Josipovac,Osijek
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2013 u 20:59
valjda je trebala već cvijetati, moja cvijeta.
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2013 u 07:55
i moja cvjeta ,al po jedan cvjetic izbacuju...htjela bi malo obilniju cvatnju....valjda krene obilnije
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
stefica.n View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 09 Ožujak 2012
Lokacija: Sl.Brod
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefica.n Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2013 u 11:44

moj vilac počeo cvjetati,poklon od lele.h
Na vrh
dada70 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2013
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada70 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2013 u 16:25
imali neko da me posavjetuje sta da radim moj Vilac izbacuje pupoljke koji traju par dana i osuse se.Nepretjerujem sa zalijevanjem :(
Na vrh
stefica.n View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 09 Ožujak 2012
Lokacija: Sl.Brod
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefica.n Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2013 u 18:07


Ja sam ove godine zadovoljna sa vilcem,lijepo napreduje.Dada 70 moj je dopodne na suncu i zaljevam ga svaku dan,nekad i dva puta.
Na vrh
dada70 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2013
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada70 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2013 u 23:04
ok hvala.moj vilac je do podne u hladu a popodne sunce.samo me interesuje dali  i koliko cesto treba da se prihranjujesmile64
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2013 u 15:09
Toploljubiva je biljka i najbolje uspeva na veoma svetlom mestu. Biljka može biti i u polusenci, ali je tada cvetanje znatno manje. Zemljište treba da je rastresito i plodno. Povoljno reaguje na prihranjivanje svakih 15 dana kompleksnim mineranim i organskim đubrivima i tokom sušnog perioda na redovno zalivanje. U vegetativnoj fazi biljkama treba više azota, dok od momenta formiranja začetaka pupoljaka biljkama trebaju veće količine fosfora i kalijuma. Vrh mlade biljke se može odstraniti prilikom sadnje na otvoreno mesto, kako bi se podstaklo grananje. Mlade biljke se sade kada temperatura zemljišta dostigne 15 stepeni, odnosno od polovine aprila i početkom maja, na razmak 60-90 cm. Njih je potrebno vezivati za potporu, a starije biljke se same hvataju i usmeravaju.
pH 6-7
Sa pojavom prvih mrazeva nadzemni deo se može orezati i biljke prebaciti u veću saksiju. Zimi se čuva u svetloj i prohladnoj prostoriji pri temperaturi od oko 10 do 12 stepeni uz minimalno zalivanje da se ne isuši supstrat. Krajem zime povećava se zalivanje i temperatura. Koren je veoma lomljiv, oprez pri prebacivanju u saksiju! Pri suvišku azota u zemljištu biljka može obrazovati veliku nadzemnu masu, a da cvetanje izostane.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2013 u 15:11
RAZMNOŽAVANJE
Semenom i reznicama. Semenke se siju u februaru ili početkom marta. Pre setve preporučuje se naklijavanje semenki u vlažnoj salveti, na svetlom mestu pri temperaturama iznad 20 stepeni ili se semenke pre setve u toku 24 časa potapaju u mlaku vodu. Nakon 15-20 dana, kada se pojavi koren semenke se premeštaju iz salvete u dublje saksije promera 8-10 cm na dubinu 1-1,5 cm u rastresit supstrat, sa ravnom stranom semenke prema dole. Za ranije cvetanje preporučuje se setva u julu, a zimi se biljke čuvaju u plastenicima pri temperaturi od 8-10 stepeni.
Reznice za ožiljavanje se uzimaju od avgusta do jeseni. Reznice se ožiljavaju u rastresitom supstratu, a prezimljavaju na svetlom mestu sa temperaturom od 10 stepeni. Biljke dobijene iz reznica cvetaju brže nego biljke iz semena.

BOLESTI I ŠTETOČINE
Lisne vaši i grinje. Trulenje korena usled zastoja vode u zemljištu.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1011121314>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,230 sekundi.