Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 346347348349350 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
bosonoga View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bosonoga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2014 u 21:22
Tako ću i uraditi, jadne biljke baš su imale nesreću da su došle u moje ruke. Moja kćerka  (studira pejzažnu arhitekturu)  kaže svom profesoru kako njena mama ima punu prozor nekakvih ružnih adeniuma Embarrassed 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2014 u 21:22
Prije nekoliko dana skratila sam jednoga maloga za glavu, eno idu 3 grane. Danas sam skratila još 2 da ih probudim jer su mi premali da bi mirovali. Položaj na prozoru koji su dobili je svijetao i lovi sunce kad god ga ima.
Kako vam se drže ljubimci?

Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2014 u 21:25
Kako mi se drže ljubimci??? Dugačko.
Eksotika je kul
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2014 u 22:01
majcka, izdužili su se? Budeš ih već pincirala pa će bit ok
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2014 u 00:15
Ja se spremam svog velikog jedinca ovih dana presaditi u novu posudu i podrezati mu grane. Pitam se da nije malo prerano za rezanje grana i da li bi bilo bolje prvo ga presaditi pa ga malo pustiti da se "snađe u novom supstratu, a onda tek nakon nekog vremena da ga okljaštrim?

Šta vi mislite?

Nemam vremena listati i čitati po stranicama unazad pa molim Pinusa ili nekog drugog da me posavjetuje kako da napravim mješavinu u koju ću presaditi adenium. 

Imam na raspolaganju:
- supstrat za kaktuse (od treseta, pijeska i komposta),
- glina prirodna, drobljena, visokopečena,
- perlit 

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2014 u 02:58
Cimi, imaš u Velikoj Gorici odličan glistenjak - klikni.  Zamješaj  volumno  50 %  glistenjaka  i  50 % drobljene gline granulacije do 5- 6 mm ne deblje.  Obavezno moraš sterilizirati. Dobro promiješaj, navlaži,  daj u pećnicu  sat vremena  na temp. 150 C. Ohladi i . .LOL. Kombinacija perlita i supstrata za kaktuse je slabije rješenje.

  Grane na svojima režem kad krenu u punu vegetaciju. Druga polovica svibnja/početak lipnja uglavnom kada su temperature oko 25 C. Tada fino reagiraju tjerajući odmah veći broj novih grana. Režem oštrim nožem 2 -3  mm iznad lista ili "oka" na grani. Mjesto reza operem tekućom vodom. 

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2014 u 09:40
Kada pripremam supstrat obično su to količine od 10 – 15 lit. Male količine supstrata nije potrebno držati u pećnici sat vremena. Treba  se prilagoditi količini supstrata.

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2014 u 17:57

Pinus, hvala ti na uputi. Pod "drobljenom glinom" smatraš pečenu glinu? Imam ovu, da li bi odgovarala?





Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2014 u 20:11
Cimi, to je to. Approve Kombinacija drobljene cigle (BIO granule ili pečena glina ili tenisit) i komposta u tvom slučaju drobljene cigle i glistenjaka je odlična kombinacija za adenium supstrat. Od prvih dana koristim tu kombinaciju i više sam nego zadovoljan kako adeniumi rastu u tako pripremljenom supstratu. Vidim da nema praha između granula. Approve Thumbs Up Izgleda da su u Stridoni malo modernizirali proizvodnju.

ps. gdje si ga kupila ? pitam jer vidim da je ova nova šarža bez praha. Prije je bilo puno posla sa biogranulama. Prosijao sam ih prije upotrebe da se riješim praha. Vidim da to sada nije potrebno.

Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (3) Hvala(3)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2014 u 21:39
Tema je opširna i teško je pronaći kad nam zatreba neki podsjetnik ili pak kratka uputa. Pokušala sam u tom mnoštvu pronaći postove s uputama i savjetima. Naravno da ih nisam uspjela sve detektirati i obilježiti, to će mi biti lakše sad kad imam samo 1-2 stranice za pročitati. Označeni postovi "Odgovor" nalaze se na prvim stranicama i oni mogu poslužiti kao i podsjetnici o uzgoju i brizi oko adeniuma pa ne moramo nepotrebno gubiti vrijeme u pretragama, koje nikome baš nisu drage, a isto tako, forumaši koji se nesebično trude svima po tko zna koliko puta odgovoriti na već odgovorena pitanja, mogu se toga rasteretiti.

Ukoliko se sjetite ili slučajno pronađete neki post tog tipa, molila bih vas da mi na pp linkate stranicu i možete napisati na koji odnosno čiji post ste mislili. Ako se radi o već postojećim uputama bez nekih novosti - nije potrebno duplirati. Ako znate postati taj određeni post, možete i tako, to je još bolja opcija (za one koji ne znaju: post koji želite postati ima u gornjem lijevom uglu plavi kružić, pozicionirate miša na njega i kliknete desnu tipku miša, odaberete opciju  "kopiraj adresu veze" i dalje sve odradite kao da uobičajeno postate linkSmile) Najjednostavnija opcija je u odabranom postu kliknuti "Opcija poruke" i odabrati "Prijavi post" i samo tekstualno naznačite napomenu Postavi kao odgovor. To je i najbrža i najjednostavnija varijanta.Wink

Ako ste voljni koncizno napisati osnovne upute: sijanje, supstrat, zalijevanje, položaj...itd. - super Wink
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2014 u 18:23

Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Cimi, to je to. ...ps. gdje si ga kupila ? pitam jer vidim da je ova nova šarža bez praha. Prije je bilo puno posla sa biogranulama. Prosijao sam ih prije upotrebe da se riješim praha. Vidim da to sada nije potrebno.
Nažalost, ne sjećam se više jer sam to imala na viksi tamo gdje držim "u pričuvi" razne materijale. 


