Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - zakorjenjivanje lavande
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


zakorjenjivanje lavande

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 23:42
Evo, ovo su dvije različite vrste, sa reckavim lišćem, ova u sredini je malo više siva, a počele su tek sramežljivo cvijetati, pa još ne vidim razliku u cvijetu...(možda francuska ili španjolska ?)
 
 
..a ove sam sijala lani i sad cvatu, ali mi se čini da nisu sve jednake, jedne imaju zbijeniji cvijet, a druge onako nekakav "rjeđi"
 
 
a ovo su te iste, ali lani, krajem ljeta
 
 
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 10:05
Stvarno brzo rastu,i lako se zapelcaju.
Ovu grančicu sam u rano proljeće zapelcala(morala sam jednu lavandu porezati) i sad sam je stavila u teglu iako mislim da bi ljepše i brže rasla u vrtu.Kad ocvate,bum ju presadila.
 
 
Katruža,vidim ta tvoje u lijepoj zemlji rastu i imaju puno prostora. Ja sam svoje odlučila staviti tamo gdje malo cvijeća uspjeva jer nema puno zemlje a još manje mjesta.Sad bi (pogotovo ovu"mamuticu") trebala maknuti odavde no ne mogu.Izgleda da im previše odgovara mjesto u betonu bez zemlje.
 
 
 
Ova je u kamenjaru i nije mala ali je jedanput manja od one u betonu.Stim da onu u betonu stalno režem jer mi se raširi na pločnik.
 
 
Evo,za one koji bi je sadili a nemaju puno mjesta.Njima ni ne trebaWink
 
 
 
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 19:52
Sad sam još zaljubljenija u lavandu. Posadit ću je oko cijele terase da mi fino miriše dok sjedim i uživamEmbarrassed
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 08:18
Da imate pravo lavande su tako lijepe a nisu zahtjevne i lako se razmnože.Ja sam od jedne male koju sam kupila u vrtnom centru prije nekoliko godina napravila cijelu ogradu a planiram još vrta "ograditi" lavandom. Cvjetići mi dobro dođu za Božić jer ih u raznim vrećicama poklanjam prijateljima.
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 09:03
Mikice, evo još jedne dobre ideje!!!
 
Super, a i ja je ove godine planiram posaditi na moru kod nas...
Mi imamo jako puno ružmarina, a lavande, zamislite niti jednu!!!
 
Zato ja sada sadim lavandu čim dođem...
 
Na vrh
lucija.mm View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 02 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lucija.mm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 08:19
I ja ću ovih dana razmnožiti svoju lavandu. Htjela bi je posaditi na moru, ali tamo je velika bura i od 5 biljaka, 1 mi se primi.
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2009 u 11:59
Ja sam proljetos posijala u jedno tridestetak posudica lavandu,onu najobičniju , žao mi je što ne znam koja je sorta. Niknule su skoro sve ali ih je preživjelo jedno dvanajstak.Sad su još u posudicama ali u podrumu,narasle jedno 2-3 cm i ako prežive zimu u proljeće ih sadim u dvorište da bi se imale kad zakorijeniti do iduće zime.Uh ovo je dalekosežan plansmile46
Na vrh
redravena View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 17 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje redravena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2010 u 16:51
Pozdrav

 Ja sam nova ovdje na forumu i imam par pitanja

Mama ima super lavande u vrtu već par godina. Htjela bih si presaditi, ali nisam sigurna jel mogu sada ili da čekam jesen(počele su dobivati mlade listiće)
Živim blizu Zg. u zgradi,ali imam mali vrtić  koji je okupan svjetlošču,i htjela bi ga dotjerati, a lavande obožavam

Na vrh
bjonda View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 01 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 126
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bjonda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2010 u 18:32
evo, ja sam danas otkinula par grančica španjolske lavande, i to na mekim djelovima, zatim sam otklonila lišće sa donjeg dijela i posadila desetak komada...obzirom da je u cvatu nisam sigurna da će se zakorijeniti, ali vrijedi pokušati jer takva biljka košta 120 kn (jučer provjereno u dućanu)
Na vrh
Mira021 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 3188
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira021 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2010 u 09:24
Lavandu je lako zakorjeniti i to samo grančicom koju ubodete u zemlju ,ja sam tako radila i imam ih dosta grmova,ali ja živim u mediteranskoj klimi pa je lakše!Čitala sam negdje da se grančica,da se lakše zakorjeni ,ubode u sirovi krompir pa sve zajedno u zemlju!Ja to nisam imala potrebe primjeniti,ali može netko probati pa možda"upali"
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2010 u 12:42
Originalno poslano od člana bjonda bjonda napisao:

