Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Trešnja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Trešnja

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
lasta View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lasta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Trešnja
    Objavljeno: 01 Lipanj 2008 u 20:50

imam dvije trešnje koje su nazalost preblizu jedna drugoj,pa molim za pomoć kako da ih ujesen skratim (ne bih htjela ostat bez njih jer je jedna rana a druga hrušt i neznam koju više volim) zanima me koliko se grane smiju rezati i još ponešto o tome tak da za jesen budem spremna.tnx unaprijed.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 22:05
A da staviš sliku? Malo je teško napamet dati savjet, ali ako su jako blizu jedna drugoj teško ćeš moći obrezati da jedna drugoj ne smetaju. Kod mene i nisu tako blizu velika kruška i višnja, ali višnji očigledno smeta pa se sama nagnula ustranu od kruške. Eventualno mislim da makneš samo one grane koje se međusobno ukrštavaju ili su preblizu jedna drugoj od suprotnog drva...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 22:29
Najbolje nam sliku postavi... ali mislim da nece biti problema i da ce ostati i jedna i druga na životu... biljke su jako prilagodljive....
 
a sto se tice rezanja grana to je najbolje uciniti u rano proljece... 2-3mj
Na vrh
lasta View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lasta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 20:22
tnx.ovaj vikend idem tam pa ću poslikati i stavitiWink ,jedino ak me kiša ne prebaci na drugi tjedanCry
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 21:05
a kako izgleda biti ce to ipak drugi tjedan...Wink
Na vrh
lasta View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lasta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 20:16
neznam koliko sam uspješno uslikala i kak je moguće iz ovog zaključit kaj da rezuckam



Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2008 u 15:35
pa mislim da nece biti problema i da nece jedna drugoj nesto previse smetati... tu po mojoj procjeni ima nekih 4m jedna od druge zar ne??
Na vrh
lasta View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lasta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 17:09
ima ali grane ulaze jedna u drugu.zanima me na koji način se obrezuju trešnjine grane i kada
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2009 u 19:47
-nadam se da ces dobiti odgovor uskoro .. kao i ja .. da ne otvaram novu temu...
-pitanje: kako mogu pomoci ovoj tresnji ili ako ne ucinim nista posto se nikada nije nitko bavio njome hoce li me nadzivjeti usprkos "ozljedi"
-to je jedina tresnja koju imam pa bi htio uciniti sve sto mogu da joj pomognem ali bez ikakve kemije

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2009 u 22:46
Uh, dosta gadno izgleda, ali vidim da se drvo bori Smile Možeš mu eventualo pomoći da zamažeš ranu voćarskim voskom.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2010 u 02:35
Imam isto pitanje: zanima me na koji način se obrezuju trešnjine grane i kada? Hvala!
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2010 u 15:33
Za višnju znam da se orezuje nakon berbe plodova, a za trešnju na znam. Moža isto jer su srodne, ali treba se još raspitati.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2011 u 08:25
Nismo svjesni ljekovitosti našega autohtonoga voća, pa podliježemo marketingu i sadimo svakojaka strana smeća koja se često u krajevima od kuda dolaze smatraju korovom, a najčešće su to jako invazivne biljke koje potiskuju naše autohtono bilje. Dok se mi snađemo na što smo bacili novac i što uzgajamo već je gotovo. Netko je već okrenuo veliku lovu. Ponukana tim razmišljanjem malo sam kontaktirala Blaženog Googlea i on mi je pomogao. Evo što sam pronašla :



http://www.zzjzpgz.hr/nzl/46/tresnja.htm

http://zena.hr/clanak/zdrava_hrana/jesu_li_tresnje_cudotvorno_voce/300.aspx

Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2011 u 08:32

Nađoh nešto i o rezidbi trešanja :

Trešnja se reže isključivo u cvatnji. Zašto, zato jer je osjetljiva na bolesti i promrzline. Dok krene sok rane puno bolje zarastaju. Svakako je treba rezati u širinu, ako je jedina i u okućnici, da se lijepo raširi.
Treba provodnice, dakle okomite grane rezati na postrane, bočne grane koje zatvaraju kut s provodnicom negdje 35 - 50 stupnjeva. Dalje prorijediti suvišne grane u krošnji da ima svijetla. Ovo sve ima smisla ako su te grane 3 - 4 godina stare, inače dolazi samo prorjeđivanje. Stare grane se ne smiju previše rezati ili bolje da velim piliti, jer se time ništa ne dobiva. Već se rodne grane na takvoj trešnji presele previše gore na vrh krošnje.

Po dospijevanju u rod se trešnje dijele od 15. svibnja na rane, srednje rane, srednje kasne i kasne.
Na vrh
branimir View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje branimir Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2011 u 09:29
svaka cast gospina travo! :)

hvala na informacijama ;)
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2011 u 20:54
Uznemiravajuću Blaženog Google-a opet sam pronašla nešto o trešnji :


Trešnje ukusne i ljekovite

Sportaši koji konzumiraju svježi sok od trešnje imaju puno više snage u mišićima, i osjećaju manju bol tokom vježbanja, jer ovo voće sadrži sastojke koje imaju protu upalnu moć. Jedno od mnogih istraživanja pokazuje da muškarci i žene koji su jeli 45 trešanja dnevno ,imali su niži nivo upalnih markera u krvi. Znači da svi koji se aktivno ili povremeno rekreiraju, takoreći bave nekim sportom, a nakon toga osjete bol u mišićima, svoju prehranu trebaju dopuniti svježim sokom od trešnje.

Također peteljke od trešnje su ljekovite, jedan recept protiv bolesti bubrega i mokracnih organa: dvije jušne žlice peteljki trešanja kuhati u litru vode dvije minute (od momenta kad voda provri), ostaviti da malo odstoji, procijediti i ne zaslađeno piti povremeno u gutljajima tjekom cijelog dana.

Protiv zapaljenja bubrega, bubrežnog kamenca i za lakše mokrenje: jednu žlicu peteljki trešanja preliti sa 200gr. vode ili mlijeka i kuhati 1 do 2 minute, ostaviti poklopljeno 5 minuta a zatim procijediti i piti 3 puta dnevno.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 06:45
Evo i o trešnjama niskoga rasta :

http://www.vinogradarstvo.hr/index.php?s=668
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 06:48
O bolestima trešnje pogledajte ovdje :

http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=812
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 06:50
Ovdje se radi o šupljikavosti lišća breskve, ali vrijedi i za trešnju

http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=810
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2011 u 06:59
Za trešnje slabo bujnoga rasta može se kao podloga koristiti i višnja. Dobro uspjeva, dok obratno tj. trešnja nacjepljena na višnju nikako ne uspjeva tj. suši se.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,148 sekundi.