Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6263646566 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2011 u 01:26
Bebi hvala ti na expres odgovoru. Drago mi je da je sve proteklo u najboljem redu i da si ljudima pomogla oko pokretanja posla u HR.Savjete ćeš nam polako servirati, malo po malo, a bilo bi lijepo organizirati jednu tematsku kavu....Što se tiče Bauhausa bilo bi mi jako drago da dođeš i naravno da se tamo nađemo i provedemo sat vremena u druženju i obilasku njihovog vrtnog centra. Ako ti ne možeš nikako doći, onda ti ja mogu kupiti i poslati nekim busom...Hvala za sjemenke šaljem pp...SmileSmile
sutra je novi dan
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2011 u 12:36
jagoda,to je i meni palo na pametThumbs%20Upsamo ja nisam sigurna kad bum išla u Baumax pa nisam mogla ništa obećati da ne bi bebi predugo čekala s pošiljkomConfusedu svakom slučaju,super idejaWink
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2011 u 18:07
Hvala drage cure na ponudiThumbs%20Up @Pinus je već spakirao klijalište i već sutra poštom kreće put mene.
smile78
 
 

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2011 u 19:26
Glavno da i ova priča ima sretan krajWink...bravo Pinus na brziniClap
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2011 u 22:25
Namjeravam sutra posijati sjeme pod lampom. Da li da ih pokrijem folijom dok je lampa upaljena?
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2011 u 22:33
Mislim da je bolje da da,radi vlageThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2011 u 07:02
Bebica Bebolinaca niklo samo 5 od 25...Jos nije kasno, mogao bi jos koji, i premda sam sretna i presretna radi tih 5, zao mi je za ostale.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2011 u 12:03
Originalno poslano od člana nbjelovu nbjelovu napisao:

Bebica Bebolinaca niklo samo 5 od 25...Jos nije kasno, mogao bi jos koji, i premda sam sretna i presretna radi tih 5, zao mi je za ostale.
Daj im vremena, zimi nešto sporije klijaju.
Meni su neki proklijali nakon puna dva tjedna, kad sam ih već otpisalaEmbarrassed
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2011 u 06:14

Vidjet cemo...Ipak, na srecu, tako su se lijepo rasporedili da je od svake vrste niknuo barem jedan. (20 ih je sve skupa bilo, pogrijesila sam u gornjoj poruci, 4 vrste)

OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2011 u 10:11
Danas su mi stigle sjemenke adeniuma. Bebolini još jednom veliko HVALA. Sada sam u dilemi što učiniti zbog vremenskih uvjeta. Trenutno je dan kratak da kraći ne može biti. A i taj kratki dan je taman i bez dovoljno svijetla, ukratko najslabiji mogući uvjeti za uzgoj adeniuma. Razmišljam da bi sjeme adeniuma posijao u drugoj polovici siječnja. Dan je tada sve duži a i svjetla (sunca) će biti   više nego sada. Po drugoj strani što više čekam to je slabija klijavost sjemena. Evo dilema : slabija klijavost ili puno bolji uvjeti za rast ?
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2011 u 10:43
Pinus u potpunosti se slažem s tvojoj dilemom smile48I ja sam muku mučila dali sijati sada ili kasnije baš zbog slabije klijavosti.Ne znam da li bi sjeme koje gubi bi izgubilo klijavost do siječnja zbog dobrih uvijeta ipak proklijalo??Ako bi ipak proklijalo rađe sij onda..
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2011 u 11:14
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Danas su mi stigle sjemenke adeniuma. Bebolini još jednom veliko HVALA. Sada sam u dilemi što učiniti zbog vremenskih uvjeta. Trenutno je dan kratak da kraći ne može biti. A i taj kratki dan je taman i bez dovoljno svijetla, ukratko najslabiji mogući uvjeti za uzgoj adeniuma. Razmišljam da bi sjeme adeniuma posijao u drugoj polovici siječnja. Dan je tada sve duži a i svjetla (sunca) će biti   više nego sada. Po drugoj strani što više čekam to je slabija klijavost sjemena. Evo dilema : slabija klijavost ili puno bolji uvjeti za rast ?
Istina je da su dani kraći i da imaju manje svjetla, ali ja bi ih sad sijala, jer je sijancima najbitnije da im je toplo.
SretnoWink 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2011 u 15:07
Moji sijanci su sada stari mjesec dana. Imam ih devet u školi i devet kod kuće. U tom razdoblju oni u školi, uz južni prozor, imali su otprilike tri do četiri puta po par sati sunca i možda još koji tračak. Ovi u stanu su mi na zapadnoj strani i oni su dobili još manje sunca jer su gotovo sva popodneva, izuzev jedan do dva dana, bila oblačna. Ipak se dobro drže na prozorskoj dasci iznad radijatora. Ne zalijevam ih nego samo dva puta dnevno lagano poprskam, a u vodu stavim jednom tjedno par kapi tekućeg gnojiva za kaktuse. Napreduju podjednako, no čini mi se da su ovi kod kuće ipak malo čvršći, stabilniji. Po tome zaključujem da im sunčevo svjetlo i nije toliko bitno u početku, nego, kako kaže Bebolina, bitna im je toplina.
Nasreću, dani se skraćuju još samo pet dana. Smile
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2011 u 16:25
Ja sa gnojenjem krećem na proljećem.Mislim da ću ih forsirat na rast ako sad krenemConfused
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2011 u 16:53
Ja sam posijao prije 4 dana sjemenke adeniuma koje su mi ostale, 6 njih, nemaju ni trunke Sunčevog svijetla već su 8 sati pod umjetnim svijetlom za biljke, a ostatak vremena su u toplom. Jučer su sve niknule
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2011 u 16:58
mememe ClapThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2011 u 17:22
Mememe (čuj, daj se registriraj pod drugim nickom, ovak sama sebi sličim na kozu kad te oslovljavamSmile), drago mi je da ti je uspjelo! Za razliku od prvog sijanja, jesi li još što učinio osim umjetnog svjetla? I koje si žarulje nabavio?
Ja moram sama sebe demantirati. Maloprije gledam pozornije svoje sijance i opazim da se nekima stabljika malo smežurala. Odmah sam ih zalila (prvi put) i premjestila u kupaonu na toplo, da ih ne hladi od prozora. Sutra idem u potragu za žaruljom koja će im glumiti sunce!
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2011 u 10:00
Prva dva sijanja su se dogodila u Puli, gdje je još uvijek dnevna temp +15 i uz to prostor se grije. Stavio sam ih na južni prozor. U Zagrebu stoje na ormaru pod tom lampom između 6 i 8 sati dnevno, u sobi nema nikakakvog grijanja, ionako je lampa dosta. Kad završim s lampom stavim ih u dnevni boravak na sigurnu udaljenost od peći da imaju dovoljno, a opet ne previše topline.