evo, ja sam danas otkinula par grančica španjolske lavande, i to na mekim djelovima, zatim sam otklonila lišće sa donjeg dijela i posadila desetak komada...obzirom da je u cvatu nisam sigurna da će se zakorijeniti, ali vrijedi pokušati jer takva biljka košta 120 kn (jučer provjereno u dućanu)


kakva je ta španjolska?
stvarno mi nisu jasne te cifre po trgovinama...
ja sam kupila (valjda) francusku - zečića za 20 kn na nedavnom sajmu cvijeća
ali 120 kn za lavandu??? ili je ogromna ili se od nje pravi eliksir mladosti ili...
a kao što ti kažeš - otkineš grančicu i zakorijeniš je
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2010 u 15:18
Ja imam običnu domaću!Cry Pa počela drveniti i jesenas sam je krvnički ostrigla. Sad lista, niče, ali sam ja čitajući ovu temu, ubola na četiri mjesta mladice i s malo sreće...Big%20smile
 
Inače sam tako i ružmarin i santolinu sa skoro 100 posto uspjeha sadila. Valjda će i lavanda uspjeti. 
Na vrh
lukaccc View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Ožujak 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 203
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lukaccc Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2010 u 14:29
imam pitanje: stavio sam reznicu lavande u vodu sa vrbama i tako je bila negdje 3 tjedana do mjesec adana. no nije pustila korjenje. zatim sam je stavio u zemlju i nakon oko tjedan dana se zakorijenila. sad je imam u tegli, a da je presadim na jesen u zemlju, bi li preživjela zimu?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2010 u 15:19
Bi.Ako si na moru.
Za kontinentalnu klimu je za prvu godinu ipak unesi u kuću.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
magnolija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 691
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magnolija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2010 u 11:23
nema potrebe da se unosi u kuću ni prve godine, ja sam svoje reznice u novembru prošle godine pobola po vrtu na razne pozicije i svaka se primila i cijelo ovo ljeto su rasle kao lude.još uvijek ima cvijetova na njima.
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2011 u 17:43
mene zanima zasto se redovito dijelovi lavande ili čak cijela kao što se mojoj jednoj desilo, osuše? al ono, osuše se cijele grane i odrvenu skroz? premalo vode? Confused
Na vrh
24crogirl View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Ožujak 2012
Lokacija: Zg
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 24crogirl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2015 u 20:32
Imam reznice lavande koja je pustila cvijetne stapke,kako da ih posadim,ili da ih stavim u vodu????
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2015 u 21:07
Odstrani joj svjetnu stapku i zapikni ju direktno u zemlju
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2015 u 20:00

Može li me netko savjetovati vezano uz orezivanje lavande.

Naime, imam jednu stariju lavandu koju, osim cvjetova, nisam orezivala. Pružila se jako u vis i ima visoki drvenasti dio. To mi ne izgleda lijepo. Proljetos sam posadila novu lavandu. Prekrasna je i žao mi ju je orezivati ali bih htjela izbjeći istu grešku. Kada se prvi put lavanda orezuje i na kojem dijelu?

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2015 u 16:39
Lavanda sa godinama stari i ima sve veći / duži odrvenjeli dio. Iz odrvenjelog dijela stabljike ne izbijaju mladi izboji pa se lavandu orezuje samo u zelenom dijelu.  Kada mi lavanda ostari i ne izgleda više lijepo, jednostavno ju zamijenim sa novom mladom lavandom. 

Ja svoje lavande orezujem poslije cvjetanja tako da uz cvjetnu stapku odrežem i dio grančice sa lišćem, ali obavezno ostavim jedan dio zelene stabljike sa lišćem.
Nisam na viksi da poslikam pa da ti pokažem. Ali ako ti nitko drugi ne pokaže budem ja slijedeći tjedan poslikala pa ću staviti slikice.

Na proljeće lavandu očistim od osušenog lišća, odrežem osušene grančice i po potrebi skratim još pokoju grančicu ili odrežem cijele grane ako smetaju ili ne pašu u oblik grma.


Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.