Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - korovi u povrtnjaku
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


korovi u povrtnjaku

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: korovi u povrtnjaku
    Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 14:19
ne poznam ih, a vjerujem da ovdje ima isto ljudi koji bi zeljeli saznati nesto o pojedinim vrstama. pa ovdje mozete slikati korove i pisati imena, po mogućnosti hrv i latinska.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 22:17
Super ideja Osbourne! Budem se malo angažirala...Imam korova napretek LOL
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2008 u 11:11
imam i ja na nepokrivenom dijelu ali kakve koristi kad neznam imena;)
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2008 u 11:30
znam da je u Dalmaciji najozloglasenija pirika-tesko se iskorjejuje a ima duboko razgranato korjenje tako i kad ga iscupas uvjek nesto ostane pa se vraca
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2008 u 16:42
imas sliku mozda?
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2008 u 19:21
He imam je u vrtu pa moze i slika- samo sutra
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2008 u 17:13
Pirika (latinski naziv ne znam)
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 13:22
Graminis rhizoma jel to?
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 13:33
Originalno poslano od člana Dalmax22 Dalmax22 napisao:

Pirika (latinski naziv ne znam)
Pirika puzava (Agropyrum repens L.) pripada obitelji trava (Familia Poaceae). Farmakopejski naziv joj je Rhizoma Graminis. Prirodni je antiinflamatorik, antiflogistik, dermetik, diuretik, depurativ, hemolitik, laksativ, metabolik, purgativ i tonik. Druga imena pirike su pirevina, pirovina, troskot.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 22:55
I ja ju imam na par mjesta na vrtu, znam prekopati jako duboko i povaditi sve korjene kojima se širi, uvijek nešto ostane...a promjetila sam da joj pašu tuneli od voluharica - kroz njih se brže širi.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 23:05
Imam na otoku jedan vrlo lijepi korov, nisam ga još determin.
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 23:05
Neka grahorica, sad je počela praviti mahune, dlakave.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2008 u 07:14
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

Imam na otoku jedan vrlo lijepi korov, nisam ga još determin.
 
 Da nije bob?
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2008 u 07:27
Nije, Ivane,  bob, ovo je korov, ali vrlo lijep, skupit ću mu sjemenke pa ga posijati tamo gdje mi ne smeta......
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2008 u 22:30
imao sma piriku ili nesto slicno na jedno 2 kvadrata i nicala je kroz stelju. nije bilo druge nego taj dio vrta ne raditi tu godinu i stalno kopat i vadit zile. uspio sam
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2008 u 23:06
Ja se mucim vec godinama i jos je nisam istrjebila. Ne popusta nikako. Pobjegla je u coskove i krajeve uz zid i nastavljam je cupati ali uvjek ostane neki komad korjena koji potjera iznova.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2008 u 10:00
ma zile idu duboko u zemlju znam kako je to..
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 22:26
Prvo mali uvod o korovima. Ne mogu se sad točno sjetiti, ali pročitala sam u knjizi "Tajni život tla" da su zapravo korovima prozvali konkvistadori biljke koje su zatekli da američki domorodci uzgajaju zajedno s "korisnim" biljkama, a "nemaju" nikakvu svrhu. To je potpuno netočno, jer korovi imaju itekakvu svrhu. Kao prvo, ukazuju na vrstu tla, a i pomažu određenim biljkama u zajednici s njima. Tako, ne mogu se sjetiti koja biljka posađena u monokulturi oboljeva od gljivičnog oboljenja i "treba" se masovno prskati, dok na prirodnom staništu raste u simbiozi s malom biljkom - "korovom" koja zapravo pokriva tlo oko nje i štiti ju od te iste bolesti. Loboda nasred gredica krumpira također ima svrhu - njeno korijenje prodire puno dublje od krumpirovog i tako radi put krumpirovom korijenju u doba suše do vlage u tlu.
Korovi su zapravo "zeleni kažiprst", svjedoci našeg krivog postupanja s tlom i oni obilno rastu jedino gdje je čovjek zapostavio zemljište. Oni su zapravo prirodni popravljači čovjekovih grešaka, vrhunski su specijalisti preživljavanja. Prema korovu koji raste možete odrediti kvalitetu tla.
Kisela tla: - kiselica, štavalj, prstasta kamena paprat i preslica - oni šalju upozorenja čim u tlu počinju promjene nagore - kad kiselost nastupa zbog nedostatka zraka, ustajalosti vode u gornjem površinskom sloju, nedovoljne drenaže, viška kiselog gnojiva i nedostatka humusa.
Tlo bogato humusom (prvenstveno dušikom) - bijela loboda, crna pomoćnica, kamilica, mišjakinja, obična i mala kopriva, poljska čestika i gorušica, rusomača, široka pepeljuga.
Zapravo, u 2 literature sam pronašla više podjela, pa sad da ne kompliciram izvukla sam ono najbitnije.
Mnoge vrste "korova" zapravo se koristi u biovrtu kao gnojivo ili sredstvo za prskanje od nametnika.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 22:35
Samo da napisem savjet moje susjede : kod trganja korova nikako tresti zemlju (ja obavezno jos otresem ili lipnem visak zemlje) jer se tako sjeme samo siri unaokolo .
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 22:45
Bijela loboda - chenopodium album

- biljka koja izraste i do 2 m visine grmolikog oblika, mlada biljčica je zapravo jestiva



slak - neznam točan niti latinski naziv - njega ćete se jako teško rješiti, jer ima jako duboko korijenje koje je gotovo nemoguće u cjelosti isčupati, a svojim rastom se omata oko drugih biljaka i "guši" ih, a cvate u krasnim bijelim cvjetovima





Mišjakinja, crijevac - stellaria media
- raste kao mala puzavica i prekriva tlo, guši sve oko sebe, indikator je humusnog tla, cvate sitnim bijelim cvjetićima




Rusomača - capsella bursa-pastoris
- indikator humusnog tla, naraste do 70 cm, cvate bijelim cvjetićima, širi se srcastim sjemenkama, zapravo vrlo ljekovita biljka, ali jako invazivna




Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.