Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gavez
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gavez

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 11>
Korisnik
Poruka
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2008 u 13:36

E sada kada si me navukla,možda bi bilo dobro ,molim,te da pošalješ koji receptić,za lice, i ostale pripravke,pa ko voli nek izvoli.smile143

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2008 u 15:37
dadada....definitivnio cekamo recepte narocito kada su isprobaniThumbs%20Up
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2008 u 07:40
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

Ljudi moji pa ovo je krasno.Samo sada postoji jedan problem.Ja nemam toliko gaveza da bih vadila korijenje i sušila ga za sve te pripravke.Imam tri grma.Sada mi milom vas recite gdje da nabavimo korijenje.Ja sam mislila da se za prijelome i uganuća može koristiti list.Naime ja jedno dva do tri puta godišnje porežem sve listove jer je grm ogroman.

Prošeći po bilo kojoj vlažnoj livadi i naći ćeš ga i za prodatiTongue
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2008 u 09:39
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

E sada kada si me navukla,možda bi bilo dobro ,molim,te da pošalješ koji receptić,za lice, i ostale pripravke,pa ko voli nek izvoli.smile143

Svakako,tim više što mi je želja da nas kozmetička i farmaceutska industrija prestanu pljačkati i trovati te da se što više okrenemo prirodi u riješavanju kozmetičkih i zdravstvenih problema. Evo kako ja radim:
 
Uvijek u kući imam gotovi macerat gaveza, gospine trave,nevena ružmarina koje pravim u domaćem maslinovom ulju.Prve tri trave su melem za kožu a ružmarin potiče cirkulaciju.
Uzmem od svakog macerata jednaki dio i zagrijavam na pari (u vodenoj kupelji )pazeći da temperatura ne prijeđe 60-70°.Dodam pravi pčelinji vosak (ima ga svaki pčelar a i biljne ljekarne,mislim ).
E sad koliko voska treba dodati ja to radim odokativno.Dodam pa izdvojim jednu malu količinu i ohladim da vidim koliko je krema tvrda.Ako nije dovoljno dodam još sve dok ne dobijem željenu tvrdoću.S vremenom se "uhvati ruka".
 Sad dolazi ono najvažnije:aloe vera.
U gotovu kremu dodajem opet odokativnu količinu gela aloje kojega predhodno istučem mikserom kao bjelance.Radi mirisa može se dodati nekoliko kapi eteričnog ulja lavande ili nekog drugog , po želji.Opet izmiksam i spremim u kutijice nekadašnjih skupih krema koje mi nisu nikad bile dovoljno dobre.
Napomena:
S obzirom da u kremi ima kantarionova ulja (ulja gospine trave ) oni koji misle da im ona može prouzročiti fotoosjetljivost, kremu trebaju upotrebiti samo uveče.Nitko nikad od onih koje upotrebljavaju ovu moju kremu nisu imali takvih problema.
I, onima  koji imaju masnu kožu ova krema može dodatno zamastiti kožu, posebno ako je rade bez aloje jer je aloja odličan ovlaživač kože.S alojom, rekla bih, da krema odgovara svakom tipu kože.Ali valja isprobati!
Ako ništa, može se koristiti samo povremeno kao maska za lice koja izvanredno čisti kožu.
Trebam li napomenuti da je krema odlična za ruke (pogotovo naše koje stalno nešto ruju po vrtu ),zatim za opekotine, rane, udarce, modrice, proširene vene, bolne zglobove...
smile56
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2008 u 10:35
Admine, ne znam jesam li offtopicQuestion
 
Macerat gaveza pravim tako da izribam svježi korjen gaveza,zalijem ga maslinovim uljem i držim na toplom mjestu (ne mora na suncu ) 3-4 tjedna.
Ulje mora biti iznad gaveza 1-2 cm.
Tako radim i ostale macerate.
 
Što kad nemam gotovih macerata a hoću brzinski napraviti kremu:
 
U emajliranu posudu ubacim neven (suhe latice iz čaja ),izribani svježi korijen gaveza,listove ružmarina , listove svježeg trputca pa čak i crni sljez.(Kantarionvo ulje dodajem naknadno, njega uvijek imam)
Sve zalijem maslinovim uljem da ogrezne i kuham na pari (vodena kupelj ).
Jako je važno da posuda s vodom bude na tihoj vatri, da temeratura ulja ne prelazi 60-70°, bolje  niža, jer maslinovo ulje gubi na kvaliteti ako se pregrije te da gornja posuda bude uvijek zaronjena u vodu a nikada ne smije biti u direktnom dodiru sa izvorom topline.
To bi se trebalo "kuhati" 72 sata.Ali ja to nikada ne činim.Tijekom nekoliko dana upalim kuhalo na izvjesno vrijeme,pa ugasim, pa opet upalim strogo pazeći da posuda ne ostane bez vode i da je voda uvijek topla, osim, naravno, po noći.Proces može trajati i duže ako se manje zagrijava.
Kad se tako iz biljki izvuku svi korisni sastojci, masa se procijedi kroz gustu lanenu krpu, dobro istisne, doda kantarionovo ulje.
Dalje se postupa isto kao i u predhodnom receptu.
 
