Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vilac - Cobaea scandens
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vilac - Cobaea scandens

 Odgovori Odgovori Stranica  123 14>
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vilac - Cobaea scandens
    Objavljeno: 01 Svibanj 2008 u 23:21
ima li netko iskustava sa uzgojem ove biljke u kontinentalnom području? kakva su iskustva sa klijavosti sjemena?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2008 u 23:38
Božikovine, slobodno stavi nam sliku, pa makar bila sa neta, ali naglasi da je skinuta! Tako će nam biti lakše odgovoriti! Wink
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2008 u 23:56
Evo stiže slikica ... nadam se.
 
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2008 u 23:47
Ako mogu pomoći Cobea scandens ili vilac se u našoj klimi uzgaja kao jednogodišnja biljka jer potječe iz tropskih područja Amerike gdje izraste do 10 m. Kod nas je znatno niža, Klije gotovo stopostotno na 16 -18 stupnjeva, samo što je sad malo prekasno za sjetvu, To je trebaloi obaviti sredinom III mjeseca i to pojedinačno svaku sjemenku u poseban lončić i paziti da se biljčice ne isprepletu. Presaditi nakon 'ledenih svetaca' na sunčano mjesto u hranjivo vrtno tlo na razmak 20 cm i osigurati potporanj za penjanje. Cvate od VI do prvih mrazeva prekrasnim cvjetovima 7 cm promjera u početku zelenkaste boje koja poslije prelazi u ljubičastu. Pozdrav Bea
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 16:01
hvala na odgovoru! napokon neka informacija! da, možda je sada malo kasno, ali ipak...možda uspije. ona informacija o pojedinačnoj sadnji je svakako korisna; samo...mi smo poslušali savjet sa nekog engleskog neta pa oni kažu da sjemenke treba prvo namočiti u vodi, a onda one puste sluz, a onda ih je teško razdvojiti...lijepe se jedna za drugu...pa za prste...no dobro...vidjet ćemo...
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 16:59
Bas mi se svidja ova biljka
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 20:19
I meni se sviđa, tko zna kako bi se snašla u Dalmaciji.....
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 21:09
Cobaea je prelepa...nazalost nemam ama bas nikakva iskustva jer je jos uvek nisam nabavila...a nadam se da hocu
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 21:27
na netu sam našla podatak da ne podnosi  temperaturu nižu od +5C zimi,
 
predivna biljka, koja odlično uspjeva na sunčanom položaju
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2008 u 05:55
Ovo s namakanjem mi kod Cobee nije poznato, ona sasvim ljjepo niikne i bez toga, ali korisno je znati, hvala. Ako si u Zagrebu dam ti jednu od pola metra. Raste kao luda. Pozdrav
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2008 u 14:12
pa to je super! a snaći ćemo se mi za prijevoz! frendica mi radi u zg-u...nju ću angažirati...
e sad...naš vrt je još u početničkoj fazi pa baš i nemamo puno toga za zamjenu, ali moja mama ima botanički vrt u malom...šta bi ti bilo interesantno?
e da...trebala bih ipak znati adresu i tel. broj da se dogovorimo.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 09:47
Manči, Cobea scandens je tropska biljka, pa bi se u Dalmaciji jako dobro snašla. Govorim to iz iskustva. Moja susjeda ju je odnijela kao sadnicu i za probu posadila u vrt vikendice u blizini Crikvenice. Penjala se po kamenom zidu. Nije prošao nijedan turist a da se nije pokraj nje slikao. Bila je puno ljepša i bujnija nego na isti način uzgojena u Zgb. Za velikih vrućina treba je obilno zalijevati. Ako nemaš vrt može se uzgajati i u velikoj tegli. Vrijedi isto: propusno, vlažno, hranjivo tlo, sunčan položaj. Piše u knjizi da može u tegli prezimjeti u zaštićenom prostoru,
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 21:15
Božikovine, vaša cobea je bila prekrasna. Je li bila u tegli ili vrtu? Jeste ju pospremali ili je "uginula"?
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 13:28
Kat.rea, kod nas je Cobea jednogodišnja biljka dok je uz more višegodišnja.
Za eksperiment smo posadili jednu u teglu i ostavili smo je na zaštićenom mjestu (ispod strehe) pa ćemo vidjeti dali je preživjela.
Sjeme se može nabaviti u Plodinama a mislim da ga i mi imamo, moramo provjeriti.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2009 u 12:36
Razvoj cvijeta Cobaee:











Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2009 u 22:29
ove godine sam slučajno naišla na sjeme u baumaxu (čini mi se) i kao totalnu nepoznanicu,kupila,nadam se da će biti jednako lijepa kao vaša Smile

Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2009 u 22:52
Kako mi sijanje u pitare nije išlo ja sam dvije sjemenke zabola direktno u zemlju i i obje su izrasle u roku od 14 dana. Božikovine da li je to to?





život je more
Na vrh
adenium View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 203
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje adenium Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2009 u 11:55
Ja sam sijala Cobeu prošle godine i nije mi cvijetala,a baš mi se sviđa.Isto sam ju sijala u vazu .
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2009 u 17:39
Dobila sam ovu prekrasnu biljku od kat.ree, ali koliko sam shvatila bolje da je donesem u Rijeku, jer sumnjam da bi mi preživila na kontinentu. Ima predivno lišće a tek cvijet, oduševljena sam, sve mi je prekrcano, ali naći ćiu mjesta za ovu ljepoticu.
 
Manči razmnožit ćemo je nekako za tebe.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2009 u 18:58
...hvala Triša što misliš na mene...u međuvremenu sam našla sjemenke za kupiti, pa zaboravila na kartelu i kasno posijala....niknule su i imaju tek  4 listića....ha, ha....to će biti neka jesenska cobea....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,227 sekundi.