Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vlasac - Allium schoenoprasum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vlasac - Allium schoenoprasum

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vlasac - Allium schoenoprasum
    Objavljeno: 25 Lipanj 2007 u 10:25
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2007 u 10:26
to su moja dva grmića vlasca,po svemu su isti osim po cvijetu,valjda samo po tome.
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2008 u 19:47
 
Zanima me sve o vlascu posto zelim da ga imam u svom zacinskom balkonskom vrtu, pa bih molila za savete iskusnih kada se sadi, kako, kako se gaji i slicno.
Ne znam ni latinski naziv.
 
Hvala unapred!!!
Smile
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2008 u 23:27
Ja lani dobila gomolj nakon cvatnje. Podjelila ga na dva djela koji su se raširili i samo što nisu procvali. Nije zahtjevna biljčica. Kad prolazim kraj nje znam otrgnuti jedan listić i onak ga žvaknuti na licu mjesta. Nisam ga dosad nikad sušila, ali sam ga znala nabrati kod majke, narezati i zamrznuti.

Evo sličica od neki dan



Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 10:28

Može se uzgojiti i iz sjemenja, tako sam ja uzgojila svoj, s time da su prve godine izrasli samo mali listići, a teg slijedeće je cvao. Inače vlasac možeš posaditi i u teglu te ga imati na prozorskoj daski - tako ćeš imati svježi začin cijele godine. Vjetojatno znaš da se od vlasca koriste samo listovi, a ne lukovica.

Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 11:15
Wow, predivan je!
Seflera, jel on to bas veliki ili se meni cini?
I bas je dekorativan.
 
Da li voli malo propustniju-peskovitu zemlju i manje vode, ili vise vode-zalivanja? I koliko sunca voli?
 
Cula sam da je vlasac vrlo lekovit i zdrav. Koristim ga povremeno u kulinarstvu kao suvi zacin (za supe npr.), ali bih volela bas svezeg da ga imam svaki dan.
 
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 11:23
SilveK, znam da se koristi samo lisceThumbs%20Up, ali ne znam zasto ne i lukovica. Da li je mozda otrovna?
 
I da li ga, ako ga sada posadim iz semena i nikne, mogu koristiti za zacin i brstiti, ili moram sacekati da pocne da cveta pa tek onda?
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 12:10
Pa dost mi je visoki. Skoro ko perunika!
Ja sam ga zasadila -jedan u pjeskovito drugi u nađubrenu zemlju u cvjetnjaku. Nema razlike! Visina im je ista, okus isto- probala danas!

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 21:55
Ne bi rekla da je lukovica otrovna (neznam zapravo, ali mislim da nije), jednostavno se ne koristi u kulinarstvu. Dok ti jednom nikne ne moraš čekati da procvjeta, možeš ga odmah koristiti, samo prve godine ti neće biti tako velik.
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 22:38
Wow, hvala puno!
Odmah krecem u akciju sutra po nabavku semenja.
 
A da li neko od vas susi vlasac za zacin?
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 01:46
 Ja sam posijala vlasac u pitaric i jos nije niknuo...istovremeno sam posijala basilico i on je vec vani, mali jos , ali niknuo...zna li netko koliko treba vlascu da iznikne ili mi sjeme mozda nije bilo u redu ( a iz vrecice je, kupovno)?
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 02:13
Ja sam danas nabavila semenke vlasca (2g).
Od madjarskog proizvodjaca ZKI.
Naziv mu je: Danski vlasac. Ne vide se cvetovi na kesici, nadam se da ce ih imati.
Na pakovanju pise da se seje  u 3. mesecu na temperaturi 1-2 C na dubinu od 1cm.
Valjda jos nije kasno. Pokusacu da ga stavim u frizider nekoliko dana kada ga posejem (kao lukovice zumbula). Da li je to dobra ideja, zna li nekoQuestion
U razmaku od 4cm izmedju biljaka se presadjuje.
Pise jos da nije osetljiv na nedostatak svetlosti, pa moze gajiti i u polusenci. Rok vazenja na kesici pise do IX.2010 (malo mi to cudno, jer je god. proizvodnje 2007.)
 
Ali ne pise kada nice, pa i mene to zanima.
 
frida,
kada si ti tvoj vlasac posejala?
 
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 13:47
Evo ja jutros posadila semenke Vlasca.
Sve po uputstvu, ali saksiju nisam metnula u frizider, nego na severni prozor.
 
Sad cekam klijanje smile213
 
Na vrh
suharak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje suharak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 15:52
ja sam posijala u teglu na sjeveru prije tjedan dana još čekam
smile40
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 22:00
I ja sam ovog proleca htela sijati vlasac, ali nisam naletela na seme.
Negde sam procitala da mu je potrebno dvadesetak dana do nicanja.

Lavandablue, klijavost semena je ogranicena u pogledu trajanja, ali je trajanje klijavosti varijabilno - varira od nekoliko nedelja do nekoliko godina u zavisnosti od vrste, tako da ovaj rok trajanja ne mora da bude sumnjiv.




Aglaja
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 01:29
 Pa cini mi se da je proslo i vise od dvadeset dana od kad sam ga posijala Confused
Na vrh
CANDIDA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 16 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje CANDIDA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 20:24
evo, ja svoj posijala prije 3 tjedna, tek danas sam vidila da je niknuo..isto tako prošle godine..mada mi je tada krtica preorala cijelu gredicusmile101...
jel to uobičajeno ili? mislim na nicanje, ne na krticuWink..i sav je neki jadan, majušan...a bosiljak i mažuran ne da su ga nadrasli....
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 20:40
Citala sam da mu treba dvadesetak dana do nicanja. Kod tebe se to i potvrdilo. Pretpostavljam da je 'jadan', naspram majorana i bosiljka, zbog toga sto oni traze vise temperature (ovo je njihovo vreme), a vlasac se sije krajem zime/pocetkom proleca, kako je Lavandablue pisala, i razvija se na mnogo nizim temperaturama. Takodje, vreme klijanja bosiljka je manje. Bosiljak klija otprilike za nedelju dana.

Mozda je neko kasno sijao persin, pa moze da nam napise kako je 'ispao'. I on se sije na otvorenom pocetkom proleca, cim se zemlja odmrzne.
Aglaja
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 15:57
CANDIDA,
tebi je niknuo bas na vreme.
Koliko si cesto vlazila zemlju do nicanja u kojoj je posejanQuestion
 
Evo ja danas kupila jos jednu kesicu semenja vlasca, od drugog proizvodjaca (Semenarna-Ljubljana), da probam koji je bolji.
Kupila sam vrstu Vlasac Welta.
Pise na kesici da klija 20-25 dana. Seje se na otvorenom u 4. i 5. mesecu (ovo je znaci neka kasnije sejuca vrsta).
smile161
Na vrh
CANDIDA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 16 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje CANDIDA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 19:19
e, pa dosta često vlažim zemlju..
a, eto, i peršin smo sijali kasno, negdje početkom 4. mjeseca, mi ga sijemo tako svake godine i koliko čujem bit je u sjemenu..sijemo neki lišćar za razliku od korjenčara...jednom se valjda bolje razviju listovi, drugome lišće, ali ionako svejedno, ja volim korijen, a ovaj lišćar ima sasvim pristojan...no, da skratim, nama je izašao vrlo brzo, za nekih tjedan i po, dok nitko tko sije korjenaša nema pristojan peršin...i još uvijek nemaju, siju sve ponovo...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.