Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 396397398399400 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2016 u 00:35
Bila bih zahvalna na savjetu vas znalaca...imam je tek par dana(4), a doputovala je sa malim smeđim vrhom na listu koji je sada skoro do polovice takav, listovi počeli žutiti...supstrat je bio mokar tak da nisam ništa zalijevala...da li je to faza prilagodbe ili što?

 


     
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2016 u 09:21
Možda jest faza prilagodbe, ali meni se čini da je ipak stvar u previše mokrom supstratu. Provjeri je li joj kaudeks mekan, a ako jest, onda trune. 

Da sam na tvom mjestu, ja bih biljčicu izvadila iz ovoga supstrata, provjerila korijenje ima li možda početak truljenja, a zatim bih je stavila u vrlo rastresit suhi supstrat (s puno perlita, zeolita, mrvljene cigle - sterilizirane u pećnici ili sitnije pumice) i tako je ostavila nekoliko dana. Osiguraj joj što više sunca i topline, što u ovo vrijeme znači redovito iznošenje na sunce po danu i unošenje u kuću predvečer čim zahladi.

Ako je izvadiš i nađeš nešto sumnjivo na korijenju, poslikaj i pokaži nam. Bolesni dio se može "kirurški" odstraniti i tako spasiti biljku. Ako je sve ok, možda će samo biti dovoljno malo je zasušiti (otprilike tjedan dana) i zatim opet malo zaliti.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2016 u 12:35
Andina hvala puno Heart ..."proučila" sam ovdje na CIF-u pustinjsku ružu prije nego sam krenula u nabavu...bilo mi je odmah čudno što mi je isporučena u jako mokrom supstratu...javim rezultat
     
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2016 u 21:55




Kaudeks je tvrd i korijenje mi izgleda zdravo...sterilizirala sam supstrat i izmrvljenu ciglu i posadila u čistu, suhu glinenu teglu...nadam se da će se oporaviti
     
Na vrh
zvončica19 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2016
Lokacija: Ogulin
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica19 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2016 u 22:40
Znalci, molim vas pomagajte.....imala sam sreću i dobila dva sijanca od proljetos, kod mene su možda tri tjedna, sad sam slučajno išla opipati kaudeks i čini mi se mekan...obadva su u istoj teglici i mislila sam ih tako ostaviti do proljeća.  Sad sam se uspaničarila, išla sam ih izvaditi da pogledam dal korijen truli, ali ne, potpuno je zdrav (koliko vidim i koliko se razumijem)...vratila sam ih natrag. Što bi im moglo biti?
Ne želim ih upropastiti!!!! Pomagajte hitno
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2016 u 06:51
Aurelia, čini se da je sve u redu. Jedino mi je malo sumnjiv ovaj dio koji sam zaokružila na slici.
 No, to ne mora ništa značiti. Čak ako i jest početak truleži, najčešće se biljka sama izliječi kad ju se zasuši. Neki su moji adeniumi imali jaču trulež, i to na kaudeksu, pa su se sami izliječili. Vidjet ćeš kako će se ponašati u sljedećih desetak dana. Nadam se da će sve biti ok. I da, izvadi ga iz ove ukrasne posude. Adeniumi vole laganu cirkulaciju zraka oko listova, ali i oko korijenja.

Zvončice, dok god su listovi zdravi - zeleni, čvrsti i sjajni, nema panike. Ponekad kaudeks bude malo mekan ako je biljka predugo u potpuno suhom supstratu. Čim se počne sa zalijevanjem, kaudeks očvrsne. No, sada dolaze hladni dani, manje je svjetla pa pazi da ne pretjeraš sa zalijevanjem. Ravnaj se po suncu.

Čini se malo komplicirano: pazi na zalijevanje... zalij... nemoj zaliti... ima sunca... nema sunca... trune... ne trune... No, kad jednom stekneš osjećaj za biljku i njezine potrebe, stvarno nije nikakav problem! Sve ide samo od sebe. 
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
zvončica19 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2016
Lokacija: Ogulin
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica19 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2016 u 08:55
Andina, hvala na odgovoru....sad mi je lakše, al biti ću oprezna s njim...pratiti ću ga stalno.
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2016 u 10:44
Hvala Andina na savjetu...Smile
     