Razlika je svakako supstrat, makar se u oba slučaja radi o običnoj kupovnoj zemlji. Izgleda da je ona u Puli bila lošija (više je zadržavala vodu)i nečime zaražena. Zato sam u Zg prije nego sam posijao sjemenke polio zemlju s dosta kipuće vode i pustio da se ohladi i ocjedi sat i po. Nakon toga stavio sjemenke, posuo cimetom i stavio foliju.

Lampa je Osram, "Spot Natura", ima od 60 i 100 W, ja koristim ovu od 60. Dobra je jer dosta grije sama od sebe osim što sija, makar bi bilo dobro da proizvodi više svijetla. Ako netko ima stalan izvor topline koji može biljkama održavati temperaturu od recimo 25-28 stupnjeva bolje bi bilo koristiti fluorescenta svijetla (neonke), više svijetla za manje struje.

Ja sam za sad zadovoljan, vidjet ćemo kako će ići dalje. Ovo je zasada svojevrsni pokus, nadam se da će uspijeti. Kasnije će na red doći sijanje pachypodiuma i chillia ako se ovo isplati.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2011 u 10:03
Evo ovako ja razmišljam, ako napišem što krivo ispravite mene neznalicu. Za samo klijanje nije potrebno svijetlo nego samo odgovarajuća temperatura. Sjeme koristi svoju uskladištenu energiju (ugljikohidrate) + energiju iz okolice u vidu toplote. Onog trenutka kada razvije male listiće situacija se promjeni za 180° . Za fotosintezu a time i za rast je sada potrebno svijetlo. Svoju zalihu energije su mali klijanci potrošili i za pravilan rast sada trebaju energiju sunca. Što više difuznog svijetla uz sve druge potrebne uvjete: temperaturu, vlagu i gnojivo. Kod vas koji živite na moru je situacija bitno povoljnija. Skoro svaki dan imate dovoljno svijetla. Kod mene je magla i oblačno vrijeme skoro tri mjeseca bez prekida sa malim intervalima sunčanog vremena. Evo zato sam u dilemi što učiniti.

Mememe gdje si kupio sijalicu i koji model ? čitam da su HPS sijalice za uzgoj biljaka dosta skupe.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2011 u 10:45
Pinus,možda se neki neće složiti sa mnom ali ja mislim da je za klijanje potrebna i svijetlost koja zapravo zagrijava supstrat i daje toplinu.Nije isto ako sjemenku posijemo i stavimo na mjesto gdje sunca ima više-manje konstantno ili ju smjestimo pod grijanje bez svijetla.Čak mislim da bi biljka pod ovim drugim slučajem mogla biti kržljava, neravnomjerno rasti i slične stvari.Tako da je svijetlost jako bitna,bila ona direktna ili indirektna.
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6263646566 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.