Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Crnooka Suzana-Thunbergia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Crnooka Suzana-Thunbergia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 7>
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 23:49
mi smo odlučili svoju dohranjivati kristalonom 1x tjedno...pa ćemo vidjeti...lijepo ona izgleda...lišće je zdravo i tamnozeleno, ali raste spoooro...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2008 u 14:07
nakon one jučerašnje poruke o dohranjivanju kristalonom, malo sam pročačkala po netu...izgleda da mi svi griješimo i da nam biljke imaju "previše" njege! naime, piše da ih treba dohranjivati samo svaki drugi tjedan i to sa pola propisane količine koju inače dajemo cvjetajućim biljkama! znači, ne traži neko pretjerano hranjivo tlo, mora bit propusno, zahtjeva redovito zalijevanje, u ljetnim mjesecima ne cvate baš obilno, ali zato to nadoknadi u 9. i 10. mjesecu. može prezimiti vani, ako vanjska temperatura ne padne ispod 15 stupnjeva. mi kontinentalci ju možemo pospremiti u kuću, u neku manje grijanu prostoriju i tako ju pokušati održati do druge godine. sjeme se skuplja tek kad se cvjetne glavice sasvim osuše.
ako je posađena vani, može narasti do 6 metara (mora imati potporanj), a u tegli 1,5-2 m. dobro ju je podrezivati, jer ju to potiče na bolju cvatnju.
evo, nadam se da sam pomogla i nama, a i svima vama koje muče dileme u vezi tunbergije.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2008 u 22:31
Evo, kako sam već pisala, napravila sam pokus i stavila jednu teglu na sunce, drugu u polusjenu. Iako je početno bolje napredovala u polusjeni, čini mi se da su se nekako izjednačile.

ova je cijeli dan na suncu:



a ova u polusjeni:


Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2008 u 23:35
upravo takve su i naše! ne sjećam se baš kada smo ih posijali...negdje u 5. mjesecu. najbolje su počele rasti u ono vrijeme kad je malo zahladnilo i bilo dosta kiše.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2008 u 23:24
Iznenađenje smile184



Ovo je bijela suzana, jedva čekam da ostale procvatu da vidim koje će biti boje.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2008 u 16:02
Ja pokušala pronaći sjemenke, ali nisam uspjela. Dok čahurica nije zrela, sjemenka je tamo, a kad sazori više ne nađem sjemenku. Confused
Ima li tko iskustva sa ovim problemčekom?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2008 u 23:13
Nemam još iskustva, ali pada mi na pamet staviti najlon oko nezrele sjemenke da ne odleti dok čahura pukne.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2008 u 08:06
Preslatka je!
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2008 u 23:07
Ova boja me je jako iznenadila, nisam znala da postoje i u ovoj boji: Tongue




Od sjemenki još ništa, nije mi jasno...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2008 u 22:37
Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

nakon one jučerašnje poruke o dohranjivanju kristalonom, malo sam pročačkala po netu...izgleda da mi svi griješimo i da nam biljke imaju "previše" njege! naime, piše da ih treba dohranjivati samo svaki drugi tjedan i to sa pola propisane količine koju inače dajemo cvjetajućim biljkama! znači, ne traži neko pretjerano hranjivo tlo, mora bit propusno, zahtjeva redovito zalijevanje, u ljetnim mjesecima ne cvate baš obilno, ali zato to nadoknadi u 9. i 10. mjesecu. može prezimiti vani, ako vanjska temperatura ne padne ispod 15 stupnjeva. mi kontinentalci ju možemo pospremiti u kuću, u neku manje grijanu prostoriju i tako ju pokušati održati do druge godine. sjeme se skuplja tek kad se cvjetne glavice sasvim osuše.
ako je posađena vani, može narasti do 6 metara (mora imati potporanj), a u tegli 1,5-2 m. dobro ju je podrezivati, jer ju to potiče na bolju cvatnju.
evo, nadam se da sam pomogla i nama, a i svima vama koje muče dileme u vezi tunbergije.
 