Na vrh
tangerina View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tangerina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2016 u 14:48
i mome je većem kaudeks nekako malo mekan, mislila sam da mu fali vode, ali ni kad zalijem se ne stvrdne puno
a listovi su zdravi, inače mi izgleda ok

a imam i sijance koji su veliki otprilike ko ovaj aurelijin na slici, na suncu su cijelo ljeto stalno, prihranjivala sam ih, ali nemaju mi ni priibližno ovako debel kaudeks. ono debeljuškasti jesu, ali ravno debeljuškasti, nemaju deblji dio na dnu. ima li nade da kasnije dobiju taj trbuščić?
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2016 u 19:29
Aurelia, i meni izgleda da je premokar supstrat. Imala sam isti slućaj s kupljenim malim sadnicama. Sad su ok, manje-više, no izludilo me njihovo žuto lišće.
Na vrh
zvončica19 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2016
Lokacija: Ogulin
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica19 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2016 u 21:01
Bojim se da su moji adeniumi krenuli po zlu, kao što sam neki dan napisala kaudeks im je mekan...izvadila sam ih van, pogledala korijen i čini mi se zdrav....malo sam zemlju poprskala. Stoje na prozoru, ovih dana je bilo dosta hladno. Tako silno želim da opstanu, pomagajte što bi još mogla poduzeti? hvala
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2016 u 20:44
Zvončice, može koja sličica? Teško je reći ovako na daljinu bez slike. Ako nigdje ne vidiš trulež na korijenju, trebaš ih baš zaliti, a ne samo poprskati zemlju. I pazi da im od prozora ne puše hladan zrak. Tako su meni neki propali.
Možda su tvoji adeniumi odlučili prijeći u stanje hibernacije ako su predugo bili zasušeni. No, onda bi odbacili listove. U svakom slučaju, pazi da ne budu na temperaturi nižoj od 12 stupnjeva.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2016 u 10:44
Aurelia, Zvončice - kako vaši adeniumi? Jesu li živi?

Tangerina - sad sam tek pročitala tvoje pitanje. Koliko sam vidjela na slikama, kad su mladi, neki imaju "okruglo" debeo, a neki "ravno" debeo kaudeks. Vjerojatno će kasnije, kad budu stariji, dobiti okrugao trbuščić. 
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2016 u 14:01
Andina Heart...moj je živ samo je odbacio skoro sve listove...kaudeks je tvrd...zalijem oskudno jednom tjedno pa što bude.
     
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2016 u 20:36
Odlično, frajer je, dakle, odlučio otići na spavanje.Smile Kad odbaci sve listove, onda više nema transpiracije i tada treba obustaviti zalijevanje. Inače bi se mogao "utopiti" u vlastitoj teglici.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2016 u 20:49
Hvala...nadgledam ga stalno...javim se ako bude opet nešto sumnjivo Smile
     
Na vrh
zvončica19 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2016
Lokacija: Ogulin
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica19 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2016 u 08:03
Pročitala sam sve postove u vezi prihrane, ali želim utvrditi gradivo.
Dakle, moje pitanje je kad sijance početi prihranjivati, sa kakvim gnojivom....ništa mi ne znači sa malo dušika...?
Koliko često ih se mora prihranjivati?
Moji sijanci su stari 11 dana, nisu imali baš neke dobre uvjete, vrijeme mi nije išlo na ruku (oblačno, kiša), ali bila sam toliko nestrpljiva pa sam ih posijala.
Sad ih gledam, zavirujem, mazim, pazim.....želim ih sačuvati i zato trebam pomoć većih znalaca (ja sam totalni početnik, prvi puta sam ih sijala)
Hvala vam unaprijed
 
 
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2016 u 20:26
Ne smatram se nekim znalcem, ali u očekivanju stručnijih savjeta, mogu ti reći samo to da ih još ne trebaš prihranjivati. S tim počni tek krajem travnja kad bude više sunca. Do tada je bitno da budu na toplom i što svjetlijem mjestu. 
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
zvončica19 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2016
Lokacija: Ogulin
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica19 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2016 u 07:36
[QUOTE=Andina]Aurelia, Zvončice - kako vaši adeniumi? Jesu li živi?

Tangerina - sad sam tek pročitala tvoje pitanje. Koliko sam vidjela na slikama, kad su mladi, neki imaju "okruglo" debeo, a neki "ravno" debeo kaudeks. Vjerojatno će kasnije, kad budu stariji, dobiti okrugao trbuščić. 
 
 
Andina, tek sam sad vidjela upit....moji adeniumi su živi, dobro se drže.....hvala na pitanju.
U međuvremenu sam posijala nove, pa sad sa njima neznam kada ih presadit svakog posebno i kada početi prihranjivati i sa čime je najbolje, treba mi točan naziv.
Na vrh
zvončica19 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2016
Lokacija: Ogulin
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvončica19 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2016 u 07:39
Andina, hvala na odgovoru....od puno informacija više ne znam što i kako.
Na više mjesta sam pročitala kako se sijanci počnu prihranjivati kad su stari nekih mjesec dana.....možda se to odnosi samo na one koji su sijani u proljeće?....što misliš?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 396397398399400 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,762 sekundi.