O aloji i njenim blagodatima trebalo bi otvoriti posebnu temu Ne znam da li je već ima?
 
Oprostite ako sam preopširna, to je profesionalna deformacija.smile42
 
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2008 u 09:53
Fermina-Daza ovo je super pa ti si nam pravi ljkarnik.Hvala puno,krećem u akciju sakupljanja biljaka,pa onda pravljenje ostaloga.smile78
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2008 u 10:51
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

Fermina-Daza ovo je super pa ti si nam pravi ljkarnik.Hvala puno,krećem u akciju sakupljanja biljaka,pa onda pravljenje ostaloga.smile78

Molim, molim.smile219Samo naprijed, u akciju.
I obavezno javi rezultate.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2008 u 23:50
Tinkturu gaveza bi trebala imati svaka kućna ljekarna.Jednostavna za napraviti a vrlo učinkovita.
Isjecka se, nariba ili samelje svježe korijenje gaveza stavi u teglu, prelije dobrom rakijom ili votkom.Rakija mora biti poviše korijena 1-2cm.Držati 4 tjedna, ne mora na suncu, te procijediti.
Mazati bolna mjesta od reume, gihta, artroze, istegnuća, isčašenja,sportske ozljede ali i rane, akne itd.Prije nanošenja tinkture dobro je bolno mjesto namazati nevenovom masti jer je tinktura, radi alkohola, jaka i mogla bi nagristi.
Kažu da mazanje ovom tinkturom briše bore.smile47
Zato cure navalite da mi budete lijepe.
Tko ima suhu kožu trebao bi prije namazati lice nekom kremom
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 00:07
A sad evo konačno i slike gaveza da oni koji ga ne poznaju vide kako izgleda:
 
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 08:55

Još nisam koristio korjen gaveza pa me zanima da li se koristi samo onaj unutarnji bijeli dio korjena ili čitav korjen?

Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 08:59
Crni dio ostruži tupom stranom noža ili operi starom četkicom za zube da se skine zemlja i  sve ostalo što je priljepljeno uz njega. Ukoliko je korijen veći i stariji, zna biti šupalj iznutra pa ga prereži i to isto očisti.
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 09:00
Tnx, stvarno si brz Smile
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 09:02
pa kad pratim malo ovaj forum dok ne dobijem posao, dok me šef ne zaposli Big%20smile
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 09:09
Dobro je to, drago mi je da je ovaj forum "živ" jer mnogi se umrtve s vremenom. Ima se puno toga korisnog za pročitati. Imam i ja dosta knjiga, ali uvijek nakon teorije volim prije neke primjene prvo čuti praktična iskustva.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 09:24
dosta toga sam iskušao sam na sebi.
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2008 u 19:52
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

Crni dio ostruži tupom stranom noža ili operi starom četkicom za zube da se skine zemlja i  sve ostalo što je priljepljeno uz njega. Ukoliko je korijen veći i stariji, zna biti šupalj iznutra pa ga prereži i to isto očisti.
 
Evo jesam. Smile
 
Sad još dilema sušiti u hladu ili na suncu?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2008 u 22:56
Na propuhu u hladu, po mogućnosti nanizati na konac.
Gavez je učinkovitiji u svježem stanju.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2008 u 04:43
Što svježiji to bolji!
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2008 u 16:58
Gavez je na "lošem" glasu kao otrovan zbog kemikalije pod znanstvenim nazivom pirolizidni alkaloidi (PA). U PREVELIKIM količinama PA mogu izazvati oštećenje jetre a moguće i rak. No, za to bi bilo potrebno popiti 5 litaračaja dnevno, a to nitko normalan a ni lud ne bi učinio. Sastav PA se temelji na istraživanjima dr. Bruce-a Ames-a iz sveučilišta California u Berkeleyu. Prema njegovim nalazima i istraživanjima ŠALICA ČAJA OD GAVEZA MANJE JE KANCEROGENA OD JEDNE LIMENKE PIVA !!!
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2008 u 19:40
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

Korijen se nariba  ili još bolje prereže na kockice, stavi u čistu vodu i ostavi da pusti sluz. Ili se samelje  u prah nakon sušenja pa onda u vodu i kad nabubri stavlja se kao oblog na bolna mjesta. Odlično pomaže kod zarastanja rana ili kad fali dio (ne veliki) kože.. isprobao na sebi.
 
Evo pa sam si napisao da se samelje u prah nakon sušenja i ja poslušao Confused
 
Osim toga, tko će to iskapati ujesen i po zimi ako zatreba ...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.