Na vrh
bosonoga View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bosonoga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2014 u 21:26
Trebam savjet za pripremu supstrata pošto sam čvrsto odlušila da svoje adeniume trgnem iz ove stagnacije. Ja, nažalost , nemam dostupan perlit koji bih umiješala u supstrat. Ciglu ću zdrobiti i sterilizirati, donijela sam iz šume borovu koru (da li i nju treba stelirizirati) i sad je pitanje kakvu zemlju s tim izmiješati jer  mi je na  raspolaganju samo ona za balkonsko cvijeće, imam šumske iz  crnogorične i listopadne šume te komposta iz vlastite proizvodnje. Šta od toga da smiješam i u kojem omjeru.
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2014 u 09:22
Originalno poslano od člana bosonoga bosonoga napisao:

Trebam savjet za pripremu supstrata pošto sam čvrsto odlušila da svoje adeniume trgnem iz ove stagnacije. Ja, nažalost , nemam dostupan perlit koji bih umiješala u supstrat. Ciglu ću zdrobiti i sterilizirati, donijela sam iz šume borovu koru (da li i nju treba stelirizirati) i sad je pitanje kakvu zemlju s tim izmiješati jer  mi je na  raspolaganju samo ona za balkonsko cvijeće, imam šumske iz  crnogorične i listopadne šume te komposta iz vlastite proizvodnje. Šta od toga da smiješam i u kojem omjeru.


Pinus je odgovorio par postova više... Smile

Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Zamješaj  volumno  50 %  glistenjaka  i  50 % drobljene gline granulacije do 5- 6 mm ne deblje.  Obavezno moraš sterilizirati. Dobro promiješaj, navlaži,  daj u pećnicu  sat vremena  na temp. 150 C. Ohladi i . .LOL. Kombinacija perlita i supstrata za kaktuse je slabije rješenje.


Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Kombinacija drobljene cigle (BIO granule ili pečena glina ili tenisit) i komposta u tvom slučaju drobljene cigle i glistenjaka je odlična kombinacija za adenium supstrat. Od prvih dana koristim tu kombinaciju i više sam nego zadovoljan kako adeniumi rastu u tako pripremljenom supstratu.

Smile

Na vrh
bosonoga View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bosonoga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2014 u 09:49
Hvala na odgovoru, toliko sam toga pročitala da mi se sve pomiješalo Smile. Znači da borovu koru ne miješam.
Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2014 u 18:40
Evo ovako. Pošto očigledno ne znam napraviti pravi sustav evo još jednog pitanja na tu temu.

Nemam ciglu! Imam komposta! Imam vulkanski plovec (pumice)! Može 50:50????
Eksotika je kul
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2014 u 19:32
Originalno poslano od člana majcka majcka napisao:

Nemam ciglu! Imam komposta! Imam vulkanski plovec (pumice)! Može 50:50????

Može @majcka. Miješao sam supstrate za adeniume sa pumicom, sa drobljenom ciglom i kombinacijom oba materijala. Razliku u rastu kod adeniuma nisam primijetio.

Kompost bi mogao biti problem ako nije dovoljno odležao. Kompost mora biti stari, odležani, fine zrnate strukture. U njemu ne smiju biti neprerađeni organski materijali: lišće, grane i sl. Nakon što supstrat zamiješaš i navlažiš obavezno ga moraš sterilizirati.

Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2014 u 19:45
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Kompost bi mogao biti problem ako nije dovoljno odležao. Kompost mora biti stari, odležani, fine zrnate strukture. U njemu ne smiju biti neprerađeni organski materijali: lišće, grane
i sl. Nakon što supstrat zamiješaš i navlažiš obavezno ga moraš sterilizirati.


Da hvala. Kompost je 100% odličan po recepturi moje majke i 100% odličan od domačih proizvoda (malo salate, malo kokošjeg drekeca, malo kukuruznog lišča, posušene trave - kokoške trebaju na nešto nesti jaja, zar ne?.....) sve jako dugo odležano, presijano, miješano čak sa nekom zemljom (ili šta ja znam) Uglavnom. OK.
Eksotika je kul
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2014 u 10:00
Pinus, kad smo kod komposta...
nakon višemjesečne potrage kupila sam glistenjak (odustala bila i u potrazi za mikroelementima našla)!
na vrećici piše: dobiven od stajskog gnoja i bio otpada, djelovanjem crvrnih glista. je li to to.ako jest samo moram u "kupovinu" na teniski teren.
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2014 u 13:32
Antonija, trebao bi biti u redu.  Ali 100 % nisam dok ga ne vidim. Struktura dobrog glistenjaka treba biti zrnata onako kao da držiš crnu rižu u ruci a miris kao da si u šumi i osjetiš onaj fini miris vrganja.Approve

Nikakve grančice ili ostaci neprerađenih organskih materijala ne dolaze u obzir.

Adeniumi, su osjetljivi na trulež ili gnjiloću korijena. Sa tim organskim materijalom bi izazivali Vraga. LOL

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2014 u 14:03
Čitam što sam gore napisao i vidim da ja izazivam vraga. Glistenjak i kompost su puni mikroorganizama. Neki od tih mikroorganizama su opasni za zdravlje. Nemojte ih mirisati. Kada radite sa glistenjakom obavezno zaštitne rukavice i masku na nos.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 346347348349350 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,547 sekundi.