Ja je imam prvu godinu i nebi se,gotovo sa ničim,ovdje navedenim složila.Moja je u tegli i da sam je dalje u visinu pustila sad bi i krov prerasla.Znači u tegli može narasti više od 1.5-2m.
prihranjujem je ko i ostalo cvijeće i odgovara joj(2xtjedno).Prije 2 tjedna mi je nestalo prihrane i nisam cvijeću dala barem 10ak dana(znači neke 4 prihrane).Nije da je prestalo cvasti no manje cvjetova ima nego inače.Zanimam me kako će tek cvasti u 9.i 10 mj.ako onda jače cvate.(moja konstantno cvate i to lijepo).
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2008 u 22:58
Danas sam spazila 2 sjemenke u ostatku pupoljaka. Još su zelene, moram smisliti kak ih zadržati da ne odlete. Ipak nije jalovaTongue
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2008 u 22:28
Ovako izgleda kad cvijet nije oprašen



a ovako oprašen - sjemenka


Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2008 u 23:53
Ja sam kod svojih pronašla samo ove sa donje slike! Znači, oprašivanje je uredno! smile156
Moja nije baš najboljeg izgleda, jeli joj možda presunčano (od jutra ranog do 17 popodne je na suncu), a i ne gnojim je baš tako često kao shasha. Da je ipak posadim baš u vrtnu zemlju. Što mislite?
I ja planiram probati uhvatiti sjemenku. Ili filter vrećicu na čahuru, ili možda nekakvu najlonastu - naravno probušenu da ima zraka. Probat ću samo nataknuti je na čahuru, pa da vidim. Wink


P.S. I kod drugih biljaka piše da treba samo jednom u tjedan dana ili dva ih prihranjivati, ali očigledno se vidi da su puno ljepši kad ih se češće "mazi" od uputstava.  Tada bujnije cvjetaju.
Ja se uvjerila na pelargonijama i surfinijama postavljenim u gradskoj sredini!
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2008 u 12:11
Morate se baciti na "potpomognuto oprašivanje", štapić u ruke i oprašujte!!
smile173
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2008 u 21:36
Evo, konačno sam rješila dilemu u vezi s sjemenjem suzane: u velikoj glavnoj sjemenki se, ako je oprašivanje uredno, nalaze male crne okrugle sjemenke:


Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2008 u 21:28
Silvek, jesi li zeleni dio sjemenke ubrala ili čekala da sama iskoči iz njene čahurice?

Moja je napokon tako rascvjetana, presadila sam je u veću teglu i dobila novi potporanj. Ne mogu joj se nadiviti!!! Thumbs%20Up
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2008 u 21:32
Ubrala sam, zlu ne trebalo da mi pobjegnuLOL
Moje su u katastrofalnom stanju u visečoj košari, danas sam ih presadila na gredidu kod terase pa se možda oporave, nešto im nije štimalo na onom mjestu. One u teglama su još ok, ali slabo cvatuStern%20Smile
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2008 u 00:02
krasno cvijeće..ja ju nisam htjela kupiti(žutu..za druge boje nisam niti znala)cvijećarka je rekla da su jednogodišnje i da su jako zahtijevne smile60kao "to nije cvijet za tebe" svašta..sad ste me zainteresirali .Da li bi bilo pametno kupiti malu biljčicu i da ju probam zasaditi u vrt(s obzirom na moje morsko podneblje)?
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2009 u 22:38
cijelu zimu mjesečarim po razno raznim dućanima,ali nisam nigdje vidla suzino sjeme pa gdje ga vi kupujete? ili gotovu biljčicu? hooćuuu i ja ovu crnooku ljepoticu smile64
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2009 u 22:12
...hoću i jaaaa...javite ako nađete sjeme ili sadnice....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,211 sekundi.